سیف‌الله ابوترابی، سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور، در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری برنا، درباره آخرین آمار از تعداد شناسنامه‌های صادر شده برای مادران ایرانی و پدران خارجی، اظهار کرد: نزدیک به ۲۰ هزار درخواست برای صدور شناسنامه افرادی که حاصل ازدواج مادر ایرانی و پدر خارجی هستند، اعلام شده بود و حدود ۴ هزار شناسنامه صادر شده است.
او با تاکید بر اینکه هر تعداد شناسنامه‌ای که تائید نهایی آن برای سازمان ثبت احوال ارسال شده را صادر کردیم، گفت: افرادی که در خارج از ایران هستند می‌توانند به کنسوگری‌ها مراجعه کرده و درخواست‌شان را ثبت می‌کنند همچنین افرادی که در داخل ایران هستند به استانداری مراجعه کرده و درخواست‌شان را اعلام کنند.

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور ادامه داد: درخواست افرادی که در داخل ایران هستند در کمیسیون‌های مستقر استانداری‌ها مطرح شده بعد از تائید کمیسیون، سازمان ثبت احوال شناسنامه را صادر می‌کند.

ابوترابی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آمار ازدواج‌های غیر رسمی بعد از صدور شناسنامه برای مادران ایرانی و پدران خارجی افزایش یافته است یا نه؟ تصریح کرد: آمار ثبتی از این مورد که چه تعداد نفر ازدوج‌شان را به ثبت رسمی رسانده‌اند، نداریم.

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور درباره آخرین وضعیت از صدور کارت ملی هوشمند، گفت: فعلا چاپخانه دولتی در تولید بدنه کارت های ملی کاهش تولید داشته است. او در پایان تاکید کرد: برای نزدیک به ۵۲ میلیون نفر کارت ملی هوشمند صادر شده و برای کمتر از ۱۰ میلیون نفر هنوز کارت ملی هوشمند صادر نشده است.

گوگل در هندوستان در ماه آگوست نزدیک به یک میلیون محتوای نامناسب را حذف کرد.

حذف محتوای نامناسب آنلاین در هند

به گزارش خبرنگار گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا، به طور روزانه گوگل در کشور هندوستان شکایت زیادی دریافت می‌کند و به حذف محتوای غلط یا شکایات کاربران پاسخ می‌دهد. اقدامات گوگل نشان می‌دهد که در این مسیر ثابت‌قدم است و به برخورد با کسانی که از روش‌های مشکوک محتوا تولید می‌کنند یا از راهکارهای غلط برای انتشار اطلاعات خود به صورت آنلاین استفاده می‌کنند ادامه خواهد داد.

گوگل بر اساس آخرین داده‌هایی که به تازگی منتشر شده است تنها ۳۵ هزار و ۱۹۱ شکایت از کاربران کشور هند دریافت کرده است. همچنین فاش شده است که در ماه اوت، ۹۳ هزار محتوا در نتیجه این شکایات حذف شدند. گوگل در گزارش شفافیت ماهانه خود فاش کرد که در ماه اوت، علاوه بر گزارشات کاربران، ۶۵۱ هزار محتوا را در نتیجه شناسایی خودکار حذف کرده است. علت این سخت‌گیری های گوگل الزام به رعایت مقررات جدید فناوری اطلاعات هند است که در ۲۶ مه ۲۰۲۱ اعمال شد.

به گفته گوگل این شکایات مربوط به محتوای شخص ثالث در پلتفرم‌های مهم رسانه‌های اجتماعی گوگل(SSMI) است که تصور می‌شود قوانین محلی یا حقوق شخصی را نقض می‌کند. در ادامه این گزارش می‌آید«برخی از درخواست‌ها ممکن است نقض حقوق مالکیت معنوی را مطرح کنند در حالی که برخی دیگر ادعا می‌شود که قوانین محلی را نقض کرده و انواع محتوا را به دلایلی مانند تهمت‌زنی و افترا حذف کرده‌اند. وقتی شکایاتی در مورد محتوا در بسترهای خود دریافت می‌کنیم آنها را با دقت ارزیابی می‌کنیم.»

در این میان بیشترین شکایت به دلیل کپی رایت(حدود ۹۲ هزار مورد)، استفاده غیرقانونی از علائم تجاری(حدود ۷۰۰ مورد)، تقلب (۳۲ مورد)، دور زدن قوانین (۱۹ مورد)، حکم دادگاه (۱۲ مورد) و سایر درخواست‌های قانونی نیز برای حذف محتوا (۴ مورد) ثبت شد.

گوگل علاوه بر گزارشات کاربران ادعا می‌کند که در مبارزه با وقایع خطرناک یا مجرمانه به صورت آنلاین سرمایه‌گذاری می‌کند و از فناوری برای شناسایی و حذف آن از پلتفرم‌های خود استفاده می‌کند. در این گزارش گفته شده«این مسئله شامل استفاده از فرایندهای تشخیص خودکار برای برخی از محصولات مضر، جلوگیری از انتشار محتوای نامناسب مانند مواد سوء استفاده جنسی از کودکان و محتوای افراطی خشونت آمیز است.»

گوگل ادعا می‌کند که تشخیص خودکار به آن اجازه می‌دهد تا دستورالعمل‌ها و سیاست‌های خود و کشورهای مختلف را سریع‌تر و صحیح‌تر اجرا کند.

معاون استاندار تهران گفت: مهاجرت‌پذیری امری اجتناب ناپذیر بوده اما برنامه‌ریزی برای این موضوع یک ضرورت محسوب می‌شود؛ به این معنا که اگر برای جمعیت مهاجر، نیازها، مشکلات درنظر گرفته نشود توسعه شهری ممکن نخواهد شد.

توسعه شهری بدون رسیدگی به مشکلات مهاجرین ممکن نیست

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری آنا، عبدالرضا چراغعلی، معاون استاندار تهران در نشست بررسی مشکلات روستاهای قرچک با حضور معاون سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور بیان کرد: مهاجرت‌پذیری امری اجتناب‌ناپذیر بوده اما برنامه‌ریزی برای این موضوع یک ضرورت محسوب می‌شود؛ به این معنا که اگر برای جمعیت مهاجر، نیازها، مشکلات و چالش‌ها طبق برنامه مدون درنظر گرفته نشود، بطور حتم توسعه شهری و روستایی ممکن نخواهد شد.

این مقام مسئول بیان کرد: حفظ اصالت روستاها یک مسئله بسیار مهم در کشور ماست و هرگونه بی‌تدبیری در این رابطه به طور کلی به اصل توسعه صدمه می‌زند چرا که اعتقاد داریم توسعه استان تهران در گروی توسعه روستایی است.

معاون استاندار تهران عنوان کرد: دهیاری‌ها و دیگر ادارات و نهادهای متولی روستایی، باید فرهنگسازی، توجه به مسائل فرهنگی و حفظ محیط زیست را یک اولویت مهم بدانند.

جدیدترین آمار جهانی مبتلایان و قربانیان کووید-۱۹

جدیدترین آمار جهانی مبتلایان و قربانیان کووید-۱۹

شمار مبتلایان به بیماری «کووید-۱۹» در جهان تاکنون به ۲۳۵ میلیون و ۷۳۰ هزار و ۳۱۶ نفر رسیده و مرگ چهار میلیون و ۸۱۶ هزار و ۱۲۲ نفر بر اثر ابتلا به این بیماری تأیید شده است و ۲۱۲ میلیون و ۶۰۸ هزار و ۹۱۳ نفر از مبتلایان نیز بهبود یافته‌اند.

به گزارش ایسنا، روند افزایش آمار ابتلا به بیماری کووید-۱۹ که تاکنون در ۲۲۱ کشور و منطقه در جهان شیوع یافته، ادامه دارد و این بیماری همچنان در دنیا قربانی می‌گیرد.

بر اساس آمارهای جهانی، آمریکا با بیش از  ۴۴.۵میلیون مبتلا و بیش از ۷۱۹ هزار قربانی همچنان در صدر فهرست کشورهای درگیر با بیماری کووید-۱۹ قرار دارد.

هند نیز با آمار بیش از ۳۳.۸ میلیون مبتلا پس از آمریکا در رتبه دوم جهانی به لحاظ میزان ابتلا قرار دارد و آمار مبتلایان به کووید-۱۹ در برزیل هم از ۲۱.۴ میلیون نفر فراتر رفته و در حال حاضر سومین کشور جهان به لحاظ بالاترین شمار مبتلایان است. همچنین پس از ایالات متحده، کشورهای برزیل با بیش از۵۹۷ هزار و هند با بیش از ۴۴۹ هزار جانباخته، بالاترین آمار قربانیان کووید -۱۹ را در این فهرست جهانی گزارش داده‌اند.

بر اساس این فهرست، روسیه نیز با گذشتن از آمار ۲۰۹ هزار جانباخته تاکنون بیشترین تلفات کرونا را در بین کشورهای اروپایی داشته است.

بنابر جدول به روز شده در پایگاه اطلاع‌رسانی “ورلداُمتر”، شمار مبتلایان و قربانیان این بیماری در ۱۰ کشوری که طبق گزارش‌های رسمی بالاترین آمارها را تاکنون داشته‌اند تا صبح امروز (دوشنبه) به ترتیب به شرح زیر است:

# نام کشور مجموع مبتلایان مجموع قربانیان
۱ ایالات متحده ۴۴,۵۱۸,۴۳۷ ۷۱۹,۹۳۳
۲ هند ۳۳,۸۳۴,۷۰۲ ۴۴۹,۰۲۹
۳ برزیل ۲۱,۴۶۸,۱۲۱ ۵۹۷,۹۸۶
۴ انگلیس ۷,۹۰۰,۶۸۰ ۱۳۶,۹۵۳
۵ روسیه ۷,۵۸۶,۵۳۶ ۲۰۹,۹۱۸
۶ ترکیه ۷,۲۳۸,۲۶۷ ۶۴,۶۶۱
۷ فرانسه ۷,۰۲۷,۰۵۹ ۱۱۶,۷۹۸
۸ ایران ۵,۶۲۴,۱۲۸ ۱۲۱,۱۰۹
۹ آرژانتین ۵,۲۵۹,۷۳۸ ۱۱۵,۲۴۵
۱۰ کلمبیا ۴,۹۶۲,۰۵۴ ۱۲۶,۴۰۱

به گزارش ایسنا، بر اساس آمار فوق در حال حاضر در ۱۵ کشور، شمار مبتلایان از رقم سه میلیون نفر عبور کرده‌ است و پس از ایالات متحده، هند و برزیل – که همچنان سه کشور رکورددار شمار مبتلایان در دنیا هستند – کشورهای انگلیس، روسیه، ترکیه، فرانسه، ایران، آرژانتین، کلمبیا، اسپانیا، ایتالیا، آلمان، اندونزی و مکزیک نیز بیش از سه میلیون مبتلا را ثبت کرده‌اند.