لودینگ

تازه های ۳ تیر

تازه‌ها

تازه های ۳ تیر

تازه های ۳ تیر

 

 

بیش از یکسال از شیوع بیماری کووید-۱۹ گذشته و حدود ۱۲ واکسن برای این مقابله با ویروس کرونا عرضه شده اما برخی مردم از دریافت واکسن امتناع می‌کنند تا آنجا که دولت‌ها مجازات‌هایی را برای چنین افرادی وضع کردند

 

 

در کانادای مدعی، بازهم گور جمعی کودکان کشف شد

مسئولان بومی یکی از استان‌های کانادا، از کشف مجدد گور جمعی حاوی صدها جسد که احتمالا بیشتر آنها کودک هستند، خبر دادند.

در کانادای مدعی، بازهم گور جمعی کودکان کشف شد

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، در حالی که هنوز یک ماه از کشف گور جمعی کودکان بومی در یکی از استان‌های کانادا نگذشته، بار دیگر خبر هولناک مشابهی از این کشور به گوش می‌رسد.

روزنامه کانادایی «نشنال‌ پست» بامداد پنجشنبه از کشف صدها گور ثبت‌نشده در استان «ساسکاچوان» خبر داد که احتمالا حاوی اجساد کودکان است.

بر اساس این گزارش، یکی از بومیان این استان گفت که صدها گورِ بدون نشانی – که باور دارد بسیاری از آنها حاوی اجساد کودکان باشد – در نزدیکی محل استقرار سابق یک مدرسه شبانه‌روزی در منطقه «کووِسِس» کشف شده است.

ساکنان استان ساسکاچوان احتمال می‌دهند که تعداد اجساد کودکانی که قرار است ازاین چندصد گور تازه کشف‌شده بیرون بیاید، حداقل سه برابر تعداد اجسادی باشد که در گورجمعی در نزدیکی یک مدرسه شبانه‌ روزی کاتولیک در استان «بریتیش کلمبیا» کشف شد.

به نوشته نشنال‌پست، مسئولان بومی منطقه کووِسس احتمالا روز پنجشنبه در نشست خبری، جزئیات بیشتری از این «کشف هولناک و تکان‌دهنده» در محوطه‌ای که پیشتر مکان مدرسه شبانه‌روزی «ماریوال ایندییَن» و همچنین جدیدترین آمار از تعداد اجساد بیرون‌کشیده شده ارائه کنند.

بر این اساس، فدراسیون اقوام بومی مستقل در کانادا شامگاه چهارشنبه در اعلامیه‌ای توضیح دادند: «تعداد این گورهای بدون نشانی، بیشترین میزان در تاریخ کانادا تاکنون خواهد بود».

نشنال‌پست گزارش داد: «باقی‌مانده اجساد در این گورهای بدون نشانی، در یک قبرستان جمعی که سال ۱۸۸۵ ایجاد شده، وجود دارند که به‌تدریج مدرسه شبانه‌روزی ماریوال ایندییَن – تحت مدیریت کلیسیای کاتولیک – آنجا را به کنترل خود درآورد».


تصویری از یک کلاس مدرسه ماریوال ایندیین که اکثر دانش‌آموزان آن بومی بودند

در ادامه این گزارش آمده است: «مدیریت این مدرسه در سال ۱۹۶۹ به دولت فدرال کانادا و سپس به مجمع بومیان کووِسس در سال ۱۹۸۷ سپرده شد. این مدرسه نهایتا در سال ۱۹۹۷ تعطیل شد. در فاصله کوتاهی پس از آن، تمام بخش‌های مدرسه بجز عبادتگاه، خانه کشیش و گورستان، تخریب شد».

این در حالی است که هشتم خرداد ماه بود که اجساد دست‌کم ۲۱۵ کودک بومی که برخی از آن‌ها حدود سه سال سن داشتند، در محوطه یک مدرسه شبانه‌ روزی کاتولیک در استان بریتیش کلمبیا پیدا شد.

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل به دنبال انتشار این خبر از دولت کانادا و واتیکان درخواست کردند که هرچه سریع‌تر تحقیقات کاملی در این خصوص انجام دهند.

پس از آن که «جاستین ترودو» نخست‌وزیر کانادا از کلیسای کاتولیک خواسته بود مسئولیت خود بابت مدیریت مدرسه‌ای را که بقایای ۲۱۵ کودک بومی در آن جا کشف شد بپذیرد و عذرخواهی کند،پاپ فرانسیسدر اولین واکنش خود به این فاجعه گفت که از این حادثه بسیار رنجیده و شوکه شده است اما حاضر نشد مستقیماً عذرخواهی کند.

رهبران بومی و بازماندگان مدارس شبانه‌روزی کاتولیک در کانادا اما از واکنش منفعلانه رهبر کاتولیک‌های جهان به فاجعه کشف این گور جمعی به خشم آمدند (جزئیات بیشتر).

در بازه زمانی ۱۸۸۳ تا ۱۹۹۶، حدود ۱۵۰ هزار کودک بودمی از خانواده‌های خود به اجبار جدا شدند و به مدارس شبانه‌روزی فرستاده شدند که کلیسای کاتولیک آن را تأسیس کرده بود و هدف اصلی آن دور کردن این کودکان از جوامع بومی کانادا و جلوگیری از ترویج زبان و سنت‌های مادری‌‌شان و تربیت آن‌ها به شیوه‌ای تحمیلی بود.

طبق گزارش‌ها، بسیاری از این کودکان بومی در مدارس شبانه‌روزی مورد آزار جسمی و جنسی قرار می‌گرفتند و به اعتقاد بسیاری این گونه مدارس زخم‌ها و آسیب‌های ماندگاری را برجای گذاشت که از نسلی به نسل دیگر منتقل شده است.

 

 

 

اعتراض نمایندگان مجلس به مصوبه کنکوری شورای‌عالی انقلاب فرهنگی/ فاتحه “عدالت آموزشی” را بخوانید!

اعتراض نمایندگان مجلس به مصوبه کنکوری شورای‌عالی انقلاب فرهنگی/ فاتحه "عدالت آموزشی" را بخوانید!

نائب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با ابراز اینکه با مصوبه اخیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی درباره کنکور باید فاتحه عدالت آموزشی را در کشور خواند، گفت: این طرح ناعدالتی را از وضعیت سرسام‌آور فعلی هم بیشتر می‌کند.

احمد نادری در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعیخبرگزاری تسنیمدرباره مصوبه اخیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی و تصمیمات جدید درباره کنکور اظهار کرد: خروجی جلسه اخیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، طرح کاملاً ناپخته‌ای است، قبلاً کمیسیون آموزش مجلس به موضوع کنکور ورود کرده بود اما پس از آن شورای‌عالی انقلاب فرهنگی به موضوع کنکور ورود کرد و اساساً تقسیم کار سنتی بین شورای‌عالی انقلاب فرهنگی و کمیسیون آموزش مجلس را نادیده گرفتند.

وی افزود:طرحی که توسط شورای‌عالی انقلاب فرهنگی بعد از جلسات متعدد درباره کنکور مصوب شد، بسیار ناپخته است و قطبی‌سازی آموزش و طبقاتی شدن آموزش در کشور را بیشتر می‌کند و اصلاً به‌صلاح نیست بنابراین باید فکر جدی برای این مصوبه کرد.

نائب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: طرح شورای‌عالی انقلاب فرهنگی علاوه بر جزئیاتی که درباره کنکور دارد، دو مؤلفه را برای پذیرش دانشگاه‌ها لحاظ کرده است؛ نخست، آزمون تخصصی (کنکور) و دوم بحث معدل که براساس نمرات دو سال پایانی دوره متوسطه دوم است که سهم معدل و کنکور با یکدیگر متفاوت است.

معدل بالاتر دانش‌آموزان مدارس خاص

نادری ادامه داد: در بحث سهم بالای معدل برای ورود به دانشگاه‌ها باید گفت دانش‌آموزانی که به مدارس غیرانتفاعی و مدارسی که سطحشان بالاست، می‌روند، معدل بالا دارند اما افرادی که  به مدارس عادی می‌روند یا دانش‌آموزان مناطق محروم از جمله سیستان و بلوچستان و جنوب کرمان و… نمی‌توانند مانند افرادی که در شمال تهران به مدارس غیرانتفاعی و خاص می‌روند و خانواده آنها پولدار است و هزینه می‌کنند درس بخوانند و نمره بالا بیاورند بنابراین معدلشان پایین‌تر است.

وی گفت: براساس طرح شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، در پذیرش دانشگاه‌ها سهم معدل بالا است و این نخستین شکاف عدالتی است؛ نکته دیگر بحث آزمون است، در بحث آزمون هم روند فعلی دنبال خواهد شد یعنی افرادی که پول بیشتری دارند می‌توانند در آزمون‌های آزمایشی شرکت کنند و آمادگی بیشتری را داشته باشند؛طرح شورای‌عالی انقلاب فرهنگی برای کنکور نه‌تنها فاصله طبقاتی آموزش را کمتر نمی‌کند و عدالت آموزشی را رقم نمی‌زند بلکه ناعدالتی را از وضعیت سرسام‌آور فعلی هم بیشتر می‌کند و خلاف عدالت آموزشی است.

نائب رئیس کمیسیون آموزش مجلس متذکر شد: آنچه طی سال‌های اخیر در بحث کنکور شاهد هستیم این است که محلی شده برای مافیای کنکور وسالانه ۸ هزار میلیارد گردش مافیای کنکور است؛ یک دست این مافیا در دست سازمان سنجش و دست دیگرش در جیب مردم است؛ کنکور واسطه‌ای برای ایجاد نابرابری آموزشی  شده است، افرادی که پول بیشتری دارند در کلاس‌های کمک‌آموزشی و آزمون‌ها شرکت می‌کنند و کسانی که پول دارند در دانشگاه‌های برتر کشور پذیرش می‌شوند و آنهایی که پول ندارند، تکلیفشان مشخص است!

نادری افزود: طرح شورای‌عالی انقلاب فرهنگی نیز دقیقاً ادامه همین روند است یعنی افرادی که پولدار هستند در آزمون‌های آزمایشی به مدارس غیرانتفاعی و خاص می‌روند و طبیعتاً نمرات بالا کسب می‌کنند و در دانشگاه‌های برتر قبول می‌شوند.

وی ادامه‌داد: شورای‌عالی انقلاب فرهنگی برای این طرح، جلسات متعددی در کمیسیون‌های فرعی داشت اما باید بگوییم “کوه موش زاییده” است! این طرح خلاف عدالت آموزشی است و باید اصلاح شود.

شورای عالی انقلاب فرهنگی سیاست‌گذار یا قانونگذار

نادری متذکر شد: کمیسیون آموزش و مجلس شورای اسلامی باید در این حوزه قانونگذاری کنند و نقش شورای‌عالی انقلاب فرهنگی سیاستگذاری است اما در حال قانونگذاری هستند که این اشتباه است؛ اگر قرار است شورای‌عالی انقلاب فرهنگی قانونگذاری کند باید کمیسیون آموزش مجلس را تعطیل کنیم؛ این شورا نقش سیاستگذاری دارد و باید به نقش خود برگردد.

نائب رئیس کمیسیون آموزش مجلس گفت: اگر طرح شورای‌عالی انقلاب فرهنگی درباره کنکور اجرا شود باید فاتحه عدالت آموزشی را در کشور خواند.

وی در پاسخ به این پرسش که “چرا رؤسای سه کمیسیون مجلس و رئیس مجلس که در شورای‌عالی انقلاب فرهنگی حضور دارند به این مصوبه اعتراض نکردند؟” گفت: آنها هم اعتراض کردند و این‌گونه نبوده است که اعتراض نکنند؛ روز گذشته با دو نفر از رؤسای کمیسیون‌ها صحبت کردم و آنها هم معترض بودند.

نادری درباره اینکه چرا برای ورود به دانشگاه‌ها شرط معدل گذاشتند، بیان کرد: طرحی که در مجلس داشتیم معدل را درنظر گرفته بود اما سهم معدل بسیار کم بود و با ترازبندی‌ها بحث معدل به‌گونه‌ای اعمال می‌شد که هر شهری به‌نسبت خودش سنجیده می‌شد نه اینکه  شمال تهران و سیستان و بلوچستان با یکدیگر سنجیده شوند، باید از طراحان طرح پرسید که چرا شرط معدل را بدین شکل گذاشته‌اند و این برای بنده هم جای سؤال است.

به گزارش تسنیم، به‌تازگی شورای‌عالی انقلاب فرهنگی مصوبه‌ای درباره کنکور داشت که برخی بندهای آن بدین شرح است:

طبق مصوبه اول، در آزمون سراسری، سهم آموزش و پرورش به‌لحاظ سابقه تحصیلی ۶۰ درصد و سهم کنکور سراسری ۴۰ درصد خواهد بود

طبق مصوبه دوم، کنکور سراسری مختص دروس تخصصی است و دروس عمومی به بخش سوابق تحصیلی منتقل می‌شود و سوابق تحصیلی مبنای ارزیابی نهایی خواهد بود

طبق مصوبه سوم، آزمون سنجش (کنکور) دو بار در سال برگزار می‌شود تا فشار و اضطراب از روی دانش‌آموزان  برداشته شود و دانش‌آموزان وقتی در این آزمون شرکت می‌کنند نگران نباشند که تا سال دیگر فرصت دیگری نخواهند داشت.

طبق مصوبه چهارم، نتایج آزمونی که دانش‌آموزان در آن شرکت می‌کنند تا دو سال اعتبار خواهد داشت و دانش‌آموزان می‌توانند از نتایج آن تا دو سال استفاده کنند.

طبق مصوبه پنجم،دانشگاه‌های کشور می‌توانند یک حدنصاب برای معدل بگذارند و بر اساس آن مشخص کنند که تا چه معدلی را  پذیرش می‌کنند و اگر معدل داوطلب از میزان مشخص پایین‌تر باشد این اختیار به دانشگاه‌ها داده می‌شود که داوطلب را پذیرش نکنند!!

 

 

 

 ثبت بیش از ۱۲۰۰ مورد التهاب عضله قلب پس از تزریق واکسن کرونای “فایزر” و “مدرنا”

آمریکا/ ثبت بیش از 1200 مورد التهاب عضله قلب پس از تزریق واکسن کرونای "فایزر" و "مدرنا"

طبق گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در آمریکا تاکنون ۱۲۰۰ مورد بیماری قلبی که اکثرا جوان بودند در بین تزریق کنندگان واکسن‌های فایزر و مدرنا ثبت شده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ “سازمان غذا و دارو” آمریکا (FDA) روز چهارشنبه اعلام کرد که پس از مشورت با مرکز “جلوگیری و کنترل از بیماری‌ها” (CDC) قصد دارد هشداری مبنی بر عارضه التهاب قلبی را برای استفاده کنندگان واکسن‌های کرونای “فایزر” و “مدرنا” صادر کند.

پایگاه خبری “CBS” در این باره نوشت، داده‌ها حاکی از ارتباط احتمالی این دو واکسن کرونا با موارد التهاب عضلات قلبی در نوجوانان و جوانان آمریکایی است.

CDC بیش از ۱۲۰۰ مورد “میوکاردیت” که التهاب عضله قلب است و “پریکاردیت” که التهاب پوشش خارجی قلب است را ردیابی کرد؛ بیش از ۸۰۰ مورد پس از دوز دوم رخ داده است و ۶۵ درصد مربوط به واکسن فایزر بوده است.

بر اساس این گزارش بیشترین سهم موارد در مردان زیر ۲۴ سال رخ داده است.

طبق گفته بیماران و پزشکان، علائم میوکاردیت شامل درد قفسه سینه، تپش قلب و تنگی نفس است.

علیرغم هشدارها، پزشکان و محققان هنوز هم اکیداً توصیه می‌کنند که همه آمریکایی‌های ۱۲ سال به بالا واکسینه شوند؛ آنها همچنین خاطرنشان می‌کنند که مشکلات قلبی، غیرمعمول و در اکثر موارد بسیار خفیف است و فایده‌ی آن از خطرات آن بیشتر است.

 

 

محموله یک میلیون دوزی واکسن چینی کرونا وارد فرودگاه امام شد

صبح امروز پنج شنبه محموله یک میلیون دوزی واکسن چینی کرونا وارد فرودگاه امام خمینی (ره) شد.

بهگزارشخبرنگار مهر، هواپیمای شرکت هواپیمایی ماهان حامل محموله یک میلیون دوزی واکسن چینیکروناکه از فرودگاه پکن بارگیری شده و برخاسته بود، ۶:۱۵، صبح امروز پنج شنبه ۳ تیر ۱۴۰۰ وارد فرودگاه امام خمینی (ره) شد.

محموله یک میلیون دوزی واکسن چینی کرونا وارد فرودگاه امام شد

مهرداد جمالارونقیمعاون فنی گمرک ایران در اینبارهگفت: ساعت ۶:۱۵ امروز پنجشنبه ۳ تیر محموله دیگر واکسنکروناحاوی ۵۷ بسته به فرودگاه امام خمینی (ره) رسید که تشریفات گمرکی آن در حداقل زمان انجام و تحویل نمایندگان وزارت بهداشت شده است.

به گفتهارونقی، این محموله یک میلیون دوزی توسط هلال احمر وارد کشور شده که هفته گذشته نیز یک میلیون دوز دیگر توسط این دستگاه وارد فرودگاه مهرآباد و ترخیص شده بود.

معاون فنی گمرک یادآور شد: از نیمه بهمن ۱۳۹۹ تا کنون ۱۸ مرحله واکسنکروناوارد ایران شده که ۹ مرحله آن شامل ۹۲۰ هزار دوز از روسیه و ۹ مرحله دیگر از سایر کشورها بوده است.

وی خاطرنشان کرد: با محموله ورودی امروز، مجموع واکسن وارداتی به ایران به ۷ میلیون و ۸۴۷ هزار و ۸۰۰ دوز می‌رسد.

 

تهیه سند آینده‌نگاری رفاه و تأمین اجتماعی تا پایان دولت

سند آینده‌نگاری حوزه رفاه و تأمین اجتماعی با هدف پیش‌بینی روندهای مرتبط با مأموریت‌های اصلی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تا پایان دولت دوازدهم تهیه و تدوین می‌شود.‌

به گزارشخبرگزاری مهربه نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی، معاون امور اقتصادی با بیان این مطلب در نخستین نشست تخصصی «اندیشکده آینده‌نگاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی» گفت: پس از طرح این پیشنهاد از سوی آقای حسین کمالی، مشاور وزیر و از اردیبهشت سال گذشته پیش‌بینی روندهای مرتبط با مأموریت‌های اصلی وزارتخانه، پیگیری، شناسایی و احصای مأموریت‌ها برای دستیابی به آینده‌ای مطلوب در دستور کار این معاونت قرار گرفت.

وی هدف اصلی تدوین این سند را کاهش آسیب‌های ناشی از روندهای محیطی و داخلی و تسهیل دستیابی به راهبردهای مناسب در حوزه مأموریت‌های اصلی این وزارتخانه عنوان کرد.

دبیر اندیشکده آینده‌نگاری، ادامه داد: بر این اساس، مأموریت تهیه و تدوین سند آینده‌نگاری حوزه رفاه و تأمین اجتماعی به معاونت امور اقتصادی و برنامه‌ریزی محول شد و در روزهای باقی‌مانده از دولت مهم‌ترین مأموریت این معاونت تهیه همین سند خواهد بود.

به گفته وی از همان ابتدای تشکیل اندیشکده آینده‌نگاری چهار کمیته تخصصی رفاه اجتماعی و سیاست‌های حمایتی، سیاست‌گذاری اشتغال و بازار کار، روندهای نوآوری و فناوری و سرمایه‌گذاری و مدیریت دارایی صندوق‌ها تشکیل شد.

میرزایی افزود: خوشبختانه طی یک سال اخیر بسیاری از سازمان‌های وابسته ازجمله صندوق بازنشستگی کشوری، سازمان تأمین اجتماعی و سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای، روندها و آینده‌نگری برای حوزه‌های مرتبط را ترسیم کرده و حتی سندهایی را به تصویب رسانده‌اند.

معاون امور اقتصادی، توجه به آینده را امری اجتناب ناپذیر خواند و تصریح کرد: روندهای پرشتاب در محیط پیرامونی و ویژگی‌های سازمانی و سیستمی مرتبط با مأموریت‌های وزارتخانه اعم از روندهای جمعیتی، اقتصادی وفناورانهدلیل اهمیت این موضوع را به خوبی روشن می‌سازد.

وی افزود: از سوی دیگر طی سال‌های اخیر، تجارب و انباشت سرمایه انسانی در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی شکل گرفته که در سیاست‌گذاری‌های رفاه اجتماعی، توسعه اشتغال و کارآفرینی و مدیریت ذخایر و دارایی‌های صندوق‌های بازنشستگی مؤثر است و بهره‌گیری مطلوب از آن به یک آینده‌نگری عمیق نیاز دارد.

میرزایی با اشاره به جلوگیری از غفلت و پیشگیری از آسیب‌هایی که در روندهای محیطی وجود دارد، اظهار کرد: پرداختن به آینده، پایش و رصد روندهایی که در محیط بین‌المللی، منطقه‌ای و ملی رخ می‌دهد، اجتناب‌ناپذیر است، پدیده‌ها و موضوعات نوپدیدی می‌تواند به مثابه یک چالش ظهور کند که سرنوشت آن به نحوه برخورد ما بستگی دارد تا به یک فرصت یا تهدید تهدید شود.

معاون امور اقتصادی وزارت تعاون تأکید کرد: عدم رویارویی فعال با این روندها طبعاً آن‌ها را به یک تهدید و آسیب بزرگ تبدیل می‌کند، اما برخورد فعال و البتهپیش‌نگرانهبا این پدیده‌ها باعث ایجاد فرصت‌های جدید می‌شود.

این نشست با هدف بررسی پیش‌نویس اسناد بخشی آینده‌نگاری و شبکه‌سازی و شکل‌دهی به تیم‌های همکاری با حضور جمعی از معاونان، مشاوران وزیر تعاون و اعضای کارشناسی به همت معاونت امور اقتصادی و برنامه‌ریزی این وزارتخانه برگزار شد.

همچنین در این نشست، طاها ربانی، پژوهشگر، با محوریت «آینده اقتصاد و سرمایه‌گذاری ایران با تأکید بر صندوق‌های بازنشستگی تابعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی» گزارش خود را ارائه کرد و اعضای حاضر نقدها، راهکارها و پیشنهادهای خود را مطرح کردند.

 

 

 

 

افزایش ۱۸ درصدی آمار اهدای خون در ۳ماهه  ۱۴۰۰

آمار اهدای خون در سه ماهه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۸ درصد افزایش یافت و به ۸۲ هزار و ۷۶۲ واحد رسید.

به گزارشخبرگزاری مهربه نقل از روابط عمومی اداره کل انتقال خون استان تهران بیماران نیازمند به خون بهار امسال نسبت به سال قبل از حمایت بیشتری برخوردار شدند.

بنابراین گزارش آمار مراجعه اهدا کنندگان نیز با بیش از ۱۷ درصد افزایش نسبت به سه ماهه اول سال ۹۹ به ۱۰۱ هزار و ۷۶۶ نفر رسید.

گرچه طی این مدت شاخص اهدای خون بار اولی‌ها ۶ درصد کاهش نشان می‌داد اما این اهدا کنندگان با سابقه بودند که با بیش از ۱۸ درصد افزایش نسبت به سال قبل به سوی مستمر شدن پیش رفتند.

همچنین افزایش ۲۸ درصدی اهدای خون مستمر، بهبود مهمی در این شاخص است که به تداوم و برنامهریزیبهتر خون رسانی به بیماران و تضمین سلامت خون کمک می‌کند.

تابستان امسال منتظر گرمای طاقت سوزی هستیم که می‌تواند سبب کاهش تردد و البته کاهش تمایل به اهدای خون شود، که ضمن تشکر از حمایت بی سابقه و شایان تقدیر مردم شریف پایتخت، همچنان از شهروندان دعوت می‌کنیم برای متعادل نگاه داشتن ذخایر خون، اهدای خون را در برنامه زندگی خود قرار دهند.

 

 

 

پزشک نماها را چگونه بشناسیم/دسترسی آسان به اطلاعات پزشکان

مدیرکل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی ایران، نسبت به سوءاستفاده از عنوان پزشک در جامعه هشدار داد.

به گزارشخبرگزاری مهر، حسین کرمانپور، با عنوان این مطلب که سازمان نظام پزشکی سامانه www.irimc.org را برای دسترسی عموم جامعه به اطلاعات پزشکان فعال ایجاد کرده است، گفت: افراد زیادی به روابط عمومی سازمان نظام پزشکی زنگ می‌زنند و از کسانی سوال می‌کنند که ادعا می‌کنند پزشک هستند و به خواستگاری آنها رفته اند و این موضوع بارها تکرار شده است.

وی افزود: به همین علت همکاران من پس از بررسی متوجه می‌شوند این افراد به هیچ عنوان پزشک نیستند. به ویژه پس از اینکه یک پزشک فوت می‌کند، افراد سودجو از نام این پزشک استفاده کرده و تابلوی تقلبی خود را بالا می‌برند.

کرمانپور گفت: سازمان نظام پزشکی در راستای شفافیت فعالیت جامعه پزشکی و صیانت از جامعه پزشکی، این سامانه را راه اندازی کرده که نه تنها برای همه در داخل کشور قابل دسترسی است بلکه برای کسانی که در خارج از کشور هم باشند امکان دسترسی دارد.

وی ادامه داد: قوه قضائیه نیز از این طریق دسترسی به اطلاعات پزشکان، شناسایی پزشکان قلابی را راحت‌تر می‌تواند رصد و پیگیری کند.

مدیرکل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی ایران گفت: با ورود به سامانه در بخش جستجوی پزشک می‌توان نام پزشک مربوطه را جستجو کرد و تمام اطلاعاتی که نیاز است توسط مردم دیده شود تا نسبت به فعالیت قانونی پزشکان مطلع شوند.

وی با اشاره به اینکه علاوه بر کلاهبرداری با نام پزشک در خواستگاری‌ها عده‌ای به دنبال سوءاستفاده از اعتبارات مالی است که به جامعه پزشکی داده می‌شود، افزود: بسیاری از بانک‌ها پس از مراجعه افرادی که مدعی پزشک بودن هستند با سازمان نظام پزشکی تماس می‌گیرند و پس از بررسی‌ها قبل از اعطای وام به این افراد متخلف مشخص می‌شود که آنها پزشک نیستند. بنابراین این سامانه از جنبه‌های مختلف به شفافیت کار جامعه پزشکی کمک می‌کند.

کرمانپور تاکید کرد: اگر ما و مردم سعی در اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به یکدیگر داشته باشیم زمینه تخلف افراد سودجو از نام پزشک، از بین می‌رود.

وی گفت: این افراد با یک فتوشاپ پروانه طبابت و کارت نظام پزشکی جعل کرده اند و بهترین راه برای شناسایی آنها مراجعه به سامانه سازمان نظام پزشکی است.

 

معرفی اعضای هیات داوران جشنواره فیلم کن/ زنان در اکثریت

اعضای هیات داوران بخش رقابت اصلی هفتاد و چهارمین دوره جشنواره فیلم کن معرفی شدند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، برای دومین بار در تاریخچه جشنواره فیلم کن تعداد زنان از مردان در هیات داوری جشنواره بیشتر شده است. در هیات داوری هفتاد و چهارمین دوره فیلم کن پنج زن و چهار مرد حضور دارند.

در دوره پیشین هم که ریاست هیات داوری به عهده کیت بلانشت بود، ترکیب هیات داوران به همین شکل بود.

میلن فارمر خواننده و ترانه‌سرای فرانسوی، مگی جیلنهال بازیگر سرشناس آمریکایی، ماتی دیاپ فیلمساز فرانسوی سنگالی، جسیکا هاسنر فیلمساز اتریشی و ملانی لوران بازیگر فرانسوی، پنج زن عضو هیات داوری هستند.

این پنج زن در کنار کلیبر مندوسا فیلیو کارگردان برزیلی، طاهر رحیم بازیگر فرانسوی الجزایری و سونگ‌ کانگ‌ هو بازیگر اهل کره‌جنوبی هیات داوری را به ریاست اسپایک لی تشکیل می‌دهند.

اشتراک گذاری
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on print
Print
جدیدتربن مطالب
مطالب مرتبط
دیدگاه‌ها

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *