لودینگ

تازه های گوشه چشم ۲۵ دی ماه!

تازه‌ها

تازه های گوشه چشم ۲۵ دی ماه!

 

تازه های گوشه چشم ۲۵ دی ماه!

 

شمار مبتلایان ویروس کرونا در جهان از مرز ۹۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر فراتر رفته و بیش از یک میلیون و ۹۸۷ هزار نفر نیز بر اثر ابتلا به این ویروس جان خود را از دست داده اند.
خبرگزاری میزان – بیماری کرونا، بزرگترین بحران بهداشتی جهان تا صبح روز پنجشنبه، ۲۵ دی، مرگ ۱,۹۸۷,۴۶۰ نفر را در سراسر جهان رقم زده و سبب ابتلای ۹۲,۸۰۲,۹۷۸ نفر شده است.

 

شمار بهبودیافتگان از این بیماری نیز به رقم ۶۶,۳۲۹,۴۶۷ نفر رسید.

 

نگاهی به کرونازده‌ترین مناطق جهان:

 

آمریکا
قربانیان: ۳۹۳,۹۲۸
مبتلایان: ۲۳,۶۱۶,۳۴۵

 

هند
قربانیان: ۱۵۱,۷۶۵
مبتلایان: ۱۰,۵۱۲,۸۳۱

 

برزیل
قربانیان: ۲۰۶,۰۰۹
مبتلایان: ۸,۲۵۷,۴۵۹

 

روسیه
قربانیان: ۶۳,۳۷۰
مبتلایان: ۳,۴۷۱,۰۵۳

 

انگلیس
قربانیان: ۸۴,۷۶۷
مبتلایان: ۳,۲۱۱,۵۷۶

 

فرانسه
قربانیان: ۶۹,۰۳۱
مبتلایان: ۲,۸۳۰,۴۴۲

 

ترکیه
قربانیان: ۲۳,۳۲۵
مبتلایان: ۲,۳۵۵,۸۳۹

 

ایتالیا
قربانیان: ۸۰,۳۲۶
مبتلایان: ۲,۳۱۹,۰۳۶

 

اسپانیا
قربانیان: ۵۲,۸۷۸
مبتلایان: ۲,۱۷۶,۰۸۹

 

آلمان
قربانیان: ۴۴,۴۰۴
مبتلایان: ۱,۹۸۰,۸۶۱

 

کلمبیا
قربانیان: ۴۷,۱۲۴
مبتلایان: ۱,۸۳۱,۹۸۰

 

آرژانتین
قربانیان: ۴۴,۹۸۳
مبتلایان: ۱,۷۵۷,۴۲۹

 

مکزیک
قربانیان: ۱۳۶,۹۱۷
مبتلایان: ۱,۵۷۱,۹۰۱

 

آفریقای جنوبی
قربانیان: ۳۵,۱۴۰
مبتلایان: ۱,۲۷۸,۳۰۳

 

پرو
قربانیان: ۳۸,۴۷۳
مبتلایان: ۱,۰۴۳,۶۴۰

 

شیلی
قربانیان: ۱۷,۲۰۴
مبتلایان: ۶۵۲,۵۲۵

 

رژیم صهیونیستی
قربانیان: ۳,۸۱۷
مبتلایان: ۵۲۰,۰۶۰

 

عربستان
قربانیان: ۶,۳۰۴
مبتلایان: ۳۶۴,۲۷۱

قاره اروپا
مبتلایان: ۲۶,۶۶۳,۸۸۹
قربانیان: ۶۰۷,۲۹۱

 

قاره آفریقا
مبتلایان: ۳,۱۵۷,۹۹۲
قربانیان: ۷۵,۷۸۷

 

قاره آسیا
مبتلایان: ۲۱,۷۳۱,۶۸۳
قربانیان: ۳۵۲,۲۴۵

 

آمریکای شمالی
مبتلایان: ۲۶,۹۵۹,۸۲۴
قربانیان: ۵۶۹,۳۴۵

 

آمریکای جنوبی
مبتلایان: ۱۴,۲۳۹,۵۴۵
قربانیان: ۳۸۱,۷۰۸

جزئیات طرح توانمندسازی سازمان تامین اجتماعی/ دولت مکلف به اصلاح سهم پرداخت‌های بیمه‌ می‌شود

طرح توانمند سازی و پایداری سازمان تامین اجتماعی در حالی با امضای ۳۴ نماینده تقدیم هیات رئیسه شده که بر همین اساس دولت مکلف است نسبت به ساماندهی و اصلاح سهم (درصد) پرداخت‌های حق بیمه از محل منابع عمومی اقدام کند.

جزئیات طرح توانمندسازی سازمان تامین اجتماعی/ دولت مکلف به اصلاح سهم پرداخت‌های بیمه‌ می‌شود

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، طرح توانمند سازی و پایداری سازمان تامین اجتماعی با امضای ۳۴ نفر از نمایندگان تقدیم هیات رئیسه شده است. 

مقدمه، اسامی امضا کنندگان و متن طرح مذکور به شرح ذیل است:

مقدمه (دلایل توجیهی): 

براساس اعلام مرکز پژوهش‌های مجلس: با عنایت به بیاناتمقام معظم رهبریدر ارتباط تصویری با نمایندگان یازدهمین دوره مجلس شورایاسلامی که“راه درست رسیدن کشور به مقصود را از مسیر قانون ترسیمنموده‌اند” لذا اصلاح و بازنگری قوانین بر اساس شرایط و مقتضیات روز کشور از ضروریات می‌باشد ازاین رودر راستای اجرا وپیاده‌سازیمنویات مقام معظم رهبری مبنی بر اصلاح خطوط اصلی اقتصادی که زمینه ساز اشتغال، تولید و … است اقدام به تهیه و ارائه طرح توانمندسازی صندوق تامین اجتماعی به شرح ذیل گردید.

وضعیت نقدینگی پیشی گرفتن مصارف از منابع نقدی به طوری که رشد شکاف نقدینگی در سال ۱۳۹۵ از ۲ /۵ درصد به ۶ /۱۴ درصد رسیده است. توانایی مالی در بلندمدت در صورت تداوم این روند سازمان در افق بلندمدت (سال ۱۴۵۹ شمسی) به ارزش امروز معادل ۲۲۱ درصد تولید ناخالص داخلی (GDP) تعهد بدون اندوخته خواهد داشت.

مدت بیمه پردازی یکی از تاثیرات قوانین و مقررات موجود در حوزه بازنشستگی کاهش مدت بیمه پردازی و افزایش مدت زمان مستمری است. به طوریکه متوسط سابقه بیمه شدگان اصلی سازمان تأمین اجتماعی در زمان بازنشستگی ۱ /۲۳سال،از کار افتادگانبه طور متوسط ۹/۸ سال و فوت شدگان به طور متوسط ۷ /۱۳ سال حق بیمه پرداخت نموده اند. اما در مقابل بازنشستگان با احتساب بازماندگانشان ۲۱/۲سال مستمری دریافت می‌کنند.

ضریب پشتیبانی این شاخص که از تقسیم تعداد بیمه شدگان اصلی بر تعداد مستمری بگیران برحسب پرونده حاصل می‌شود طی چهل سال گذشته روند کاهشی داشته و از رقم ۲ /۲۵ در سال ۱۳۴۰ به ۸ /۴ در پایان سال ۱۳۹۸ رسیده است. به عبارت ساده‌تر در سال ۱۳۴۰ از محل دریافت حق بیمه از ۲۵ بیمه شده، حقوق و مزایای یکمستمری‌بگیرپرداخت میشد، در حالی که در حال حاضر از محل دریافت حق بیمه ۵ بیمه شده اصلی، حقوق و مزایای یک مستمری بگیر پرداخت می‌شود.

ضریب محاسبه مستمری نرخ تعلق مستمری یا ضریب محاسبه مستمری ۳ /۳ درصد بابت هر سال سابقه که در خصوص سابقه کامل ۳۰ سال منجر به جایگزینی ۱۰۰ درصد میشود. از سوی دیگر تعیین مستمری افراد فارغ از وضعیت پرداختی آنان به صندوق و صرفا بر اساس پرداختی افراد در سنوات پایانی صورتمی‌پذیرد.

فرصت‌های سرمایه گذاری افزایش مصارف و نیاز به نقدینگی برای تامین مزایای جاری باعث کاهش فرصت‌های سرمایه گذاری به منظور تامین بخشی از هزینه‌های سازمان شده است. بحران ملی با توجه به جمعیت تحت پوشش در حدود ۵۲ درصد جمعیت کشور و پیش بینی انتقال جمعیتی و تغییر ترکیب جمعیت طی سال‌های آتی، در صورت تداوم شرایط موجود می‌تواند زمینه ساز بحران ملی گردد. شایان ذکر است بحران صندوقهای بازنشستگی به عنوان یکی از ۳ابرچالشاساسی در کنار بحران آب و محیط زیست در برنامه توسعه ششم یاد شده است. 

نمایندگانی که این طرح را امضا کرده‌اند به شرح ذیل است:

عباس گودرزی – حسینعلی حاجیدلیگانی– علی خضریان –سیدمحمدرضامیرتاج الدینی – علی علی زاده – بهروز محبی نجم آبادی – روح اله نجابت – شهباز حسنپوربیگلری– حسین حق وردی – رمضانعلی سنگدوینی –سیدموسیموسوی – محمدرضا دشتی اردکانی – سیدجواد حسینی کیا – محمدحسین فرهنگی – موسی احمدی – روح الهمتفکرآزاد– علیرضا عباسی – عباس مقتدایی – علیرضا سلیمی –سیدعلییزدی خواه – خلیل بهروزی فر –سیدمسعودخاتمی – انور حبیب زاده بوکانی – محسن علیزاده – عبدالرضا مصری – الیاس نادران – بیژن نوباوه وطن – وحید جلال زاده – سیدصادقطباطبائی نژاد – مجتبیرضاخواه– احسان ارکانی – حسین رجایی ریزی – اصغر سلیمی – علی اکبر علیزاده برمی 

عنوان طرح:  توانمند سازی و پایداری سازمان تامین اجتماعی 

ماده (۱)

 کارفرمایان واحدهای تولیدی، صنعتی، معدنی و خدماتی(اعم از صنفی یا غیرصنفی) که دارای بدهی‌های معوقه قطعی شده لغایت شهریور ماه سال ۱۳۹۹ به سازمان تامین اجتماعیمی‌باشند، و حداقل به مدت یکسال از زمان تقسیط نسبت به حفظ یا افزایش اشتغال نیروی انسانی کارگاه خود به نسبت سال قبل آن اقدام و لیست و حق بیمه جاری کارکنان شاغل را در طول دوره تقسیط ارسال و پرداخت نمایند، می‌توانند حداکثر ظرف ۶ ماه از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون، نسبت به درخواست تقسیط اقدام و با تشخیص و موافقت سازمان تامین اجتماعی و بر اساس بندهای ذیل ماده (۲ (قانون اصلاح قانون تامین اجتماعی مصوب ۱۳۸۷ مجمع تشخیص مصلحت نظام از بخشودگی جرائم متعلقه بدهی‌های قطعی شده برخوردار گردند. 

ماده(۲) 

اصلاح تبصره ماده (۷۷) قانون تامین اجتماعی: متوسط مزد یا حقوق عبارتست از متوسط وزنی ضرائب دستمزدی که از نسبت متوسط مزد یا حقوق روزانه بیمه شده که براساس آن حق بیمه پرداخت شده به حداقل دستمزد روزانه همان سال، طی ۲ سال آخر پرداخت حق بیمه محاسبه می‌گرددضربدرحداقل دستمزد ماهانه سال برقراری. 

از ابتدای سال ۱۴۰۱ ،هر سال یکسال به سنوات مبنای محاسبه متوسط مزد یا حقوق موضوع این تبصره اضافهمی‌گردد، تا کل دوره ۲۰ سال بیمه پردازی را در برگیرد. 

ماده(۳)

۱ – کارفرمایان کلیه کارگاه‌های مشمول قانون تأمین اجتماعی که تمام یا برخی از مشاغل آنها حسب تشخیص مراجع ذیربط سخت وزیان‌آوراعلام گردیده و یا خواهد گردید مکلفند آن دسته از مشاغل خود را که ماهیتاً زیان آور نبوده و با بکارگیری تمهیدات فنی، مهندسی، بهداشتی و ایمنی و غیره، امکان حذف و یا کاهش صفتسختی کاردر آنها تا رسیدن به سطح استاندارد وجود دارد، از شرایطسختی کارخارج نمایند. فهرست سایر گروه‌های شغلی موضوع این قانون، به پیشنهاد شورایعالی حفاظت فنی و تصویب هیات وزیران تعیین می گردد. 

تبصره: بدیهی است هیچ کارگاهی که واجد صفتزیان‌آوریباشد اجازه فعالیت نداشته و وزارتخانه‌های صنعت و معدن، تجارت، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی بایستی از شروع و ادامه فعالیت این قبیل کارگاهها ممانعتبه عملآورند. 

۲ – در خصوص مشاغلی که ذاتاً سخت وزیان‌آوربوده و صفت سخت وزیان‌آوریآنها قابل حذف نمی‌باشد کارفرما مکلف است صرفاً حق بیمه ناشی از سنوات ارفاقی را به سازمان تامین اجتماعی پرداخت نماید. 

۳ – افرادی که حداقل ۲۰ سال متوالی و یا ۲۵ سال متناوب در کارهای سخت و زیان آور اشتغال داشته وحق بیمهدوره مربوطه را به سازمان تأمین اجتماعی پرداخته باشند به ازاء هر سال سابقه اشتغال و بیمه پردازی در مشاغل سخت وزیان‌آوراز ارفاق سابقه‌ایبهره‌مندمی‌گردند. میزان این ارفاق با توجه به نوع شغل و ماهیت و شرایط آن توسط کمیته‌ای که در سازمان تامین اجتماعی تشکیلمی‌گرددخواهد بود. 

حداکثر میزان سوابق ارفاقی در مشاغلی که صفت سخت وزیان‌آوریآنها قابل حذف می‌باشد ۳ ماه به ازای هرسال و تا سقف ۵ سال و درخصوص مشاغلی که صفت سخت وزیان‌آوریآنها قابل حذفنمی‌باشدحداقل یک تا حداکثر ۶ ماه به ازای هر سال و تا سقف ۵ سال خواهد بود. 

۴ – حداقل سن بازنشستگی وفق این ماده، ۵۰ سال برای مردان و ۴۵ سال برای زنان و حداکثر سنوات ارفاقی در این ماده ۳۰ سال تمام خواهد بود. 

۵ – نحوه تعیین سنوات ارفاقی براساس مشاغل، اعضای کمیته تشخیص مشاغل و ضمانت های اجرائی نحوه ایمن سازی کارگاهها و سایر موارد بر اساس آئین نامه‌ای خواهد بود که حداکثر ظرف ۳ ماه پس از تصویب قانون به پیشنهاد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان برنامه و بودجه به تصویب هیئت وزیران می‌رسد. 

ماده(۴)

سازمان تأمین اجتماعی از شمول مفاد ماده (۱۷) (قانون ساختار نظام جامع رفاه و تأمین اجتماعی» مصوب ۱۳۸۳ و «قانون اصلاح ماده (۱۱۳) قانون مدیریت خدمات کشوری و چگونگی تعیین مدیریت سازمان تأمین اجتماعی و صندوق‌های بازنشستگی و بیمه‌های درمانی» مصوب ۱۳۸۸ مستثنی بوده و فعالیت آن طبق «لایحه قانونی اصلاح قانون تشکیل سازمان تأمین اجتماعی» مصوب ۲۸ /۰۴ /۱۳۵۸شورای انقلاب و از نظر سیاست‌های عمومی و با حفظ استقلال اداری و مالی،زیرنظروزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی و در چارچوب اساسنامه مصوب ۱۰ /۰۶ /۱۳۵۸ و اصلاحات بعدی آن با حفظ استقلال اداری و مالی، تابع شورایعالی متشکل از نمایندگان دولت، تشکل‌های رسمی کارگری، بازنشستگان و کارفرمایی خواهد بود. 

ماده(۵)

دولت مکلف است نسبت به ساماندهی و اصلاح سهم (درصد) پرداخت‌هایحق بیمهاز محل منابع عمومی (اعم از معافیت‌های بیمه‌ای سهم کارفرمایان، پرداختحق بیمهاز محل هدفمندی یارانه‌ها و پرداخت حق بیمه سهم گروه‌های خاص) با رعایت عدالت توزیعی و لحاظ اولویت اختصاص یارانه و سهم دولت به مناطق محروم و مشاغل، اصناف و اقشار کمدرآمدتراقدام نماید. آیین نامه موضوع این حکم توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان برنامه و بودجه کشور حداکثر ظرف مهلت سه ماه تهیه و به تصویب هیئت وزیران میرسد. 

ماده(۶)

ماده(۱ ) سازمان تامین اجتماعی مکلف است ضمن ایجاد سامانه کاربری برای کلیه بیمه شدگان و کارفرمایان از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون سوابق پرداخت حق بیمه بیمه شدگان (شامل میزان سابقه، مزد و عناوین شغلی) را که مطابق لیست و پرداخت حق بیمه از سوی کارفرمایان ارائه شده است، هر ۳ ماه یکبار به طور الکترونیکی بهبیمه شدگانابلاغ نماید. در صورتی که بیمه شدگان نسبت به اعلام مراتب مذکور اعتراضی داشته و یا مدعی اشتغال بدون ارائه لیست و پرداخت حق بیمه در مدت مزبور باشند، می‌توانند درخواست خود را ظرف۳ماه پس از ابلاغ به سازمان تامین اجتماعی ارائه نمایند. 

تبصره۱ -سازمان تامین اجتماعی مکلف است ظرف مدت ۶ ماه پس از اجرای این قانون کلیهسوابق‌ بیمه‌ایبیمه شدگانقبل از اجرای این قانون را به طور الکترونیکی به ایشان ابلاغ نماید و کلیه کسانی که مدعی وجود سابقه بیمه‌ای در طول سنوات مربوطه باشند، می‌توانند درخواست خود را ظرف یکسال پس از انقضای مدت اخیرالذکر، جهت رسیدگی به هیات‌های تشخیص و حل اختلافادارات کارو یا سازمان تامین اجتماعی ارائه نمایند. سازمان تامین اجتماعی و هیات‌های حل اختلافادارات کارمکلفند نتیجه رسیدگی به ادعاهای اشخاص را ظرف یکسال پس از درخواست متقاضیان به ایشان اعلام نماید. 

تبصره۲ -در ترکیب هیات‌های تشخیص و حل اختلافادارات کارمربوط به احتساب سابقه، یک نفر نماینده سازمان تامین اجتماعی با حق رای به عنوان عضو اضافه می‌شود. 

تبصره۳ -آرای صادره توسط سازمان تامین اجتماعی و هیات‌های تشخیص و حلاختلاف کارادارات کار در خصوص موارد فوق، حداکثر ظرف ۳ ماه قابل اعتراض در دیوان عدالت اداری است.

 

 

 

 

آغاز پویش پاندمی امید با شعار “هوای نفس کشیدن هم باشیم”

آغاز پویش پاندمی امید با شعار "هوای نفس کشیدن هم باشیم"

پویش بزرگ پاندمی امید با شعار “هوای نفس کشیدن هم باشیم” و با هدف مشارکت تمامی اقشار جامعه در مسیر مبارزه با ویروس کرونا برگزار می‌شود.

به گزارش ایسناو به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دسترسی همه اقشار جامعه به اقلام بهداشتی و تجهیزات حفاظت فردی همچون ماسک و مواد ضدعفونی کننده و همچنین مجهز شدن مراکز درمانی و بیمارستان‌ها به تجهیزاتی همچون ونتیلاتور نقش بسزایی در مقابله با ویروس کرونا (COVID-۱۹) و جلوگیری از شیوع بیماری و همچنین درمان بیماران دارد.

به همین منظور با همت ستاد مقابله با کرونای کلانشهر تهران، پویش پاندمی امید با هدف استفاده از ظرفیت‌های مردم‌مدار و استمرار حمایت‌های مردمی و خیرین برای قطع زنجیره کرونا برگزار می‌شود.

بر این اساس شهروندان می‌توانند با شرکت در پویش پاندمی امید، گامی محکم در مسیر مبارزه با ویروس کرونا  بردارند.

علاقمندان می توانند با ارسال کمک‌های نقدی خود به شماره کارت ۵۸۹۴۶۳۷۰۰۰۰۸۹۲۴۰ در این امر انسان دوستانه مشارکت کرده و اقدامی موثر برای حفظ جان و سلامت خود و سایر هموطنان انجام دهند.

همچنین امکان مشارکت شما شهروندان از طریق کد دستوری # *۷۳۳*۷۰۰نیز فراهم است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر به آدرس pandemiomid.irمراجعه کنید.

 

 

 

 

۸۱ فوتی جدید کرونا در کشور/ مجموع جانباختگان به ۵۶۵۳۸ تن رسید

۸۱ فوتی جدید کرونا در کشور/ مجموع جانباختگان به ۵۶۵۳۸ تن رسید

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه طی شبانه روز گذشته ۸۱ مبتلای به کرونا جان خود را از دست دادند، گفت: با این حساب مجموع جانباختگان به ۵۶ هزار و ۵۳۸ نفر رسید.

به گزارش ایسنا،دکتر سیما سادات لاری، گفت: از دیروز تا امروز ( ۲۵ دی ۱۳۹۹) و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۶ هزار و ۴۷۱ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۵۳۳ نفر از آنها بستری شدند.

به گفته وی، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۳۱۱ هزار و ۸۱۰ نفر رسید.

لاری اظهار کرد: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۸۱ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۵۶ هزار و ۵۳۸ نفر رسید.

وی افزود: خوشبختانه تا کنون یک میلیون و ۱۰۱ هزار و ۵۹۹ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند. متاسفانه ۴۴۳۷ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

به گفته وی، تا کنون ۸ میلیون و ۳۷۰ هزار و ۵۸۷ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

لاری تاکید کرد: در حال حاضر و بر اساس آخرین تحلیل ها، ۷ شهرستان ساری، آمل، فریدونکنار، قائمشهر و نکا در استان مازندران و بندرگز و کردکوی در استان گلستان در وضعیت قرمز قرار دارند.

وی در خاتمه افزود:  همچنین ۳۰ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۲۱۹ شهرستان در وضعیت زرد و ۱۹۲ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

 

 

 

ارسال لایحه «حمایت از زنان در برابر خشونت» به مجلس

ارسال لایحه «حمایت از زنان در برابر خشونت» به مجلس

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری از ارسال لایحه حفظ کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت به مجلس خبر داد.

به گزارش ایسنا، معصومه ابتکار در حساب توئیتری خود نوشت: رئیس جمهوری روحانی، لایحه حفظ کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت را برای انجام تشریفات قانونی به مجلس تقدیم کرد.

وی افزود: حالا مجلس یازدهم می‌تواند توفیق تصویب این لایحه مهم را داشته باشد.

انتهای پیام

اشتراک گذاری
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on print
Print
جدیدتربن مطالب
مطالب مرتبط
دیدگاه‌ها

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *