لودینگ

گوشه چشمی به تازه ها دوم تیر ۱۴۰۰

تازه‌ها

گوشه چشمی به تازه ها دوم تیر ۱۴۰۰

گوشه چشمی به تازه ها دوم تیر ۱۴۰۰

 

 

به ازای هر دلار که برای پیشگیری خرج نمی‌شود ۱۵ دلار باید برای درمان خرج کرد

سلامت نیوز: یک فوق تخصص غدد و متابولیسم می گوید: واکسن هم ما را از اجرای پروتکل ها بی نیاز نمی کند. دست ندادن و ماسک زدن و حفظ فاصله اجتماعی سر جای خود هستند. هر سال تلفات آنفولانزا بسیار بیشتر از کرونا بود ولی واکسن دارد، اما باز باید موارد لازم برای پیشگیری و موازین بهداشتی را رعایت کرد. واکسن خوب است و حتما باید زد.

به ازای هر دلار که برای پیشگیری خرج نمی‌شود ۱۵ دلار باید برای درمان خرج کرد
به گزارش سلامت نیوز، دکتر منوچهر جزایری در گفت و گو با شفقنا زندگی در پاسخ به این سوال که کشور ما نزدیک به دو سال با کرونا درگیر بوده، در دولت جدید چه برنامه هایی می توان برای پیشگیری از بیماری های واگیردار و بیماری های غیرواگیر و زمینه ای در نظر گرفت؟ گفت: در علم پزشکی اصلی کلی و لایتغیر وجود دارد که از قدیم بوده. در طب مدرن امروز دو کتاب ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ روی میز من است که با هم تفاوت دارند ولی در علم پزشکی مسائلی وجود دارد که زیر بنا و دائمی است. سوال شما چند مساله را مطرح می کند؛ بیماری های لایف استایل مثل دیابت و بیماری های قلبی و عروقی و… بیماری های سبک زندگی جدید هستند ولی ویروس ها بخشی جداگانه از بیماری های عفونی هستند. در مورد ویروس ها چند نکته مثل آفتاب روشن است. پیشگیری بهتر و ارزان تر و مقرون به صرفه تر از درمان است. تحقیقات اقتصاد پزشکی و سلامت نشان داده است که به ازای هر یک دلار که برای پیشگیری خرج نمی شود حدود ۱۵ دلار باید برای درمان خرج شود حتی اگر مساله را از جنبه انسانی و پزشکی که مهمتر است نگاه نکنیم و تنها از منظر اقتصادی به مساله بنگریم باز هم پیشگیری مهمتر از درمان است.

کشتاری که ویروس کرونا تا الان داشته کمتر از کشتار بسیاری از بیماری‌ها است

ویروس و باکتری در تجمع منتقل می شود

وی درباره ویروس کرونا گفت: همان پروتکل های بهداشتی که دو سه سال است از تمام رسانه های گروهی اعلام می شود و ما هم همیشه می گوییم ضروری هستند من دم در مطبم نوشته ام که لطفا با ماسک وارد شوید. خود من هم ماسک دارم و همچنین حفظ فاصله اجتماعی و شستن دست ها و پیشگیری از تجمعات لازم است. ویروس ناشناخته است ولی کشتاری که ویروس کرونا تا الان داشته کمتر از کشتار بسیاری از بیماری ها است. امروز آمارهای رسمی از مرگ و میر کرونا تازه در کل جهان به سه میلیون رسیده است. در برخی از کشور ها مثل هند و برزیل و آمریکا میزان کشته ها از ۶۰۰ هزار نفر تجاوز کرده است. ثابت شده که ویروس کرونا حداقل با فاصله ۱۸۰ سانتی متر بین کسی که مبتلا است و یا مبتلا نیست قابل انتقال است، برخی منابع تا ۷.۵ متر را می گویند. گاهی این ویروس پرشی تا بالاتر از ۷ متر دارد. اگر ماسک باشد این پرش ویروس بی اثر است. مساله بعدی تجمع است که محل انتقال همه بیماری های عفونی است. ویروس و باکتری در تجمع منتقل می شود.

وی افزود: در سال ۱۳۴۶ و ۱۳۴۷ وقتی من تازه پزشک شده بودم سل کولاک می کرد. سل در جاهایی بود که تجمع زیاد بود. مثلا در اتاقی که به جای یکی دو نفر ده نفر زندگی کنند یا در سالن سینما و در تجمعات قدرت انتقال ویروس بسیار بالا است. مساله بعدی شستن دست ها است. ما به شستن دست ها عادت نداریم. تماس و اجتماعات و عدم استفاده از ماسک و نشستن دست ها عامل انتقال ویروس است. به طور کلی بیماری ها باید پیشگیری شود. البته یک پیشگیری اولیه داریم و یک پیشگیری ثانویه. اولین مورد یعنی ما هنوز چیزی از بیماری نمی دانیم. یعنی بیمار یابی می شود و اسکرین می شود و این پیشگیری اولیه است یعنی می گوییم در فلان جا فلان درصد از فلان مرض دیده شد. مثلا سال ها پیش در یزد تحقیقات نشان داد دیابت نوع دو دوازده درصد است. یا در شرق تهران بررسی شد و درصد قابل توجهی دیابت و چربی خون اسکرین شد، نام آن تحقیق گلوکز و چربی تهران بود.

واکسن هم ما را از اجرای پروتکل ها بی نیاز نمی کند

تزریق واکسن در مورد بیماری های عفونی حیاتی است

دکتر جزایری ادامه داد: من متخصص عفونی نیستم ولی این را می دانم که برای پیشگیری از ابتلا به کرونا هم باید واکسن زد ولی واکسن هم ما را از اجرای پروتکل ها بی نیاز نمی کند. دست ندادن و ماسک زدن و حفظ فاصله اجتماعی سر جای خود هستند. هر سال تلفات آنفولانزا بسیار بیشتر از کرونا بود ولی واکسن دارد، اما باز باید موارد لازم برای پیشگیری و موازین بهداشتی را رعایت کرد. واکسن خوب است و حتما باید زد. فلج اطفال بیماری ویروسی است. من به یاد دارم وقتی تازه پزشک شده بودم چقدر بچه بیمار می آوردند بسیاری از آن بچه ها امروز سن بالایی دارند و می لنگند. اما واکسن بیماری فلج اطفال آمد و تزریق واکسن در مورد بیماری های عفونی حیاتی است. اگر ۷۰% از جمعیت یک نقطه جغرافیایی واکسینه شوند مصونیت ایجاد می شود. این وضعیت هنوز در دنیا ایجاد نشده است. در دنیا تنها دو سه میلیارد نفر واکسن زده اند درحالیکه جمعیت دنیا بیش از ۷ میلیارد و ۶۰۰ میلیون نفر است.

 


 

 

افزایش هزینه خانوارها/ رشد بالای ۵۰ درصد ۱۶ قلم کالا

از آنچه از گزارش های رسمی بر می آید هزینه خرید کالا و خدمات برای خانوارهای ایرانی بین ۱۱ تا بیش از ۱۱۲ درصد افزایش داشته و در این بین ۱۶ گروه کالا و خدمات بالای ۵۰ درصد گران شده است.

به گزارش ایسنا، تازه ترین وضعیت تورم در ماه گذشته نشان داد که  در هر سه شاخص روند افزایشی داشته؛ بطوریکه تورم سالانه به ۴۳ درصد و تورم ماهانه به ۲.۵ درصد رسیده است. اما در این بین هزینه خانوارها برای تامین کالا و خدمات نسبت به سال گذشته بطور متوسط ۴۷.۶ درصد رشد کرده بود.

افزایش هزینه خانوارها/ رشد بالای ۵۰ درصد ۱۶ قلم کالا

کمترین گرانی برای ارتباطات

اما بررسی وضعیت گروه مختلف کالا و خدمات نیز نشان می دهد که به غیر از گروه ارتباطات که زیر ۲۰ درصد و حدود ۱۱.۸ درصد نسبت به سال گذشته افزایش هزینه داشته مابقی کالاها بالای ۲۰ درصد هستند و این در حالی است که ۱۶ گروه کالایی و خدماتی بیش از ۵۰ درصد افزایش هزینه داشتند.

در بین اقلام، گروه خوراکی ها و آشامیدنی ها نسبت به پارسال به طور متوسط ۶۲.۷ درصد گران شده و گروه خوراکی ها ۶۱.۹ درصد افزایش هزینه به خانوارهای ایرانی تحمیل کرده است.

روغن در صدر افزایش قیمت

در سایر اقلام می توان به گروه «روغن و چربی ها»اشاره کرد که همچنان طبق ماه های گذشته در صدر گرانی و افزایش هزینه بین تمامی گروه ها قرار دارد. تورم ۱۱۲.۷ درصدی برای این گروه نسبت به خرداد ماه سال گذشته ثبت شده و در مقایسه با اردیبهشت ماه امسال رشد ۲.۷ درصدی دارد.

همچنین گروه «چای، قهوه و …» با ۷۹.۶ درصد، «شیر، پنیر و تخم مرغ» ۷۸.۲،  «ماهی ها و صدف داران» ۷۴ درصد و «سبزیجات» ۷۱.۲ درصددر رده های بعدی گرانی قرار دارند.

در سایر اقلام «هتل و رستوران »۶۱.۵ ، «شکر، مربا، عسل، شکلات و..» ۶۹.۷، «مبلمان و لوازم خانگی» ۶۶،  «گوشت قرمز و گوشت ماکیان» ۶۸.۳، «گوشت قرمز و سفید» ۶۹ و «نان و غلات» ۶۱.۹ درصد افزایش قیمت دارد.

«تفریح و فرهنگ» با ۵۵.۲، «حمل و نقل» ۵۰.۴، «پوشاک و کفش» ۵۷.۵، از دیگر اقلامی هستند که در بین کالا و خوراکی ها با افزایش بیش از ۵۰ درصدی مواجه بوده اند.

 


 

 

پدیده مقالات جعلی و علم ساختگی در ایران در حال محو شدن است

استاد دانشگاه تهران معتقد است: بحث تولید مقالات جعلی در ایران موضوعی است که در یک دوره زمانی به صورت اجتناب‌ناپذیر بوجود آمده بود و اکنون این مسأله قابل توجه نیست و در حال محو شدن است.

پروفسور علی‌اکبر صبوری در گفت‌وگو با ایسنا،با رد موضوعات مطرح شده درگزارش مجله‌ی “نیچر”درباره‌ی تقلب‌های موجود در تحقیقات برخی کشورها از جمله چین، ایران و روسیه، گفت: به‌عنوان کسی که بیش از بیست سال در هیئت ممیزه هشت دانشگاه و پژوهشگاه و هیئت ممیزه مرکزی وزارت حضور فعال و پیوسته داشته‌ام، بر این باورم که از مرحله کمیّت‌گرایی عبور کرده و اکنون به کیفیت پژوهش‌ها و انتشارات با تکیه بر اثرگذاری اجتماعی توجه خاص شده و با بی‌اخلاقی‌های پژوهشی برخورد می‌شود و جای نگرانی وجود ندارد.

وی افزود: این خطاهای فعلی در همه جای جهان وجود دارد و مرتب در کشور ما رصد و پیگیری می‌شود. اکنون در هیئت ممیزه دانشگاه در جهت بهبود کیفیت و کاهش بی‌اخلاقی‌های پژوهشی سختگیری‌هایی می‌شود که قابل تحسین است.

این استاد دانشگاه تهرانپرداختن مجله نیچر به موضوع تقلب‌های علمی در چند کشور رامرتبط با گذشته و همراه با قدری بزرگنمایی دانست و خاطرنشان کرد: در کنار این موضوع باید به نکات دیگری هم توجه می‌شد که نشده است. اجازه بدهید رشد تعداد اسناد علمی کشور را در سه دهه اخیر مرور کنیم تا موضوع ریشه‌یابی شود. با آغاز ایجاد دوره‌های تحصیلات تکمیلی در اواسط دهه شصت در دانشگاه‌ها، با الهام از رهنمود امام خمینی که «ما می‌توانیم»، توسعه دانشگاه‌ها و حرکت به سوی پژوهش شکل گرفت.

صبوری ادامه داد: ثمره این حرکت بزرگ تربیت نیروهای متخصص، متعهد و کارآمد شد که در عرصه‌های توسعه کشور نقش بسیار زیاد و انکارناپذیری داشته است. دانشگاه‌های شیراز و تهران در راه‌اندازی دوره‌های تحصیلات تکمیلی، بویژه در علوم پایه، پیشرو بودند.

افزایش شمار مقالات ایران در نشریات معتبر بین‌المللی طی دهه‌های ۷۰ و ۸۰

وی گفت: برای تثبیت و اعتبار جهانی مدارک دانشگاهی در دوره‌های تحصیلات تکمیلی از همان ابتدا در حوزه علوم مقرر شد که نتایج پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها به صورت مقالات بین‌المللی منتشر شوند. به همین دلیل بود که طی دو دهه هفتاد و هشتاد، تعداد مقالات ایران در نشریات معتبر بین‌المللی به سرعت افزایش یافت.

این استاد ممتاز دانشگاه تهران تصریح کرد: در سال ۱۳۶۴ (معادل سال ۱۹۸۵ میلادی)، تقریباً شروع توسعه دوره‌های تحصیلات تکمیلی کشور، تعداد مستندات علمی ایران نمایه شده ایران در مجموع سه نمایه حوزه علوم، علوم اجتماعی و مجموعه علوم انسانی و هنر، برابر ۱۳۴ با میزان مشارکت جهانی پانزده هزارم درصد بود.

دکتر صبوری گفت: با گذشت ۱۵ سال از شروع دوره‌های تحصیلات تکمیلی، یعنی در سال ۱۳۷۹ (سال ۲۰۰۰ میلادی)، تعداد اسناد علمی ایران در وبگاه علم، در مجموع سه حوزه فوق به ۱۴۶۷ ارتقا یافت و میزان مشارکت جهانی ایران به چهارده صدم درصد رسید و کشورمان توانست در رتبه چهل و هشتم جهان از نظر کمیت تولید اسناد علمی قرار گیرد.

وی ادامه داد: گسترش دوره‌های تحصیلات تکمیلی و افزایش شمار دانشگاه‌ها، از یک سو و تشویق به انتشار مقالات در نشریات معتبر بین‌المللی از سوی دیگر، به همراه انتشار و استانداردسازی تعداد زیادی نشریات علمی مختلف در کشور باعث شد سهم مشارکت جهانی ما در تولید اسناد علمی در سال ۱۳۸۹ (سال ۲۰۱۰ میلادی)، از یک درصد  جهانی فراتر رفته و جایگاه بیست و دوم جهان برای ایران ثبت شود. این موفقیت بزرگ علمی که در طول ۲۵ سال رشد دوره‌های تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌ها بدست آمد، استاندارد بودن دوره‌های تحصیلات تکمیلی را به‌ویژه در حوزه علوم پایه و فنی مهندسی اثبات کرد.

پدیده مقالات جعلی و علم ساختگی در ایران در حال محو شدن است

وی افزود: در دو دهه هفتاد و هشتاد کمیت‌گرایی در انتشار مقالات لازم بود چون هنوز تعداد مقالات ما در حدی نبود که صحبت از کیفیت بتوان کرد و نیاز بود که بتوانیم خود را در صحنه بین‌المللی بیش از پیش نشان دهیم، اگرچه انتشارات با کیفیت خوبی هم داشتیم. تشویق به انتشار و گاهی هم تحت فشار قرار دادن برای انتشار نتایج علمی گاهی هم باعث انتشار مقالات در نشریات کم‌ارزش یا بی‌ارزش می‌شد، اما در مجموع نتایج مطلوب گذاشت و باعث باورهای مطلوب و رفت و آمدهای علمی ما در عرصه بین‌المللی شد.

توجه بیشتر به کیفیت انتشارات علمی در دهه ۹۰

این استاد دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: در دهه ۹۰، کیفیت‌گرایی در انتشارات علمی بسیار مورد توجه دانشگاه‌های کشور قرار گرفت و موجب ریزش مقالات بی‌اعتبار و کم‌اعتبار شد. با این حال، تعداد اسناد علمی منتشرشده از سوی محققان در طول سال‌های اخیر بازهم فزونی داشته است. در سال گذشته میلادی (سال ۲۰۲۰)، تعداد اسناد علمی منتشرشده کشور در سه حوزه علوم اجتماعی و مجموعه علوم انسانی و هنر بالغ بر پنجاه و چهار هزار شد.

صبوری ادامه داد: بیش از دو درصد اسناد علمی معتبر جهان، طبق نمایه‌های وبگاه علم مؤسسه کلاریویت آنالیتیکس، به آدرس ایران چاپ شده است و کشورمان بالاتر از کشور روسیه و تمام کشورهای منطقه و جهان اسلام و برخی کشورهای اروپایی، در جایگاه پانزدهم کمیّت تولید اسناد علمی قرار گرفته است.

وی افزود: رشد علمی کشور، بر پایه خوداتکایی، محدودیت‌های تحریم‌های ظالمانه، ایثار محققان ما به دلیل کمبود بودجه‌های پژوهشی و حقوق‌های پایین و از همه مهم‌تر نبود سیاست واحد بین دولتمردان ما و حتی مانع‌تراشی‌های آن‌ها و … بخوبی و با موفقیت به پیش رفته است و اکنون با اصلاحات در قواعد اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و توجه زیاد به کیفیت‌گرایی به دلیل عبور از مرحله کمیّت‌گرایی، در جایگاه مناسبی از علم قرار گرفته‌ایم اگرچه حق و پتانسیل ما خیلی بیش از این‌هاست .

راهکاری برای ارتقا در رتبه‌بندی‌های بین‌المللی

وی گفت: بسیاری از دانشگاه‌های ما اکنون در رتبه‌بندی‌های بین‌المللی حضور دارند، با آن‌که بخش پزشکی آن‌ها جدا شده است که اگر این را به دانشگاه‌ها برگردانیم (مثل دانشگاه‌های دیگر کشورها) جایگاه ما خیلی بالاتر خواهد آمد. اگر دو درصد علم جهان را بر اساس نمایه‌های بین‌المللی تولید کرده‌ایم، چهار درصد مقالات پُرارجاع و پنج درصد مقالات داغ دنیا متعلق به ماست. بنابراین، همه این‌ها لازم بود تا دورانی را در رشد کمیّت بگذرانیم و خطاهای ناچیزی داشته باشیم تا  به یک رشد در کمیّت برسیم تا قابلیت ارزیابی داشته باشد. اکنون یک دهه است که وارد دوران اصلاح و رشد کیفیت شده‌ایم. تا کمیّتی نباشد، بررسی کیفیت معنی ندارد.

این استاد دانشگاه تهران ادامه داد: در طول ۱۰ سال اخیر ریزش زیاد مقالات کم‌اعتبار و گاهی حتی تا حدی بی‌اعتبار انجام شده است و اکنون فقط کیفیت‌گرایی است. هستند افراد ناتوانی که به دلیل رشد کمیّت آموزش عالی و زیادی تعداد واحدهای دانشگاهی کشور، استحقاق عضویت در کادر هیئت علمی را ندارند و هنوز در وادی کمیّت سیر می‌کنند، غافل از این‌که یک دهه از تشویق به رشد گذشته است و توجهی به دست‌آوردهای آن‌ها نخواهد شد.

صبوری افزود: هستند افرادی که برای جبران ناتوانی خود و ضعف حضور در عرصه‌های بین‌المللی، تلاش می‌کنند با سر و صدا افراد توانمند را ضعیف جلوه بدهند و پتانسیل خوب و رشد یافته علمی کشور را دور از واقعیت‌های درخور تحسین جلوه دهند و تخم ناامیدی بکارند. اینان بجای پرداختن به موفقیت‌ها، فقط چشم به خطاها باز کنند. این‌ها یا ناتوانان و نادانان داخلی هستند و یا حسودان و مغرضان اجنبی.

وی تصریح کرد:اگر قرار است به خطاها فقط توجه شود، باید میزان رشد علمی هم در آن دیده شود. رشد علمی، بدون خطا امکان‌ناپذیر است. رشد علمی را صفر کنیم، خطا هم صفر می‌شود. رشد علمی را زیاد کنیم، خطا هم زیاد می‌شود. فقط کسی خطا نمی‌کند که کاری نکند. خطا بخشی از کار است. تا خطا نکنیم که بر خطای خود نمی‌توانیم آگاه شویم. البته باید تلاش کنیم تا خطا نکنیم.

اصلاح خطا بخشی از رشد علم است

این استاد دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: اصلاح خطای خود، بخشی از رشد علمی است. خطا به خودی خود و از روی نادانی، صفت ما انسان‌هاست. مهم این است که خطای خود را تکرار نکنیم. خطا مردود نیست، تکرار خطا مردود است. ما در روند رشد علمی، خود را ارزیابی کردیم و اکنون در تلاشیم تا خطای خود را تکرار نکنیم. اگر هم افراد معدودی خطا در خطا می‌کنند، قابل بخشش نیستند و طرد خواهند شد. لذا، کشورمان در حال رشد علمی است و از کمیّت گرایی فاصله گرفته و تنها به کیفیّت می‌اندیشد.

صبوری ادامه داد: طی یک دهه گذشته، در همه دانشگاه‌های کشور، کمیته‌های اخلاق از افراد خبره، متخصص در حوزه سنجش علم و حقوقدان تشکیل شده و مطابق قوانین مصوب با بی‌اخلاقی‌ها برخورد می‌شود. اگر در کشور ما انحرافاتی بوده، غالبأ در نشریات کم‌اعتبار و بی‌اعتبار بوده و به کاربردهای صنعتی و پزشکی منجر نشده است که ناهنجاری‌هایی در کاربرد ایجاد کرده باشد. به‌عنوان مثال، در کشور ژاپن محققانی شناسایی شدند که تحقیقات کاذب در حوزه پزشکی در نشریات بسیار معتبر چاپ کردند که موجب کاربردهای نابجا شد. ما چنین مواردی نداشتیم.

وجود شمار فراوان نشریات جعلی و بی‌اعتبار در دنیا

وی در بخش دیگری از سخنانش در خصوص وجود نشریات تقلبی و جعلی در دنیا گفت:در جهان نشریات جعلی  و بی‌اعتبار زیادی وجود دارد. نشریاتی که در قبال اخذ وجه، بدون انجام فرآیند داوری تخصصی و در حالت بی‌هویتی(سردبیر، هیئت تحریره و ناشر مبهم) قرار دارند را نشریات بی‌اعتبار می‌گویم و نشریاتی که از نام نشریات معتبر سوءاستفاده می‌کنند تا اخاذی کنند را نشریات جعلی می‌گویم. ریشه این گونه نشریات، بیشتر در هند، پاکستان، مصر، کشورهای آفریقایی و گاهی هم اروپایی و آمریکایی است.

رشد بیش از حد مجاز نشریات دانشگاه‌های کشور/جایگاه ایران در مقالات ریترکت شده

این استاد ممتاز دانشگاه تهران افزود: در کشور ما خوشبختانه از این گونه نشریات اندک است و به محض پیدا شدن به فنا خواهند رفت. البته به یک نکته بسیار مهم لازم است اشاره کنم و آن این‌کهدر دانشگاه‌های ما تعداد نشریات بیش از حد مجاز رشد کرده است و اصولأ در جهان، انتشار نشریه از وظایف دانشگاه‌ها نیست. انجمن‌ها و فدراسیون‌های علمی و بخش خصوصی باید پا به میدان بگذارند. به همین خاطر نشریات دانشگاه‌های ما نتوانسته‌اند رشد خوبی داشته باشند و جنبه ارتقانامه گرفته‌اند و من شخصأ مخالف انتشار نشریات در درون دانشگاه‌ها هستم، اما بر نشریات دانشگاه‌های ما نظارت برای جلوگیری از انحرافات وجود دارد و نباید آن‌ها را متهم به جعل و تقلب کرد.

صبوری تصریح کرد: یکی از معیارهای سنجش انحرافات علمی در کشورهای مختلف، بررسی تعداد مقالات بی‌اعتبار شده(ریترکت شده) است. تا انتهای ماه چهارم میلادی سال ۲۰۲۱، تعداد ۶۱۵۵ مقاله طبق آمار وبگاه علم مؤسسه کلاریویت آنالیتیکس بی‌اعتبار اعلام شده‌اند. از این تعداد سهم اول متعلق به چین (با ۱۷۱۸ مقاله)، سهم دوم از آن امریکاست (با ۱۶۲۳ مقاله). سهم سوم مربوط به کشور ژاپن است (با ۵۳۲ مقاله). هند (با ۳۸۷ مقاله) و آلمان (با ۳۰۹ مقاله)، به ترتیب در جایگاه‌های چهارم و پنجم قرار دارند. کشور ما با ۲۹۵ مقاله بی‌اعتبار شده در جایگاه ششم و انگلستان با ۲۴۶ مقاله در جایگاه هفتم و کره جنوبی با ۲۳۴ مقاله در جایگاه هشتم قرار دارد.

وی افزود: جالب اینجاست که مقالات بی‌اعتبار شده امریکا، ژاپن، آلمان و انگلیس در نشریات برتر دنیا، مثل Nature، Science، JBC، Lancet، Blood و … بوده است، در حالی که مقالات بی‌اعتبار شده ایران مربوط به نشریات درجه سه جهان بوده است که ارزش همه آن‌ها به اندازه حتی یک مقاله منتشرشده در Nature یا Science هم نیست. بعلاوه، این تعداد مقاله بی‌اعتبار شده ایران در زمان کمیت‌گرایی و دوران جهش مقالات ایران بوده است و بر همین اساس نباید انتشارات کشور را دچار خدشه کرد. البته می‌پذیرم که خطایی بوده است، اما بدان معنی نباشد که انتشارات و تحول و جهش در آن را زیر سؤال ببریم.

این استاد دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: اعتقادی به خصومت و دشمنی زیاد در پایگاه‌های اطلاعات علمی جهان علیه ایران ندارم، چون طی دو دهه اخیر هر نشریه ایرانی که موفق به کسب استانداردهای آن‌ها شده مورد نمایه‌سازی قرار گرفته و بسیاری از آن‌ها اکنون در عرصه بین‌المللی جای خود را بدست آورده‌اند.

صبوری در ادامه در خصوص نقش دشمنی‌ها در چاپ این مقاله در نشریه نیچر گفت: اکنون بیش از چهل نشریه ایرانی در فهرست «گزارش ارجاعات سالانه نشریات» موسوم به JCR مؤسسه کلاریوت آنالیتیکس وارد شده‌اند و یکصد و بیست نشریه هم در مخزن نشریات نوظهور همین مؤسسه در مرحله ارزیابی بوده و از کیفیت خوبی برخوردارند و علاوه بر این بیش از دویست نشریه ایران در پایگاه اسکوپوس نمایه استنادی می‌شوند که موفقیت خوبی است و این شکوفایی نشریات ما در دو دهه اخیر است. این قابل تقدیر است. ورود این حجم از نشریات ما در پایگاه‌های اطلاعات علمی مغایر با خصومت‌های مطرح شده از سوی شماست. البته نمی‌خواهم هر گونه خصومت را مردود اعلام کنم، اما می‌خواهم بگویم طرح مسأله خصومت، برداشت نادرست است.

وجود بیش از ۲۵۰۰ واحد دانشگاهی در کشور

وی در خصوص رشد پدیده تقلب در مقاله‌نویسی و پایان‌نامه و برخورد با آن‌ها در مقابل دانشگاه تهران تصریح کرد:کشور ما در رشد بی‌رویه نظام آموزش‌عالی خطا کرد و از طریق افزایش تعداد واحدهای دانشگاهی موجب انحرافاتی شد. در کشور ما بیش از ۲۵۰۰ واحد دانشگاهی وجود دارد. جمعیت کشور چین ۱۷ برابر جمعیت کشور ماست، اما تعداد واحدهای دانشگاهی ما بیشتر از کشور چین است!!! این رشد بی‌رویه و خارج از قاعده تعداد واحدهای دانشگاهی ما، موجب شد که جذب اعضای هیئت علمی بی‌کیفیت در واحدهای دانشگاهی صورت گیرد.

این استاد دانشگاه تهران ادامه داد: بدتر از آن این‌که، برای ارتقا اعضای هیئت علمی بی‌کیفیت جذب شده در واحدهای دور افتاده و بی‌حساب و کتاب، دوره‌های تحصیلات تکمیلی هم ایجاد شد و بدون نظارت همه مجاز به پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی شدند. وقتی عضو هیئت علمی نتواند دانشجوی تحصیلات تکمیلی خود را هدایت کند، چون کیفیت لازم را ندارد، آنگاه مؤسسات و مرکزی شبیه به آنچه روبروی دانشگاه تهران می‌توانید ببینید پدید می‌آید تا دانشجویان را که هدایت نمی‌شوند به دام انداخته و برایشان پایان‌نامه‌ و رساله بنویسند و حتی با اخاذی برایشان مقاله بنویسد.

پروفسور صبوری افزود: این‌ها همه مربوط به واحدهای دانشگاهی بی‌کیفیت است. در دانشگاه‌های بزرگ و باسابقه شما چنین چیزی کمتر می‌بینید. وقتی هم وزارتین علوم و بهداشت بخواهند اصلاحاتی انجام بدهند و رفع خطا کنند، بحران سیاسی ایجاد می‌کنند و نمی‌گذارند. باید یکسری واحدهای دانشگاهی حذف، عده‌ای در هم ادغام، عده‌ای تبدیل به ایجاد دوره‌های تکنسین و عده‌ای در دانشگاه‌های بزرگ ادغام شوند تا ریشه این عیب بزرگ خشک شود.

وی خاطرنشان کرد: جهش علم ابتدا در کمیّت تولیدات علمی صورت گرفت و این با خطاهایی که در آن صورت گرفت لازم بود. لازم بود تا محققان ما باور توان نشر و حضور در مجامع و نشریات علمی جهان را پیدا کنند. اکنون در دوران افزایش کیفیت انتشارات علمی هستیم و سهم کیفیت تولیدات علمی ما از سهم کمیّت تولیدات علمی پیشی گرفته و سخت مواظب هستیم تا انحرافات و بی‌اخلاقی‌های واقع در نشر را به حداقل ممکن برسانیم. در کشور برنامه‌های خوبی در حال اجراست.

این استاد ممتاز دانشگاه تهران ادامه داد: پتانسیل علمی خوبی در کشور ایجاد شده و دانشگاه‌های ما می‌توانند در جامعه خود اثرگذار باشند و این باور باید در دولتمردان و سیاستگذاران ارشد کشور هویدا شده و مورد حمایت جدی قرار بگیرد. تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان  موفق رو به فزونی است. جوانان تحصیل‌کرده در داخل، توان علمی خوبی دارند. اکنون باید با تکیه بر علم ایجاد شده در کشور، ضمن تعامل علمی بیشتر با جهان و استفاده از دیپلماسی علمی، به تولیدات علمی خود بیش از پیش تکیه کنیم. ما توان علمی بالایی در کشور داریم و دنیا هم این را درک کرده است.

صبوری در پایان یادآور شد: تحقیر امریکا و انگلیس در خصوص ممنوعیت خرید واکسن فایزر(یک شرکت چند ملیتی امریکا-اروپا)، توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی ناشی از قدرت علمی کشور است که موجب برخ کشیدن اقتدار جهانی جمهوری اسلامی ایران می‌شود. اقتداری که تنها بر اساس شروع تست واکسن ساخت داخل، ناشی از یک پتانسیل علمی در داخل کشور، حاصل شده است. علم، عامل قدرت است و توانا بود هر که دانا بود.

 


 

 

شیوع افسردگی در کشورهای اروپایی

براساس یک مطالعه آماری جدید که در نشریه بهداشت عمومی “لانست” به چاپ رسیده، شمار افراد مبتلا به افسردگی در اروپا بیش از تخمین های ارائه شده از سوی سازمان جهانی بهداشت است.

به گزارش ایسنا، نتایج این بررسی نشان داد که بیش از ۶ درصد مردم اروپا از افسردگی رنج می برند.

مطالعه انجام شده در ۲۷ کشور اروپایی نشان داد ۶.۴ درصد آنان به افسردگی مبتلا هستند. در این بررسی اطلاعات بیش از ۲۵۰ هزار نفر مورد ارزیابی قرار گرفت.

طبق این بررسی میزان شیوع افسردگی در کشورهای اروپایی ۶.۴ درصد است که بالاتر از رقم برآورد شده سازمان جهانی بهداشت است. بنابر بررسی های این سازمان، میزان افسردگی در کشورهای اروپایی ۴.۲ درصد است.

شیوع افسردگی در کشورهای اروپایی

همچنین در این بررسی مشخص شد موارد ابتلا به افسردگی در زنان بالاتر بوده و ۷.۷ درصد و در مردان ۴.۹ درصد است. همچنین از این نظر، اختلافات شدیدی بین کشورها مشاهده می شود و در کشورهای پیشرفته از نظر اقتصادی نرخ افسردگی بالاتر است.

افسردگی یکی از مهمترین دلایل ناتوانی در سراسر جهان در نظر گرفته می شود، خطر مرگ زودرس را افزایش داده، کیفیت زندگی را کاهش می دهد و بار سنگینی برای سیستم سلامت است. تخمین زده می شود که ممکن است بیش از ۳۰۰ میلیون نفر در جهان تحت تاثیر اختلال افسردگی باشند.

به گزارش ایسنا به نقل از مدیکال اکسپرس، در این بررسی اطلاعات ۲۵۸ هزار و ۸۸۸ نفر از ۲۷ کشور اروپایی به استثنای اسپانیا، بلژیک و هلند مورد استفاده قرار گرفت.

 

 


 

 

فریم های مجازی از آسیب اعتیاد

فریم های مجازی از آسیب اعتیاد

نمایشگاه «آسیب» با نمایش مجموعه عکس‌های مهدی حسینی از موضوع اعتیاد در ایران روز جمعه (۴ تیرماه) به صورت مجازی در گالری دوربین دات نت، برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، نمایشگاه عکس «آسیب» با موضوع اعتیاد در ایران همزمان با روز جهانی مبارزه با مواد مخدر ساعت ۱۶ روز جمعه (۴ تیرماه) در گالری مجازی دوربین دات نت ۱۶ برگزار می‌شود.

در این نمایشگاه همچنین قرار است از کتاب این مجموعه عکس‌ها رونمایی شود.

 


 

 

 

شعبه‌ای از موزه مشهور «مادام توسو» در سال جاری در «دُبِی» افتتاح خواهد شد.

مادام توسو

به گزارش همشهری آنلاین، ایسنا به نقل از خبرگزاری فرانسه نوشت: اواخر سال جاری شعبه جدیدی از موزه مشهور «مادام توسو» در این شهر امارات متحده عربی افتتاح خواهد شد تا به این ترتیب «دبی» به محل نخستین شعبه این موزه در جهان عرب تبدیل شود.

موزه «مادام توسو» که شعبه مرکزی آن در لندن قرار دارد و به عنوان یکی از معروف‌ترین مکان‌های گردشگری این شهر سالانه میلیون‌ها نفر از آن بازدید می‌کنند، به عنوان محل نگهداری و نمایش مجسمه‌های مومی چهره‌های شناخته‌شده جهان شناخته می‌شود. در نقاط مختلفی از جمله ایالات متحده، اروپا و آسیا شعبه‌هایی از این موزه برپا شده است.

شعبه دبی این موزه محل نگهداری ۶۰ مجسمه از چهره‌های سرشناس جهانی خواهد بود که ۱۶ مورد از این مجسمه‌ها به افراد مشهور این منطقه اختصاص خواهد یافت.

دبی یکی از نخستین مناطقی بود که پس از همه‌گیری ویروس کرونا مرزهایش را به روی گردشگران خارجی باز کرد. این شهر که بیشتر برای جزیره‌های مصنوعی و آسمان‌خراش‌هایش شناخته می‌شود امیدوار است با برگزاری «اکسپو» در سال جاری به صنعت گردشگری رونق ببخشد.

 

 

 


 

 

 

 

کاهش ۵۴ درصدی بارش باران در سال آبی جاری و به‌دنبال آن پر بودن تنها نیمی از مخازن سدهای کشور نشان می‌دهد وضعیت منابع آبی ما تا چه اندازه وخیم است. هم‌اکنون ۲۵۰ شهر دچار تنش آبی هستند و روزهای تابستانی سختی پیش روی آن‌ها است.

کم آبی

همشهری – حمیده پازوکی:سیستان و بلوچستان، هرمزگان و خراسان‌جنوبی به‌ ترتیب ۳ استان کم‌بارش کشور از ابتدای سال آبی جاری تا هفته نخست اردیبهشت بوده‌اند. طبق این آمار، میزان بارندگی استان‌های سیستان و بلوچستان و هرمزگان نسبت به متوسط بلندمدت (۵۲ ساله) به‌ترتیب ۹۳ و ۸۹ درصد کاهش داشته است. کرمان هم چهارمین استان در زمینه کم‌بارشی است و ۷۳ درصد خشکسالی خفیف تا بسیار شدید را تحمل می‌کند.

تنش آبی موجب شده است در سال‌های گذشته سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر طرح «نذر آب» را دنبال کند؛ طرحی که به واسطه آن خیران استان‌های معین به یاری مردم مناطق محروم می‌آیند و امسال قرار است در‎ سیستان‌وبلوچستان، هرمزگان، کرمان و خراسان جنوبی خدمات‌رسانی کنند.

امسال طرح «نذر آب ۴» از ابتدای تیر تا پایان شهریور در ۱۵ شهرستان از این ۴ استان اجرا می‌شود. به‌گفته محمدحسن قوسیان مقدم، دبیرکل جمعیت هلال‌احمر، این جمعیت پویش ملی نذر آب را از سال  ارتقای سطح سلامت آب آشامیدنی و رفع مشکلات زیستی خانوارهای مناطق محروم آغاز کرد.

اجرای نذر آب در ۳ محور

سیستان‌ و بلوچستان همیشه با محرومیت دست‌و پنجه نرم کرده است و بی‌آبی از آن دسته محرومیت‌هاست که خود می‌تواند مشکلات را صدچندان کند. این استان در سال آبی جاری تا پایان فروردین فقط ۶ میلی‌متر بارش داشت که این میزان نسبت به بلندمدت ۲/۸۸ و نسبت به سال گذشته حدود ۷/۹۲ درصد کاهش یافته است. به همین دلیل اجرای طرح نذر آب اهمیتی قابل توجه پیدا می‌کند.

معاون سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر سیستان‌ و بلوچستان به همشهری می‌گوید: نذر آب نخستین بار ویژه استان ما و با همکاری ۱۹ استان معین اجرا شد. خیران این استان‌ها در طرح‌های آبرسانی و همینطور بهداشتی به مردم مناطق محروم کمک کردند. امسال هم این طرح قرار است در شهرهای هیرمند، وهک، مهرستان، سوران، کنارک، ایرانشهر، دلگان و دشتیاری اجرا شود.

سیدمحمدمهدی سجادی درباره این که اجرای طرح در باقی شهرستان‌ها چگونه است، می‌افزاید: شهرهای استان در مناطق مختلف به هم نزدیک هستند و قطعا اگر در یک منطقه مشکلی وجود داشته باشد، رسیدگی خواهد شد.

وی با بیان این که امسال این طرح در ۳ محور متفاوت انجام می‌شود، گفت: مهم‌ترین بخش کار رفع تنش آبی است و این کار در قالب حفر چاه، احیا و لایروبی قنات ‎ها، لوله‌کشی و تأمین مخزن و تانکر انجام می‌شود. در کنار این کار خیران استان‌های معین به مناطقی که وضعیت اقتصادی ضعیفی دارند سبدهای تغذیه‎ای و بهداشتی اهدا می‎کنند و در محور سوم پزشکان متخصص بیماران مناطق محروم را مداوا خواهند کرد.

نذر آب و امنیت در مناطق مرزی

یکی از داوطلبان جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان که در طرح نذر آب سال‌های گذشته شرکت داشته است، درباره تأثیر اجرای این طرح بر مردم مناطق محروم استان به همشهری می‌گوید: آسیب‌های خشکسالی در کشور و به‌ویژه استان‌های جنوبی و شرقی بسیار زیاد بوده است. مردم این مناطق هم همواره از مرکز اخبار دور هستند، معمولا حتی بسیاری مناطق مرزی را ناامن تصور می‌کنند و حضور چهره‌های فرهنگی در آنجا کمرنگ است. طرح نذر آب به جز اهداف اصلی‎اش که رساندن آب بود موجب شد این وضعیت تغییر کند.

سید داوود موسوی ادامه می‌دهد: وقتی خیران و رسانه‌ها به این مناطق آمدند ۲ اتفاق افتاد. نخست آن که مهمانان استان با منطقه آشنا شدند و دوم آن که اعتماد مردم این شهرها و روستاها بیشتر شد. آنها سال‌هاست محرومیت را تحمل کرده‌اند و در این سال‌ها احساس کردند بخشی از کشور هستند. الان مدت‌هاست این مناطق هیچ اتفاق ناخوشایندی را به‌خود ندیده است و آرامش در آنجا وجود دارد.

سومین دوره اجرای نذر آب در هرمزگان

تنش آبی در هرمزگان هم مشکلات بسیاری ایجاد کرده است و اجرای طرح نذر آب در استان می‌تواند به روستاهای درگیر خشکسالی کمک کند. از ابتدای سال آبی جاری تاکنون فقط ۱۲ میلی‌متر باران در هرمزگان باریده که در هم‌سنجی با مدت مشابه سال گذشته ۹۵ درصد کاهش را نشان‌ می‌دهد. آماری که در ۴ دهه گذشته بی‌سابقه بوده است. از میان ۱۱۷۵ روستای تحت پوشش آب و فاضلاب هرمزگان ۳۸۵ روستا با جمعیت بیش از ۳۳۰ هزار نفر با تنش آبی روبه‌رو هستند که این آمار احتمالا در تابستان افزایش یابد.

معاون سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر هرمزگان درباره اجرای طرح نذر آب در این استان به همشهری می‌گوید: هم‌اکنون در حال بررسی مناطق درگیر خشکسالی در استان هرمزگان هستیم و قرار است از مرداد اجرای این طرح در روستاهای ۲ شهرستان میناب و سیری آغاز شود.

مهری علی‌یاری با بیان این که خشکسالی صدمات بهداشتی و اجتماعی زیادی به روستاها وارد می‌کند، می‌افزاید: کم‌آبی خودش یک مشکل است اما وقتی دامداری و کشاورزی روستاییان آسیب می‌بیند به مشکلات دیگری مثل مهاجرت روستاییان به شهرها و افزایش حاشیه‌نشینی منجر می‌شود. از سوی دیگر روستاییان به‌دلیل کمبود آب به بیماری‌های بسیاری مانند مشکلات گوارشی، پوستی و آلرژیک دچار می‌شوند.

وی با بیان این که سال گذشته طرح نذر آب در روستای طاش کوبه اجرا شد، ادامه می‌دهد: مردم از اجرای طرح بسیار رضایت داشتند زیرا نخستین بار بود که گروهی با امکانات کامل پزشکی و آبرسانی به روستای آنها وارد می‌شد. از سوی دیگر پس از اجرای طرح پزشکانی که به روستا آمدند ۴۰ میلیون تومان کمک کردند تا برای کودکانی که از گرد و خاک دچار آلرژی شده بودند یک زمین بازی ساخته شود.

نذر آب طرح موفقی به‌نظر می‎‌رسد، مردم بسیاری هستند که از کمک به هموطنانشان خرسندند و با روی باز آنچه دارند را به آنان تقدیم می‌کنند، اما توان آنان در مقابل آنچه سازمان‌ها و نهادهای مسئول باید و می‌توانند انجام دهند اندک است.‌

پیشینه طرح نذر آب

رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر درباره این طرح می‎گوید: از سال ٢٠١٩ فدراسیون صلیب سرخ و هلال‌ احمر برنامه‌ای را وضع کرد که مبنی بر تغییرات اقلیمی بود. در ٢٠ سال گذشته بیشترین فعالیت‌های هلال احمر و صلیب سرخ از جنس مداخله در بحران‌های ناشی از تغییرات اقلیمی بوده است. محمد نصیری با بیان اینکه تغییرات اقلیمی نباید باعث مهاجرت جمعیت شود، می‌‎افزاید: آب یکی از موضوعات تثبیت جمعیت در مناطق دچار بحران است. دسترسی جمعیت به آب آشامیدنی جزو وظایف هلال احمر است. سال اول اجرای طرح نذر آب سیستان و بلوچستان را پوشش دادیم و در سال‌های بعد ۴ استان دیگر هم اضافه شد. او اظهار می‌کند: سنوات گذشته کار نذر آب به استان‌ها سپرده می‌شد اما امسال فراخوان عام داده شد و از بنگاه‌های بزرگ اقتصادی نیز کمک می‌خواهیم.

 

 

 


 

 

 

 

آمازون کتاب‌های فروش نرفته را معدوم می‌کند

تهران- ایرنا- کمپانی آمازون هر هفته حجم بالایی از کتاب‌های فروش نرفته در انبار خود را معدوم می‌کند.

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا از مجله بوک سلر، نتایج تحقیقات خبرنگاران برنامه آی تی وی نیوز نشان داد کمپانی آمازون هر هفته ده‌ها هزار کالای فروش‌نرفته از جمله کتابها را در انباری واقع در انگلیس از بین می‌برد.

ویدئویی که این تیم خبری از انبار دانفرملین آمازون ثبت کرده نشان می‌دهد کتابسالهای پارک‌هرست (The Parkhurst Years)نوشتهبابی کامینزوفرزندان خون و استخوان (Children of Blood and Bone)ازتومی آدیمیدر بین کتابهایی هستند که همراه تلویزیون‌های هوشمند، لپ‌تاپ‌ها، پهپادها، هدفون‌ها، درایوهای کامپیوتری و سشوارها در جعبه‌هایی با برچسب «معدومی» قرار داده شده‌اند. سرنوشت آن دسته از محصولاتی به این جعبه‌ها ختم می‌شود که یا فروش نرفته‌ یا مرجوع شده باشند.

براساس سندی که از داخل انبار دانفرملین به بیرون درز کرده، تنها در یک هفته از ماه آوریل (فروردین- اردیبهشت ۱۴۰۰)، بیش از ۱۲۴ هزار کالا برای معدوم‌سازی به این انبار فرستاده شدند. این در حالی است که در یک بازه زمانی مشابه تنها ۲۸ هزار کالا از طرف آمازون اهدا شد. یکی از کارکنان سابق آمازون در گفت‌وگو با آی تی وی نیوز گفت: هدف کمپانی بر این بود که در هر هفته ۱۳۰ هزار کالا را از بین ببرد.

الگوی تجاری آمازون متهم ردیف اول این رسوایی است. بسیاری از فروشندگان انتخاب می‌کنند محصولاتشان در انبارهای بزرگ آمازون انبار شود اما اگر این کالاها برای مدت طولانی فروش نروند، هزینه نگهداری از آنها بیشتر می‌شود. بنابراین در نهایت از بین بردن این کالاها از ادامه نگهداری از آنها در انبار ارزان‌تر خواهد بود.

یکی از سخنگویان آمازون در واکنش به جنجال انتشار این ویدئو در گفت‌وگو با بوک سلر گفت: ما هیچ کالایی را به گودال‌های دفن پسماند در انگلیس نمی‌فرستیم و هر ادعایی غیر از این گمراه کننده و نادرست است. اولویت ما فروش دوباره، اهدا یا بازیافت کالاهای فروش نرفته است. اگر هیچ راه دیگری نباشد، آنها را به مراکز بازیابی انرژی می‌فرستیم اما در تلاشیم تعداد دفعاتی که این اتفاق می‌افتد را به صفر برسانیم.

وی افزود: ما (در آمازون) به کاهش ردپای زیست محیطی خود و تدوین یک برنامه اقتصادی چرخشی با هدف کاهش مرجوعات، استفاده و فروش مجدد محصولات و کاهش دورریزها متعهدیم.

سم چتان ولش(Sam Chetan-Welsh) سخنگوی سازمان مدافع محیط زیست “صلح سبز” (گرین پیس) در این باره گفت: حجم ضایعات غیرضروری آمازون خارج از تصور بوده و این که یک کمپانی چند میلیارد پوندی به این شکل کالاها را معدوم می‌کند، شوکه کننده است؛ محصولاتی که حتی یک بار هم مصرف نشده‌اند، مستقیم از خط تولید به زباله‌دانی فرستاده می‌شوند. تا زمانی که الگوی تجاری آمازون مبتنی بر فرهنگ دورریزی باشد، وضع هر روز بدتر خواهد شد.

 

 


 

 

 

 

۶ دانشگاه ایرانی در میان رتبه بندی «کیو. اس» قرار گرفتند

در ویرایش جدید نظام رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌های «کیو. اس» ۶ دانشگاه ایرانی در میان مؤسسات علمی برتر جهان جای گرفته‌اند.

به گزارشخبرگزاری مهربه نقل از پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران، طبق ویرایش ۲۰۲۲ نظام رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌های «کیو. اس» که در سال ۲۰۲۱ میلادی منتشر شده است، نام ۶ مؤسسه ایرانی میان مؤسسه‌های برتر جهان دیده می‌شود.

دانشگاه‌های «صنعتی شریف»، «صنعتی امیرکبیر»، «تهران»، «علم و صنعت ایران»، «شیراز»، و «شهید بهشتی» در جایگاه نخست تا ششم ملی در این نظام رتبه‌بندی هستند.

«کیو. اس.» در تازه‌ترین ویرایش خود نام ۱۳۰۰ مؤسسه برتر را منتشر کرده است تا راهنمای دانشجویان در گزینش دانشگاهی که می‌خواهند آنجا درس بخوانند باشد.

آوازه علمی، آوازه شغلی، نسبت دانشجو به هیئت علمی، سرانه استناد به هر عضو هیئت علمی، نسبت اعضای هیئت علمی جهانی و نسبت دانشجویان جهانی ۶ سنجه کلیدی این نظام برای ارزیابی مؤسسه‌های علمی هستند.

منابع گردآوری داده برای اندازه‌گیری این سنجه‌ها، پیمایش‌های جهانی، نمایه استنادی اسکوپوس و پرسشنامه‌ای است که مؤسسه‌ها پر می‌کنند.

در جدول زیر امتیاز، رتبه ملی و رتبه جهانی مؤسسه‌های ایرانی و نیز امتیاز آنها در سنجه های گوناگون این نظام رتبه‌بندی آمده است.

۶ دانشگاه ایرانی درمیان رتبه بندی دانشگاهی «کیو. اس.» قرار گرفتند

طبق بررسی‌های این نظام رتبه بندی، دانشگاه «MIT» پیشگام است و «University of Oxford»، «Stanford University»، «University of Cambridge»، «Harvard University»، «California Institute of Technology – Caltech»، «Imperial College London»، «ETH Zurich – Swiss Fed. Inst. of Tech.»، «UCL»، و «University of Chicago» در جایگاه دوم تا دهم هستند.

پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) با ساخت و به روز رسانی ابزارهای حرفه‌ای برای ارزیابی و سنجش علم، فناوری، و نوآوری کشور می‌کوشد تا در زمینه‌های در پیوند با مأموریت‌هایش به سیاست‌گذاران برای برنامه‌ریزی‌های درست و کارآمد یاری رساند.

گزارش پیش‌رو از انتشارات سامانه جایگاه علم، فناوری، و نوآوری ایران در جهان (نما) که به پایش و گزارشِ پیرامونِ ۹۰ شاخص گوناگون از ۵۵ نهاد جهانی در حوزه‌های علم، فناوری، و نوآوری می‌پردازد و در نشانیNEMA.IRANDOC.AC.IRدر دسترس همگان است.

 

 

 


 

 

 

 

 

تصویب لایحه “امکان برداشت مادران از حساب سپرده فرزندان” در دولت

تصویب لایحه "امکان برداشت مادران از حساب سپرده فرزندان" در دولت

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری از تصویب لایحه پیشنهادی این معاونت در خصوص “امکان برداشت مادران از حساب سپرده‌ای که خود برای فرزندانشان ایجاد کرده‌اند” در دولت خبر داد.

به گزارش ایسنا، معصومه ابتکار در حساب توییتری خود نوشت:” مادران امکان برداشت از حساب سپرده‌ای را که خود برای فرزندانشان ایجاد کرده بودند نداشتند.”

وی افزود:” امروز لایحه پیشنهادی معاونت ریاست جمهوری در امور ‎زنان و خانواده برای رفع این مانع در جلسه ‎دولت به ریاست دکتر ‎روحانی تصویب شد. مرحله بعد تصویب در مجلس شورای اسلامی است ان شاالله.”

به گزارش ایسنا، امکان برداشت از سپرده‌ای که مادران برای فرزندان افتتاح کرده‌اند از جمله دغدغه بسیاری از مادران بود و از این رو معاونت امور زنان و خانواده رییس جمهوری اقدام به تدوین لایحه‌ای در این خصوص کرد.

اشتراک گذاری
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on print
Print
جدیدتربن مطالب
مطالب مرتبط
دیدگاه‌ها

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *