لودینگ

بسته تازه های گوشه چشم ۲ دی

تازه‌ها

بسته تازه های گوشه چشم ۲ دی

آغاز اجرای طرح افزایش مشارکت اجتماعی دختران دانش آموز

مشاور وزیر آموزش و پرورش در امور بانوان و خانواده گفت: افزایش میزان مشارکت و فعالیت های اجتماعی جامعه با آموزش دانش آموزان صورت می گیرد.

به گزارش ایسنا، فرحناز مینایی پور در مراسم افتتاحیه طرح ملی مشارکت اجتماعی دختران خراسان شمالی که به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد عنوان کرد: با اجرای این طرح در مدارس کشور ضمن شناسایی استعدادها، شاهد رشد و پرورش دانش آموزان دختر توانمند و علاقمند در این حوزه خواهیم بود و این دانش آموزان از اکنون با موضوع مشارکت اجتماعی در فعالیت های مختلف جامعه آشنا شده و به تمرین می پردازند.

آغاز اجرای طرح افزایش مشارکت اجتماعی دختران دانش آموز

وی  تاکید کرد : میزان مشارکت و فعالیت های اجتماعی در جامعه با آموزش دانش آموزان قطعا افزایش قابل توجهی پیدا خواهد کرد و ما باید از اکنون دانش آموزان را برای فعالیت های اجتماعی آینده آماده سازیم.

مشاور وزیر آموزش و پرورش در امور بانوان و خانواده  با بیان اینکه از سال گذشته با همکاری معاونت امور بانوان نهاد ریاست جمهوری دوره‌های آموزشی افزایش مشارکت اجتماعی دختران در دستور کار قرار گرفته است، افزود: این طرح هم اکنون در برخی استان‌ها با هدف شناسایی استعداد دانش‌آموزان در حال اجرا است تا زمینه‌های مشارکت اجتماعی زنان و دختران در حوزه‌های مختلف بیش از پیش فراهم شود.

مینایی پور اضافه کرد: در طرح افزایش مشارکت اجتماعی دختران فواید مشارکت اجتماعی، تشکل‌های دانش‌آموزی و سازمان‌های مردم نهاد و شیوه اجرای آن در مدرسه مورد توجه است و براین اساس در فضای مشارکتی تضادها و تعارض‌ها کمتر خواهد شد.

مشاور وزیر آموزش و پرورش در حوزه بانوان و خانواده یادآور شد: ۶۰ درصد فرهنگیان کشور را بانوان تشکیل می‌دهند که این موضوع یک ظرفیت بسیار خوب برای تربیت و پرورش دختران و مادران آینده به شمار می‌رود.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اموزش و پرورش، مینایی پور همچنین عنوان کرد: مهم‌ترین ماموریت دفتر امور زنان توجه به شاخص‌های عدالت جنسیتی، توسعه شایستگی‌ها و نقش‌آفرینی دختران و زنان و دستیابی به آموزش و پرورش مبتنی‌ بر تفاوت‌های فردی است.

 

روادید و گذرنامه‌های خانواری اتباع افغانستانی تمدید خواهد شد

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین وزارت کشور از تمدید روادید و گذرنامه‌های خانواری اتباع افغانستانی در راستای دستور وزیر کشور مبنی بر موافقت با طرح تمدید روادید و گذرنامه‌های خانواری خبر داد.

به گزارشخبرگزاری مهر، مهدی محمودی، ضمن تشریح تصمیمات کمیسیون ساماندهی اتباع خارجی در تمدید روادید اتباع افغانستانی دارنده گذرنامه خانواری گفت: در راستای دستور وزیر کشور مبنی بر موافقت با طرح تمدید روادید و گذرنامه‌های خانواری پس از هماهنگی‌های لازم و فراهمآوریزیرساخت‌هاینرم افزاری، ارتباطی و تهیه و ابلاغ دستورالعمل‌های اداری و اجرایی، عملیات تمدیدروادیدگذرنامه خانواریهااز ۱۱ بهمن ۹۸ آغاز و به مدت ۴۵ روز ادامه خواهد یافت.

دبیر کمیسیون ساماندهی اتباع خارجی افزود: بر اساس تفاهم به عمل آمده به منظور تسریع در فرایند انجام کار، کاهش هزینه‌های دارندگان گذرنامه، جلوگیری از مسافرت مشمولان و تجمع آنها در سفارتخانه و کنسولگری‌های افغانستان و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، دفاتر خدمات اقامت و اشتغال اتباع خارجی گذرنامه‌های مذکور را از صاحبان آنها اخذ و جهت تمدید به کنسولگری‌های افغانستان در تهران، مشهد و زاهدان برای تمدید اعتبار تحویل و پس از انجام امور مربوطه به صاحبان عودت خواهند داد.

وی تاکید کرد: اطلاع رسانی لازم در این زمینه از طریق ادارات کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری‌های سراسر کشور، سفارتخانه و کنسولگری افغانستان و همچنین دفاتر خدمات اقامت و اشتغال اتباع خارجی انجام خواهد پذیرفت، بنابراین اتباع مشمول ضمن رصد اخبار و اطلاعات مربوطه از طریق سایت اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور به آدرس bafia.ir از ترددهای بی مورد داخل شهری و بین شهری به‌منظور جلوگیری از شیوع بیماریکووید۱۹ پرهیز نمایند.

 

 

اعلام عناوین روز شمار بزرگداشت «هفته مقام زن و روز مادر»

عناوین هفته بزرگداشت مقام زن و روز مادر، از سوی ستاد بزرگداشت این هفته اعلام شد.

به گزارشخبرگزاری مهر، عناوین هفته بزرگداشت مقام زن و روز مادر از سوی معاون رییس جمهور و رییس ستاد بزرگداشت مقام زن اعلام شد.

عناوین این هفته در سال ۱۳۹۹ که از ۱۱ تا ۱۷ بهمن خواهد بود به شرح زیر است:

همکاری بهزیستی و قوه قضاییه برای غنی‌سازی برنامه جامع خانواده

تهران – ایرنا – مدیرکل مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی کشور گفت: با قوه قضاییه توافقات خوبی داشتیم تا خدمات جامع حوزه خانواده را غنی‌تر کنیم. دوره‌های آموزش تخصصی روانشناسان حوزه خانواده را برگزار کردیم و برنامه جامع بازآموزی آنان را نیز داشتیم.

بهزاد وحیدنیا روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه دوره‌های مشترک آموزشی با قوه قضاییه داریم، افزود: آموزش کاربران سامانه تصمیم را نیز در برنامه‌های خود داشتیم و به طور مثال این آموزش‌ها را در دفاتر پیشخوان داشته‌ایم. برنامه‌ نظارت سامانه را نیز در برنامه‌های خود قرار داده‌ایم.

کرونا آمار درخواست‌های طلاق توافقی را کاهش نداد

مدیرکل مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه کرونا آمار درخواست‌های طلاق توافقی را کاهش نداد، ادامه داد: درخواست‌های طلاق توافقی طی ۹ ماه گذشته نسبت به ۹ ماه سال گذشته، کاهش محسوسی نداشته است.

وحیدنیا افزود: البته شیوع ویروس کرونا مدتی تقاضاها و مراجعات طلاق توافقی را کم کرد اما در مجموع کاهش محسوسی مشاهده نشد.

وی تاکید کرد: تقاضاهای تامین خدمات، نشان‌دهنده عدم کفایت مداخلات قبلی نیست.

۱۴.۵ درصد موارد طلاق توافقی منجر به سازش شد

مدیرکل مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه ۱۴.۵ درصد درخواست‌های طلاق توافقی ثبت شده در سامانه تصمیم منجر به سازش شده، گفت: طلاق‌های توافقی، موارد سخت در مقوله طلاق هستند و بازگشت به زندگی در اینگونه طلاق‌ها، کار سختی است.

وی اضافه کرد: متقاضیان طلاق توافقی نیازمند برنامه‌های مراقبت اجتماعی هستند و امیدواریم خدمات آنها را تامین کنیم و با قوه قضاییه این کار را پیش ببریم.

به گزارش ایرنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی سال ۹۵ در راستای لایحه برنامه ششم توسعه، سازمان بهزیستی کشور را مکلف کردند در راستای کنترل و کاهش نرخ طلاق به ۲۰ درصد طی پنج سال آینده اقدام کند.

براساس آمار موجود روی سایت ثبت احوال از ابتدای امسال تاکنون در مجموع ۳۴ هزار و ۶۵۹ مورد طلاق ثبت شده است.

 

 

آلاینده گوگرد در هوای پایتخت/ لزوم جُرم انگاری عدم اجرای قانون هوای پاک

مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با اشاره به وجود آلاینده گوگرد در هوای پایتخت گفت: جُرم انگاری عدم اجرای قانون هوای پاک توسط مجلس ضروری است.

آلاینده گوگرد در هوای پایتخت/ لزوم جُرم انگاری عدم اجرای قانون هوای پاک

به گزارش گروه شهری خبرگزاری فارس، حسین شهیدزاده درباره جولان آلاینده گوگرد در هوای پایتخت اظهارداشت: امسال هوای پایتخت آلوده‌تر از پارسال است اما این آلودگی تا کنون کمتر از ۱۰ روز است و آنچه که باعث بیشتر به نظر رسیدن روزهای آلوده شده است، سختگیرانه‌تر شدن روش اندازه‌گیری آلودگی هواست.

وی در مورد دلیل تغییر شاخص آلودگی هوا توضیح داد: معیار اندازه‌گیری شاخص آلاینده‌های هوا توسط وزارت بهداشت، اعلام می‌شود و این اندازه‌گیری تا سال گذشته بر اساس استانداردهای سال ۲۰۰۹ انجام می‌شد اما از سال جاری بر مبنای دستورالعمل جدید و استانداردهای سال ۲۰۱۹ انجام می‌شود و شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، دخل و تصرفی در آن ندارد.

شهیدزاده روش مرسوم در محاسبه شاخص آلودگی هوا که از سوی وزارت بهداشت نیز ابلاغ می‌شود را روش EPA (سازمان محیط زیست آمریکا) اعلام کرد و گفت: سازمان بهداشت جهانی در زمینه محاسبه آلودگی هوا شاخص ندارد، بلکه توصیه‌هایی ارائه می‌دهد تا کشورها با عمل به آنها، شرایط مطلوبی را ایجاد کنند که برای مثال، می‌تواند به رساندن متوسط سالانه غلظت آلاینده‌های ۲ و نیم میکرون به ۱۰ میکروگرم در متر مکعب اشاره کرد.

وی با اشاره به اینکه بر اساس استاندارد یورو ۴، گازوییلی که در تهران برای حمل و نقل توزیع می‌شود، محتوی گوگرد ۵۰ پی پی ام است اما گازوییلی که در صنایع توزیع می‌شود، محتوی گوگرد ۳ تا ۷ هزار پی‌پی‌ام است، اظهار کرد: مازوت تولیدی در ایران، ۳۵ هزار پی‌پی‌ام گوگرد دارد، در صورتی که مازوتی که در کشورهای پیشرفته و در کشتی‌ها مصرف می‌شود، ۵۰۰ پی‌پی‌ام گوگرد دارد.

شهیدزاده با بیان اینکه قطعاً گازوییلی که در کشور ما استفاده می‌شود از مازوتی که در کشورهای پیشرفته مورد استفاده قرار می‌گیرد آلوده‌تر است، تصریح کرد: پس نباید ابراز خرسندی کنیم که در صنایع به جای مازوت، گازوییل استفاده می‌شود، چرا که هر دو آلایندگی زیادی دارند و مصرف آنها خطرناک است.

وی در مورد جُرم انگاری عدم اجرای قانون هوای پاک از سوی دستگاه‌های مسئول گفت: البته نباید انتظار داشته باشیم که زیرمجموعه دولت از هم شکایت کنند، هرچند سازمان محیط زیست ناظر اجرای قانون هوای پاک است اما بهترین ضمانت اجرایی برای این قانون که مجلس شورای اسلامی آن را وضع کرده، خود مجلس است که ابزار قانونی هم در اختیار دارد، کما اینکه کمیسیون اصل ۹۰ به موضوع آلودگی هوا ورود کرده است.

شهیدزاده با اشاره به اینکه شهرداری تهران از طریق بهینه‌سازی حمل و نقل عمومی نمی‌تواند معضل آلودگی هوا را حل کند، چرا که این موضوع تنها حدود ۷ تا ۸ درصد بر کاهش آلودگی هوا مؤثر است، اظهار کرد: وقتی می‌توان آلودگی هوا را به صفر رساند که حمل و نقل عمومی، پاک و برقی باشد و تا زمانی که از سوخت فسیلی در وسایل نقلیه عمومی استفاده می‌شود، نباید انتظار داشته باشیم آلودگی هوا به عدد صفر برسید.

وی با بیان اینکه خودروهای دیزلی و گازوییلی مانند مینی‌بوس‌ها، اتوبوس‌های شرکت واحد، اتوبوس‌های خصوصی و کامیون‌ها به طور کلی سهم ۳۳ درصدی در آلودگی هوای تهران دارند، تصریح کرد: یکی از راهکارها این است که هم ناوگان، نوسازی شود اما عملاً چنین کاری به دلیل شرایط اقتصادی، امکان‌پذیر نیست و راهکار دیگر، استفاده از فیلتر دوده در اگزوز است که ۹۹ درصد آلودگی را جذب می‌کند و به جرأت می‌گویم، هوایی که از اگزوز خودروهای فیلتردار خارج می‌شود، پاک‌تر از هوای کنونی تهران است و به عبارتی، اگر مردم هوای اگزوز خودروی فیلتردار را استنشاق کنند، بهتر نفس می‌کشند.

مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوا در پایان اظهارات خود در «رویداد برخط آلودگی هوا و صدا» از نتایج خوب نصب آزمایشی فیلتر دوده خبر داد و خاطرنشان کرد: هرچند با استفاده از این قطعه، حجم قابل توجهی از میزان آلایندگی خودروهای دیزلی کاهش می‌یابد اما نباید توقع داشته باشیم آلایندگی ناوگان فرسوده حمل و نقل عمومی تهران با نصب فیلتر دوده به طور کامل حل شود، چرا که ناوگان اتوبوسرانی پایتخت حتما نیاز به نوسازی و تعمیر دارد.

 

 

۹۳ فوتی جدید کرونا در کشور طی ۲۴ ساعت گذشته / ۶۷۷ تن بستری شدند

۹۳ فوتی جدید کرونا در کشور طی ۲۴ ساعت گذشته / ۶۷۷ تن بستری شدند

سخنگوی وزارت بهداشت از شناسایی ۶۲۰۴ بیمار جدید کووید۱۹ در کشور طی ۲۴ ساعت گذشته خبر داد.

به گزارش ایسنا، دکتر لاری گفت: از دیروز تا امروز ۲ بهمن ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۶ هزار و ۲۰۴ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۶۷۷ نفر از آنها بستری شدند.

وی افزود: مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۳۵۴ هزار و ۵۲۰ نفر رسید.

لاری ادامه داد: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۹۳ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۵۷ هزار و ۱۵۰ نفر رسید.

وی گفت: خوشبختانه تا کنون یک میلیون و ۱۴۴ هزار و ۵۴۹ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند.

به گفته وی، ۴۱۶۸ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

لاری گفت: تا کنون ۸ میلیون و ۷۴۳ هزار و ۹۵۱ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

به گفته وی، بر اساس آخرین تحلیل ها، ۱۰ شهر در وضعیت قرمز، ۲۳ شهر در وضعیت نارنجی، ۱۶۳ شهر در وضعیت زرد و ۲۵۲ شهر در وضعیت آبی قرار دارند.

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین گفت: ۱۰ شهر قرمز کشور در استان مازندران و شامل آمل، بابل، تنکابن، جویبار، رامسر، ساری، سوادکوه، فریدونکنار، قائمشهر و نکا است.

 

امروز دوباره دو آمار حیاتی کرونا افزایشی هستند؛ هم بیماران جدید و هم جان‌باختگان. وزارت بهداشت هشدارهای متعددی درباره بازگشایی‌ها، نادیده‌گرفتن پروتکل‌ها در برخی مراسم و سفرها داده است. اگر روند دو روز گذشته در افزایش آمارها ادامه‌دار باشند، پیش‌بینی‌ها برای پیک سنگین کرونا، دور از دسترسی نیست.

اشتراک گذاری
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on print
Print
جدیدتربن مطالب
مطالب مرتبط
دیدگاه‌ها

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *