لودینگ

برخی ضابطین سوالاتی را از متهمان می‌پرسند که خارج از وظایف آنها است

تازه‌ها

برخی ضابطین سوالاتی را از متهمان می‌پرسند که خارج از وظایف آنها است

 

احسان جلیلی کارشناس حقوقی، درخصوص ضرورت ساماندهی نحوه ارتباط ضابطین قضائی با قضات اظهار کرد: مأمورانی که در قالب ضابط قضائی فعالیت می‌کنند از آنجا که نقش به‌سزایی در تشکیل پرونده، تحقیقات اولیه و پیگیری موضوع را دارند، لذا باید آموزش‌های لازم در حوزه آیین دادرسی کیفری، دانش حقوقی و حقوق شهروندی ببینند.

وی با اشاره به اینکه ضابطین اگر به بهترین نحو ممکن آموزش دیده شوند، قطعاً در تحقق عدالت کیفری و دادرسی عادلانه قدم موثری برمی‌دارند ادامه داد: کشف جرم، تحقیقات اولیه، کشف واقعیات و تلاش برای دستگیری متهمان و پیگیری موضوع برعهده ضابطین است. ضابطین در برخی از پرونده‌ها به‌دلیل اینکه خود را صاحب قدرت می‌دانند، فراتر از وظایفشان عمل می‌کنند و همین امر نه تنها کمکی به قضات در بررسی پرونده و در نهایت صدور رأی عادلانه نمی‌کند، بلکه در برخی مواقع منجر به طولانی شدن رسیدگی قضائی می‌شود.

جلیلی با بیان این مطلب که برخی از ضابطین سوالاتی را از متهمان می‌پرسند که خارج از وظایف آنها ا
ست عنوان کرد: تهیه دستورالعمل نحوه ارتباط قضات با ضابطین که اخیراً مورد تأکید رئیس دستگاه قضا قرار گرفته است، تأثیر بسیاری در رسیدگی عادلانه به پرونده‌ها در عین رعایت حقوق متهمان خواهد بود.

او در پایان گفت: پلیس قضائی می‌تواند اقدامات موثری در زمینه پیشبرد پرونده‌ها انجام دهد. پلیس قضائی به ابتکار شهید بهشتی فعالیت خود را آغاز کرد اما در سال ۱۳۶۹ در ادغام با نیروی انتظامی جمع شد. این درحالی است که در بیشتر کشورها در پرونده‌های مهم و برای پیگیری تخصصی‌تر پرونده‌ها از پلیس قضائی استفاده می‌شود.

اشتراک گذاری
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on print
Print
جدیدتربن مطالب
مطالب مرتبط
دیدگاه‌ها

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *