لودینگ

گوشه چشمی به تازه های هجدهم مهرماه!

تازه‌ها

گوشه چشمی به تازه های هجدهم مهرماه!

افزایش مراجعه به مراکز روانشناسی در دوران کرونا

با توجه به اینکه واکسیناسیون در کشور به شکل گسترده شروع شده است، اما تهدید روانی بیماری کرونا همچنان پابرجا است. غربالگری سلامت روان در جامعه برای کاهش صدمات روانشناختی از این ویروس نیز ضرورت دارد.

به عنوان مثال افرادی که عزیزان خود را به دلیل کرونا از دست داده اند و به دلیل فاصله‌گذاری اجتماعی نتوانستند با نزدیکان خود در شرایط سخت در ارتباط نزدیک باشند، آسیب آن در دوران پس از کرونا به شکل مشکلات روانشناسی پدیدار می شود.

به طور کلی کرونا هشداری برای سبک زندگی بوده که به مرور زمان تغییر می‌کند. نمونه‌اش، انزوای افراد و انجام آنلاین امورات و کارها است و این بیماری باعث بروز اتفاقاتی شد که باید در ۱۰ سال آینده رقم می‌خورد.

این شرایطی است که پیش آمده و با برنامه ریزی برای دوران پسا کرونا، باید به فکر سلامت روانی جامعه بود. آمار دقیقی از بروز اتفاقات منفی روانی وجود ندارد ولی مراجعات به مراکز روانشناسی در دوران کرونا به شدت افزایش پیدا کرده و مسئله کرونا تأثیرات منفی بر روی روان افراد جامعه گذاشته است.

حمایت‌ های روانی اجتماعی از طریق ۳۳۰۰ مرکز مشاوره بهزیستی ارائه می شود

وحید قبادی دانا رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به این مطلب که حمایت‌ های روانی اجتماعی از طریق ۳۳۰۰ مرکز مشاوره به هم‌وطنان ارائه می شود عنوان کرد: سازمان بهزیستی به‌عنوان متولی سلامت اجتماعی کشور با تاکید بر رویکرد پیشگیری، تدوین شاخص‌های سلامت روانی – اجتماعی، شناخت روند تغییرات عوامل خطر و محافظ سلامت روانی اجتماعی، مداخلات کارآمد مشاوره‌ای و روانشناختی و ارائه حمایت‌ های روانی اجتماعی مبتنی بر جامعه پس از حوادث و بلایا از طریق ۳۳۰۰ مرکز مشاوره و مشاوره تلفنی سامانه ۱۴۸۰ در کنار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (متولی سلامت روان) به‌ویژه در شرایط فعلی و بحران ناشی از پاندمی کرونا، سهم موثر و عمده‌ای در تعدیل فضای روانی و اجتماعی کشور، تثبیت و تقویت شاخص‌های سلامت روانی اجتماعی و فراگیری و ارتقای دسترسی به خدمات سلامت ایفا کرده است.

وی افزود: در جوامع امروزی سلامت روان، به‌عنوان ارزشمندترین سرمایه انسانی و اجتماعی یکی از پشتوانه ‌های ملی و از اهم شاخص ‌های توسعه یافتگی پذیرفته شده و انسان سالم، محور توسعه پایدار تلقی می‌شود. با توجه به نقش مهم بُعد اجتماعی و روانی سلامت در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، شادابی و نشاط اجتماعی، افزایش سرمایه اجتماعی، تاکید بر جایگاه اصلی پیشگیری در سیاستگذاری حوزه سلامت روان و طراحی و اجرای برنامه ‌های مبتنی بر شواهد و تقویت عوامل محافظ و کاهش عوامل خطر، ارتقای سلامت روان به‌عنوان شالوده اصلی برنامه‌ های پیشگیرانه مانع از افزایش آمار اختلالات روانشناختی در جامعه می‌شود.

رئیس سازمان بهزیستی کشور در پیام خود اظهار داشت: محور دوم شعار امسال “همکاری با یکدیگر برای ایجاد تغییر” است. روشن است که بخش مهمی از همکاری اشاره شده در سطح بین المللی است. رفع تحریم‌ های ظالمانه، مهمترین همکاری است که انتظار می‌ رود هرچه سریع تر صورت گیرد. در سطح ملی نیز منطبق با “سند سیاست سلامت روان جامعه” وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همکاری‌ های بین بخشی برای طراحی و اجرای برنامه جامع سلامت روان کشور، بسیاری از موانع فعلی را رفع کرده و سلامت روان را برای افراد جامعه به ارمغان خواهد داشت.

طرح ملی بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر با کمک ۳۰۰۰ میلیاردی دولت اجرا می شود

حجت عبدالملکی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در صفحه توییتر خود از اجرای طرح ملی بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر نوشت.

به گفته او وزارت مردم در دولت سیزدهم به دنبال تحقق تامین اجتماعی فراگیر و گسترش بیمه‌های اجتماعی تا پایین‌ترین دهک‌های اقتصادی است. گام اول آن با اجرای طرح ملی بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر با کمک ۳۰۰۰ میلیارد تومانی دولت حاصل شده است.

طرح ملی بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر در روز «روستا» سال ۹۹ ارائه شد اما به دلیل اینکه سهمی در برنامه بودجه به این طرح تخصیص نیافته بود، وارد مرحله عملیاتی نشد. سال ۱۴۰۰، سال تغییر دولت بود و پس از آنکه رؤسای سه قوه در جلسه‌ای مشترک با رهبری دیدار کردند، ایشان در این جلسه بر لزوم برخورداری تمامی آحاد از پوشش بیمه تاکید کردند. پس از این دیدار اقدامات لازم صورت گرفت تا شرایط عملیاتی شدن طرح در سریع‌ترین زمان ممکن فراهم شود.

به مناسبت روز ملی روستا مراسم اجرای طرح ملی بیمه اجتماعی خانوارهای روستایی و عشایری فردا با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار می شود.

افزایش نرخ درگیری با افسردگی و انزواطلبی

دکتر محمد حاتمی رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور در روز جهانی سلامت روان و شروع هفته سلامت روان عنوان کرد: نرخ آسیبهای روانی ـ اجتماعی کشور در برخی شاخصها آنقدر بالا هست که به مرز بحران رسیده‌ایم.

حاتمی به اشاره به این مطلب که شاخص‌های تعیین کننده سطح سلامت روان متنوع هستند و نرخ درگیری مردم با برخی شاخص‌ها مثل افسردگی، تنهایی، انزوا طلبی و وسواس نسبت به گذشته افزایش پیدا کرده است گفت: مداخله در بحران از کارهای مهم روانشناسان و مشاوران است که در این شرایط بسیار ضرورت دارد. خیلی از خانواده‌ها نیاز شدید به خدمات روانشناسی و مشاوره دارند و بخش اعظمی از مردم کشور از این خدمات محروم هستند چراکه نرخ خدمات روانشناسی و مشاوره بالا است و اقشار کم درآمد و دارای مشکلات اقتصادی معمولا نمی‌توانند این مبالغ را پرداخت کنند.

وی ادامه داد: ما به هیات دولت، ستاد ملی مقابله با کرونا، مجلس و سازمان برنامه بودجه پیشنهاد دادیم که حداقل در شرایط بحران کرونا بیمه‌های پایه وضع شوند تا مردم بتوانند از این خدمات استفاده کنند، حتی قانون هم آن را پیش بینی کرده است. از دولتمردان می خواهم حداقل در شرایط بحران کرونا بیمه‌های پایه را برای خدمات مشاوره و روانشناسی وضع کنند تا مردم بتوانند از خدمات روانشناسی و مشاوره استفاده کنند.

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور گفت: رئیس جمهور دولت سیزدهم در بدو امر دستور دادند کمیته اجتماعی در ستاد ملی مقابله با کرونا شکل شود. این کمیته با محوریت اختلالات روانی و سلامت روان قرار است شکل گیرد. ما در این رابطه جلسه ای در مجلس داشتیم و تمام دست اندرکاران این موضوع حضور داشته و نظرات و اهداف خود را بیان کردند. حتی این موضوع بیان شد که شاید در آینده‌ای نزدیک یا در دوران پسا کرونا، فعالیت تمام کمیته های ستاد ملی مقابله با کرونا و حتی خود ستاد ملی، معطوف به مسائل اجتماعی و سلامت روان مردم باشد. ظاهرا این کمیته اهداف و وظایفش به دفتر استراتژیک ریاست جمهوری سپرده شده است.

حاتمی در پایان سخنان خود با اشاره به لزوم فرهنگ سازی درباره اهمیت سلامت روان، تاکید کرد: از روانشناسان و مشاوران در سراسر کشور درخواست می‌کنم هفته سلامت روان را فرصت طلایی دانسته و مردم را نسبت به اهمیت سلامت روان آگاه کنند تا در حفظ و صیانت و اعتلای سلامت روان خود تلاش کنند و اگر مشکلی دارند برای رفع آن به روانشناس و مشاور مراجعه کنند. باید هفته سلامت روان را برای فرهنگ سازی این موضوع غنیمت بشماریم و از دولت مردان و مسئولین نیز می خواهم مساله سلامت روان را جدی بگیرند و به آن توجه ویژه‌ای داشته باشند.

برگزاری هم‌اندیشی علمی گفتمان فقه تخصصی نظام

همزمان با افتتاح شعبه قم موسسه آموزش عالی حوزوی امام رضا علیه السلام، هم اندیشی علمی گفتمان فقه تخصصی نظام ساز با حضور صاحبنظران این حوزه ۲۲ مهرماه ۱۴۰۰ در محل موسسه آموزش عالی حوزوی امام رضا علیه السلام در شهر مقدس قم برگزار می‌شود.

آیت‌الله علیرضا اعرافی عضو شورای عالی و مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور و آیت‌الله علی اکبر رشاد رییس شورای حوزه علمیه استان تهران سخنرانان این هم‌اندیشی هستند. علاقمندان می‌توانند این مراسم را به صورت زنده و مستقیم از طریق اسکایپ دنبال کنند.

موسسه آموزش عالی امام رضا(ع) که شهریورماه سال ۸۵ در شهر تهران تاسیس و در حوزه مباحث معاصر فقهی به تعلیم و تربیت دانش پژوهان اهتمام ویژه داشته است، در سال ۱۴۰۰ با توجه به درخواست فضلای حوزه علمیه قم برای استفاده از دروس موسسه و فضای علمی و فقهی و بهره‌مندی از اساتید مبرز در راستای راه‌اندازی فقه‌های تخصصی شعبه موسسه آموزش عالی حوزوی امام رضا در قم دایر شد.

گفتنی است در این مراسم شعبه قم موسسه آموزش عالی حوزوی امام رضا علیه السلام با حضور آیت‌الله اعرافی و دیگر اساتید و مدیران حوزه های علمیه قم به طور رسمی افتتاح خواهد شد.

بررسی‌های انجام شده توسط مراکز تحقیقاتی در سراسر جهان نشان داده است شبکه‌های اجتماعی پرطرفدار رفتاری تبعیض‌آمیز با کاربران معلول دارند.

شبکه‌های اجتماعی برای معلولان تبعیض قائل می‌شوند/ رفتار ظالمانه اینستاگرام با معلولان

به گزارش خبرنگار گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا، بررسی هزاران محقق در سراسر دنیا حاکی از آن است که شبکه‌های اجتماعی اگرچه به ظاهر از معلولان حمایت می‌کنند ولی در عمل رفتار تبعیض‌آمیز با این دسته از کاربران دارند. در حقیقت شبکه‌های اجتماعی با جلوگیری از انتشار عکس معلولان یا ایجاد محدودیت برای آن‌ها مانع از افزایش سطح ارتباطات این افراد با سایر اعضای جامعه می‌شوند.

به عنوان مثال اینستاگرام تصاویر پسری هجده ساله به نام زید گارسیا(Zaid Garcia) را که دچار سوختگی شدید شده بود به دلیل آنچه ترویج خشونت در فضای مجازی خواند حذف کرد و این در حالی بود که گروهی از داوطلبان با انتشار تصاویر این پسر جوان قصد جمع‌آوری کمک‌های مالی برای عمل جراحی صورت او را داشتند. خانواده این پسر آسیب‌دیده به دلیل مشکلات مالی توانایی پرداخت هزینه‌های جراحی او را ندارند و از طرفی به دلیل تغییرات ظاهر زید گارسیا خود او و افراد خانواده‌اش روابط بسیار محدودی با دیگران دارند و به اعتقاد کارشناسان این موضوع می‌تواند آسیب‌های روحی شدیدی را به زید بزند.

گردانندگان صفحه اینستاگرام زید گارسیا اعلام کردند اینستاگرام نه تنها تصویر او را پرچسب‌گذاری بلکه قسمت‌های مختلفی از ویدئو طراحی شده به منظور حمایت از این جوان هجده ساله را نیز سانسور کرده است. رفتار تبعیض‌آمیز اینستاگرام با این جوان آسیب‌دیده موجب شده است برخی از طرافداران نژادپرستی با حمله به صفحه حامیان زید گارسیا هزاران پیام با محتوای غیراخلاقی را ارسال و منتشر کنند. کارشناسان فناوری معتقدند در جوامع کنونی شبکه‌های اجتماعی نقش پررنگی در جلب نظر مردم و فرهنگ‌سازی در موضوعی خاص دارند لذا در صورتی که پلتفرم‌هایی نظیر اینستاگرام تصاویر افراد معلول را با علامت ترویج خشونت برچسب‌گذاری کنند قطعاً تمایل مردم به ارتباطات با این اقشار جامعه کمتر می‌شود.

 ابتلای بیش از ۴۵۰۰۰۰ نفر در ۲۴ ساعت گذشته + جدول تغییرات

کرونا در جهان/ ابتلای بیش از 450000 نفر در 24 ساعت گذشته + جدول تغییرات

طبق آخرین آمار جهانی در شب گذشته ۴۵۰ هزار و ۶۸۰ نفر در سراسر جهان به ویروس کرونا مبتلا شده و ۷ هزار و ۶۶۵ نفر جان خود را از دست دادند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ بر اساس آخرین آمار جهانی پایگاه اطلاعاتی “worldometer” تا صبح امروز ۲۳۸ میلیون و ۳۶۹ هزار و ۴۵۴ نفر در جهان به ویروس کرونا (کووید۱۹) مبتلا شده‌اند که از این تعداد، ۴ میلیون و ۸۶۳ هزار و ۹۸ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

از مجموع تعداد مبتلایان در جهان، تاکنون ۲۱۵ میلیون و ۵۰۳ هزار و ۳۴۱ نفر بهبود یافته و توانسته‌اند این بیماری را شکست دهند.

کشور آمریکا با بیشترین تعداد مبتلایان در جهان با افزایش ۴۲ هزار و ۳۵۷ مبتلا در ۲۴ ساعت گذشته، به مجموع ۴۵ میلیون و ۱۷۹ هزار و ۲۰۹ مبتلا رسیده است؛ تاکنون ۷۳۳ هزار و ۵۸ آمریکایی مبتلا به کووید۱۹ در این کشور جان خود را از دست داده‌‌اند.

کشور هند پس از آمریکا در رده دوم جهان قرار دارد که با افزایش ۱۷ هزار و ۹۴۰ مبتلا در ۲۴ ساعت گذشته، به مجموع ۳۳ میلیون و ۹۵۳ هزار و ۴۷۵ مبتلا رسیده است. در این کشور تاکنون ۴۵۰ هزار و ۶۲۱ نفر جان خود را بر اثر ابتلا به کرونا از دست داده‌اند.

کشور برزیل به‌عنوان سومین کشور جهان با افزایش ۱۶ هزار و ۴۵۱ مبتلا در ۲۴ ساعت گذشته، به مجموع ۲۱ میلیون و ۵۶۷ هزار و ۱۸۱ مبتلا رسیده است. در این کشور تاکنون ۶۰۰ هزار و ۸۸۰ نفر جان خود را بر اثر ابتلا به کرونا از دست داده‌‌اند.

کشورهای انگلیس، روسیه، ترکیه، فرانسه و ایران نیز به‌ترتیب با ۸ میلیون و ۱۲۰ هزار و ۷۱۳، ۷ میلیون و ۷۴۶ هزار و ۷۱۸، ۷ میلیون و ۴۱۶ هزار و ۱۸۲، ۷ میلیون و ۵۲ هزار و ۵۲۰ و ۵ میلیون و ۶۹۱ هزار و ۶۳۴ نفر مبتلا در رده‌های چهارم تا هشتم جهان قرار گرفته‌اند.

همچنین کشورهای آرژانتین با ۵ میلیون و ۲۶۵ هزار و ۵۲۸ مبتلا و اسپانیا نیز با ۴ میلیون و ۹۷۳ هزار و ۶۱۹ نفر مبتلا در رده‌های نهم و دهم جهان قرار دارند.

از لحاظ تعداد بهبودیافتگان نیز کشورهای آمریکا، هند و برزیل به‌ترتیب با ۳۴ میلیون و ۶۳۰ هزار و ۶۵۴، ۳۳ میلیون و ۲۷۱ هزار و ۹۱۵ و ۲۰ میلیون و ۶۷۰ هزار و ۳۴۸ نفر بهبودیافته در رده‌های اول تا سوم قرار دارند.

جدول زیر آخرین تغییرات تعداد مبتلایان،‌ فوتی‌ها و بهبودیافتگان کرونا در سطح جهان را (مربوط به یک ساعت گذشته) نشان می‌دهد:

کرونا ,

نشست دانشجویی حمایت از حقوق کودک در رسانه‌های اجتماعی

نشست دانشجویی حمایت از حقوق کودک در رسانه‌های اجتماعی

انجمن علمی دانشجویی حقوق ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی، نشست دانشجویی «حمایت از حقوق کودک در رسانه‌های اجتماعی»؛ اولین برنامه از مجموعه نشست‌های حقوق کودک را برگزار می‌کند.

به گزارش باشگاه دانشجویان ایسنا، این برنامه به مناسبت ۱۶ مهر روز کودک در ایران تا ۲۹ آبان روز جهانی کودک، با حضور و سخنرانی مهسا کیال ـ وکیل دادگستری و پژوهشگر حوزه کودک و دبیری زهره برادران مفید ـ دبیر انجمن علمی دانشجویی حقوق ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی، روز شنبه ۱۷ مهر ساعت ۱۹، به صورت آنلاین برگزار می‌شود.

علاقه مندان می توانند جهت ثبت‌نام و کسب اطلاعات بیشتر به لینک ‏https://meeting.atu.ac.ir/ch/anjoman-comrig مراجعه کنند.

کنفرانس تنوع زیستی سازمان ملل به میزبانی چین برگزار می‌شود

کنفرانس تنوع زیستی سازمان ملل به میزبانی چین برگزار می‌شود

کنفرانس تنوع زیستی سازمان ملل موسوم به “سی او پی ۱۵” این هفته به طور مجازی به میزبانی چین برگزار خواهد شد.

به گزارش ایسنا، چین با داشتن تقریبا ۱۰ درصد گونه های گیاهی و ۱۴ درصد گونه های جانوری از تنوع زیستی فوق العاده ای بهره‌مند است.

سران جهان از ۱۱ تا ۱۵ اکتبر در این گفت و گوها در فضای مجازی شرکت خواهند کرد.

همچنین این کنفرانس پیش از گفت و گوهای رو در رو در ماه آوریل سال آینده در شهر کونمینگ چین و کنفرانس اقلیمی گلاسگو – از ۳۱ اکتبر تا ۱۲ نوامبر امسال – برگزار می شود.

در اجلاس کونمینگ در سال آینده رهبران جهان در مورد چارچوب حفاظت از طبیعت و گونه ها طی دهه آینده بحث خواهند کرد. هدف آن اجلاس حفاظت از حداقل ۳۰ درصد محیط طبیعی خشکی ها و اقیانوس های زمین است اما همه کشورها هنوز به این هدف متعهد نشده اند.

بنابر گزارش شبکه خبری بی بی سی، تنوع زیستی اکنون با سرعتی بیش از هر زمان دیگر در تاریخ بشر در حال افت است. از سال ۱۹۷۰ تاکنون به طور میانگین تقریبا ۷۰ درصد از جمعیت پستانداران، پرندگان، ماهی ها، خزندگان و دوزیست ها کاهش یافته است. تصور می شود که خطر انقراض، یک میلیون گونه جانوری و گیاهی – تقریبا یک چهارم کل گونه های جهانی – را تهدید می کند.

تدریس موضوعات نوبل ۲۰۲۱ به دانش آموزان

تدریس موضوعات نوبل ۲۰۲۱ به دانش آموزان

سایت “نوبل پرایز” اخیرا در سایت خود از درس‌هایی آسان و قابل استفاده خبر داده است که معلمان توسط آن می‌توانند دانش اموزان را به روشی بهتر با موضوعات نوبل شیمی، پزشکی و فیزیک ۲۰۲۱ آشنا کنند.

به گزارش ایسنا، سایت نوبل پرایز با انتشار چند فایل پی‌دی‌اف توضیح داده است که چگونه می‌توانند این موضوعات را برای دانش آموزان توضیح دهند. این سایت همچنین چندین فایل پی دی اف آموزشی برای دانش آموزان نیز منتشر کرده است که در آن درباره برندگان نوبل شیمی، پزشکی و فیزیک ۲۰۲۱ و کشف آنها توضیح داده شده است. برای دریافت این فایل‎ها می‌توانید به این سایت مراجعه کنید.

جوایز نوبل حوزه پزشکی، فیزیک و شیمی سال ۲۰۲۱ امسال در تاریخ چهار تا شش اکتبر اهدا شدند و طی آن هفت دانشمند موفق به دریافت جایزه نوبل شدند.

نوبل پزشکی

جایزه نوبل پزشکی  ۲۰۲۱، به “دیوید جولیوس” و “آردم پاتاپوتیان” برای پژوهش در مورد کشف دسته جدیدی از گیرنده‌های دما و لامسه با استفاده از سلول‌های حساس اهدا شد.

نوبل فیزیک

جایزه نوبل فیزیک ۲۰۲۱ به “سوکورو مانابه” از آمریکا و “کلاس هاسلمن” از آلمان به پاس تلاش‌هایشان در زمینه مدل‌سازی فیزیکی آب‌وهوای زمین و پیش‌بینی قابل اطمینان گرمایش جهانی تعلق گرفت و نیم دیگر جایزه به “جورجیا پاریسی” برای کشف اثر متقابل نابهنجاری و نوسانات در سیستم‌های فیزیکی در مقیاس اتمی تا سیاره‌ای اهدا شد.

نوبل شیمی

جایزه نوبل شیمی ۲۰۲۱ به “دیوید مک میلان” و “بنجامین لیست” به پاس تلاش‌هایشان برای توسعه ارگانوکاتالیز نامتقارن اهدا شد.

جایزه نوبل معتبرترین جایزه‌ای است که در حوزه‌های علمی به یک دانشمند تعلق می‌گیرد. جایزه نوبل در سال ۱۸۹۵، به وصیت” آلفرد نوبل”، کارخانه‌دار و شیمی‌دان سوئدی، که بیشتر او را به دلیل ابداع “دینامیت” می‌شناسند، پایه‌گذاری شد. وی در آخرین وصیت‌نامه خود سرمایه حیرت انگیزش را برای تأمین هزینه‌های “جایزه نوبل” اختصاص داد.

اشتراک گذاری
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on print
Print
جدیدتربن مطالب
مطالب مرتبط
دیدگاه‌ها

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *