لودینگ

گوشه چشمی به تازه های هفدهم مهر ماه

تازه‌ها

گوشه چشمی به تازه های هفدهم مهر ماه

سه دانشگاه ایرانی در جمع ۵۰۰ دانشگاه برتر در رتبه‌بندی کیواس ۲۰۲۲

نتایج رتبه بندی اشتغال فارغ‌التحصیلان سال ۲۰۲۲ کیو اس منتشر شد و دانشگاه های صنعتی شریف و تهران با کسب رتبه در بازه ۵۰۰-۳۰۱ توانستند برای اولین بار در جمع ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان در این حوزه قرار گیرند و دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز در رده ۵۰۰+ قرار گرفت.

پایگاه رتبه‌بندی کیو اس این ارزیابی را در سطح دنیا منتشر کرده است. در اولین سال این رتبه بندی ۳۰۰ دانشگاه در سطح دنیا در این ارزیابی قرار گرفتند. در سال ۲۰۲۲ تعداد ۵۵۰ دانشگاه از ۷۸ کشور دنیا رتبه بندی شدند و دانشگاه‌های بیشتری توانسته‌اند در این ارزیابی قرار گیرند.

کیو اس به عنوان یکی از معتبرترین نظام‌های رتبه بندی بین‌المللی است که دانشگاه‌های جهان را رتبه بندی می‌کند و رتبه بندی استخدام فارغ‌التحصیلان مشخص می‌کند که کدام دانشگاه بیشترین کمک را به فارغ‌التحصیلان خود جهت کسب شغل ارائه می‌دهد. از جمهوری اسلامی ایران سه دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه تهران در بازه ۳۰۱ – ۵۰۰ این رتبه بندی قرار دارند.

اهدای یازدهمین نشان سلامت اجتماعی به دکتر فاطمه قاسم زاده

سید حسن موسوی چلک رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: یازدهمین نشان سلامت اجتماعی به دکتر فاطمه قاسم‌زاده اهدا شد.

موسوی چلک با اشاره به این نکته که دکتر فاطمه قاسم‌زاده شناخته‌شده‌ترین فرد در حوزه حمایت از کودکان در کشوراست و بیش از نیم قرن بطور مستقیم در این زمینه فعالیت داشته عنوان کرد: سوابق شغلی دکتر قاسم‌زاده نشان می‌دهد که او بیشتر وقت خود را برای تدریس در دانشگاه های مختلف، کارگاه های آموزشی و دوره‌های ضمن خدمت مربوط به کودکان سپری کرد و با مسوولیت‌پذیری در این حوزه، علاقمندان را از دانش خود محروم نکرد. البته در کنار تدریس در دانشگاه‌ها، ارایه خدمات مشاوره‌ای در حوزه کودکان را هم همیشه مد نظر داشت.

او ادامه داد: یکی دیگر از ویژگی های دکتر قاسم‌زاده حضور موثر وفعال در حوزه‌های علمی و تخصصی مربوط به روانشناسی و مشاوره بود. عضویت پیوسته انجمن روان‌شناسی ایران، عضویت پیوسته انجمن مشاوره ایران، عضویت شورای ادوار هیأت مدیره انجمن روان‌شناسی ایران و عضو هیأت مدیره انجمن روان‌شناسی ایران (۲ دوره) گوشه‌ای از فعالیت‌های او دراین زمینه است.

موسوی چلک اضافه کرد: دکتر قاسم‌زاده به عنوان یکی از کارشناسان در دوره های مختلف در جلسات دستگاه های دولتی ونهاد های عمومی غیر دولتی و قوای مختلف از جمله مجلس شورای اسلامی، قوه قضاییه، وزارت خانه های مرتبط مانند تعاون، کار و رفاه اجتماعی، آموزش و پرورش، آموزش پرورش استثنایی، دادگستری، بهداشت ودرمان و آموزش پزشکی، کشور و صدا و سیما حضور می‌یافت و صادقانه دیدگاه‌های خود را بیان می کرد.

گفتنی است مراسم اهدای یازدهمین نشان سلامت اجتماعی با هدف تکریم پیشگامان سلامت اجتماعی و با شعار «بیا تا قدر یکدیگر بدانیم» برگزار شد. این مراسم تاکنون برای تعدادی از بزرگان موثر این حوزه در داخل کشور در زمان حیات شات آیین نکوداشت برگزار کرده بود و این نهمین مراسم بودکه به بهانه روز جهانی کودک و در آستانه هشتاد سالگی زندگی پر بار دکتر فاطمه قاسم زاده با حضور انجمن های مختلف از جمله روانشناسی ایران، انجمن حمایت از حقوق کودک، انجمن حمایت از کودکان کار و خیابان، انجمن حمایت از کودکان کار وبزرگان این حوزه و مددکاری اجتماعی به‌صورت آنلاین (مجازی) عصر روز جمعه ۱۶ مهر برگزار شد.

کودکان ایران به کودکان جهان نامه نوشتند

تهران- ایرنا- جمعی از کودکان ایران در نامه‌ای سرگشاده خطاب به همسالان خود در سراسر دنیا، روز جهانی کودک را تبریک گفته و صلح و دوستی را به جای جنگ و نفرت، برای عموم بچه‌ها و مردم کشورهای مختلف آرزو کرده‌اند.

به گزارش روز جمعه ایرنا به نقل از اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، این نامه که به مناسبت روز جهانی و هفته‌ ملی کودک سال ۱۴۰۰ خورشیدی صادر شده، از سوی مسوولان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و دبیرخانه‌ هفته‌ ملی کودک پس از ترجمه، به سفارتخانه‌های مستقر در تهران ارسال می‌شود تا به دست بچه‌های دیگر کشورها برسد.

در متن نامه‌ کودکان ایران خطاب به کودکان جهان آمده است:‌ ما کودکان ایران به همه کودکان دنیا سلام می‌کنیم، ما همان‌هایی هستیم که به قول بزرگترها شیرینی زندگیشان هستیم و در حرفهایشان آرزو دارند ما همیشه شاد باشیم و هیچ چیز رویا و دنیای ما را خط خطی نکند،  اما دنیای ما وقتی خط خطی می‌شود که بزرگترها به ما توجه نکنند و خنده‌های ما کمرنگ شود.

ما همه را دوست داریم و می‌خواهیم بین آدمها و کشورها هیچ‌وقت جنگ و دعوا نباشد.

ما آشتی را دوست داریم، محبت و شادی را، هدیه دادن و هدیه گرفتن را، لبخند زدن به یکدیگر را، صلح و دوستی را. ما می‌خواهیم همه با چهره خندان، شبیه هم باشند.

چرا ما باید قربانی جنگ آدم بزرگ‌ها شویم، ما از کلمه‌های قهر، دشمنی، گریه، جنگ و دعوا بیزاریم و حتی دلمان نمی‌خواهد از این کلمات دیکته بنویسیم. دنیای ما کودکان، دنیای رنگ، آرامش، پرنده، طبیعت پاک و آسمان آبی است،  ما هر وقت کودکان گرسنه را در جهان می‌بینیم از غذاخوردن هم بدمان می‌آید،  می‌خواهیم همه بچه‌ها در دنیا شاد باشند و خوشحال، لباس داشته باشند و غذا و همه به گردش بروند، کلاس درس داشته باشند و آموزش ببینند و بزرگترها حرفهایمان را بشنوند.

ما دلمان می‌خواهد بزرگترها را مجبور کنیم نقاشی بکشند با موضوع آشتی و دوستی، ‌ما کودکیم و می‌خواهیم به بزرگترها بگوییم اگر می‌خواهید ما باور کنیم که دوستمان دارید با هم خوب و مهربان باشید و اگر ما را دوست دارید همه‌ تفنگهایتان را دور بیندازید و به حرف ما گوش کنید.

ما دلمان می‌خواهد دنیا جایی باشد که بتوانیم در آن شاد و خوشحال آواز بخوانیم.

ما از بزرگترها می‌خواهیم کاری نکنند ما چشمهایمان خیس شود و دلمان بشکند.

آدم بزرگها حواسشان باشد اگر می‌خواهند دنیایی شاد برای بچه‌ها بسازند باید مثل ما بچه‌ها با هم مهربان باشند.

ما آدمهایی را دوست داریم که بچه‌ها را دوست داشته باشند و برای آنها وقت بگذارند،  ما برای همه بزرگترها دعا می‌کنیم که خدای مهربان یاورشان باشد تا آنها هم ما را یاری کنند. به امید روزهای خوش زندگی با حال خوش کودکی.

در «ساعت کودکی» live برگزار کنید

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با انتشار فراخوانی از عموم نویسندگان، شاعران، اهالی تئاتر، دست‌اندرکاران صنعت اسباب‌بازی و بازی‌های رایانه‌ای، مربیان و معلمان کودکان و نوجوانان دعوت کرده تا به کارزار مجازی «ساعت کودکی» در روز شنبه ۱۷ مهر بپیوندند.

هم‌زمان با هفته‌ ملی کودک و آیین گرامی‌داشت روز جهانی کودک، ساعت ۶ عصر شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ و دومین روز هفته‌ ملی کودک به شکل نمادین به نام «ساعت کودکی» نام‌گذاری و از عموم دست‌اندرکاران هنر و ادبیات و آموزش کودکان دعوت شده است که در این ساعت، صفحه‌های خود در فضای مجازی را به کودکان و نوجوانان اختصاص دهند و از بچه‌ها بگویند.

براساس این فراخوان، عموم علاقه‌مندان و دست‌اندرکاران این حوزه در این ساعت، با برگزاری برنامه‌های پخش زنده (live) در شبکه‌های اجتماعی با محوریت کودکان و نوجوانان و با هشتگ #ساعت_کودکی ضمن پرسش و پاسخ با عموم مخاطبان‌شان درباره‌ دنیای کودکی، یک ساعت از فعالیت سالانه‌ خود در فضای مجازی را به‌شکل هم‌زمان با دیگر دست‌اندرکاران این گروه سنی، به قصه‌خوانی و داستان‌خوانی، آموزش‌های فرهنگی و هنری آنلاین، و ذکر خاطره و خوانش آثارشان اختصاص می‌دهند.

در همین حال، دست‌کم بیش از ۳۰ مربی کودکان و نوجوانان از سراسر کشور نیز به این حرکت می‌پیوندند تا در ساعت ۶ عصر شنبه ۱۷ مهر، با برگزاری هم‌زمان برنامه‌ لایو در اینستاگرام، دقایقی توجه عموم مردم را به مساله‌ کودکی جلب کنند.

شرکت در این رویداد مجازی به عموم علاقه‌مندان دنیای کودکان پیشنهاد می‌شود چراکه تعداد برنامه‌های پخش زنده در یک ساعت مشخص در سراسر ایران و خارج از کشور، می‌تواند توجه بسیاری را به این عنوان جلب کند؛ که هدف نهایی این کارزار عنوان شده است.

کانون از رسانه‌های جمعی و مسولان صفحه‌های پربازدید در فضای مجازی نیز درخواست می‌کند که با اطلاع‌رسانی درباره‌ این رویداد، از تمامی علاقه‌مندان و دغدغه‌داران دنیای کودکی بخواهند در این ساعت، با برگزاری live با مخاطبان خود، با هر تعدادی، درباره‌ دنیای کودکی، مسایل مربوط به کودکان گفت‌وگو کنند.

در همین حال، فایلی نیز در پایگاه خبری کانون پرورش فکری به نشانی kanoonnews.ir قرار گرفته که به علاقه‌مندان برای شرکت در این رویداد، ایده‌هایی پیشنهاد می‌کند.

چهار نشست تخصصی آنلاین در هفته ملی کودک

همزمان با هفته‌ ملی کودک چهار نشست تخصصی با مشارکت اداره‌کل آموزش و پژوهش کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در فضای مجازی به شکل برخط برگزار می‌شود.

هفته‌ ملی کودک، در حالی از ۱۶ تا ۲۲ مهر در سراسر کشور برگزار می‌شود که به دلیل شرایط کرونا، بخش عمده‌ای از برنامه‌ها در قالب مجازی و برخط برگزار می‌شوند، هرچند که در شهرهایی که از نظر کرونا وضعیت مناسبی دارند، پیش‌بینی برنامه‌های حضوری مانند شادپیمایی عروسک‌ها، تریلی سیار و کتابخانه‌های شهری و روستایی در نظر گرفته شده است.

در همین حال، چهار نشست تخصصی در فضای مجازی طراحی شده که طی آن، شنبه ۱۷ مهر نشست آنلاین «اندیشه‌پروری (عقلانیت) و جان‌پروری (معنویت) در تربیت عقلانی بصیرت‌گرا» با سخنرانی علیرضا رحیمی در ساعت ۱۰ تا ۱۲ ظهر برگزار خواهد شد.

روز دوشنبه ۱۹ مهر نیز نشست آنلاین «برنامه‌ریزی برای امنیت و سلامت کودکان در فضای مجازی» با سخنرانی محمدحسین سیاح‌طاهری در ساعت ۱۰ تا ۱۲ و روز سه‌شنبه ۲۰ مهر نشست آنلاین «کتاب‌های داستان با تاکید بر مخاطب‌شناسی» با سخنرانی حمیدرضا شاه‌آبادی در همان ساعت اجرا می‌شود.

در پایان روز پنج‌شنبه ۲۲ مهر نیز این برنامه‌ها با برگزاری آنلاین نشست «اصول تربیت رسانه‌ای برای نسل هزاره سوم» با سخنرانی معصومه نصیری در ساعت ۱۰ تا ۱۲ پایان می‌یابد.

تمامی این نشست‌ها در نشانی اینترنتی https://live.kpf.ir/ch/koodak برگزار خواهد شد و حضور در آن برای عموم مخاطبان این پلتفرم آزاد است.

برنامه‌های هفته ملی کودک امسال با شعار «حال خوش کودکی، رنگ خوش زندگی» طراحی شده و هرروز به یک موضوع محوری اختصاص دارد که کودک و نشاط و سرگرمی، کودک و میراث فرهنگی، کودک و معنویت و کودک و فضای مجازی، ازسرفصل‌های موضوعی این روزها هستند.

هفته‌ ملی کودک امسال از ۱۶ تا ۲۲ مهر، یادواره شهید علی لندی نوجوان فداکار ایذه‌ای در سراسر ایران برگزار خواهد شد.

 

نظر شورای‌عالی انقلاب‌فرهنگی درباره «آموزش جنسی» و «ازدواج کودکان»

نظر شورای‌عالی انقلاب‌فرهنگی درباره «آموزش جنسی» و «ازدواج کودکان»

عضو شورای فرهنگی اجتماعی زنان در شورای عالی انقلاب فرهنگی، با اشاره به بند هفت ماده شش سند ملی حقوق کودک و نوجوان، گفت: بر اساس این سند خانواده و دولت وظیفه دارند با رعایت حریم‌های جنسی و عفاف از «هوشیار سازی زودهنگام غریزه جنسی کودکان» پیشگیری کنند، چراکه کودک زیر سن بلوغ درکی از مسائل جنسی ندارد و ممکن است دچار واهمه و ترس در روابط اجتماعی شود، از این رو این آموزش‌ها باید به والدین و نه خود کودک داده شود تا والدین بدانند چگونه باید از کودک خود در برابر مخاطرات مراقبت کنند.

زهرا آیت اللهی در گفت‌وگو با ایسنا در روز جهانی کودک، با اشاره به ماده شش سند ملی حقوق کودک و نوجوان که معطوف به “حق سلامت” کودک و نوجوان می‌شود، اظهار کرد: مطابق با بند هفت این ماده، کودکان و نوجوانان در آستانه بلوغ از حق آگاهی از احکام شرعی و فراگیری مهارت‌های مرتبط با بهداشت جنسی در چارچوب موازین شرعی و اخلاقی متناسب با جنسیت خود برخوردارند و خانواده و دولت وظیفه دارند با رعایت حریم‌های جنسی و عفاف از هوشیارسازی زودهنگام غریزه جنسی آنان پیشگیری کنند.

وی ادامه داد: مطابق با این سند نباید به کودکان زیر سن بلوغ آموزش جنسی داد چراکه بچه درکی از مسائل جنسی ندارد و نمی‌تواند متوجه شود مساله چیست؛ از سوی دیگر ممکن بچه دچار ترس و واهمه در روابط اجتماعی اش شود چراکه نمی‌تواند تشخیص دهد چه کسی قصد سوء استفاده از او را دارد و چه کسی قصد سوء استفاده ندارد. در واقع هیچ فردی که قصد سوء استفاده جنسی از کودک را دارد، با چهره وحشتناک این کار را انجام نمی‌دهد بلکه با زبان خوش و نرم این کار را انجام می‌دهد و از این رو چگونه آن بچه باید تشخیص دهد این فرد سوء نیت دارد یا خیر؟.

والدین باید توجیه شوند و از کودکان در برابر سوء استفاده‌های جنسی مراقبت کنند

عضو شورای فرهنگی اجتماعی زنان، با بیان اینکه اگر کودک را در معرض واهمه از ارتباطات اجتماعی قرار دهیم باعث ایجاد صدماتی به او می‌شویم، افزود: اینگونه کودک نمی‌تواند با دیگران ارتباط برقرار کند، علاوه بر این حتی اگر کودک اطلاعاتی هم بدست آورد در عین حال توان مقابله با فرد سوء استفاده‌گر را ندارد و بنابراین این آموزش‌ها باید به والدین و نه کودکان گفته شود. والدین باید توجیه و متوجه شوند که چگونه مراقب فرزند خود باشند و اجازه ندهند فرزند در معرض خطر قرار گیرد. این آموزش‌ها باید به والدین داده شود و والدین آگاه باید بدون اشاره به بحث سوء استفاده‌های جنسی، برخی مراقبت‌هایی که کودک باید انجام دهد را به او بیاموزند.

انتقاد از در معرض خطر قرار دادن کودک برای آموزش محافظت از خود

به کودک یاد دهیم اندام‌های خاص او را نباید کسی ببیند

آیت اللهی ادامه داد: متاسفانه دچار گرفتاری شدیم که در برخی کشورها وجود دارد و بعضا بخشی از فرهنگ آن نیز به جامعه ما سرایت کرده که از طرفی کودک را در معرض خطر قرار می‌دهیم و از طرفی به کودک آموزش می‌دهیم چگونه در مواجه با خطر از خود محافظت کند و این درست جواب نمی‌دهد.

وی افزود: اگر از کودکی حیای درونی که خداوند در وجود تمام ما قرار داده را حفظ کنیم، کودک نیز متوجه آن شده و در معرض خطر قرار نمی‌گیرد. بچه‌ها باید بیاموزند از کودکی هنگام تعویض لباس هیچ کس نباید آنها را ببیند، هنگام تعویض لباس اندام‌های خاص آنها را فقط و فقط مادر می‌تواند ببیند و اگر برای مورد خاصی نزد پزشکی  می‌روند مادر هم باید در کنار کودک باشد. اگر اینها را به کودک بیاموزیم و آن حیای درونی که خدا در وجود تمام ما قرار داده است را حفظ کنیم، کودکان متوجه می‌شوند که باید از خودشان محافظت کنند، این محافظت به این‌ معنا است که دیگران نباید بخش‌هایی از بدن او و اندام‌های خاص او را ببینند یا لمس کنند و اینگونه کودک متوجه می‌شود و خود به خود در معرض خطر قرار نمی‌گیرد.

با برهنگی بچه جلوی دیگران عادی برخورد نکنید

وی در ادامه تصریح کرد: در فرهنگی که متاسفانه فرهنگ وارداتی است با برهنگی بچه جلوی دیگران عادی برخورد می‌کنیم. پوشش دختر بچه ها از زمانی به بعد باید طوری باشد که اگر در سطح جامعه رفت و آن می‌کنند و فرد بیمار جنسی آنها را می‌بیند سوء قصد به آنها پیدا نکند چراکه در غیر این صورت خود بچه در معرض خطر قرار می‌گیرد. در سند ملی حقوق کودک و نوجوان گفته می‌شود هوشیارسازی زودهنگام غریزه جنسی نباید اتفاق افتد و والدین باید در مقابل آسیب های جنسی احتمالی از کودک خود محافظت کنند و مراقب باشند بچه در معرض خطرها قرار نگیرد.

حق فراگیری مهارت‌های مرتبط با بهداشت جنسی برای نوجوانان بالغ

عضو شورای فرهنگی اجتماعی زنان در شورای عالی انقلاب فرهنگی در عین حال با اشاره به بند هفت ماده شش همین سند، درباره آگاه‌سازی نوجوانان نسبت به مسائل جنسی این را هم گفت که اگر کودک به سن نوجوانی و سن بلوغ رسید، به دلیل اینکه در سن بلوغ بچه درکی از مسائل جنسی پیدا کرده است، از حق آگاهی از احکام شرعی و فراگیری مهارت‌های مرتبط با بهداشت جنسی در چارچوب موازین شرعی و اخلاقی، متناسب با جنسیت خود برخوردار است.

وی در این‌باره تصریح کرد: در ماده یک این سند که به تعاریف معطوف می‌شود، درباره بلوغ گفته شده، بلوغ رسیدن به مرحله‌ای است که علائم ثانویه جنسی ظاهر شود و در ماده دو در تعریف کودک و نوجوان نیز گفته شده از نظر سند حاضر منظور از کودک هر انسانی است که به سن بلوغ نرسیده باشد و منظور از نوجوان، فرد بالغی است که بر اساس قانون به رشد عقلی متناسب با حق و تکلیف ویژه خود نرسیده است و این تعریف شامل افراد بالغ مهجور نمی‌شود. قانون سن بلوغ را برای دختر ۹ سال و برای پسر ۱۵ سال تعریف کرده است. در این سند مرز نوجوانی را قانون مشخص می‌کند و آغاز نوجوانی زمانی است که از نظر قانون فرد به رشد عقلی متناسب با حق و تکلیف خود نرسیده است. آن سن در سند تعریف نشده و واگذار به قانون شده است چراکه قوانین موجود ما برای موضوعات مختلف سنین مختلف را تعیین کرده است و ما این سن را واگذار به قانون کردیم و اگر قانون هم در این راستا تغییر کرد باید متناسب با قانون تغییر یافته، عمل شود.

تشدید مجازات افراد ترعیب کننده، آموزش دهنده یا به کار گیرنده کودکان و نوجوانان به انواع جرائم

آیت اللهی در پاسخ به این سوال که آیا مطابق با این سند  تعرض و تجاوز به کودکان و نوجوانان از سوی هر فردی ولو والدین کودک و نوجوان، تشدید مجازات دارد؟، یادآور شد: بخش “ه” بند ۲ ماده ۱۱ که به حق امنیت کودک و نوجوان معطوف می‌شود، به تشدید مجازات افراد ترغیب کننده، آموزش دهنده یا به کار گیرنده کودکان و نوجوانان به انواع جرائم که این جرم می‌تواند جرم جنسی یا غیر جنسی نظیر تکدی گری باشد، اشاره دارد که برای تمام افراد مرتکب این جرم، تشدید مجازات را در نظر گرفته است. از سوی دیگر در قانون حمایت از اطفال و نوجوانان این مجازات عملیاتی‌تر تعیین شده است و البته در بند ۳ ماده ۱۱ سند ملی حقوق کودک و نوجوان نیز گفته شده که کودکان و نوجوانان قربانی تمام اشکال استثمار و سوء استفاده برای تسریع بهبود جسمی و روحی و تسهیل بازگشت به زندگی سالم اجتماعی از حق بهره‌مندی از اقدامات لازم متناسب با نظام تعلیم و تربیت اسلامی برخوردارند.

سند ملی حقوق کودک و نوجوان از «ازدواج اجباری کودکان» حمایت می‌کند؟

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری در خصوص حمایت‌هایی که سند مذکور در خصوص ازدواج کودکان که بدون در نظر گرفتن مصلحت و حتی رضایت کودک توسط والدین  انجام می‌شود، توضیح داد: این حمایت‌ها در محدوده قانون است، به این معنا که اگر ازدواج اجباری کودکان توسط پدر و مادر اتفاق افتد، والدین مجازات می‌شوند چراکه این حق را ندارند که کودک را به عقد ازدواج اجباری درآورند اما در عین حال قانون می‌گوید اگر دختری زیر ۱۳ سال و پسری زیر ۱۵ سال خودش تمایل به ازدواج دارد و ازدواج به مصلحت او است و والدین هم این مصلحت را تشخیص می‌دهند و دادگاه هم آن را تایید می‌کند، در آن حالت ازدواج می‌تواند رخ دهد و غیر قانونی نیست که البته موارد آن خیلی خیلی نادر است. از جمله این موارد نادر این است بعضا در برخی روستاها گاهی والدینی بالای سر دختر بچه یا پسر بچه نیست و یا والدین آنها در حال فوت هستند و کودک در وضعیت بلاتکلیف و نا به سامانی قرار دارد که در عین حال خواستگار خوبی هم دارد و تضمین نسبی وجود دارد که برای مثال اگر این دختر ازدواج کند در پناه یک خانواده قرار می‌گیرد. در این شرایط اگر دادگاه تایید کند، این دختر می‌تواند ازدواج کند. البته موارد آن خیلی نادر است اما این موارد نادر را قانون لحاظ کرده است.

وی ادامه داد: در غیر این صورت برای ازدواج دختر، حداقل ۱۳ سال و پسر حداقل ۱۵ سال لازم است و در عین حال بالاتر از این سن هم دختر و پسر باید آمادگی کافی برای ازدواج یعنی “رشد عقلانی” داشته باشند. در قوانین ما نکته‌ای وجود دارد و آن این است که چون ما روابط خارج از چارچوب ازدواج را اصلا نمی‌پذیریم و به دلیل تبعات منفی زیاد آن برای دختر و فرزندان حاصل از آن، این رابطه جرم تلقی شده و مجازات دارد. برای پیشگیری از تبعات منفی آن، از سنی به بعد اجازه ازدواج داده می‌شود، هرچند پسر هم صدمه می‌خورد اما صدمات آن برای دختر خیلی بیشتر است. در واقع دختران و پسران تشویق می‌شوند به اینکه صبر و تحمل و خویشتن داری کرده تا آمادگی کامل برای ازدواج پیدا کنند اما اگر در مواردی دختر و پسر نتوانستند خویشتن داری کنند؛ اجازه ازدواج به آنها داده می‌شود. منتها این اجازه ازدواج با حمایت خانواده است تا دختر و پسر زندگی سالم را ادامه دهند.

قانون رابطه خارج از چارچوب ازدواج را نمی‌پذیرد

عضو شورای فرهنگی اجتماعی زنان در شورای عالی انقلاب فرهنگی، تاکید کرد: قانون ما چیزی به اسم رابطه خارج از چارچوب ازدواج را به هیچ وجه نمی‌پذیرد، هم شرع می‌گوید حرام است و هم اخلاقیات و عرف این را نمی‌پذیرد. مصلحت دختر و پسر و فرزند حاصل از این رابطه‌ها این نیست که رابطه خارج از چارچوب ازدواج باشد. بنابراین باید رابطه‌ها قانون مند و ثبت رسمی باشند تا حقوق مالی طرفین رعایت شود و اگر اختلافی بین دختر و پسر رخ داد، دختر رها نشود و بتواند پیگیر حقوق خود باشد. مواردی که والدین بدون در نظر گرفتن مصلحت و رضایت کودک او را به عقد ازدواج در می‌آورند را حتما می‌توان پیگیری کرد، این جرم است و مجازات دارد قوانین موجود ما برای هر کسی از جمله پدر یا مادر که کودک را به اجبار به عقد کسی در آورند مجازات تعیین کرده است.

آیت اللهی در این خصوص که والدینی که اقدام به ازدواج اجباری کودکان می‌کنند، به دلیل اینکه خود مجرم هستند لذا طرح شکایتی نمی‌کنند، آیا سازمانها و نهادها می‌توانند پیگیر این جرم باشند؟، اظهار کرد: در قانون حمایت از اطفال و نوجوانان نیز در این‌باره مشخص شده است که اگر خود دختر نمی‌تواند برود دادگاه و پیگیری کند و پدر و مادر هم خود مجرم هستند و نمی‌روند دادگاه شکایت کنند، فرد ثالثی می‌تواند به دادگاه مراجعه و شکایت کند و پیگیر حقوق این دختر یا پسر شود. 

وی این را هم گفت که مطابق با بند سه ماده چهار سند ملی حقوق کودک و نوجوان که درباره حق هویت کودک و نوجوان است، طفل متولد از رابطه خارج از نکاح و نیز کودک دارای نسب ناشناس در چارچوب شرع دارای حقوق مندرج در این سند است و در ماده ۱۱ بند شش نیز آمده که کودکان و نوجوانان آواره، پناهنده، مهاجر و فاقد تابعیت باید در چارچوب قانون مورد حمایت قرار گیرند.

تاکید سند ملی حقوق کودک و نوجوان به نگهداری کودکان در بستر خانواده

عضو شورای فرهنگی اجتماعی زنان در شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به بند سه ماده پنج سند مذکور که به “حقوق خانوادگی” کودک و نوجوان معطوف می‌شود، تاکید سند ملی حقوق کودک و نوجوان بر حقوق خانوادگی را از جمله دلایل تمایز این سند نسبت به کنوانسیون حقوق کودک دانست و توضیح داد: یکی از ویژگی‌های سند که آن را نسبت به کنوانسیون حقوق کودک متمایز کرده است همین بند است. کودک و نوجوان حق با خانواده بودن دارند و اگر مشکلی در خانواده پیش آمد باید حدالامکان مشکل خانواده رفع شود و نه اینکه کودکان و نوجوان از بستر خانواده جدا شوند. چنانچه پدر و مادر هیچ کدام صلاحیت نگهداری فرزند را ندارند نظیر اینکه اعتیاد دارند و بچه را وادار به اعتیاد یا فروش مواد مخدر یا تکدی گری می‌کنند، در قدم اول دولت باید از طریق آموزش‌ها و مشاوره‌ها و یا حمایت برای خروج از فقر اقتصادی و… به اصلاح رفتار والدین کمک کند، اما در این سند آمده که اگر والدین اصلا اصلاح پذیر نیستند، در قدم اول باید دید در فامیل و بستگان کودک و نوجوان، فرد شایسته‌ای هست که این کودک و نوجوان را نگهداری کند یا خیر؟، اگر از بین فامیل فردی نگهداری کودک و نوجوان را بپذیرد چون بار مالی به دوش او می‌افتد؛ دولت وظیفه دارد آن فامیل و خویشاوند را حمایت مالی کند و مخارج بچه را تامین کند و آن خویشاوند تنها از کودک و نوجوان نگهداری کند.

آیت اللهی ادامه داد: حال اگر درون فامیل کسی نبود که شایسته نگهداری بچه باشد و یا حاضر به نگهداری از کودک و نوجوان به هر دلیلی نشد، باز هم در آن شرایط مستقیما نباید کودک و نوجوان به پرورشگاه یا در فضاهای اجتماعی که جمعی از بچه‌ها آنجا نگهداری می‌شوند منتقل شود. اول باید دید خانواده‌های داوطلب دارای صلاحیت هستند که حاضر به نگهداری این بچه باشند تا این بچه به آن خانواده‌ها سپرده شود یا خیر. این سند می‌گوید کودک و نوجوان حق با خانواده بودن دارد یعنی بچه‌ها در بستر خانواده‌ای که پدر و مادر و خواهر و برادر آنجا حضور دارند ولو اینکه خانواده واقعی آنها نیستند باید بزرگ شوند. در مرحله آخر اگر آن خانواده داوطلب دارای صلاحیت نیز وجود نداشت، نهادهای فعال اجتماعی این بچه را باید نگهداری کنند.

وی در این باره  افزود: در ماده پنج این سند آمده است که در هر صورت رعایت غبطه و مصلحت کودک و نوجوان با حمایت و نظارت دولت و دادگاه صالح لازم است. این رعایت مصلحت تنها به مسائل مالی معطوف نمی‌شود بلکه مصلحت اخلاقی و روانی و عاطفی کودک و نوجوان نیز باید رعایت شود و دولت باید آن را حمایت  و به آن نظارت کند. اگر بچه‌ای به خانواده ای سپرده شد، نباید او را رها کرد بلکه باید بر آن نظارت داشت و اگر خانواده‌ای که سرپرستی کودک را بر عهده گرفته دچار مشکل شد دولت باید به این خانواده کمک و او را حمایت کند تا این بچه در بستر خانواده حفظ شود.

سقط جنین و حق “حیات و بقای” کودک و نوجوان

عضو شورای فرهنگی اجتماعی زنان در شورای عالی انقلاب فرهنگی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به بند سه ماده سه سند ملی حقوق کودک و نوجوان که سقط جنین را ممنوع می‌داند، افزود: در حال حاضر این حق حیات مندرج در سند در محدوده قوانین موجود قابل اجرا است مگر اینکه پس از نوشتن برنامه ملی سند، یک سری وظایف جدید تری تعیین شود، اما الان در حد قوانین موجود قابل اجرا است و سقط جنین به غیر از سقط درمانی ممنوع است و مجازات دارد. بسته به اینکه پزشک یا ماما و یا والدین در این سقط نقش داشته باشند، عامل سقط مجازات می‌شود. در حال حاضر قانون مجازات اسلامی برای سقط جنین به جز سقط درمانی، جرم انگاری کرده است. البته کلمه درمانی خیلی درست نیست چراکه خود سقط عامل درمان نیست. در حقیقت اگر بارداری ادامه یابد و حیات مادر به خطر افتاد و یا عسر و حرج شدید پیش آید قانون اجازه می‌دهد قبل از چهار ماهگی سقط اتفاق افتد و این استثناء است که در سند هم به آن اشاره شده است اما سایر موارد برای سقط جنین جرم انگاری شده و مطابق با قانون مجازات اسلامی، فرد مجازات می‌شود.

تدوین برنامه عمل ملی برای اجرای دقیق سند ملی کودک و نوجوان

آیت اللهی در بخش دیگر سخنان خود درباره سند ملی حقوق کودک و نوجوان، توضیح داد: این سند یک سند بالادستی است که در راستای آن باید قانون تصویب شده و قوه مجریه برنامه ریزی و قوه قضائیه پیگیری کند. در ماده ۱۳ بند الف سند می‌گوید کلیه دستگاه‌های مرتبط با امور کودکان و نوجوانان بر حسب وظایف دستگاهی و سازمانی باید با اتخاذ تدابیر قانونی، تصمیمات و برنامه ریزی راجع به آنان، مواد مندرج در این سند را اعمال کنند. آنچه در این سند گفته شده لازم الاجراست چراکه رئیس جمهوری که همان رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی است آن را ابلاغ کرده، ولی بخش‌هایی از این سند برای عملیاتی شدن نیاز به تصویب قانون یا آیین نامه دارد و والدین و مربیان و مسئولین امور کودکان و NGO ها می‌توانند بخشهایی که نیاز به تصویب قانون یا آیین نامه ندارد را مستقیما پیگیری کنند. اما عملیاتی شدن دقیق این سند منوط به این است که برنامه عمل ملی بر اساس مفاد این سند آماده شود که الان ستاد ملی زن و خانواده این کار را شروع کرده است .

به گفته وی، در صورت آماده شدن برنامه عمل ملی، مشخص می‌شود کدام دستگاه‌ها باید چه اقداماتی را در راستای اجرای سند ملی حقوق کودک و نوجوان با کمک چه دستگاه‌هایی انجام دهند که به نظر می‌رسد در دولت سیزدهم عزم بر اجرای این سند وجود دارد.

توجه سند ملی حقوق کودک و نوجوان به کودکان دارای استعدادهای درخشان و کودکان حاصل از تلقیح مصنوعی 

آیت اللهی با بیان اینکه در سند مذکور گفته شده است که باید دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی بر اجرای آن نظارت کند اما احتمالا دستگاه‌های مرتبط با حقوق موجود در سند نیز ناظر بر اجرای سند خواهند شد، درباره امتیازات این سند، تاکید کرد: بخشی از امتیازات این سند نسبت به کنوانسیون حقوق کودک به نگرش‌های دینی و بخشی به نیازهای بومی ما باز می‌گردد. از جمله نگرش‌های دینی ما حق با خانواده بودن و نیازهای بومی ما توجه به حقوق کودکان معلول جسمی و ذهنی است که در سند ملی حقوق کودک و نوجوان به اینها توجه شده است. در این سند علاوه بر اینکه به حقوق کودکان دارای معلولیت های مختلف توجه شده است، حقوق ویژه‌ای برای کودکان دارای استعدادهای درخشان نیز در نظر گرفته شده و مطابق با آن حتما باید استعدادهای درخشان کشف و از آنها حمایت ویژه شود. از سوی دیگر در کنوانسیون حقوق کودک به کودکان حاصل از تلقیح مصنوعی توجه نشده چراکه در زمان تدوین این مساله به شدت امروز رواج نداشت اما ما در سند ملی حقوق کودک و نوجوان به طور ویژه گفته ایم که این کودکان حقوق خاص دارند و باید حتما نسب آنها حفظ شود. ما در این سند فراتر از کنوانسیون حقوق کودک، به حقوق کودک و نوجوان توجه کرده‌ایم و آن را با توجه به منافع بومی و نگرش‌های دینی خود تدوین کرده‌ایم.

از این پس، مبنای رعایت حقوق کودکان، «سند ملی حقوق کودک و نوجوان» است

عضو شورای فرهنگی اجتماعی زنان در شورای عالی انقلاب فرهنگی، در پایان سخنان خود خاطر نشان کرد: از این پس با توجه به ابلاغ این سند توسط رئیس جمهوری، مبنای ما در حوزه حقوق کودک باید این سند باشد و اگر سند بین المللی در تعارض با این سند بود باید برای آن بخش‌های در تعارض، حق شرط بگذاریم. همچنین چون ما مشروط وارد کنوانسیون حقوق کودک شدیم تا اگر مواردی از آن خلاف شرع یا قوانین داخلی بود ملزم به اجرای آن نباشیم؛ بنابراین اجازه و حق اجرای بندهایی از کنوانسیون حقوق کودک که در تعارض با سند ملی حقوق کودک و نوجوان است را نداریم. این سند از زمان ابلاغ رئیس جمهوری باید مبنای آموزش‌های حقوق کودک قرار گیرد و نه کنوانسیون حقوق کودک چراکه سند ملی حقوق کودک و نوجوان، سند رسمی جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود.

 

 واکسیناسیون کرونا در ایران و جهان تا ۱۷ مهر

با ادامه توزیع واکسن‌های مختلف علیه کووید-۱۹، برخی نقاط جهان با سرعت بالاتر، میزان بیشتری واکسن کرونا را میان شهروندان خود توزیع کرده‌اند و برخی کشورها نیز از این روند عقب مانده‌اند. از نظر تعداد واکسن‌های تزریق‌شده، چین با اختلاف زیادی در رتبه نخست جهان قرار دارد و هند و آمریکا در رتبه‌های بعدی قرار دارند. در این اینفوگرافیک، آمار مربوط به تعداد «مجموع تزریق» و درصدهای مربوط به هر کشور و همچنین وضعیت ایران را مشاهده خواهید کرد. برای تهیه این آمارها از چند منبع معتبر خارجی (بر اساس آخرین به‌روزرسانی‌ها) استفاده شده و آمار ایران، بر اساس اعلام وزارت بهداشت است.

 

بازگشایی همه مدارس کشور از نیمه دوم آبان‌ماه

بازگشایی همه مدارس کشور از نیمه دوم آبان‌ماه

سخنگوی وزارت آموزش و پرورش در امر بازگشایی مدارس، درباره نحوه از سرگیری آموزش‌های حضوری مدارس از آبان‌ماه توضیح داد.

به گزارش ایسنا، علیرضا کمرئی با اعلام جزئیات بازگشایی مدارس از آبان‌ماه، اظهار کرد: الگوی بازگشایی مدارس، شرایط فعالیت آموزشی را در مدارس مشخص می‌کند. طبق الگوی بازگشایی، مدارس روستایی و عشایری در نیمه اول و دوم مهرماه بازگشایی می‌شوند.

وی افزود: در نیمه اول مهرماه، مدارس فنی و حرفه ای و کاردانش برای دروس مهارتی بازگشایی شده اند؛ همچنین دانش‌آموزان ابتدایی نیز در نیمه اول مهرماه برای آشنایی با معلمان خود در مدارس حضور پیدا کردند.

کمرئی بیان کرد: در نیمه دوم مهرماه، مدارس روستایی و عشایری که کلاس‌های کمتر از ۳۰ نفر دانش آموز دارند، بازگشایی می‌شوند.

سخنگوی وزارت آموزش و پرورش در امر بازگشایی مدارس اضافه کرد: در نیمه اول آبان ماه، بر اساس الگوی بازگشایی مدارس و سرعت واکسیناسیون جامعه، مدارس کم جمعیت شهری با کمتر از ۶۰ نفر جمعیت بازگشایی خواهند شد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، وی خبر داد: در نیمه دوم آبان ماه نیز تمام مدارس با رعایت پروتکل‌های بهداشتی بازگشایی می‌شوند و مدارس بر اساس الگوی بازگشایی گروه بندی خواهند شد و با توجه به مجوز هر منطقه، فعالیت آموزشی خود را آغاز خواهند کرد.

 

از آگاه سازی کودکان درباره واکسیناسیون کودک تا برگزاری ایستگاه های نشاط کودک و خانواده درپایتخت

از آگاه سازی کودکان درباره واکسیناسیون کودک تا برگزاری ایستگاه های نشاط کودک و خانواده درپایتخت

برنامه های هفته ملی کودک با شعار« حال خوش کودک، رنگ خوش زندگی» از ۱۶ تا ۲۲ مهر در مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران برگزار می شود.

به گزارش ایسنا، برنامه های هفته ملی کودک، توسط معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران به مناطق و سازمان های شهرداری تهران، ابلاغ شده است و این برنامه ها از ۱۶ تا ۲۲ مهر در مناطق مختلف پایتخت برگزار می شود.
شعار این هفته طبق مصوبه کمیته اجرایی هفته ملی کودک که با حضور سازمان ها و ادارات مختلف و با محوریت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، «حال خوش کودک، رنگ خوش زندگی» انتخاب شده است. با توجه به آغاز ماه ربیع الاول تلاش شده است، این برنامه ها متنوع و شاد باشند و با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شوند.
از جمله برنامه هایی که توسط اداره کل آموزش های شهروندی برگزار می شود، می توان به نشست های تخصصی اجرای برنامه های تئاتر در مناطق کمتر برخوردار و مناطق جنوبی شهر تهران و تولیدات چند رسانه ای در زمینه آگاه سازی کودکان در خصوص واکسیناسیون کودک و آگاه سازی والدین و کودکان در حوزه های فرهنگی و هنری مربوط به بچه ها اشاره کرد.
بخش عمده ای از برنامه های اداره کل آموزش های شهروندی در مناطق ۲۲ گانه برگزار می شود. در این بخش برگزاری کارگاه های فرهنگی و هنری با همکاری مساجد در محلات، برگزاری مسابقات فرهنگی و هنری با مشارکت محلات، برگزاری نمایش های خیابانی( آیینی- سنتی)، برگزاری ایستگاه های نشاط کودک و خانواده، بازی های بومی– محلی در بوستان ها در دستور کار قرار گرفته است.
از دیگر برنامه ها می توان به اجرای طرح هایی با مشارکت  کودکان در اجرای نقاشی های زمینی و دیواری و جشنواره تفریحی- ورزشی اشاره کرد. همچنین با همکاری کانون اصلاح و تربیت مجموعه برنامه هایی در منطقه ۵ برای کودکان درگیر آسیب برگزار می شود.
هدف از برگزاری این برنامه ها با توجه به در خانه ماندن طولانی بچه ها به دلیل شیوع ویروس کرونا، ایجاد تفریحی مفرح و سالم برای آن ها با رعایت پروتکل های بهداشتی است.
بر اساس گزارش روابط عمومی معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران؛ سازمان ها و شرکت های شهرداری تهران هم برنامه های متنوعی دارند که از عمده ترین آن ها می توان به اقدامات فرهنگی مانند نصب پوستر در شرکت واحد اتوبوسرانی، طرح اتوبوس سیار سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی در مناطق کمتر برخوردار، آشنایی کودکان با مسائل ایمنی توسط سازمان آتش نشانی، پرداختن به بحث های محیط زیستی توسط اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار، نشست های تخصصی ویژه خانواده و فضای مجازی با کمک اساتید دانشگاه توسط اداره کل امور بانوان اشاره کرد.

 

مسدودی صفحه اینستاگرامی حاوی تبلیغات سایت قمار و شرط‌بندی

تهران- ایرنا- رئیس پلیس فتا ویژه شرق استان تهران از شناسایی و دستگیری مدیر صفحه اینستاگرامی که اقدام به تبلیغ سایت قمار و شرط بندی در فضای مجازی می‌کرد، خبر داد.

به گزارش روز شنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا، سرهنگ حمیدرضا سلطان آبادی افزود: با بررسی کارشناسان رصد فضای مجازی این پلیس در شبکه اجتماعی اینستاگرام صفحه ای مورد شناسایی قرار گرفت که اقدام به تبلیغ سایت قمار و شرط بندی می‌کرد.

وی ادامه داد: با توجه به اهمیت موضوع تیم ویژه ای برای پیگیری پرونده تعیین و پس از جمع آوری مستندات و ادله مرتبط، در نهایت با اقدامات تخصصی و تحلیل مستندات موجود گرداننده صفحه مورد شناسایی قرار گرفت و صفحه مذکور مسدود شد.

رئیس پلیس فتا ویژه شرق به شهروندان توصیه کرد: فعالیت کاربران در فضای مجازی می بایست براساس قانون باشد و با متخلفین این حوزه براساس قانون برخورد صورت خواهد گرفت و از شهروندان خواستند در صورت مواجهه با هرگونه موارد مشکوک و مجرمانه آن را از طریق سایت فتا به آدرس https:‌//www.cyberpolice.ir با کارشناسان پلیس فتا در میان بگذارند.

 

نشست «ادبیات و تفکر میان‌فرهنگی» برگزار می‌شود

سومین نشست از سلسله نشست‌های تخصصی همایش بین‌المللی «ادبیات و تفکر میان‌فرهنگی»  چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۴۰۰ برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، سومین نشست از سلسله نشست‌های تخصصی همایش بین‌المللی «ادبیات و تفکر میان‌فرهنگی» چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۴۰۰ برگزار می‌شود.

در این نشست فرانک هاشمی، عضو هیأت علمی گروه زبان و ادبیات آلمانی دانشگاه علامه طباطبائی درباره جایگاه و اهمیت سعدی در ادبیات آلمان و فؤاد مولودی، عضو هیأت علمی پژوهشکده تحقیق و توسعه علوم انسانی (سمت) درباره التقای شرق و غرب در تجربه عشق (تاملی در «کریستین و کید» و «آینه های دردار» هوشنگ گلشیری) سخنرانی می‌کنند.

دبیری این نشست هم به عهده منیره طلیعه‌بخش است.

نشست «ادبیات و تفکر میان‌فرهنگی» چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۷ تا ۱۹ به صورت مجازی برگزار می‌شود.

لینک ورود به جلسه عبارتست از https://webinar.ihcs.ac.ir/b/ihc-scq-5li-wa

 

درسگفتار «شیخ الرئیس و پرسش هستی» برگزار می‌شود

درسگفتار «شیخ الرئیس و پرسش هستی» با ارائه میلاد نوری، پژوهشگر و مدرس فلسفه به صورت مجازی برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، در ادامه سلسله درسگفتارهای درباره بوعلی سینا، سی‌امین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ بوعلی سینا با عنوان «شیخ الرئیس و پرسش هستی» برگزار می‌شود.

سخنران این درسگفتار، میلاد نوری، پژوهشگر و مدرس فلسفه است. در معرفی این درسگفتار آمده است:

انسان است که از هستی می‌پرسد و راه می‌جوید. فلسفه پرسش از هستی است که امری مشترک میانِ تمام هستندگان، و بُنیانِ بودن و دانستن است. اما ما چگونه به چنین موضوعی راه میبریم اگر این خودِ هستی است که امکانِ اندیشه و آگاهی است؟ اساسا، فلسفه همنشینی با هستی در مقام خودآگاهی است. این همنشینی تکین است. پس فلسفه عمومیت تکین شده، و تکینگی عمومیت یافته است. فیلسوف در مقامِ خودآگاهی اش تمام آگاهی را مشاهده کرده و فهم هستی را به تمامیت می‌رساند. پس، او از آنچه پیشینیان اش گفته اند فراتر میرود، اما در عین حال، آنچه را در مرافقت هستی یافته ازآن همگان می شمارد. ابن سینا در منطق المشرقیین می نویسد: «ما این کتاب را جز برای خودمان ننگاشته‌ایم؛ و مقصود از خودِ ما همانا کسانی‌اند که در جایگاه و نظرگاه ما بایستند». خواهیم کوشید طی یک درس گفتار در جایگاه و نظرگاه شیخ الرئیس بایستیم.

سی‌امین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ بوعلی سینا در روز چهارشنبه ۲۱ مهر ساعت ۱۱ صبح به صورت مجازی پخش خواهد شد.

علاقه‌مندان می‌توانند این برنامه را از اینستاگرام مرکز فرهنگی شهرکتاب به نشانی ketabofarhang، تلگرام این مرکز به نشانی bookcitycc و صفحه‌ی این مرکز در سایت آپارات پیگیری کنند.

 

مسابقه کتاب‌خوانی «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» تمدید شد

هشتمین دوره مسابقه کتاب‌خوانی «پویا» با محوریت مجموعه «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» ویژه گروه سنی کودک و نوجوان تا بیستم آبان ماه تمدید شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، هشتمین دوره مسابقه کتاب‌خوانی «پویا» با همکاری مرکز رسانه‌ای شیرازه، شبکه پویا، شبکه نهال و انتشارات امیرکبیر که با محوریت مجموعه کتاب «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» از دوازدهم مردادماه شروع به‌کار کرده است، تا بیستم آبان ماه تمدید شد.

مسابقه بزرگ کتاب‌خوانی ویژه کودک و نوجوانان بوده و در هشتمین دوره خود به سراغ مجموعه دوست‌داشتنی و پرطرفدار «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» نوشته مرحوم مهدی آذریزدی رفته است. این مجموعه هشت‌جلدی شامل ۱۸ داستان قرآنی از «قرآن کریم»، ۲۴ داستان از «مثنوی معنوی»، ۲۱ داستان از «مرزبان نامه»، ۲۵ داستان از مجموعه «کلیله و دمنه»، ۱۳ داستان از «سندبادنامه و قابوسنامه» و ۲۱ داستان از «قصه‌های شیخ عطار»، داستان‌هایی از «گلستان و ملستان» و زندگانی چهارده معصوم است.

رهبر انقلاب در تمجید از مجموعه «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» فرمودند: «من خودم را از جهت رسیدگی به فرزندانم، بخشی مدیون آقای آذریزدی و کتاب این مرد می‌دانم… در سطح شعاع ارتباطات فامیلی و دوستانه، هرجا دستم رسید و فرزندی داشتند که مناسب بود با این قضیه، این کتاب ایشان را معرفی کردم.»

مهلت شرکت در این پویش از دوازدهم مردادماه تا پایان آبان ماه۱۴۰۰ تمدید شده و جوایز این دوره از پویش پویا، ۲۰۰ میلیون ریال وجه نقد خواهد بود که با قرعه‌کشی به برگزیدگان اهدا خواهد شد.

علاقه‌مندان برای تهیه کتاب و سؤالات مسابقه می‌توانند عدد ۸ را به ۵۰۰۰۴۰۱۴۲ ارسال کرده، یا با مراجعه به سایت amirkabirpub.ir یا کتاب‌فروشی‌های سراسر کشور، کتاب را تهیه کنند.

اشتراک گذاری
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on print
Print
جدیدتربن مطالب
مطالب مرتبط
دیدگاه‌ها

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *