لودینگ

گوشه چشمی به ارتباطات اجتماعی

ارتباطات اجتماعی

گوشه چشمی به ارتباطات اجتماعی

گوشه چشمی به ارتباطات اجتماعی

خطر آسیب آشنایی زودتر از موعد نوجوانان با مسائل جنسی

 سه شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۳۰

انتشار موزیک ویدئوی اخیر ساسی مانکن و تعداد بازدید زیاد آن در مدت کوتاه این نگرانی را در بین خانواده‌ها به وجود آورده است که به راستی متولی ساماندهی چنین وضعیتی در کشور کیست و والدین چگونه باید با کودکان و نوجوانان خود برخورد کنند.

گروه اجتماعی خبرگزاری آنا-هدی قبادی؛‌ ساسی مانکن (ساسان حیدری) بعد از انتشار موزیک ویدئوی جدیدی با عنوان تهران توکیو که در مدت کوتاهی بازدید کننده میلیونی در ایران داشت جنجال به پا کرده است.

پس لز این اتفاق نگرانی‌هایی بین اهالی فرهنگ و مردم به وجود آمده است که به‌راستی این حجم از استقبال از یک ویدئو با محتوایی تا این حد سخیف از کجا می‌آید؟ از سوی دیگر خانواده‌هایی که این موزیک ویدئو را در دسترس فرزندان خود می‌بینند این سؤال را دارند که چه واکنشی باید در برابر نوجوان خود داشته باشند؟


بیشتر بخوانید؛

گزارش آنا از چرایی توجه به جنجال اخیر ساسی مانکن/۱

حواشی کلیپ جنجالی نتیجه درس نگرفتن از ویدئوی «جنتلمن» بود/ یک جامعه‌شناس: نباید با یک دقیقه کلیپ زحمات چندساله به باد رود


به‌قدری جامعه دچار سیاست شده است که وقت نمی‌کند به چشم‌اندازها برسد

در این رابطه سهیل رضایی در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری آنا با بیان اینکه وقتی جامعه از همه‌چیز خالی و سیاست زده می‌شود روی آوردن مردم به مسائلی نظیر تماشای موزیک ویدئوی ساسی مانکن بیشتر می‌شود، گفت: در حال حاضر جامعه ما از همه‌چیز خالی است و فقط از سیاست پر شده است. به‌قدری جامعه دچار سیاست شده است که وقت نمی‌کند به چشم‌اندازها برسد.

وی ادامه داد: افرادی در حوزه موسیقی دخالت می‌کنند که هیچ سر رشته‌ای در این کار ندارند و موسیقی و هنر به اهل آن سپرده نشده است.

این روانشناس اظهار کرد: وقتی برخی مسئولان در مورد چیزهایی نظر می‌دهند که کمترین تخصصی در آن ندارند نتیجه‌اش این می‌شود که تصمیم‌گیری‌ها از عمق خوبی برخوردار نیست و به همین دلیل از پایداری برخوردار نخواهد بود.

در موسیقی ساختار مؤثری نداریم که بر اساس آن عمل شود

وی با اشاره به اینکه سیاست در کشور بر همه‌چیز سلطه انداخته است و همه‌چیز را از کار انداخته است، گفت: در حال حاضر در موسیقی هیچ ساختار مؤثری نداریم که بر اساس آن عمل شود.

این روانشناس در ادامه تصریح کرد: البته در خصوص موزیک ویدئو ساسی مانکن این کار در کشور آمریکا هم جرم است و در آن کشور نیز اگر فعالیت‌هایی که برای کودکان و نوجوانان در حوزه جنسی ترغیب‌کننده است انجام شود عواقب بدی برای فرد مرتکب دارد و می‌توان از آن شکایت کرد.

نمی‌توان کتمان کرد که ساسی مانکن بین مردم چهره است

وی ادامه داد: نمی‌توان کتمان کرد که متأسفانه ساسی مانکن در میان بخشی از جامعه چهره است و همین چهره بودن وقتی گره می‌خورد با چند بخش دیگر خودبه‌خود موجب ترند شدن و دیده شدن می‌شود.

رضایی با اشاره به اینکه افرادی همچون ساسی مانکن به شبکه‌های اجتماعی مسلط شده‌اند و این آن‌ها را برای دیده شدن جلو می‌اندازد، گفت: اما ساختن چنین موزیک ویدئوهایی کار یک نفر نیست و یک گروه پشت آن قرار دارد که جهت‌گیری خاصی را دنبال می‌کند.

خطر آسیب آشنایی زودتر از موعد نوجوانان با مسائل جنسی

این روانشناس تاکیدکرد: مهم‌ترین آسیب دیدن چنین موزیک ویدئوهایی این است که کودک با نوجوان زودتر از موعد با محتواهای جنسی برخورد می‌کند که آمادگی برای مواجهه با آن ندارد و این می‌تواند او را دچار آسیب‌های جدی کند.

وی با تأکید بر اینکه این مسئله باید ساختاری حل شود، گفت:  فیلتر کردن فقط دسترسی به فیلترشکن را بیشتر کرد. همچنین برخورد با اشخاص نیز نتیجه‌بخش نیست. سلطان سکه در زمان سکه ۲ میلیون ۵۰۰ هزارتومانی اعدام شد ولی الآن سکه ۱۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است بنابراین بگیروببند و فیلتر کردن در این زمینه‌ها اثربخش نیست و باید ساختار اصلاح شود.

رضایی با اشاره به اینکه در حال حاضر رده‌بندی سنی برای موسیقی در کشور وجود ندارد گفت: درعین‌حال خانواده‌ها نباید خیلی وحشت‌زده شوند و باید بدانند که از چیزی که بنیان می‌کنند نتیجه می‌گیرند به این معنی که باید از ابتدا کودک را به نحوی آموزش دهند که در انتخاب محتواهایی که تماشا می‌کند بهتر عمل کند.

گاهی کودکان با محتواهایی مواجه می‌شوند که با ذهن سنتی والدین هم‌خوانی ندارد

این روانشناس گفت: اگر بیش‌ازاندازه خانواده‌ها از دیدن محتواهای نظیر کلیپ اخیر ساسی مانکن وحشت‌زده شوند خانواده فلج می‌شود. باید خانواده‌ها این آمادگی را داشته باشند که گاهی نوجوانان و کودکان با محتواهایی مواجه می‌شوند که با ذهن و روان سنتی والدین هم‌خوانی ندارد.

در پایان باید توجه داشت تنها راه نجات از این وضعیت فرهنگی دستگیری عده معدود و بستن شبکه‌های ارتباطی نیست و این راهکار تاکنون در این زمینه نتیجه بخش نبوده است و شاید وقت آن رسیده که سیاست گذاران فرهنگی با سپردن کار به دست افراد متخصص در زمینه ایجاد محتواهای قوی‌تر عمل کنند.

 

 

 

 

 

 

اینترنت ماهواره‌ای تا چند ماه دیگر به ایران می‌رسد

اینترنت ماهواره‌ای تا چند ماه دیگر به ایران می‌رسد

ایسنا/البرز یک کارشناس حوزه فناوری با اشاره به اینکه ایجاد محدودیت در اینترنت ماهواره‌ای شرکت اسپیس‌ایکس امکان‌پذیر نیست، گفت: اینترنت استارلینک یا اینترنت ماهواره‌ای خیلی سریعتر از آنچه فکر می‌کنیم در ایران در دسترس خواهد بود و تا چند ماه آینده در آسمان ایران ظاهر می‌شود.

امید رهبر در گفت و گو با ایسنا، درباره پروژه استارلینک که در ایران به عنوان اینترنت ماهواره‌ای شناخته می‌شود، گفت: استارلینک، پروژه اینترنت فضایی «ایلان ماسک» بنیان گذار شرکت «اسپیس ایکس» است. خدمات استارلینک ابتدا در سال گذشته در آمریکای شمالی ارائه شد و به افراد این امکان را داد تا از شبکه پرسرعتی که از صورت فلکی ماهواره‌ای اسپیس ایکس ارسال می‌شد استفاده کنند. بیش از ۱۰۰۰ ماهواره استارلینک در حال حاضر در مدار هستند و طرحی در دست است که طی چند سال آینده ده‌ها هزار ماهواره دیگر نیز به آنها اضافه شود.

درآمد اینترنت ماهواره‌ای صرف استقرار انسان در مریخ می‌شود

رهبر با بیان اینکه استارلینک یک پروژه خصوصی است، گفت: اما آقای ماسک که اخیراً به‌عنوان ثروتمندترین فرد جهان شناخته شد، اعلام کرده که با دستیابی به رشد پایدار سوددهی، می‌تواند عمومی شود. هر ثروتی که از این راه تولید شود می‌تواند به سرمایه‌گذاری در رویای جاه‌طلبانه او یعنی استقرار انسان در مریخ به کار گرفته شود.

وی در ادامه افزود: ایلان ماسک و اسپیس‌ایکس امیدوارند که فناوری استارلینک در پر کردن شکاف اتصال به اینترنت، بین مناطق روستایی و شهری کارآمد باشد. ماهواره‌های استارلینک سیگنال اینترنت را مستقیماً به یک گیت‌وی یا کامپیوتر کاربر ارسال می‌کنند. این یعنی زیرساخت بسیاری کمتری برای دریافت سیگنال اینترنت در خانه‌های روستایی مورد نیاز است. علاوه بر این، اسپیس‌ایکس می‌گوید که اینترنت استارلینک، سریعتر و با تأخیرکمتر از اینترنت‌های ماهواره‌ای کنونی ارائه خواهد شد.

این کارشناس حوزه فناوری در خصوص اینکه تأخیر در اینترنت استارلینک کمتر از سایر اینترنت‌های ماهواره‌ای است، توضیح داد: تاخیر مدت زمانی است که برای ارسال داده‌ها از یک نقطه به نقطه دیگه لازم است. هنگامی که ماهواره‌ها از زمین دور هستند، تأخیر زیاد است در نتیجه عملکرد ضعیفی برای فعالیت‌هایی مثل تماس‌های تصویری یا بازی‌های آنلاین وجود دارد اما ماهواره‌های استارلینک ۷۰ تا ۱۰۰ برابر از ماهواره‌های مخابراتی متداول به‌زمین نزدیک‌تر هستند و به همین دلیل اینترنت استارلینک با تأخیر کمتری مواجه خواهد بود.

همه تجهیزات مورد نیاز برای دریافت اینترنت استارلینک

چرا دنیا بی صبرانه منتظر اینترنت استارلینک است؟

رهبر در ادامه با بیان اینکه اینترنت ماهواره‌ای پدیده‌ی جدیدی نیست و همین حالا نیز شرکت‌هایی وجود دارند که خدمات اینترنت ماهواره‌ای ارائه می‌دهند گفت: بزرگ‌ترین ارائه‌دهنده‌های اینترنت ماهواره‌ای درحال‌حاضر دو شرکت ویاست (ViaSat) و هیوزنت (HughesNet) هستند. جالب است بدانید هر دو این شرکت‌ها برای اولین‌بار در سال ۲۰۱۲ سرویس اینترنت ماهواره‌ای خود را ارائه دادند و هیوزنت یک میلیون و ۳۰۰ هزار مشترک در آمریکا دارد.

وی در پاسخ به اینکه چرا با وجود اینکه اینترنت ماهواره‌ای از حدود یک دهه پیش ارائه شده ولی اکنون بسیاری از مردم دنیا با اشتیاق فراوان اخبار پروژه‌ استارلینک را دنبال می‌کنند و بی‌صبرانه منتظر عرضه‌ اینترنت ماهواره‌ای اسپیس ایکس هستند هم اظهار کرد: یکی  از دلایل این است که استارلینک سرعت بسیار بیشتر و تأخیر یا Latency بسیار کم‌تری نسبت به دیگر اینترنت‌های ماهواره‌ای دارد. استارلینک قرار است جهانی باشد و از لحاظ تئوری قابلیت سرویس‌دهی آن مختص منطقه‌ جغرافیایی خاصی نخواهد بود. استارلینک باتوجه‌به تعداد بیشتر ماهواره، پهنای باند بسیار بیشتری خواهد داشت و درنتیجه به کاربران بسیار بیشتری سرویس خواهد داد.

وی در خصوص آخرین وضعیت پروژه استارلینک هم گفت: استارلینک تاکنون بیش از ۱۰ هزار کاربر در کشورهای استرالیا، نیوزلند، مکزیک و بخش‌هایی از آمریکا و کانادا داشته است. هدف این است که دیگر نقاط جهان نیز در سال ۲۰۲۱ مورد پشتیبانی قرار بگیرند. این کمپانی نخستین ماهواره‌های آزمایشی خود را در سال ۲۰۱۸ به فضا پرتاب کرد. بعد از این هم شاهد ارسال ۶۰ ماهواره رسمی استارلینک در سال ۲۰۱۹ بودیم. اسپیس ایکس حدوداً ۱۰۰۰ ماهواره به مدار زمین فرستاده است. به مرور زمان، اسپیس ایکس می‌خواهد هر سه ماه یک‌بار حداقل یک موشک فالکون به مدار زمین بفرستد که ۶۰ ماهواره در هر کدام تعبیه شده است.

رهبر در خصوص سرعت اینترنت استارلینک هم گفت: بنا به اعلام وبسایت رسمی پروژه استارلینک، سرعت بین ۵۰ مگابیت بر ثانیه تا ۱۵۰ مگابیت بر ثانیه و تأخیر آن بین ۲۰ الی ۴۰ میلی‌ثانیه است.

سرنوشت اینترنت ماهواره‌ای در ایران چه می‌شود؟

وی در پاسخ به اینکه اینترنت استارلینک چه زمانی به ایران خواهد رسید و بهترین سیاست در قبال این موضوع چه باید باشد، هم گفت: اینترنت استارلینک خیلی سریعتر از آنچه فکر می‌کنیم در ایران هم در دسترس خواهد بود و تا چند ماه آینده در آسمان ایران ظاهر می‌شود اما باید صبر کرد تا دید شرایط ارائه سرویس اینترنت ماهواره‌ای اسپیس ایکس در ایران چگونه خواهد بود.

رهبر افزود: علاوه بر این سوال اینجاست که آیا وزارت ارتباطات ایران مجوز استفاده از این نوع اینترنت را صادر می‌کند. از آنجا که اسپیس ایکس یک شرکت آمریکایی است ملزم به رعایت قوانین دولت آمریکاست بنابراین ارائه این سرویس مانند سایر سرویس‌های دیگر شرکت‌ها دستخوش برخی جهت گیری‌های سیاسی خواهد بود. مواضعی که در همین ابتدای کار دیده می‌شود بدون شک بر کیفیت و کمیت ارائه سرویس اینترنت موثر خواهد بود.

وی ادامه داد: جدای از بحث مشکلات گرفتن مجوزها واقعیت امر این است که هزینه اشتراک ماهانه برای دریافت سرویس اینترنت ماهواره‌ای بسیار بیشتر از هزینه دیگر راه‌های دریافت اینترنت است. طوری که یک‌بار باید ۴۹۹ دلار برای سخت‌افزارهای زمینی لازم هزینه کرد و سپس ماهانه ۹۹ دلار برای خود سرویس اینترنت پرداخت به همین دلیل استفاده از اینترنت ماهواره‌ای نه تنها در ایران بلکه در کل دنیا در حال حاضر یک روش رایج نیست.

اینترنت ماهواره‌ای را نمی‌توان محدود کرد

این کارشناس حوزه فناری در پاسخ به اینکه آیا امکان اختلال در اینترنت ماهواره‌ای استارلینک به وسیله پارازیت وجود دارد یا خیر هم گفت:  شرکت اسپیس ایکس اعلام کرده قطر هر دیش که در پک خریداری شده موجود است، ۷۰ سانتی متر است. دیش را در هر جا که قرار دهید از غرب به شرق به ازای هر ۱۰ سانتیمتر یک سیگنال ماهواره اسپیس ایکس دریافت می‌کند. با این حساب تا امروز هر دیش در هر جایی که قرار بگیرد از سه ماهواره سیگنال دریافت خواهد کرد. دیش‌ها دارای سیستمی هستند که  به صورت کاملا ًهوشمند چرخیده و قویترین سیگنال از بین سه سیگنال را تشخیص داده و روی بهترین و قویترین آنها متمرکز می‌شوند. اوج تکنولوژی اینجاست که با جابجا کردن محل دیش، مثلاً ۷۰ سانتیمتر، کاربر  سیگنال را از سه ماهواره دیگر دریافت خواهد کرد. قرار است تا دو سال دیگر سه سیگنال تبدیل به ۱۰ سیگنال شود. بنابراین جلوگیری رسیدن سیگنال به دیش کاری بسیار دشوار است.

وی اضافه کرد: همچنین کسانی که به دنبال مقابله با اینترنت ماهواره‌ای هستند  به اندازه کافی با استار لینک آشنا نیستند چون  شبکه جی پی اس موقعیت یابی در دنیا دارای ۶۰ ماهواره است. در آینده جی پی اس روی ماهواره‌های استار لینک می‌رود. این اتفاق ابعاد عجیب و غریبی دارد و مقابله با آن با طرح‌های خنده‌دار ممکن نیست.

اینترنت استارلینک خواه ناخواه در ایران فراگیر خواهد شد

وی افزود: رهبر در پایان با اشاره به توییت ایلان ماسک در خصوص توسعه اینترنت ماهواره‌ای و امکان استفاده مردم ایران از آن، تصریح کرد: تاکنون حدود ۴۰ درصد از ماهواره‌های این شرکت در مدار قرار گرفته و طی چند سال آینده خواه ناخواه اینترنت استارلینک در دنیا و ایران فراگیر خواهد شد بنابراین در چنین شرایطی به جای سیاست مقابله، همکاری شرکت اسپیس ایکس منطقی‌تر خواهد بود. البته با توجه به تحریم‌ها این همکاری می‌تواند غیر رسمی باشد. ضمن اینکه تکنولوژی‌ هیچ مرزی ندارد و امکان دریافت مستقیم در آینده دور از ذهن نخواهد بود و در بحث هزینه اینترنت ماهواره‌ای ایلان ماسک نوید کاهش هزینه‌ها را در آینده داده است.

اشتراک گذاری
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on print
Print
جدیدتربن مطالب
مطالب مرتبط
دیدگاه‌ها

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *