لودینگ

تازه های ۱۷ دی ماه گوشه چشم!

تازه‌ها

تازه های ۱۷ دی ماه گوشه چشم!

تازه های ۱۷ دی ماه گوشه چشم!

درصد واکسیناسیون برخی از کشورهای جهان

بحرین، ایسلند، بریتانیا و آمریکا نیز سرعت زیادی در روند واکسیناسیون کرونا دارند.

بسیاری ازکشورهای جهان واکسیناسیون کووید- ۱۹ برای مهار بیماری کرونا را آغاز کرده‌اند.

به گزارش عصرایران به نقل از رویترز، اسرائیل با سرعت زیاد به واکسیناسیون کرونا پرداخته و در دو هفته گذشته حدود ۱۵ درصد از جمعیت ۹.۳ میلیون نفری‌اش را واکسینه کرده است.

یکی از مقامات اسرائیل به شرط ناشناس ماندن اعلام کرده است که دولت “بنیامین نتانیاهو” نخست وزیر اسرائیل برای هر دوز از واکسن حدود حدود ۳۰ دلار پرداخت کرده که این میزان دو برابر قیمت واکسن در خارج از اسرائیل است.

امارات متحده عربی نیز به عنوان دومین کشور پیشرو در جهان حدود ۸.۳۵ درصد از جمعیت خود را واکسینه کرده است. این کشور پیشتر اعلام کرده بود این کار را کاملا رایگان انجام خواهد داد.
بحرین، ایسلند، بریتانیا و آمریکا نیز سرعت زیادی در روند واکسیناسیون کرونا دارند.

 

 

تصویب لایحه‌ حمایت از زنان بعد از ۸ سال در دولت+ جزئیات

ایجاد واحد ویژه تأمین امنیت زنان در کلانتری ها/ توجه به «دیه» زنان قربانی خشونت

ایجاد واحد ویژه تأمین امنیت زنان در کلانتری ها/ توجه به «دیه» زنان قربانی خشونت

لایحه حفظ کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت پس از حدود هشت سال رفت و آمد بین دولت و قوه قضائیه برای کسب تایید، نهایتا ۱۴ دی سال جاری به تصویب دولت رسید؛ این در حالی است که لایحه یاد شده پس از این باید منتظر به تصویب رسیدن از سوی نمایندگان مجلس باشد که خود مستلزم اراده و توجه نمایندگان به این لایحه را می طلبد.

به گزارش ایسنا، لایحه حفظ کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت اگرچه دیر به تصویب دولت رسید اما اتفاق مبارکی است. لایحه‌ هشت ساله‌ای که طی رشد و تدوین خود شاهد حوادث ناگوار و تلخی برای زنان بود. کم نبودند تعداد زنانی که طی این مدت قربانی خشونت شدند تا این لایحه مجددا قوت گیرد و قدم به قدم به تصویب نزدیک شود.

تدوین این لایحه در معاونت امور زنان و خانواده دولت یازدهم با هدف جلوگیری از خشونت علیه زنان و حمایت قانونی هرچه بیشتر از زنان خشونت دیده آغاز اما با وقفه‌های طولانی مدت در تصویب همراه بود که متاسفانه می‌توان گفت قربانی شدن  “رومینا”ها در تسریع روند رسیدگی به این لایحه تاثیرگذار بودند.

به گزارش ایسنا، پس از قتل رومینا و درخواست تسریع در رسیدگی به لایحه توسط معاونت امور زنان و خانواده رئیس جمهوری، این لایحه به دلیل دارا بودن مواد قضائی برای اعلام نظر به قوه قضائیه رفت که در آن‌جا با تغییرات محتوایی و اسمی همراه شد. نهایتا برای بررسی مجدد به کمیسیون لوایح دولت بازگشت و ۱۴ دی سال جاری خبر تصویب نهایی آن با ۵۸ ماده منتشر شد.

لایحه فعلی با نام جدید“حفظ کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت”به تصویب دولت رسیده و همین تغییر در نام خبر از تغییر در محتوای آن نیز می‌دهد. از این رو برای واکاوی موضوع با مشاور حقوقی و پارلمانی معاونت امور زنان و خانواده رئیس جمهوری به گفت‌وگو پرداختیم.

تغییر در نام و مواد لایحه به دلایل مختلف

اشرف گرامی‌زادگان، مشاور حقوقی و پارلمانی معاونت امور زنان و خانواده رئیس جمهوریدرباره لایحه تصویب شده در هیئت وزیران دولت به ایسنا گفت: این لایحه در آغاز به نام « لایحه تأمین امنیت زنان در برابر خشونت » خوانده می‌شد اما در طی ۸ سال بررسی، عناوین مختلفی پیدا کرد از جمله لایحه قوه قضاییه با نام« لایحه صیانت، کرامت و تأمین امنیت بانوان در برابر خشونت » به دولت تقدیم شد که در نهایت از دولت با نام « لایحه حفظ کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت» به مجلس تقدیم خواهد شد.

این حقوقدان با اشاره به تغییر مواد لایحه مذکور ادامه داد: نخستین بار لایحه با ۹۲ ماده به دولت و از آنجا به قوه قضاییه، معاونت حقوقی قوه، ارائه شد. در طی بررسی در قوه به دلیل تصویب قانون مجازات اسلامی در سال ۹۲، لایحه در ۵۲ ماده در نهایی و به رییس قوه قضاییه ارائه شد زیرا برخی مواد تکراری بود.در این فاصله – ارسال از معاونت قوه قضاییه تا تأیید ریاست محترم قوه – ناگهان لایحه دچار تغییراتی شد و با ۷۷ ماده به دولت تقدیم شد. یادآور می شوم که این تغییرات خارج از انتظار معاونت امور زنان و خانواده بود و به دلایلی که از حوصله این مصاحبه خارج است، نقدهای معاونت به دولت اعلام شد. 

به گفته وی، موادی که به لایحه در آن فاصله اضافه شد مورد نقد واقع شد چراکه برخی محدودیت‌ها به نظر معاونت امور زنان و خانواده با سیاست‌های کلی نظام و قانون اساسی مغایرت داشت لذا مقرر شد متن لایحه در کمیسیون فرعی و اصلی دولت مورد بررسی و مداقه قرار گیرد؛ از این رو نمایندگان دستگاه‌های اجرایی کشور و نماینده قوه قضاییه و کلیه دستگاه‌های مرتبط، نمایندگان خود را به کمیسیون لوایح فرستادند تا وظایف مندرج در لایحه را با وظایف تدوینی خود تطبیق داده و در اجرای لایحه همکاری کنند.

ثبت “نظارت بر اجرای لایحه” در فصل دوم آن

گرامی زادگان با اشاره به اهمیت نظارت بر اجرای این لایحه، افزود: در این لایحه به صراحت و با شفافیت در فصل دوم « نظارت بر اجرای » قانون آمده است. همگان می دانند که یکی از ضعفهای اجرای برخی از قوانین بی نظارتی است لذا برخی از قوانین در کشور – به اصطلاح- خاک می خورد! حال آن که علم و آگاهی  به این مسئله موجب شد که تدوین کنندگان بلافاصله در فصل دوم این عنوان را ثبت کنند تا بتوان در هنگام اجرا، دستگاههای مسئول و ذیربط را موظف به اجرا و ارائه گزارش کنند. این یکی از نقاط قوت این لایحه است. البته تأکید می کنم که باید در اجرای این نظارت سختگیری شود تا فرهنگ خشونت علیه زنان در کشور کاهش یابد.

مشاور حقوقی و پارلمانی معاونت امور زنان و خانواده رئیس جمهوری همچنین این را هم گفت که کلیه نمایندگان حاضر در جلسه جهت بهبود لایحه و اصلاح آن سنگ تمام گذاشتند. گاه یک یا  دو ماده در یک جلسه مورد تدقیق قرار می گرفت. طولانی شدن زمان بررسی به دلیل همین دقتها بود. ازین رو می توان گفت همراهی و علاقمندی نمایندگان دستگاه های حاضر در نشستها و قوه قضاییه شایسته تقدیر است. زیرا این لایحه در نوع خود اولین قانونی است که در موضوع خشونت و تعریف حقوقی آن و توجه به امنیت زنان در کشور تدوین شده است.

مطابق با این لایحه ۲۲ دستگاه اجرایی دارای وظیفه‌اند

این حقوقدان درباره تمایز لایحه فعلی با سایر قوانین مربوط به منع خشونت در کشور تصریح کرد: نگاه لایحه پیشگیری و بازدارندگی از خشونت است. ازین رو به این عامل توجه بیشتری کرده است. پس از آن به حمایت توجه دارد. اگر مواد لایحه با دقت مطالعه شود روشن می‌شود که همه دستگاههای اجرایی در انطباق با نوع وظایفشان، ملزم به الزامات این لایحه نیز شده اند. به عنوان مثال ۲۲ دستگاه اجرایی، نهاد و سازمان و قوه قضاییه وظایفی دارند که در جهت نگاه فوق الذکر همکاری و همراهی خواهند کرد.

به گفته وی در این لایحه دستگاه‌های اجرایی وظایفی چون تشکیل کار گروه ملی، ارائه گزارش به جامعه و دستگاههای مرتبط، ایجاد سامانه اطلاعاتی، تقویت دفاتر حمایت از زنان خشونت دیده در قوه قضاییه، تدوین اقدامات دادستان کل کشور، تأسیس صندوق حمایت از زنان خشونت دیده و در معرض خشونت توسط وزارت دادگستری، تأمین تفاضل دیه و هزینههای درمانی، تسهیل صدور مجوز سازمانهای مردم نهاد در حمایت از این قانون، تدوین آموزش مناسب برای همه افراد آموزش و پرورش در هر رده و مسئولیت، ایجاد مراکز مشاورهای و مددکاری، تحقیق و پژوهش در موضوع آسیبهای اجتماعی، پخش برنامههای رسانهای به هدف فرهنگ سازی در حوزه کرامت زنان و خانواده، تهیه دستورالعملهای خاص برای هر دستگاه اجرایی مرتبط، رسیدگی به شکایات موضوع این قانون با بهره گیری از مشاوران و وکلای دادگستری، توجه به نیازهای زنان در این حوزه، و… ر برعهده دارند.

تاکید معاونت امور زنان و خانواده برای رعایت عدالت در تدوین این لایحه

گرامی‌زادگان ادامه داد: لازم به ذکر است که در این لایحه ریز ریز موضوعات مورد توجه قرار گرفته است و باید چندین دستورالعمل برای ارتباط با خشونت دیدگان تدوین شود تا هیچ سوء استفاده ای از قانون نشود و حق و عدالت در جایگاه شایسته ای بنشیند. یادآور می شوم که اجرای هر قانونی باید در چارچوب وجدان انسانی و عدالت جاری و ساری شود. انتظار معاونت امور زنان و خانواده نیز از پیگیری این لایحه طی سالهای گذشته تا امروز، حکمرانی حق و عدالت بوده است.

وظیفه محوله بر نیروی انتظامی در حمایت از زنان خشونت دیده چیست؟

مشاور حقوقی و پارلمانی معاونت امور زنان و خانواده رئیس جمهوری درباره نقش نیروی انتظامی در لایحه تصریح کرد: خوشبختانه نماینده نیروی انتظامی در هر دو کمیسیون فرعی و اصلی دولت در نشستها حضور فعال داشتند و نکات مهمی را یادآوری کردند. نیروی انتظامی در این لایحه در ردیف اول چنین برخوردهایی در خانواده و اجتماع است و اولین زنگ تلفنی که به صدا در می آید در کلانتریهای شهری و پاسگاه های انتظامی است. نمایندگان نیرو از مشاهدات خود از مراجعین گفتند و حاضرین را از چالشهای پیش روی ماموریتهایشان مطلع کردند.

به گفته این حقوقدان، مطابق با لایحه تصویب شده در دولت، نیروی انتظامی موظف است واحد ویژه تأمین امنیت زنان در کلانتری ایجاد کند و پاسخگوی مراجعین باشد مضاف بر آن که ضمن بکارگیری پلیس زن، وظیفه دارد نیروی متخصص تربیت و دستورالعمل رفتاری برای ماموران خود تدوین کند. همچنین باید با فوریتهای اجتماعی و مرکز اسکان موقت و تشکلهای مردم نهاد همکاری کند.

وی افزود: البته وظایفی چون برگزاری دوره آموزشی، ارائه خدمات و شناسایی مراکز آسیب زا و پرخطر و موارد مشابه نیز در زمره وظایف این نیرو آمده است. با این توضیح سوال سرکار عالی پاسخ داده شده است. بله، زنان می توانند به نیروی انتظامی مراجعه و با راهنمایی ماموران مطلع آن نیرو در جریان روند پیگیری مشکل خود در این زمینه باشند.

توجه لایحه فعلی به دیه زنان

گرامی‌زادگان در بخش دیگر سخنان خود درباره بحث دیه زنان گفت: در بند ۱ – ردیف ب- ماده ۹ وزارت دادگستری ملزم به تأسیس صندوق حمایت از زنان خشونت دیده یا در معرض خشونت است و این موضوع در دستور کار صندوق مذکور است. در ماده ۱۰ این لایحه نیز مجدد به پرداخت مابه التفاوت دیه تأکید شده است.

مجازات شوهر در صورت علم به داشتن بیماری مسری و  برقراری رابطه با همسر

وی درباره یکی از بندهای لایحه که به مجازات شوهر در صورت علم به مسری بودن بیماری خود و برقراری رابطه با زن چنانچه منجر به فوت زن شود اشاره دارد، تصریح کرد: در فصل چهارم لایحه از ماده ۲۹ الی ۴۸ به مجازاتها اختصاص دارد که قضات بر مبنای جنسیت، موقعیت آسیب پذیر یا نوع رابطه با بررسی پرونده حکم صادر خواهند کرد. در ماده ۳۱ این لایحه و تبصره های آن در این موضوع تعیین تکلیف شده است. این ماده شرایط گوناگون چنین جنایت و جرمی را تشریح کرده است. مطلع هستید که دادگاه مورد به مورد، هر پرونده ای را بررسی می کند لذا باید به متون و دلایل موجود در پرونده توجه کرد. چنین موردی اگر مشمول تعریف جنایت عمدی شود قصاص و در غیر این صورت به مجازاتهای دیگر محکوم می‌شود.

این حقوقدان معتقد است که این مجازات ها فقط جزای نقدی نیست و حبس درجه ای را نیز در پی دارد.

توجه لایحه به بحث خروج زنان از کشور

مشاور حقوقی و پارلمانی معاونت امور زنان و خانواده رئیس جمهوری درباره بحث خروج زنان از کشور همچنین گفت: در ماده ۵۸ این لایحه به این مهم اشاره شده است. در موارد خودداری غیرموجه شوهر از خروج زن، دادگاه با دریافت دادخواست زن به موضوع رسیدگی و حکم صادر می کند. در سابق نیز دادستان این وظیفه را داشت تا به این موضوع رسیدگی کند.

وی همچنین درباره مبحث حضانت این را گفت که موضوع حضانت، بحثی جداگانه دارد که معاونت امور زنان و خانواده، لایحه ای تدوین و به دولت ارائه کرده است.

نظر شورای نگهبان برای تصویب لایحه حمایت از زنان چیست؟

گرامی‌زادگان در این باره که گفته می‌شود نظر شورای نگهبان در تصویب این لایحه مهم خواهد بود چراکه مشخص نیست کدام تفاسیر از شرع را ملاک قرار دهند، اظهار کرد: هر وقت لایحه ای یا طرحی در جامعه مورد بحث قرار می گیرد، قبل از ارجاع به شورای نگهبان و بررسی آن، همه به مخالفت شورای نگهبان استناد می کنند و جلوی تدوین و اصلاح قوانین را می گیرند. حال آن که شورای نگهبان تا قانون پیشنهادی را ندیده، نباید در مورد تصمیماتش اظهارنظر و قضاوت کرد زیرا شورای نگهبان به انطباق با قانون اساسی هم استناد خواهد کرد.

وی افزود: قانون اساسی در اصل دوم به روش بهره گیری از اجتهاد مستمر فقهای جامع الشرایط و استفاده از علوم و فنون و تجارب پیشرفته بشری اشاره دارد. نمی توان هرگونه اصلاح و بازنگری قوانین را راکد گذاشت و مانع پیشرفت جامعه شد. ضمنا تدوین کنندگان این لایحه از حقوقدانان و قضات و اساتید بودند. تدوین کنندگان نیز افراد صالحی هستند که در دو قوه دارای اعتبارند. بهر حال تلاش صورت گرفته قابل تقدیر است. امیدوارم فقها و حقوقدانان شورای نگهبان نیز به ضرورت این لایحه با تأییدشان صحه بگذارند.

اکنون نوبت نمایندگان مجلس است

وی همچنین گفت: این لایحه در کاهش خشونت علیه زنان موثر است. البته باید به نگاه پیشگیری و بازدارندگی خشونت علیه زنان ، توجه فرهنگی هم کرد و از آموزش دریغ نکرد. همه مسئول هستیم تا محیط آرام بخشی در خانه و جامعه فراهم کنیم. این لایحه می تواند نقش موثری در بهبود وضعیت کنونی داشته باشد. اصطلاحی است که می گوید با یک گل بهار نمی شود. قوانین دیگری هم هستند که باید اصلاح شوند. زنان در کشور نیازمند کسب مهارتها و حمایتهای بیشتر چه در شهر و چه در روستاها و بخصوص در مناطق محروم هستند.

گرامی‌زادگان در پایان گفت: معاونت امور زنان و خانواده طی ۸ سال به وظیفه اش عمل کرد و با پیگیری در دولت آن را به ثمر رساند. اکنون نوبت نمایندگان مجلس شورای اسلامی است، این گوی و این میدان؛ البته معاونت انتظار دارد که با توجه به ماهیت لایحه، نمایندگان نیز به اهمیت لایحه و مطالبات مندرج در آن رأی دهند. لازم به ذکر است که در ماههای اخیر نمایندگان، پیگیر تسریع لایحه و ارجاع آن به مجلس شورای اسلامی بودند. همچنین از مسئولان رسانه ای و بخصوص خبرنگاران می خواهم که با مطالعه لایحه از بعد ترویجی به اجرای آن کمک کنند تا جامعه ای بهتر با آرامش بیشتر پیش رو داشته باشیم و تا خانواده های بهتر و سالمتری داشته باشم.

 

روزی ۱۱ مرگ زودرس در تهران به دلیل آلودگی هوا

 روزی ۱۱ مرگ زودرس در تهران به دلیل آلودگی هوا

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران گفت: طبق گزارش بانک جهانی در سال ۲۰۱۸ تعداد فوتی‌های منتسب به آلودگی هوا در ایران سالانه ۱۲ هزار نفر برآورد می‌شود که ۴۰۰۰ نفر از این تعداد مربوط به تهران است و به عبارتی به طور متوسط در تهران به دلیل آلودگی هوا روزی ۱۱ مرگ زودرس اتفاق می‌افتد.

به گزارش ایسنا حسین شهیدزاده افزود: طبق گزارش بانک جهانی در سال ۲۰۱۸ خسارات ناشی از آلودگی هوا در تهران سالانه دو میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار برآورد شده بود، یعنی روزانه ۷ میلیون دلار.

وی با بیان اینکه اولین مشکل شهر تهران و شهروندان آن آلودگی هواست، گفت: آلودگی هوا، مسأله‌ای بین‌بخشی است و آن‌طور نیست که یک بخش بگوید من حلش خواهم کرد و حتی سازمان حفاظت محیط زیست که بر اساس قانون، مسئولیت محیط زیست کشور را بر عهده دارد نیز به تنهایی نمی‌تواند مشکل آلودگی هوا را حل کند.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود تاکید کرد: «قانون هوای پاک» مرجع مهمی است که در صورت عمل به آن از سوی همه دستگاه‌های دست‌اندرکار می‌تواند در کنترل و کاهش آلودگی هوای تهران مؤثر باشد.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در مورد رابطه بین آلودگی هوا و فوتی‌های ناشی از کرونا، خاطرنشان کرد: اکنون مشخص شده است که ویروس کرونا می‌تواند از طریق هوا هم منتقل شود و شهروندانی که در شهرهای بزرگ آلوده مانند تهران زندگی می‌کنند، به دلیل صدمات ناشی از آلودگی هوا، احتمال فوتشان بر اثر ابتلا به کرونا افزایش می‌یابد.

وی با تأکید بر اینکه شرکت کنترل کیفیت هوای تهران شرکتی چابک، علمی و تخصصی است که سعی کرده مشاوری امین برای سایر مجموعه‌ها باشد، گفت: از ابتدای تشکیل شرکت کنترل کیفیت هوا، گرایش‌ها و جهت‌گیری‌های مختلف باعث نشده سمت و سوی حرکت این شرکت به جهتی تمایل پیدا کند که به خاطر آن بخواهد در بحث آلودگی هوا حرف غیر کارشناسی بزند.

به گزارش روابط عمومی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران وی با اشاره به اینکه این شرکت به عنوان مجموعه‌ای تخصصی در مورد اطلاعات آلودگی هوای تهران که با سلامتی شهروندان سر و کار دارد، «خودسانسوری» نمی‌کند، اظهار کرد: البته شرکت کنترل کیفیت هوای تهران بر خلاف اسمش، هیچ‌گونه ابزار کنترلی در اختیار ندارد. از این رو، کار این مجموعه معطوف به پایش، تحقیقات و مشاوره با محوریت اندازه‌گیری آلاینده‌های هوا، ارائه راهکارهای کنترل آن‌ها و اطلاع‌رسانی و آموزش عمومی در این ارتباط است

 

کرونا آمار جراحی زیبایی بینی را کاهش داد؟

کرونا آمار جراحی زیبایی بینی را کاهش داد؟

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی با بیان اینکه گرچه شیوع بیماری کرونا بر آمار جراحی های زیبایی بینی تاثیر داشته ولی این تاثیر شدید نبوده، درباره چگونگی جراحی های بینی در کشور توضیح داد.

به گزارش ایسنا و بنابر اعلام روابط عمومی انجمن جراحی پلاستیک و زیبایی ایران، دکتر شهریار لقمانی – فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی در آستانه برگزاری سومین وبینار ماهانه بزرگان رینوپلاستی ایران درباره روند جراحی‌های بینی در کشور اظهار داشت: گرچه شیوع بیماری کرونا بر آمار جراحی های زیبایی بینی تاثیر داشته ولی این تاثیر شدید نبوده است.

وی با اشاره به اینکه جراحی بینی در حال حاضر در کشور ما تبدیل به یک رفتار مورد قبول و یک هنجار شده است، گفت: جراحی بینی در کشور ما در حال حاضر مرز و محدودیت جنسیتی، اقتصادی و سنی ندارد و زنان و مردان در شرایط اقتصادی مختلف و سنین مختلف متقاضی انجام جراحی زیبایی بینی هستند.

این فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی درباره مخاطرات عمل رینوپلاستی اظهار داشت: ابتدا بهتر است خطر تعریف شود ، اگر منظور خطر جانی است؛ ریسک و خطر جانی در این عمل بسیار پایین است و در حد اعمال کوچک الکتیو است، ولی گاهی درصد کمی از بیماران رضایت لازم را نسبت به نتیجه ظاهری جراحی زیبایی بینی ندارند ،در این مورد باید به این نکته توجه داشت که بخش بزرگی از بیماران ناراضی ، به این نکته توجه ندارند که نمی توان برای همه افراد یک نوع جراحی زیبایی بینی را انجام داد چرا که بسته به ضخامت پوست بینی و نسبتهای صورت نتیجه مورد انتظار متفاوت شود.

البته باید توجه شود که جراحی زیبایی بینی عمل دشوار و پیچیده ای است که نیاز به علم روز و تجربه کافی دارد و متقاضیان این عمل بهتر است در انتخاب جراح دقت بالا داشته باشند تا کمتر دچار نارضایتی شوند.

شهریار لقمانی درباره حداقل سن مناسب برای انجام جراحی بینی گفت: این مسئله در جوامع مختلف بر اساس میانگین سن بلوغ متفاوت است. در کشور ما پیشنهاد اکثر جراحان پلاستیک برای دختران جهت انجام جراحی بینی حداقل ۱۶ سال تمام و برای پسرها حداقل ۱۸ سال تمام است

 

مرگ‌ و میر بیشتر و فرزندآوری کمتر در کره جنوبی

برای اولین بار در تاریخ کره جنوبی و هم‌زمان با مواجهه این کشور با کمترین میزان نرخ تولد و در عین حال پیر شدن جمعیت، شمار موارد مرگ ‌و میر از شمار موالید در این کشور بیشتر شده است.

به گزارش ایسنا، آمار سرشماری نشان می‌دهد که در سال ۲۰۲۰ حدود ۳۰۷ هزار و ۷۶۴ نفر در این کشور جان باختند و در مقابل ۲۷۵ هزار و ۸۰۰ نوزاد به دنیا آمده‌اند.

جمعیت کره جنوبی در پایان دسامبر با ۲۰ هزار و ۸۳۸ نفر کمتر از سال ۲۰۱۹، ۵۱ میلیون و ۸۲۹ هزار و ۲۳ نفر برآورد شده است.

هم‌زمان با مواجهه کره جنوبی با کاهش جمعیت، شمار سالخوردگان در حال افزایش است و افراد بالای ۶۰ سال اینک ۲۴ درصد کل جمعیت را تشکیل می‌دهند.

روند شکل‌گیری جمعیت موجب فشار به دولت در رسیدگی به چالش‌های ناشی از کهولت سن جمعیت و سیاست‌گذاری‌هایی برای ترغیب مردم به داشتن خانواده‌های بزرگ‌تر شده است. این وضع به دلیل کاهش شمار جوانان موجود برای اشتغال در بخش کار، تاثیر مستقیمی نیز بر اقتصاد کشور، که بزرگ‌ترین اقتصاد آسیا است، دارد.

کاهش نرخ زاد و ولد به شماری از عوامل از جمله فشارهای اقتصادی مانند تحصیلات بالاتر، هزینه‌های بهداشت و هزینه‌های مسکن و همچنین محیط‌های کاری دشوار برای زنان نسبت داده شده است.

دولت مون جای-این، رئیس‌جمهوری کره جنوبی اخیرا چندین سیاست را برای ترغیب مردم به داشتن فرزندان بیشتر از جمله ارائه کمک‌هزینه مالی به خانواده‌ها، معرفی کرده است.

این سیاست که قرار است از سال ۲۰۲۲ اجرایی شود برای هر کودک متولد شده دو میلیون وون (۱۳۵۰ پوند) تخصیص می‌دهد و به علاوه، تا وقتی که کودک یک‌ساله شود به والدین ماهانه ۳۰۰ هزار وون برابر با ۲۰۲ پوند، کمک هزینه ارائه می‌کند.

تغییر ساختار جمعیت در نتیجه تغییر دیدگاه زنان جوان به ازدواج نیز هست.

طبق نظرسنجی سال ۲۰۱۸، تنها ۲۲ درصد از زنان مجرد، معتقد بودند که ازدواج بخش ضروری زندگی است.

 

 

تولد بیش از ۳۷۱ هزار و ۵۰۰ نوزاد در اولین روز سال نو میلادی در جهان

بنابر اعلام صندوق کودکان ملل متحد در روز سال نو میلادی ۳۷۱ هزار و ۵۰۴ نوزاد در سراسر جهان متولد شدند و هند با ثبت تولد حدود ۶۰ هزار نوزاد، بالاترین آمار را از آن خود کرده است.

به گزارش ایسنا، در گزارش یونیسف آمده است در سطح جهان، بیش از نیمی از این زایمان ها در ۱۰ کشور انجام شده است که بدین ترتیب است: هند ۵۹ هزار و ۹۹۵، چین ۳۵ هزار و ۶۱۵ ، نیجریه ۲۱ هزار و ۴۳۹ ، پاکستان ۱۴ هزار و ۱۶۱ ، اندونزی ۱۲ هزار و ۳۳۶ ، اتیوپی ۱۲ هزار و ۶ ، ایالات متحده ۱۰ هزار و ۳۱۲ ، مصر۹۴۵۵ ، بنگلادش ۹۲۳۶ و جمهوری دموکراتیک کنگو ۸۶۴۰.

بنابر اعلام صندوق کودکان ملل متحد، حدود ۱۴۰ میلیون کودک در سال ۲۰۲۱ به دنیا خواهند آمد و انتظار می رود که نرخ امید به زندگی آنان ۸۴ سال باشد.

به گزارش ایسنا به نقل از هندوستان تایمز، مدیر اجرایی یونیسف با بیان اینکه کودکانی که امروز متولد شده اند پا به دنیایی متفاوت حتی نسبت به یک سال پیش گذاشته اند و سال جدید فرصتی دیگر برای باز به تصویر کشیدن آن فراهم کرده است، از کشورها درخواست کرد تا سال ۲۰۲۱ را شروعی برای ساخت جهانی عادلانه تر، امن تر و سالم تر برای کودکان قرار دهند

 

 

مهمترین تحولات ۲۰۲۰ از دیدگاه متفکرین و اندیشمندان بین‌المللی

شماری از شخصیت‌های علمی و سیاسی حوزه بین‌الملل به بررسی مهمترین تحولات سال میلادی گذشته پرداختند که از میان آنها می‌توان به کرونا، پوپولیسم، انتخابات آمریکا و شهادت سردار سلیمانی اشاره کرد.

خبرگزاری مهر، گروه بین‌الملل –پیمان یزدانی، زهرا میرظفرجویان:در حالی که بسیاری بر این باورند که سال ۲۰۲۰ سالی پر از وقایع مهم و تأثیرگذار در بسیاری از جنبه‌های زندگی بشر بوده است؛ برخی دیگر نیز این سال را بدترین سالی می‌دانند که شما هرگز تمایلی به مرور دوباره آن نخواهید داشت. اتفاقات بسیاری از جمله ظهور ویروسکروناو تبعات مرتبط با آن مانند مرگ هزاران نفر در روز، قرنطینه، بیکاری، ترور سردارسلیمانی، مرگ جورج فلوید، آتش سوزی جنگل‌ها و توفان‌ها، انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده و اعتراضات پس از آن، در این سال رخ داد که هیچکس آنها را فراموش نخواهد کرد.

در این راستا، خبرنگاران مهر گفتگوهایی را با برخی از سیاستمداران و چهره‌های برجسته بین المللی انجام داده‌اند تا نظر آنها را در مورد مهمترین رویداد جهانی در سال ۲۰۲۰ جویا شوند.

همه‌گیریکرونایکی از مهمترین رویدادهای سال بود که پیامدهای ژئوپلیتیک به همراه داشت

«فرانسوا نیکولاد»سفیر سابق فرانسه در تهران در رابطه با مهمترین اتفاق سال گذشته میلادی گفت: مهمترین رویداد سال ۲۰۲۰ بدون شک شیوع بیماری همه گیر ویروسکرونابوده است، بیماری که برای شیوه زندگی و حتی تمدن ما چالش برانگیز بود و برای مردم جهان رنج و عذاب به همراه آورد. همچنین همه گیری این بیماری با پیامدهای ژئوپلیتیک مواجه بوده است.

«فاروق لوغ اوغلو» معاون حزب جمهوری خلق ترکیه در این رابطه اظهار داشت: مهمترین اتفاق سال گذشته همه گیری پوپولیسم بود. پوپولیسم به طور موقت، باعث تنزل علم و دانش در دنیا شد. پوپولیسم باعث تضعیف تلاش‌های ملی و بین المللی برای مقابله با ویروسکرونا، تغییرات آب و هوایی و درگیری‌های موجود در منطقه شد.

پروفسور«فرانک فن هیپل»از مقامات سابق کاخ سفید و استاد روابط بین الملل دانشگاه پرینستون، شکست دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را یکی از مهمترین رویدادهای سال گذشته دانست و گفت: به نظر من مهمترین اتفاق سال گذشته نجات دموکراسی در آمریکا و جلوگیری از ساقط شدن آن توسط ترامپ، هوادارانش و افرادی بود که بیشتر آنها احمق و به اندازه ترامپ فاسد بودند.

سال گذشته، سال شکست ترامپ و اتفاقات مرتبط با وی از جمله تظاهرات ضد نژادپرستی در آمریکا، ظهور جنگ سرد بین چین و آمریکا و شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی بودوی افزود: البته این ماجرا به پایان نرسیده و چند روز دیگر به پایان ریاست جمهوری ترامپ باقی مانده است. امیدوارم در روزهای بعد از خروج وی از کاخ سفید، بتوانیم آسیب‌هایی را که وی به ایران وارد کرده است اصلاح کنیم.

«مهمت اوگوتچو»رئیس باشگاه انرژی لندن و مشاور نخست وزیر سابق ترکیه نیز با بیان اینکه این سال سخت هرگز فراموش نخواهد شد، گفت: در طی سال گذشته، اتفاقات بیشماری رخ داده است. اما اگر فقط قرار باشد یکی از این اتفاقات را انتخاب کنم آن همه گیری ویروسکرونااست که تقریباً همه لحظات زندگی ما را تحت تاثیر قرار داده است. البته سال گذشته، سال ترامپ و اتفاقات مرتبط با وی از جمله تظاهرات ضد نژادپرستی در آمریکا، ظهور جنگ سرد بین چین و آمریکا و ترور سردار قاسم سلیمانی نیز بوده است.

وی افزود: این موضوع کهکرونابزرگترین رویداد سال گذشته بوده است واقعاً نیازی به توضیح ندارد. این ویروس با تقریباً ۸۰ میلیون مورد تأیید شده در ۱۹۰ کشور و بیش از ۱.۸ میلیون مرگ در حال پیشروی است. دولت‌ها مجبور شدند برای کاهش سرعت انتشار ویروس، رفت و آمد عمومی را به حداقل برسانند و بسیاری از مشاغل و اماکن را تعطیل کنند که این امر، تأثیر مخربی بر اقتصاد جهانی نیز داشته است. بر اساس گزارش سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، خسارات وارد شده به اقتصادهای بزرگ جهان چهار برابر بحران مالی جهانی سال ۲۰۰۹ بوده است.

اوگوتچو در ادامه گفت: طبق گزارش‌های سازمان ملل متحد، به دلیل تأثیر این ویروس ممکن است تا پایان سال ۲۰۲۰، نزدیک به ۲۶۵ میلیون نفر با خطر گرسنگی روبرو شوند.

وی همچنین اظهار داشت که از بین تمام صنایعی که از این ویروس و تاثیرات آن آسیب دید؛ هیچ صنعتی مانند صنعت گردشگری از کار نیفتاد.

پروفسور«شیرین هانتر»عضو شورای روابط خارجی آمریکا و استاد دانشگاه جورج تاون نیز در این رابطه گفت: مهمترین رویداد سال ۲۰۲۰، گسترش سریعکرونادر سطح جهان، از جمله در ایالات متحده و اروپا بود. شیوع این ویروس جدید اختلالات گسترده‌ای را در تمام کشورها به ویژه در فعالیت‌های اقتصادی ایجاد کرد. این ویروس بر روش‌های ارتباطی و آموزشی و همچنین شیوه‌های کاری نیز تاثیرگذار بود. در بسیاری از زمینه‌ها، ارتباطات و تعاملات مجازی جایگزین ارتباطات حضوری شد. این شیوه‌های مجازی برای انجام کارها، حتی به دیپلماسی و امور بین الملل نیز تعمیم یافت. پس از پایان پاندمی، بسیاری از این اقدامات جدید ممکن است به خوبی ادامه یابد. به هر ترتیب، زندگی پس ازکرونااحتمالاً تفاوت زیادی با زندگی در دوره قبل از آن خواهد داشت.

وی افزود: کشف واکسنکرونامطمئناً یکی دیگر از تحولات مهم در آخرین ماه سال ۲۰۲۰ بود. احتمال بازگشت زندگی به روال عادی به این امر بستگی دارد که واکسن در جلوگیری از افزایش موج شیوع همه گیری تا چه میزان موفق باشد. به طور خلاصه، این‌طور می‌توان گفت که همه گیری ناشی از ویروس کرونا و ارتباطات مرتبط با آن در سال گذشته بر زندگی ما حاکم بوده است.

هانتر در ادامه با اشاره به شکست دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گفت: یکی دیگر ازاتفاقات تقریباً مهم سال گذشته، شکست ترامپ در انتخابات بوده است. در زمان ریاست جمهوری بایدن، بسیاری از جنبه‌های سیاست آمریکا احتمالاً دستخوش تغییرات اساسی خواهد شد. این تغییرات می‌تواند پیامدهای قابل توجهی در سیاست بین الملل نیز داشته باشد و بسیاری از اتفاقات در منطقه، از جمله در خاورمیانه را تحت تأثیر قرار دهد. بسته به ماهیت این تغییرات، ایران نیز می‌تواند تحت تأثیر مثبت یا منفی آن قرار بگیرد.

پروفسور«ریچارد فالک»استاد بازنشسته دانشگاه پرینستون آمریکا و گزارشگر سابق سازمان ملل، سال ۲۰۲۰ را سالی عجیب و فراموش نشدنی خواند و از شکست دونالد ترامپ در انتخابات آمریکا، اقدام تروریستی وی در سوم ژانویه که منجر به شهادت سردار قاسم سلیمانی شد، نقض مقررات خودمختاری و وضع حکومت نظامی در کشمیر و همه گیری ویروس کرونا به عنوان وقایع مهم سال گذشته نام برد.

قتل جرج فلوید سیاه پوست ماهیت نژادپرستانه دولت واشنگتن را افشا کرد حال آنکه اصرار بر حفظ تحریم‌ها به رغم شیوع کرونا، شرم آور بود

فالک با اشاره به تاثیرات مخرب ویروس کرونا بر زندگی انسان‌ها گفت: این ویروس نه تنها تاثیرات منفی بر سلامت انسان‌ها داشته است بلکه از نظر معیشتی و الگوهای عادی زندگی اجتماعی روزمره نیز بر کل دنیا تاثیر گذاشت.

وی حفظ تحریم‌ها را در چنین دوره‌ای از بحران انسانی از سوی برخی از دولت‌ها، غیر قابل قبول دانست و اظهار داشت: من به شخصه از اصرار دولت آمریکا برای حفظ و حتی تشدید تحریم‌ها در بحبوحه چالش کرونا علیه کشورهایی مانند ایران، ونزوئلا و کوبا احساس شرمندگی کردم.

فالک همچنین با اشاره به اتفاقات مربوط به مرگ جورج فلوید گفت: قتل فلوید باعث آگاهی من و بسیاری دیگر از مردم شد که نژادپرستی سیستماتیک، چه تأثیرات منفی بر زندگی هر فرد رنگین پوست در ایالات متحده دارد.

پروفسور«نادر انتصار»استاد علوم سیاسی دانشگاه آلابامای جنوبی در آمریکا نیز از کرونا و تاثیرات مخرب آن بر زندگی اجتماعی و همچنین اقتصادی به عنوان مهمترین رویداد سال ۲۰۲۰ نام برد.

دکتر«بیلگهان آلاگوز»استاد دانشگاه مرمره در استانبول و تحلیلگر مسائل منطقه، مرگ بسیاری از انسان‌ها را در اثر ویروس کرونا از مهمترین والبته بدترین اتفاقات سال گذشته دانست و گفت: اولین و تاثیرگذارترین موضوع درباره ویروس کرونا، مرگ همزمان بسیاری از مردم در سراسر جهان بود.

به واسطه کرونا، دنیا در حال تجربه یک روند مانند دوره‌ای بین جنگ جهانی اول و جنگ جهانی دوم است

وی افزود: البته سال آینده بسیاری از پیامدهای اقتصادی، سیاسی و اجتماعی این ویروس را خواهیم دید. دنیا در حال تجربه یک روند مانند دوره‌ای بین جنگ جهانی اول و جنگ جهانی دوم است. به همین دلیل، این پاندمی، نقطه عطفی برای سیاست جهانی خواهد بود.

پروفسور«کازوتو سوزوکی»استاد سیاست بین‌الملل در دانشگاه هوکایدوی ژاپن با اشاره به صحبتهای بایدن برای برگشت به برجام گفت: به نظر من مهمترین موضوع درسال ۲۰۲۱ این خواهد بود که آیا دولت بایدن به برجام بازمی گردد یا خیر و واکنش سایر کشورهای خاورمیانه به ویژه عربستان سعودی و اسرائیل در برابر این اقدام بایدن چه خواهد بود.

تدوین میثاق ایرانی اسلامی کودک، اقدام مهم برای صیانت از حقوق کودک

دبیر ستاد حقوق بشر گفت: دست‌اندرکاران امر تقنین، اجرا و قضا و نیز اصحاب حوزه و دانشگاه در نظام دینی مسئولیت دارند تا بر اساس تعالیم شرع مقدس، «میثاق ایرانی اسلامی کودک» را تدوین کنند.

به گزارشخبرگزاری مهربه نقل از پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، علی باقری کنی، معاون امور بین‌الملل رئیس قوه قضائیه و دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران صبح امروز، در آئین افتتاحیه مدرسه زمستانه حقوق کودک استان آذربایجان غربی با اشاره به سبک زندگی غربی‌ها، اظهار داشت: لیبرالیسم با حذف خدا از صحنه زندگی انسان‌ها و ادعای آزادی و استقلال انسان برای ترسیم برنامه زندگی خود، عملاً منافع، انگیزه‌ها و تمایلات لابی قدرت و ثروت را جایگزین خدا در عرصه حیات اجتماعی انسان‌ها نمودند و این آغاز اضمحلال حقوق انسان در صحنه زندگی بود.

باقری‌کنی تصریح کرد: لیبرالیسم با حذف خدا از صحنه حیات اجتماعی، حتی ادعای خود را نیز محقق نکرد و انسان را محور و مبنای برنامه‌ها قرار نداد، بلکه یک عده خاص را که از نظرکمی معدودو از منظر کیفی نیز دارایمدارجمتعالی انسانی و برخوردار از ارزش‌های والای انسانی نبودند، جایگزین خدا کرد و تدبیر برای انسان را بر اساس منافع و در خوش‌بینانه‌ترین حالت بر مبنای درک و فهم ناقص این عده خاص، اجرایی نمود.

وی در ادامه تاکید کرد: اساس و مبنای کنوانسیون‌های سیاسی، اقتصادی و حتی علمی و اجتماعی و فرهنگی بین‌المللی نه‌تنها تأمین‌کننده منافع و مصالح ملت‌ها نیست، بلکه در نهایت سمت و سوی آنتضمینمنافع نامشروع چند قدرتی است که وجه برتری آنها بر دیگران فقط برخورداری از کشنده‌ترین،جنایت‌آمیزترینو وحشیانه‌ترین ابزار و سلاح کشتار جمعی است. به عبارت دیگر، این‌گونه معاهدات با این هدف تدوین شده‌اند که هیچ خدشه‌ای به منافع نامشروع قدرت‌های خودبرتربین وارد نشود، حال چنانچه استقلال و هویت دیگر ملت‌ها زیر پا هملهشود، هیچ اهمیتی برای تفکر لیبرالیسم ندارد.

تفکر دینی با دست پُر به میدان حقوق کودک پا می‌گذارد

دبیر ستاد حقوق بشر با بیان اینکه یکی از کارکردهای کنوانسیون‌های حقوقی، اجتماعی و فرهنگی بین‌المللی آن است که سبک زندگی غیردینی و حتی ضددینی درجوامعبشری ترویج شود، افزود: جمهوری اسلامی ایران که مدعی ارائه الگوی سبک زندگی مبتنی بر آموزه‌های دینی است، مسئولیت بسیار سنگینی برای مواجهه هوشمند با هجوم پرحجم لیبرالیسم در زمینه تخریب حیات اجتماعی انسان‌ها به‌ویژه در عرصههنجارسازیبین‌المللی از طریق تدوین سازوکارهای حقوقی دارد.

وی اذعان کرد: تفکر دینی مبتنی بر تعالیم خالق کودک با دست پُر بهمیدانحقوق کودک پا می‌گذارد، در حالی که دست لیبرالیسم در این عرصه خالی است و هر چه درباره حقوق کودک بیان می‌کند، صرفاً خواست ونیاز کسانیاست که با اشغال کرسی‌های بین‌المللی و در پرتو مشروعیت اعتباری در خوش‌بینانه‌ترین حالت، درک وفهمخود درباره کودک و حقوق او را بیان می‌کنند.

باقری‌کنی یادآور شد: لیبرالیسم با کنار گذاشتن خدا و دین، چگونه می‌تواند خواست و نیاز جنینی را که در رحم مادر است و صدایی برای شنیده‌شدن ندارد و یا کودکی که تنها زبانبیانشگریه است، درک کند و سپس مدعی تدوین حقوق کودک باشد؟

معاون بینالمللرئیس قوه قضائیه، گفت: مهم‌ترین کاستی بنیادین تفکر غیردینی در زمینه حقوق کودک آن است که خود کودک هیچ جایگاهی در زمینه تدوین معیارها وشاخص‌هایحقوق کودک ندارد، درحالیتفکر دینی از پشتوانه مستحکم ومتقنیدر این زمینه برخوردار است، چراکه خالق کودک چارچوب‌ها، معیارها و شاخص‌های لازم را در قالب شریعت ارائه نموده‌است.

وی خاطرنشان کرد: در تفکر دینی زندگی و مرگ فقط در دست خدا است و بر همین اساس زندگی یک انسان تا آن حد ارزشمند است که اگر یک انسان به ناحق کشته شود، مانند آن است که همه انسان‌ها کشته شده باشند. همین‌طور حیات انسان نیز بر اساس معیارهایی که خالق انسان تدویننموده بایدشکل بگیرد.

مشروعیت‌یابی تولد کودکانِغیرمشروعجنایت‌بارترین نقض حقوق کودکان

دبیر ستاد حقوق بشر ادامه داد: متأسفانه سیطره تفکر غیردینی در بسیاری جوامع موجب شده تا این حق بدیهی کودکان از ابتدا زیر پا گذاشته شود و تولد کودکان نامشروع در برخی کشورها رسمیت یابد. باید تأکید کرد که «مشروعیت‌یابی تولد کودکانِغیرمشروع»، جنایت‌بارترین نقض حقوق کودکان محسوب می‌شود.

وی بیان کرد: همین‌طور کشتن کودکانی که حتی با زبان گریه نیز نمی‌توانند فریاد بزنند، از جمله جنایت‌های تفکر غیردینی در حق کودکان است. در این چارچوب، رشد سقط جنین در جوامع مختلف و نیز مشروعیت‌یافتن کشتار کودکان در قالب قانونی‌شدن سقط جنین در برخی کشورها، حاصل دوری از خدا و دین در این جوامع است.

دبیر ستاد حقوق بشر در ادامه گفت: همان‌ها که با برخورداری از سلاح‌های جمعی از جمله سلاح اتمی، میکروبی و یا شیمیایی، بیشترین سهم و نقش را در جنایت علیه بشریت داشته و دارند، حامیان و پشتیبانان قانونی‌شدن سقط جنین و عملاً تجویز کشتار انسان‌هایی هستند کهدستوزبانیبرای دفاع از خود و حقوق خود ندارند.

وی افزود: تفکر غیردینی با چه توجیه عقلی و منطقی برای کودک محدوده سنی خاصی را قرار داده و هر انسان کمتر از ۱۸ سال راکودکقلمداد نموده و او را از بسیاری از حقوقش به‌عنوان یک عضو مؤثر در جامعه محروم نموده‌است. مگر رشد و تکامل انسان را با مقیاس کمی می‌توان سنجید؟ آیا لیبرالیسم می‌تواند همه انسان‌ها را ملزم کند که رأس ساعت ۱۲ ظهر باید ناهار بخورند؟ آیا معیار خوردن غذا زمان و ساعت است یا معیار نیاز انسان به غذا است؟

معاون بین‌الملل رئیس قوه قضائیه با طرح اینسؤوالکه تفکر غیردینی با چه توجیهی حق انتخاب انسان‌های زیر ۱۸ سال را با برچسبکودکسلب نموده و اجازه نمی‌دهد تا این انسان به‌عنوان یک موجود فهیم در ساحت جامعه نقش‌آفرینی کند؟ گفت: لیبرالیسم ازدواج رسمی و قانونی یک دختر ۱۷ ساله را منکر جلوه می‌دهد و آن را تقبیح می‌کند، ولی در همان زمان نه تنها در برابر ارتباطغیرمشروعاین دختر سخنی نمی‌گوید، بلکه از آن دفاع نموده و حتی تلاش می‌کند تا آن را به‌عنوان یک معروف به جامعه القا کند.

وی همچنین گفت: دست‌اندرکاران امر تقنین، اجرا و قضا و نیز اصحاب حوزه و دانشگاه در نظام دینی مسئولیت دارند تا بر اساس تعالیم شرع مقدس، «میثاق ایرانی اسلامی کودک» را تدوین و آن را معیار و مبنای دستگاه‌ها و نهادهای حاکمیتی وغیرحاکمیتیو نیز اجزای مختلف جامعه مدنی قرار دهند.

دبیر ستاد حقوق بشر در خاتمه تاکید کرد: همه ما که به نوعی دست‌اندرکار حقوق کودک هستیم، مسئولیت داریم تا در پرتو نظام جمهوری اسلامی، بر اساس تعالیم شرعو بااستفاده از تجربه‌های گذشته و بهره‌گیری از همه ظرفیت‌های ملی و بین‌المللی، سبک زندگی مبتنی بر دین را با تمرکز بر نقش، جایگاه وشأنکودک به‌عنوان یک انسان، به‌عنوان یک عضو خانواده و نیز به عنوان یکی از اعضای اجتماع در قالب سازوکارهای بین‌المللی به هنجارهای قابل پذیرش و اجرا در سطح جهانی تبدیل نمائیم.

 

 

 

 

 

 

اشتراک گذاری
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on print
Print
جدیدتربن مطالب
مطالب مرتبط
دیدگاه‌ها

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *