لودینگ

تازه های ۲۱ مهر ماه

تازه‌ها

تازه های ۲۱ مهر ماه

بیش از چهار میلیون قربانی کرونا در جهان

با توجه به تازه ترین اخبار منتشر شده از ویروس کرونا، تعداد مبتلایان به این ویروس در جهان، تا صبح چهارشنبه به بیش از ۲۳۹ میلیون و ۴۸۲ هزار نفر رسید و تعداد قربانیان این ویروس نیز از چهار میلیون و ۸۸۱ هزار نفر فراتر رفت.

در حال حاضر آمریکا با بیش از ۴۵ میلیون و ۴۳۱ هزار مبتلا، از نظر تعداد مبتلایان به این ویروس در رده اول قرار دارد و کشورهای هند، برزیل و انگلستان در رده‌های دوم تا چهارم هستند.

ایران نیز از نظر تعداد مبتلایان به ویروس کرونا هم‌اکنون در رده هشتم قرار دارد.

حمایت از تولید ۳۱ محصول فناورانه برای هوشمندسازی خانه‌ها

سی و یک محصول مبتنی بر اینترنت اشیا برای توسعه فناوری خانه هوشمند در کشور تولید شده و مورد حمایت قرار گرفته است.

خانه‌های هوشمند یکی از مهم‌ترین نمادهای دیجیتالی شدن زندگی هستند که با استفاده از اینترنت اشیا و هوش مصنوعی گسترش یافته‌اند. این کار با اتصال به اینترنت انجام می‌شود.

یکی از فناوری‌های کاربردی در این کار، اینترنت اشیا است. فناوری که در ایران منجر به ارتقای ساخت خانه‌های هوشمند شده است. به طور مثال در حال حاضر با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ۳۱ محصول در این حوزه تولید شده است.

خانه های هوشمند، ایمنی بالاتر، دسترسی آسان‌تر به وسایل خانه و راحتی را برای کاربران به همراه می‌آورند. داشتن خانه هوشمند به افراد کمک می‌کند تا کارهای روزانه‌ای چون تنظیم تهویه، خاموش کردن لامپ ها، روشن کردن مایکروفر برای گرم کردن غذا و غیره را راحت‌تر انجام دهند. همچنین در این نوع از منازل، امکان برای زمان‌بندی وسایل و افزایش بهره‌وری انرژی نیز فراهم است.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محصولاتی که با حمایت‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تجاری‌سازی و روانه بازار شده است. این حمایت‌ها به رونق بازار داخلی این حوزه کمک و تبدیل ایده فناوران و متخصصان به محصولات را تسهیل کرده است.

روانشناس باید عضو سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور باشد

دکتر علیرضا آقایوسفی بازرس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور با اشاره به اینکه هر فعالیتی در حوزه روانشناسی و مشاوره اعم از ارائه خدمات کلینیکی به صورت حضوری و یا مجازی نیازمند گرفتن پروانه فعالیت از سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور است، گفت: قانون سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور، روانشناس را فردی تعریف می‌کند که حداقل مدرک کارشناسی ارشد در رشته روانشناسی و یا مشاوره داشته و عضو سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور باشد. از سوی دیگر افراد باید توسط کمیسیون‌هایی که به منظور ارزیابی صلاحیت فردی روانشناسان و مشاوران فعالیت می‌کنند مورد مصاحبه قرار گرفته و پروانه فعالیت دریافت کنند.

وی روانشناس و مشاور “معتبر” را فردی دانست که پروانه فعالیت از سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور داشته باشد و در این‌باره تصریح کرد: در پروانه اشتغال روانشناسان و مشاوران درج می‌شود که فرد صلاحیت ارائه خدمات روانشناسی یا مشاوره در چه حوزه ای را دارد، به این ترتیب برای مثال فردی که پروانه اشتغال در حوزه روانشناسی تربیتی دارد نمی‌تواند کار بالینی انجام دهد و یا فردی که پروانه فعالیت بالینی دارد نمی‌تواند مشاوره زوج و خانواده یا مشاوره شغلی دهد. این مسائل تخصصی است و مردم باید به این نکات توجه کنند.

آقایوسفی با اشاره به پلتفرم‌هایی که با به کار گیری روانشناسان و مشاوران به ارائه خدمات روانشناسی می‌پردازند، افزود: اگر پلتفرم‌هایی که خدمات روانشناسی و مشاوره ارائه می‌دهند، پروانه فعالیت فردی از سازمان نظام روانشناسی و مشاوره نداشته باشند؛ کار غیر قانونی و جرم انجام می‌دهند و قابلیت پیگیری دارد.

این دانشیار دانشگاه پیام نور همچنین درباره افرادی که با استناد به پروانه اشتغال از سوی سازمان بهزیستی کشور به ارائه خدمات روانشناسی می‌پردازند، این را هم گفت که بر حسب قانون و بخشنامه سازمان بهزیستی، هیچ نهادی به جز سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور نمی تواند پروانه فعالیت حرفه ای برای روانشناسان و مشاوران صادر کند.

تهران- ایرنا- رییس سازمان تعلیم و تربیت کودک گفت: در هدفگذاری این سازمان ٢٠ هزار مهدکودک و پیش دبستانی روستایی پیش‌بینی شده است چراکه با توجه به دانش‌افزایی پایین در این مناطق، نیاز بیشتری به تربیت کودکان احساس می‌شود.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا، علیرضا حاجیان زاده روز چهارشنبه در نشست خبری با خبرنگاران به مناسبت هفته ملی کودک اظهار داشت: باور کودکان به عنوان یکی از با ارزش ترین سرمایه های ملی و آینده یاران ایران یک مساله جدی است که باید به آن توجه داشت.

وی افزود: برای تعلیم و تربیت کودکان صفر تا ۶ ساله، روش تربیت یکپارچه وجود نداشت تا اینکه در سال ٩٩ نقطه عطفی در این موضوع پیدا شد و کودکان کمتر از ۶ سال مورد توجه مقام معظم رهبری قرار گرفتند و در نهایت کنترل مهدهای کودک به آموزش و پرورش محول شد.

رییس سازمان تعلیم و تربیت کودک ادامه داد: با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و ابلاغ آن به آموزش و پرورش در اواخر سال ۹۹، سازمان تعلیم و تربیت مرجع رسمی کودکان صفر تا ۶ ساله شد.

حاجیان زاده خاطر نشان کرد: مهمترین اهداف سازمان تعلیم و تربیت کودک، ساماندهی و مدیریت یکپارچه تعلیم و تربیت کودکان و تربیت مربیان است، همچنین آموزش های مناسب برای کودکان به منظور ورود به نظام آموزش و پرورش مورد توجه است.

وی یادآور شد: بر اساس تحقیقات، کودکانی که دوره پیش از دبستان را گذرانده‌اند، در دوره مدرسه موفقیت بیشتری داشتند؛ بر این اساس تربیت ویژه کودکان زیر ۶ سال به عنوان وظیفه سازمان ملی تعلیم و تربیت درنظرگرفته شد.

رییس سازمان تعلیم و تربیت کودک عنوان کرد: برای تربیت کودکان شناخت دقیق نیازهای کودکان بسیار ضروری است و برنامه ریزی باید متناسب با شرایط زمان و نیازهای آنان صورت گیرد.

۲۰ هزار مهدکودک در مناطق روستایی هدفگذاری شد

حاجیان زاده افزود: نباید این انتظار وجود داشته باشد که یک کودک رفتاری مشابه بزرگترها داشته باشد. سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک برای تداوم زنگ خوش زندگی برنامه هایی در سال های آتی و دوره ای پنج ساله دارد تا شنیدن صدای کودکان و گفتمان را تقویت کند.

وی ادامه داد: امروز بیش از هشت میلیون کودک زیر ۶ سال هستند که در ۵٠ هزار مهدکودک و پیش دبستان ساماندهی شده اند و بیش از ٢٠٠ هزار مربی در این مراکز به کودکان خدمات رسانی می کنند.

رییس سازمان تعلیم و تربیت کودک گفت: مدارس با دانش‌آموزان و کلاس‌های کم جمعیت، بازگشایی می‌شوند؛ بنابراین مهدهای کودک هم این شرایط را دارند، این‌ هماهنگی مطابق ضوابط وزارت آموزش و پرورش است.

مقطع پیش‌دبستانی ۳ ساله می‌شود

حاجیان زاده با بیان اینکه در سال تحصیلی آینده مقطع پیش‌دبستانی‌ سه ساله می‌شود، افزود: البته قرار نیست که تمام کودکان تحت پوشش مهدهای کودک باشند؛ در سه سال اول کودکان در کنار خانواده و تحت تربیت خانواده هستند اما در سه سال دوم، کودکان می توانند در دوره های پیش دبستانی مهدهای کودک شرکت کنند.

وی عنوان کرد: هفت هزار مهدکودک در روستاها وجود دارد که توسعه آنان مدنظر است؛ حمایت‌های مالی و اعطای یارانه از سوی دولت و تربیت نیروی مهدهای کودک روستایی را هدفگذاری کرده‌ایم؛ بنابراین فرایندهای تربیتی با ارائه محتواها مطابقت خواهد داشت.

رییس سازمان تعلیم و تربیت کودک ادامه داد: ۳۰ هزار مرکز پیش دبستانی، ۱۶ هزار مهدکودک تحت پوشش بهزیستی و حدود پنج هزار مهد تحت پوشش دستگاه‌ها و نهادهای دیگر هستند که مجوز رسمی ندارند، همه این مراکز باید از سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک برای فعالیت مجوز بگیرند.

حاجیان زاده گفت: نظام نامه شایستگی و احراز صلاحیت مربیان در دست تدوین است و ملاک ورود اولیه به سیستم خواهد بود. همچنین تصمیم امسال این بود که درصدی به شهریه‌های قبلی مهدهای کودک افزوده شود که سازمان ملی حمایت از مصرف کنندگان درباره آن تصمیم می‌گیرد، نرخ افزایش تا سقف ۳۲ درصد را به ما اعلام کرده‌اند و بخشنامه آن نیز به زودی صادر می‌شود.

وی همچنین درباره اجباری شدن دوره پیش دبستانی افزود: پیش دبستانی دوره رسمی غیراجباری است اما سیاست آموزش و پرورش بر اساس فراگیر شدن این دوره است. همگانی شدن دوره نیز نباید اجباری باشد بلکه باید با فرهنگ سازی و ایجاد جذابیت، خانواده‌ها به حضور فرزندشان در این دوره متمایل شوند.

اشتراک گذاری
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on print
Print
جدیدتربن مطالب
مطالب مرتبط
دیدگاه‌ها

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *