لودینگ

گوشه چشمی به تازه ها

تازه‌ها

گوشه چشمی به تازه ها

حضور بیش از ۵۰۰ کودک کار و آسیب پذیر در «جشنواره بادبادک ها»

مدیر عامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران از حضور بیش از ۵۰۰ نفر از کودکان مراکز پرتو (کودکان کار و آسیب پذیر) در «جشنواره بادبادک ها» خبرداد و گفت: تلاش داریم در این هفته هم جامعه را نسبت به کودکان و به خصوص کودکان خاص حساس کنیم و هم برای این کودکان شرایط متفاوت و مفرحی را ایجاد کنیم.

به گزارش ایسنا، سید مالک حسینی در حاشیه برگزاری «جشنواره بادبادک ها» گفت: هر سال در ۱۶ مهر که با روز ملی کودک مصادف است، برای کودکان بزرگداشت و برنامه هایی با هدف توجه بیشتر مدیریت شهری به بچه ها یا برای آگاه سازی عمومی نسبت به «حق کودک بر شهر» برگزار می شود.

وی افزود: کودکان سرمایه های کشور و اداره کنندگان جامعه در آینده هستند. اگر آن ها دوره کودکی خوبی نداشته باشند، در آینده خروجی های خوبی نخواهیم داشت.
مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران عنوان کرد: ماموریت سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی بیشتر مربوط به کودکان کم برخوردار اعم از کودکان کار، آسیب دیده و در معرض آسیب است، اما ما همواره تلاش کردیم این کودکان را مانند دیگر کودکان شهر ببینیم.

حضور بیش از ۵۰۰ کودک کار و آسیب پذیر در «جشنواره بادبادک ها»
حسینی ادامه داد: برنامه هایی که در این هفته تدارک دیده شد با همین رویکرد بود. برنامه اصلی با عنوان «جشنواره بادبادک ها» امروز در بوستان ولایت برگزار شد و از تمام مناطق تهران بیش از ۵۰۰ کودک میهمان ما بودند. این جشنوراه یک کار مشارکتی و گروهی است که کودکان علاوه بر تجربه حضور چند ساعت شاد و مفرح در کنار یکدیگر می توانند در کنار هم بازی ها، سرگرمی ها و نقاشی های زیبایی را خلق کنند.

وی با اشاره به اینکه جشنواره بادبادک ها و تمامی برنامه های هفته ملی کودک در تمام مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران برگزار می شود، گفت: معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران برنامه هایی را به طور مشترک به مناطق ۲۲ گانه ابلاغ کرده است، اما سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی به طور خاص روی کودکان کمتر برخوردار، آسیب دیده و کار تمرکز دارد.

مدیر عامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی عنوان کرد: یکی از برنامه ها و تجربه های موفق ما تحت عنوان «پیک امید» که در نوروز آن را تجربه کردیم و در هفته کودک هم آن را دنبال می کنیم، حضور یک سیستم پرتابل در مناطق است که به طور سیار و در یک خودرو در مناطق مختلف حضور پیدا می کند و توسط پیک امید برنامه های تفریحی و فرهنگی متفاوتی برای بچه ها اجرا می شود.

بر اساس گزارش سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران، حسینی در پایان تصریح کرد: تلاش داریم در این هفته هم جامعه را نسبت به موضوع کودکان و به خصوص کودکان خاص حساس کنیم و هم برای این آن ها شرایط متفاوت و مفرحی را ایجاد کنیم.

نقش یک گروه خونی در انداختن افراد به دام بطالت اجتماعی

گرفتاری افراد به بطالت اجتماعی، اتفاق نامبارکی است که نه تنها فرد را با مشکلاتی مواجه می کند، بلکه جامعه را نیز در رسیدن به اهداف مهم خود ناکام می کند. محققین کشور در یک پژوهش، نقش گروه خونی و تیپ شخصیتی را در بروز چنین اتفاقی بررسی کرده و راه حل هایی برای رفع آن ارائه داده اند.

به گزارش ایسنا، امروزه به‌منظور حل فوری و مناسب مشکلات، اغلب شرکت‌ها به جایگزینی گروه‌های کاری به جای کار انفرادی گرایش پیدا کرده‌اند. چنین شرکت‌هایی ترجیح می دهند وظایف را به گروه‌هایی از افراد تخصیص دهند، زیرا معتقدند کار گروهی کارایی و اثربخشی تکمیل کار را افزایش می‌دهد. همچنین نزدیکی و همبستگی در میان اعضای گروه نیز کیفیت خروجی را افزایش داده و سطوح عملکرد را افزایش می‌دهد. اما به‌رغم استفاده گسترده از گروه در سازمان‌ها برای انجام وظایف معمول یا خاص، نگرانی‌ها درباره خطر نهفته از دست رفتن انگیزه افراد در حال افزایش است.

بطالت اجتماعی پدیده ای عمومی است که به‌موجب آن افراد، کار کمتری را در یک وظیفه گروهی انجام می‌دهند، درحالی‌که آنان زمان انجام یک کار مجزا و انفرادی از پتانسیل کامل خود استفاده می‌کنند. درک رفتار بطالت اجتماعی در فعالیت‌های گروهی موضوعی بسیار مهم است، زیرا این پدیده به کاهش عملکرد افراد در گروه‌ها نسبت به زمانی که به‌صورت انفرادی عمل می‌کنند، منجر شده و بهره وری را کاهش می دهد. به عبارتی بطالت اجتماعی باعث کاهش کارایی گروه و مزایای کار گروهی برای فرد و گروه و در نهایت در کل جامعه می‌شود. بدون تردید عوامل مختلفی در بروز این پدیده دخالت دارند که بایستی به صورت مفصل مورد بررسی قرار گیرند.

اما در این ارتباط، محققانی از دانشگاه سمنان موضوع را از منظری خاص مورد مطالعه قرار داده اند. آن ها تأثیر گروه خونی افراد را بر بروز بطالت اجتماعی با در نظر گرفتن تیپ شخصیتی بررسی کرده اند.

نقش یک گروه خونی در انداختن افراد به دام بطالت اجتماعی

در این تحقیق، ۲۵۶ نفر از کارکنان یک شرکت خصوصی بزرگ و معتبر مشارکت داشته اند و اطلاعات مورد نیاز پژوهشگران به‌وسیله پرسش‌نامه از آن ها گردآوری شده است.

نتایج این پژوهش به شکلی عجیب نشان می دهند که گروه خونی افراد بر میزان بطالت اجتماعی صورت گرفته از طرف آن ها تأثیر معنی‌دار و قابل توجهی دارد و این اتفاق، در میان افراد با گروه‌های خونی A بیشتر از سایر گروه‌های خونی است!

در این خصوص، عباس علی رستگار، دانشیار و محقق دانشکده اقتصاد، مدیریت و علوم اداری دانشگاه سمنان و همکار دیگرش در این پژوهش اظهار داشته اند: «در توجیه نتایج حاصل‌شده می‌توان گفت هریک از گروه‌های خونی ویژگی‌های رفتاری و شخصیتی خاصی دارند، برای مثال افرادی که گروه خونی A دارند، به‌طور معمول پرتوقع و حساس هستند و به‌سرعت دچار استرس و اضطراب می‌شوند. ازاین‌رو گزینه‌های مناسبی برای کارهای گروهی محسوب نمی‌شوند».

از دیگر بررسی‌های انجام‌شده در پژوهش حاضر، تأثیر شخصیت بر بطالت اجتماعی بود که تأیید شد. بر این اساس، در کنار تأثیرات محیطی، ویژگی‌های شخصیتی نیز باعث بطالت اجتماعی شده و همچنین بطالت اجتماعی به‌شدت تحت تأثیر شخصیت افراد و ادراکات آنان از خود است.

به بیان رستگار و همکارش، «در پژوهش ما مشخص شد که از بین تیپ‌های شخصیتی مختلف، تیپ رفتاری سلطه‌جو با دیگر تیپ‌ها تفاوت قابل توجهی دارد. درواقع می‌توان گفت افرادی که تیپ شخصیتی سلطه‌جو دارند، روحیه آمرانه و سلطه‌گری دارند که با ذات کارهای گروهی در تناقض است و این افراد برای کارهای گروهی توصیه نمی‌شوند».

آن ها افزوده اند: «یکی دیگر از ویژگی‌های افراد با تیپ شخصیتی سلطه‌جو که باعث افزایش بطالت اجتماعی می‌شود این است که این افراد همواره خواهان اقتدار، اختیارات، شهرت و اعتبار هستند که با ذات کارهای گروهی در تضاد است».

این محققان به منظور ارائه راه حلی برای مشکل چنین افرادی پیشنهاد کرده اند که در درجه اول کارکنان گروه خونی A و همچنین افرادی که تیپ شخصیتی سلطه‌جو دارند، شناسایی شوند و در مرحله بعد با استفاده از برگزاری دوره‌های آموزشی سعی شود کارکنان با موضوع بطالت اجتماعی و اثرهای مخرب آن برای سازمان آشنا شوند.

به گفته رستگار و همکارش، «ازآنجایی‌که افراد گروه خونی A به‌طور معمول زود دچار اضطراب و استرس می‌شوند و کارایی آنان کاهش پیدا می‌کند؛ باید تلاش کرد که محیط کار آنان آرام و به‌دوراز استرس باشد. همچنین می‌توان از عواملی که باعث کاهش بطالت اجتماعی کارکنان می‌شوند، نیز استفاده کرد. برای مثال یکی از مواردی که باعث کاهش بطالت اجتماعی می‌شود، وظایف ساده و بدون پیچیدگی است که به‌اصطلاح شفافیت در ماهیت وظایف نامیده می‌شود. اگر وظایف ساده و روشن باشند، اعضا نیازی به بحث درباره وظایف ندارند و فقط بر انجام کار به روش کاری معمولی تمرکز می‌کنند».

این یافته ها که در صورت توجه ویژه توسط مدیران می توانند بازدهی شغلی و سازمانی را افزایش دهند در نشریه «پژوهش‌های مدیریت منابع سازمانی» منتشر شده اند. این نشریه به صورت هر فصل یک شماره توسط دانشگاه تربیت مدرس انتشار می یابد.

۵ دانشمند منتخب جایزه مصطفی معرفی شدند

چهارمین جایزه مصطفی به ۵ دانشمند برتر جهان اسلام تعلق گرفت.

به گزارش ایسنا، با پایان یافتن فرایند داروی چهارمین دوره جایزه مصطفی (ص)، برگزیدگان این جایزه معرفی شدند.

این جایزه که به صورت دو سالانه برگزار می‌شود و امسال چهارمین دوره آن با معرفی ۵ دانشمند برتر جهان اسلام به کار خود پایان خواهد داد.

منتخبین جایزه مصطفی در چهار زمینه ” فناوری نانو،” ” زیست فناوری”، “علوم پایه” و بخش عمومی” بوده است. تفاوت اعطای این جایزه با سال‌های گذشته این است که در این دوره، حوزه نانو و زیست فناوری برگزیده نداشته و در بخش جدید پزشکی و شیمی آلی نسبت به انتخاب دانشمندان مسلمان اقدام شده است.

این جایزه همزمان با ولادت حضرت پیامبر در روز پنج‌شنبه ۲۹ اسفند ماه در تالار وحدت به پنج دانشمند مسلمان اعطا خواهد شد.

در بخش مشترک  بخش عمومی جایزه مصطفی “پروفسور کامران وفا” مسلمان ایرانی و “پروفسور زاهد حسن”، دانشمند بنگلادشی بوده است.
این دو دانشمندان جزو دانشمندان مسلمان غیر مقیم در کشورهای غیر مسلمان هستند.

همچنین “پروفسور محمد صائغ” برگزیده مقیم کشورهای اسلامی در بخش پزشکی جایزه مصطفی است.

۵ دانشمند منتخب جایزه مصطفی معرفی شدند

“پروفسور اقبال چودری” در بخش شیمی آلی زیستی موفق به دریافت جایزه مصطفی شد.

همچنین “یحیی تی‌علاتی” اهل مراکش در بخش فیزیک نظری و ذرات موفق به دریافت جایزه مصطفی شد.

این ۳ دانشمند به صورت مشترک در بخش جدید جایزه و از دانشمندان مقیم کشورهای اسلامی هستند.

مشخصات برگزیدگان جایزه مصطفی به شرح زیر است؛

“پروفسور کامران وفا”؛ وی استاد فیزیک، دانشگاه هاروارد، متولد شده در ایران خالق نظریه F بوده است.

“پروفسور زاهد حسن”، استاد فیزیک، دانشگاه پرینستون زاده در بنگلادش، خالق اثر نیمه فلزهای فرمیون ویل بوده است.
حوزه دریافت جایزه جایزه مصطفی «فیزیک کوانتوم» بوده است.

“پروفسور محمد صائغ”؛ وی محقق پزشکی و ایمنی‌شناسی و استاد دانشگاه آمریکایی است که در بیروت متولد شده است.

وی در زمینه درمان‌های نوین برای بهبود نتایج آلوگرافت کلیه و قلب  فعالیت کرده است.

حوزه دریافت جایزه وی پزشکی است.

“پروفسور یحیی تی‌علاتی”؛ وی استاد فیزیک دانشگاه محمد الخامس و زاده مراکش و برگزیده این دوره از جایزه است.

وی در زمینه مشاهده پراکندگی نور با نور و جستجوی تک‌قطبی‌های مغناطیسی فعالیت کرده است.

حوزه دریافت جایزه وی، فیزیک نظری و ذرات بوده است.

“پروفسور محمد اقبال چودری”؛ وی رئیس مرکز ICCBS، دانشگاه کراچی متولد شده در پاکستان با اثر «کشف مولکول‌های جذاب با کاربردهای درمانی » است که موفق به دریافت جایزه« شیمی آلی زیستی» این دوره از جایزه شده است.

عدم دسترسی ۷۵تا ۹۵ درصد مبتلایان اختلالات روانی جهان به خدمات بهداشت روان

دکتر فریبرز درتاج عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی با عنوان این مطلب که بسیاری از افراد مبتلا به بیماری روانی همراه با خانواده و مراقبین خود دچار انگ و تبعیض می‌شوند گفت: بین ۷۵ تا ۹۵ درصد از افراد مبتلا به اختلالات روانی در کشورهای با درآمدکم و متوسط نمی‌توانند به خدمات بهداشت روانی دسترسی داشته باشند.

رئیس انجمن روانشناسی تربیتی ایران با بیان اینکه شواهد نشان می‌دهد در کیفیت مراقبت ارائه شده به افرادی که دارای مشکل روانی هستند، نقص وجود دارد، افزود: انگ و تبعیض نه تنها بر سلامت جسمی و روانی افراد مبتلا به بیماری‌ روانی تاثیر می‌گذارد، بلکه بر فرصت‌های تحصیلی، درآمد فعلی و آینده، آینده شغلی و بر خانواده و عزیزان آنها نیز تاثیر گذار است و این نابرابری باید برطرف شود.

وی ادامه داد: همه گیری کووید ۱۹ تمام افراد در هر رده سنی را از طریق عفونت و بیماری که گاهی منجر به مرگ می‌شود، تاثیر اقتصادی، از دست دادن شغل، عدم امنیت شغلی و از طریق فاصله فیزیکی که می‌تواند منجر به انزوای اجتماعی شود و غیره تحت تاثیر قرار داده و خواهد داد. موضوع «سلامت روان در جهانی نا برابر» تاکید می‌کند در دنیایی که هنوز برای مبارزه با کرونا تلاش می‌کند؛ نیاز به تمرکز بر سلامت فراتر از وضعیت جسمانی است.

رئیس فدراسیون جهانی سلامت روان، موضوع روز جهانی سلامت روان ۲۰۲۱ را «سلامت روان در جهانی نابرابر» اعلام کرده است. این موضوع با رای جهانی از جمله اعضای فدراسیون جهانی سلامت روان یعنی WFMH و ذینفعان و حامیان این روز انتخاب شد، چراکه جهان به طور فزاینده‌ای “قطبی” و ثروتمندان بسیار ثروتمند شده‌اند و تعداد افرادی که در فقر زندگی می‌کنند هنوز بسیار زیاد است. همچنین در سال ۲۰۲۰ نیز نابرابری‌های ناشی از نژاد و قومیت، گرایش جنسی و هویت جنسیتی و عدم احترام به حقوق بشر در بسیاری از کشورها از جمله افرادی که دارای شرایط نامناسب بهداشت روانی هستند، مورد بحث قرار گرفت.

تعامل دانشگاه و جامعه و مسئولیت‌پذیری دانشگاه‌ها برای رفع مشکلات کشور

کتر سیدمحمد مقیمی سرپرست دانشگاه تهران با عنوان این مطلب که دانشگاهیان آمادگی دارند با استفاده از سبک مدیریت جهادی و آنچه که در مکتب شهید سلیمانی با عنوان مختصات مدیریت جهادی ذکرشده است، کشور را یاری دهند گفت: در دوره جدید مدیریت دانشگاه تهران، که با سکانداری آقای دکتر زلفی‌گل در وزارت علوم همراه است، اهداف و برنامه‌های دانشگاه مبتنی بر مفروضات بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی تعریف شده است و در این راستا چشم‌انداز جدیدی برای دانشگاه ترسیم شده که جهاد علمی برای تحقق دانشگاه کارآفرین با رویکرد مسئولیت‌پذیری اجتماعی، مهمترین گزاره برای پیشبرد این برنامه‌ها خواهد بود.

مقیمی ضمن اشاره به برنامه‌های دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: امیدوارم با رهنمودهای رئیس جمهور و دیگر مسئولان بتوانیم در انجام وظایف خود موفق باشیم. وقتی سخن از دانشگاه کارآفرین می‌شود، یعنی ما ابتدا برای اینکه خروجی‌های کارآفرینی در جامعه داشته باشیم نیاز است که کلیه منابع ورودی را اعم از منابع انسانی، تجهیزاتی و مالی و تمامی فرآیندهای اداری، پژوهشی و آموزشی و همچنین فعالیت‌هایی را که معطوف به خروجی کارآفرینان از دانشگاه می‌شود را بازنگری کنیم.

سرپرست دانشگاه تهران با تأکید بر تعامل دانشگاه و جامعه و مسئولیت‌پذیری دانشگاه‌ها برای رفع مشکلات و معضلات کنونی کشور اظهار کرد: همه ما به خوبی می‌دانیم که دانشگاه باید در خدمت جامعه باشد. آن چیزی که مقام معظم رهبری تحت عنوان «علم نافع» از آن یاد می‌کنند معطوف به همین نکته است که ما دانشجویانی را پرورش دهیم که در خدمت جامعه باشند و بتوانند بخشی از مسائل جامعه را حل کنند و در عین حال بدنه هیأت علمی داشته باشیم که بتوانند دائماً مسائل و مشکلات جامعه را رصد و برای حل آنها چاره‌اندیشی کنند.

وی ار انتهای صحبت های خود افزود: ما در دانشگاه تهران آمادگی کامل خود را برای رصد مسائل و مشکلات جامعه و حل آنان اعلام می‌کنیم. امیدوارم فرصت‌های بیشتری پیش آید تا به‌صورت مستمر در دانشگاه در خدمت رئیس جمهور باشیم. حضور ایشان به ما انرژی مثبت می‌دهد. البته ما هم باید عملکردهایی داشته باشیم تا این رغبت برای حضور را هر چه بیشتر ایجاد کنیم. اما می‌خواهم بار دیگر تأکید کنم که دانشگاهیان آمادگی دارند با استفاده از سبک مدیریت جهادی و آنچه که در مکتب شهید سلیمانی با عنوان مختصات مدیریت جهادی ذکرشده است، کشور را یاری دهند تا با یاری خداوند و همت همگان، مشکلات و معضلات پیش رو، پشت سر گذاشته شود.

 

 

 

پژوهشکده غرب شناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی افتتاح شد

علی اکبر ولایتی رییس هیات موسس امنای پژوهشکده غرب شناسی دانشگاه آزاد اسلامی در آیین افتتاحیه پژوهشکده غرب شناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی گفت: با الهام از فرمایشات و تأکیدات مکرر مقام عظمای ولایت در خصوص تفکر تحول آفرین که اخیراً در “بیانیه دوم انقلاب” طنینی نو یافته است، تأسیس مراکز تحقیقاتی به ویژه پژوهشکده های تخصصی در حوزه “غرب شناسی” ضرورتی مؤکد است.

ولایتی گفت: هر چند حرکت های ضد استعماری از نیمه دوم سده نوزدهم به بعد، استقلال سیاسی بسیاری از مستعمرات را در پی داشت، اما اَشکال نفوذ علمی و فرهنگی استعمار نه فقط از میان نرفت؛ بلکه در مقیاسی گسترده تر ادامه یافت و البته باید تاکید کرد که این نفوذ بیش از هر چیز در عرصه فرهنگ به ویژه ارزش ها، هنجارها، پسندها و نمادها که سازنده سبک های زندگی است، حضوری دائمی، فعال و مؤثّر دارد.

وی ادامه داد: اگر بپذیریم ریشه بسیاری از مشکلات، نبود یا کمبود تفکّر مستقل، تحول گرا و معطوف به مسائل واقعی مردم در حال و آینده است، اهمیت مراکزی برای تبادل اندیشه ها و تولید افکار نو برای شکستن قالب های کهنه، ناکارآمد و درانداختن طرح های نو به ویژه به دست جوانان، آشکارتر می شود.

وی تأسیس و راه اندازی پژوهشکده غرب شناسی در واحد تهران مرکز دانشگاه آزاد اسلامی را اقدامی مبارک دانست و گفت: این اقدام با الهام از اندیشه های نو و راهگشای بیانیه “گام دوم انقلاب” و استفاده از اندیشمندان و صاحب نظران علمی و پژوهشی می تواند مقوم کوشش هایی باشد که در جای جای کشورمان به دست تمامی ایرانیان به ویژه جوانان پرشور، غیور، تحول خواه و برخوردار از روحیه جهادی و کارآفرینی صورت می گیرد.

کتاب «خورشید تفکر در آسمان زندگی» رونمایی می‌شود

کتاب «خورشید تفکر در آسمان زندگی» اثر حمیدرضا یوسفی و فهیمه نصیری فردا چهارشنبه ۲۱ مهر در موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران رونمایی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، مراسم رونمایی از کتاب «خورشید تفکر در آسمان زندگی» اثر حمیدرضا یوسفی و فهیمه نصیری فردا چهارشنبه ۲۱ مهر در خانه کتاب و ادبیات ایران برگزار می‌شود.

در این‌نشست حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور معاون همکاری‌های علمی و فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد اسدی‌موحد مدیرعامل موسسه فرهنگی، هنری و انتشارات بین‌المللی الهدی، رضا عمرانی پرزیدنت ان ال پی و کوچینگ و میثم بلباسی دکترای مطالعات انقلاب اسلامی حضور پیدا کرده و سخنرانی می‌کنند.

نشست مذکور فردا چهارشنبه ۲۱ مهر از ساعت ۱۱ در موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران برگزار و به‌طور زنده از صفحه آپارات خانه‌ کتاب و ادبیات ایران به نشانی ww.aparat.com/khaneketab و پلتفرم اسکای روم به نشانی www.skyroom.online/ch/khaneketab/khaneketab۵۸ پخش خواهد شد.

 

گروه جامعه‌شناسی ایران نشست ششم از ششمین مرحله از نشست‌های جامعه‌شناسان ایرانی و جامعه ایرانی بررسی آثار، افکار و کنشگری دکتر محمدامین قانعی‌راد را برگزار می‌کند.
ششمین نشست بررسی آثار، افکار و کنشگری محمدامین قانعی‌راد برگزار می‌شود
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) گروه جامعه‌شناسی ایران نشست ششم از ششمین مرحله سلسله نشست‌های جامعه‌شناسان ایرانی و جامعه ایرانی بررسی آثار، افکار و کنشگری دکتر محمدامین قانعی‌راد را برگزار می‌کند.در این نشست -که در تاریخ سه‌شنبه ۲۷ مهرماه ۱۴۰۰ ساعت ۱۸ تا ۲۰ برپا می‌شود- سعید معیدفر و داریوش رحمانیان سخنرانی می‌کنند.

علاقه‌مندان برای حضور در این نشست به نشانی https://b2n.ir/k77728 مراجعه کنند.

کرونا در جهان؛ عبور شمار مبتلایان از ۲۳۹ میلیون نفر

 

طبق آخرین آمار جهانی در شب گذشته با ابتلای بیش از ۳۳۳ هزار نفر به ویروس کرونا در سراسر جهان، شمار مبتلایان به ۲۳۹ میلیون و ۵۱ هزار نفر رسید.

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ بر اساس آخرین آمار جهانی پایگاه اطلاعاتی “worldometer” تا صبح امروز ۲۳۹ میلیون و ۵۱ هزار و ۱۶۹ نفر در جهان به ویروس کرونا (کووید۱۹) مبتلا شده‌اند که از این تعداد، ۴ میلیون و ۸۷۳ هزار و ۲۳۶ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

از مجموع تعداد مبتلایان در جهان، تاکنون ۲۱۶ میلیون و ۳۰۵ هزار و ۴۱۰ نفر بهبود یافته و توانسته‌اند این بیماری را شکست دهند.

کشور آمریکا با بیشترین تعداد مبتلایان در جهان با افزایش ۵۰ هزار و ۴۶۶ مبتلا در ۲۴ ساعت گذشته، به مجموع ۴۵ میلیون و ۳۱۳ هزار و ۳۵۳ مبتلا رسیده است؛ تاکنون ۷۳۴ هزار و ۶۱۱ آمریکایی مبتلا به کووید۱۹ در این کشور جان خود را از دست داده‌‌اند.

کشور هند پس از آمریکا در رده دوم جهان قرار دارد که با افزایش ۱۳ هزار و ۱۸۶ مبتلا در ۲۴ ساعت گذشته، به مجموع ۳۳ میلیون و ۹۸۵ هزار و ۹۲۰ مبتلا رسیده است. در این کشور تاکنون ۴۵۰ هزار و ۹۹۱ نفر جان خود را بر اثر ابتلا به کرونا از دست داده‌اند.

کرونا در جهان/ عبور شمار مبتلایان از 239 میلیون نفر + جدول تغییرات

کشور برزیل به‌عنوان سومین کشور جهان با افزایش ۶ هزار و ۹۱۸ مبتلا در ۲۴ ساعت گذشته، به مجموع ۲۱ میلیون و ۵۸۲ هزار و ۷۳۸ مبتلا رسیده است. در این کشور تاکنون ۶۰۱ هزار و ۲۶۶ نفر جان خود را بر اثر ابتلا به کرونا از دست داده‌‌اند.

کشورهای انگلیس، روسیه، ترکیه، فرانسه و ایران نیز به‌ترتیب با ۸ میلیون و ۱۹۳ هزار و ۷۶۹، ۷ میلیون و ۸۰۴ هزار و ۷۷۴، ۷ میلیون و ۴۷۵ هزار و ۱۱۵، ۷ میلیون و ۵۷ هزار و ۶۳۱ و ۵ میلیون و ۷۱۶ هزار و ۳۹۴ نفر مبتلا در رده‌های چهارم تا هشتم جهان قرار گرفته‌اند.

همچنین کشورهای آرژانتین با ۵ میلیون و ۲۶۶ هزار و ۲۷۵ مبتلا و اسپانیا نیز با ۴ میلیون و ۹۷۷ هزار و ۴۴۸ نفر مبتلا در رده‌های نهم و دهم جهان قرار دارند.

از لحاظ تعداد بهبودیافتگان نیز کشورهای آمریکا، هند و برزیل به‌ترتیب با ۳۴ میلیون و ۷۹۷ هزار و ۱۶۵، ۳۳ میلیون و ۳۲۰ هزار و ۵۷ و ۲۰ میلیون و ۶۹۴ هزار و ۶۹۹ نفر بهبودیافته در رده‌های اول تا سوم قرار دارند.

جدول زیر آخرین تغییرات تعداد مبتلایان،‌ فوتی‌ها و بهبودیافتگان کرونا در سطح جهان را (مربوط به یک ساعت گذشته) نشان می‌دهد:

کرونا ,

انتخاب سیاسی در حوزه علم و فناوری مسموم‌کننده است

معاون علمی و فناوری با بیان اینکه انتخاب سیاسی در حوزه علم و فناوری مسموم کننده است، گفت: طی هشت سال اخیر هیچ وقت انتصاب سیاسی نداشتم.

به گزارش خبرنگار مهر، سورنا ستاری در نوزدهمین اجلاس سالیانه و معرفی برترین‌های پارک فناوری پردیس که امروز به صورت آنلاین در محل پارک فناوری پردیس برگزار شد با بیان اینکه توسعه یک مفهوم فرهنگی است، گفت: باید فرهنگ تغییر کند تا توسه محقق شود؛ اگر مشکل فرهنگی در کشور تغییر کند، سایر مشکلات پایین‌دستی نیز برطرف خواهد شد.

وی با بیان اینکه با وجود اینکه مشکلات ما از جنس نرم افزاری است ما به دنبال راه حل های سخت افزاری هستیم، خاطر نشان کرد: اما به هر حال کارهای بزرگی طی ۲۰ سال اخیر در حوزه علم و فناوری انجام شده است و بابت این کارها خون جگرها خورده شده است؛ اما خوب است که می بینیم در حال رسیدن به نتیجه هستیم و این از همه مهم تر است.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه حکومت ما، حکومت چاقی است از این جهت که کلی نیروهای انسانی خوب و قوانین نامتناقض داریم که این خاصیت حکومت های بر پایه اقتصاد نفتی است، افزود: این به خودی خود با نوآوری مبارزه می‌کند و اگر بخوایم تزریق نوآوری در این حکومت داشته باشیم کار راحتی نخواهد بود.

به گفته وی، باید خیلی کتک بخوریم تا تکنولوژی را وارد سیستم کنیم؛ تزریق نوآوری در کشورمان کار راحتی نیست زیرا در ابتدای کار، اول به آن بی‌توجهی می‌شود، بعد مورد تمسخر قرار می‌گیرد و پس از ورود به مبارزه و تهدید می‌توانیم مراحل تزریق نوآوری را رد کنیم؛ اینجاست که همه درب‌ها به روی ما باز می‌شود اما بعد از گذراندن مراحل زیاد!.

ستاری افزود: ما اکنون در بخش اقتصاد دانش‌بنیان این مراحل را رد کرده‌ایم و در حال کتک خوردن هستیم ولی واقعیت این است که پیروزی های قابل توجهی ایجاد شده و نظرات مسئولان و وزرا نیز تغییر کرده است.

وی تاکید کرد: ما نیاز به ایده ها، نوآوری ها و نیروهای انسانی جدید داریم که این اکوسیستم را به خود آلوده کرده است.

وی با بیان اینکه اکنون در مرحله‌ای هستیم که مجلس، اتاق بازرگانی و … قابل قیاس با دوره‌های قبل نیستند و کاملاً با مفاهیم دانش‌بنیان آشنایی دارند، گفت: ۱۵ الی ۱۶ شرکت دانش‌بنیان در اتاق بازرگانی فعالیت می‌کنند و این در حالی بود که دوره‌های قبل شرکت‌های عضو اتاق بازرگانی تنها نماینده شرکت‌های خارجی و وارداتچی بوده‌اند.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با تأکید بر حمایت از جوانان در کشور برای استقبال از نوآوری گفت: در حال حاضر بیش از ۶۰۰۰ شرکت دانش‌بنیان، ۷ الی ۸ هزار استارت‌آپ، ۴۷ پارک علمی و فناوری و … فعالیت می‌کنند. در حال حاضر هم دیدگاه دانشگاهها نسبت به کارآفرینی تغییر کرده و این موضوع در سالهای گذشته موضوعی جدید بود.

وی ادامه داد: هر کسی که در دولت هم فکر ما است هر کاری از دستمان بر بیاید انجام خواهیم داد؛ ما هر کسی را شبیه خودمان پیدا کنیم کمک می کنیم حالا این افراد چه در بخش خصوصی چه دولتی باشند. باید از همفکر ها و همپاهای خود حمایت کنیم.

«سیاسی بازی» یکی از مشکلات در حوزه فناوری

وی تأکید کرد: یکی از مشکلات در حوزه فناوری «سیاسی‌بازی» است و این خیلی بد است؛ اما من طی هشت سال اخیر هیچ وقت انتصاب سیاسی نداشتم و در این خصوص هم خیلی ها به ما انتقاد می کردند؛ تفکر افراد برایم مهم بوده است و همین تفکرات را باید ارج نهاد؛ زیرا انتخاب سیاسی در حوزه علم و فناوری مسموم‌کننده است. اینکه فکر کنیم چه کسی همفکر سیاست‌های ما است، خطرناک خواهد بود.

ستاری ادامه داد: همه تلاش ام این بوده که بتوانیم این سال‌ها مدیریت ثابتی داشته باشم و موضوع ثبات را در پیش بگیرم که همین باعث تحول شده است. خوشحالم این ثبات مدیریت باعث وقوع اتفاقات خوب شده و نظرات افراد عوض شود تا با ایده های جدید کارها به نتیجه برسند.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار داشت: وظیفه اول این معاونت، تزریق نوآوری به بخش‌های مختلف کشور همچون قوه قضاییه، مققنه و اجرایی است که به صورت فرادستگاهی در این زمینه فعالیت می‌کند تا با روش خود بتواند کشور را به پیشرفت برساند.

وی با بیان اینکه همین باعث می شود تا با روش های موثر راه حل های با هزینه کمتر را در پیش بگیریم تا پیشرفت کشور مثمر ثمر واقع شود، افزود: ما چه باشیم و چه نباشیم، این راه باید ادامه پیدا کند زیرا موضوع دانش‌بنیان‌ها به مرحله بلوغ رسیده و تاکنون هم زایش خوبی داشته است.

ستاری با تاکید بر اینکه در حال حاضر همزبان های ما زیاد شده اند، گفت: برای من مشعوف کننده است که مدیران شرکت‌ها حرف‌های خودمان را به خودمان پس می‌دهند و می‌بینیم که به شدت تأثیرگذار بوده‌ایم.

وی در خطاب به مدیران شرکت های دانش بنیان گفت: باید یکپارچه حرکت کرد و کل چهره پارک فناوری پردیس را باید تغییر داد زیرا این زیرساخت آماده است و زمینه ایجاد شهر فناوری کشور را دارد.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: بسیاری از شهرهای اطراف تهران خوابگاه هستند و باید این موضوع عوض شود و از دنیا افراد دانشی را همچون پردیس جذب کند؛ این باید هدف غایی باشد.

چین به دنبال اعمال محدودیت زمانی انجام بازی های ویدئویی توسط جوانان

مقامات چینی می گویند برخی حفره های فنی که به جوانان و نوجوانان امکان می داد قوانین محدودکننده مدت زمان انجام بازی های ویدئویی را دور بزنند، شناسایی کرده و آنها را برطرف کرده اند.

به گزارش خبرنگار گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، بر اساس قوانین جدیدی که در چین به تصویب رسیده افراد کم سن و سال در این کشور حق ندارند بیش از سه ساعت در هفته صرف اجرای انواع بازی های ویدئویی کنند. هدف از تصویب این قانون جلوگیری از اعتیاد کودکان و نوجوانان به بازی های ویدئویی عنوان شده است.

قوانین تازه در ماه آگوست در چین به تصویب رسیده و هدف از این کار محدودکردن مدت زمان اجرای بازی های ویدئویی توسط افراد زیر ۱۸ سال است. این قانون تازه با مخالفت و اعتراض چینی ها مواجه شده است.

چین به دنبال اعمال محدودیت زمانی انجام بازی های ویدئویی توسط جوانان

به نوشته روزنامه مردم که روزنامه رسمی حزب کمونیست چین است، برخی جوانان چینی برای دور زدن این قانون به اجاره کردن یا خرید حساب های کاربری متنوع روی آورده اند و از این طریق بازی های آنلاین را بدون محدودیت اجرا می کنند. از همین رو این خلاهای مهم باید مورد توجه قرار بگیرند.

در ادامه این گزارش آمده است که پلتفرم های تجارت بازی هم باید مسئولیت های اجتماعی را به طور فعالانه انجام دهند، زیرا آنها مسئول رشد سالم نسل بعدی بوده و باید به توسعه سالم این صنعت کمک کنند. در ادامه از والدین و اولیای مدارس خواسته شده تا محیط مساعدی را برای “رشد سالم خردسالان” ایجاد کنند، زیرا برخی از خردسالان از مشخصات هویتی مختلفی برای ثبت نام در حساب های بازی استفاده می کنند و این باعث می شود طرح محدودیت زمانی بازی بی اثر باشد.

مقامات چین، که بزرگترین بازار بازی های ویدئویی جهان است، سالهاست در مورد اعتیاد به بازی های ویدئویی و اینترنت در بین جوانان نگران هستند و کلینیک هایی را تاسیس کرده اند که ترکیبی از روش های درمانی و تمرینات نظامی را برای افرادی به کار می گیرد که به اختلال های ناشی از اجرای بازی های ویدئویی مبتلا هستند.

 

اشتراک گذاری
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on print
Print
جدیدتربن مطالب
مطالب مرتبط
دیدگاه‌ها

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *