لودینگ

گوشه چشمی به ارتباطات اجتماعی

ارتباطات اجتماعی

گوشه چشمی به ارتباطات اجتماعی

انیمیشن ایرانی از کودکان سوئیسی جایزه گرفت

انیمیشن کوتاه «خورده شده» ساخته‌ محسن رضاپور «جایزه‌ی کودکان» جشنواره‌ بین‌المللی فیلم بلک‌مووی سوئیس را از آن خود کرد.

اعتمادآنلاین| انیمیشن کوتاه خورده شده از تولیدات مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی که تاکنون در بخش مسابقه‌ ده‌ها جشنواره‌ی جهانی نظیر سیکاف، انیبار، استاپ‌موشن مونترال و… به رقابت پرداخته است با حضور در جشنواره فیلم بلک‌مووی سوئیس موفق به دریافت «جایزه‌ی کودکان» شد.

 

به گزارش ایرنا، این جایزه توسط هیات داورانِ هفت تا ۹ ساله که توسط جشنواره آموزش دیده‌اند، به بهترین فیلمِ جشنواره تعلق می‌گیرد و در این دوره هر پنج داور به اتفاق آرا، انیمیشن کوتاه خورده شده را مستحق دریافت جایزه دانستند.

انیمیشن ایرانی از کودکان سوئیسی جایزه گرفت

داستان این انیمیشن کوتاه در دنیایی رُخ می‌دهد که همه در حالِ خوردن یکدیگر هستند؛ اما در این بین، یکی از موجودات راهی برای بقا پیدا کرده و پس از خورده شدن، درون شکم گرگی به زندگی‌اش ادامه می‌دهد و …

 

انیمیشن کوتاه خورده شده که در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ جوایزی از جشنواره‌های مختلف به دست آورده بود، با کسب این جایزه در سال ۲۰۲۱، برای سومین سالِ پیاپی موفق به دریافت جایزه‌ شد.

 

این انیمیشن از تولیدات مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و در جیبی‌استودیو ساخته شده است.

 

خورده شده پیش از این به عنوان یکی از بهترین فیلم‌های دو جشنواره‌ اُسکار کوآلیفایِ «فیلم‌های کودکان نیویورک» آمریکا و «اشتوتگارت» آلمان برگزیده و موفق به کسب نشان «Distinction» از پانزدهمین دوره‌ «آتِنز انیمافست» یونان و نشان افتخار بیست و ششمین دوره‌ جشنواره‌ فیلم «Golden Beggar» اسلواکی و تقدیر ویژه هیات داوران از جشنواره‌ فیلم «دیِچی‌مینوتی» ایتالیا شد. این اثر در سال۱۳۹۷ نیز برنده‌ جایزه‌ ویژه‌ هیات داوران از یازدهمین جشنواره‌ی بین‌المللی پویانمایی تهران شده بود.

 

 

 

 

تفاوت‌های عقد دائم با عقد موقت چیست؟

دو ازدواج موقت و دائم با وجود شباهت‌ها، تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند که اگر در آستانه ازدواج هستید برای آگاه شدن از حقوق و تکالیف خود بهتر است از آن‌ها اطلاع داشته باشید.

به گزارش خبرنگار حوزه حقوقی و قضاییگروه اجتماعی خبرگزاری آنا،‌قانون مدنی، دو نوع از عقد نکاح یا ازدواج،‌ شامل عقد ازدواج دائم و عقد ازدواج موقت را  به رسمیت شناخته است که این دو نوع ازدواج، علی‌رغم اینکه شباهت‌هایی با یکدیگر دارند و سبب ایجاد رابطه زوجیت میان زن و مرد می‌شوند، اما در برخی از مهم‌ترین آثار عقد نکاح با یکدیگر تفاوت و اختلاف‌هایی دارند.

شناخت بهتر این دو نوع از نکاح، در گروی بررسی تفاوت‌های عقد دائم با عقد موقت است و اگر قصد ازدواج دارید یا به عقد موقت فکر می‌کنید بهتر است برای آگاه شدن از حقوق و تکالیف خود از آن‌ها اطلاع داشته باشید.

در عقد موقت زمان ذکر نشود عقد باطل است

بر اساس ماده ۱۰۷۵ قانون مدنی، عقد نکاح وقتی منقطع است که برای مدت معینی واقع‌شده باشد و به همین دلیل، یکی از موارد تفاوت عقد دائم با عقد موقت آن است که تعیین مدت در عقد موقت شرط لازم است. به همین دلیل اگر در حین عقد موقت یا صیغه، مدت آن ذکر نشود، عقد موقت واقع نخواهد شد. اما در عقد دائمی، فرض بر آن است که عقد به‌صورت دائم و همیشگی جاری‌شده است؛ مگر اینکه خود طرفین بخواهند از هم جدا شوند.

اگر مهریه زن در عقد موقت مشخص نشود، عقد موقت باطل است

یکی دیگر از تفاوت‌های عقد موقت با ازدواج دائم آن است که در عقد موقت حتماً باید مهریه زن ذکر شود. لزوم تعیین مهریه در عقد موقت ضمن ماده ۱۰۹۵ قانون مدنی بیان‌شده است که بر اساس این ماده: ” در نکاح منقطع عدم مهر در عقد موجب بطلان است “. بنابراین اگر مهریه زن در عقد موقت مشخص نشده باشد، عقد موقت باطل خواهد بود. اما در عقد نکاح دائم، الزامی به تعیین مهریه توسط زوجین حین عقد نکاح وجود ندارد.

در نکاح دائم مرد موظف به پرداخت نفقه است

بر اساس قانون مدنی، درصورتی‌که عقد نکاح زن و مرد از نوع نکاح دائم باشد، مرد موظف است که به همسر خود نفقه بپردازد. بااین‌حال، پرداخت نفقه به زن در عقد دائم و موقت با یکدیگر اختلاف دارد. چراکه بر اساس ماده ۱۱۱۳ قانون مدنی در عقد نکاح موقت، مرد ملزم به پرداخت نفقه به زن خود نیست؛ مگر اینکه دادن نفقه به زن شرط شده باشد یا اینکه عقد مبنی بر پرداخت نفقه به زن در عقد موقت جاری‌شده باشد.

جدایی زوجین در عقد دائم و موقت

یکی از عمده تفاوت‌های ناظر بر عقد موقت با عقد دائم، نحوه جدایی زوجین از یکدیگر است. چراکه در عقد موقت یا صیغه، زن و مرد نمی‌توانند به‌واسطه طلاق از هم جدا بشوند و جدایی زن و شوهر از یکدیگر در عقد موقت از طریق بذل مدت از طرف شوهر به زن یعنی بخشیدن باقی‌مانده مدت‌زمان عقد موقت از طرف شوهر و یا انقضای مدت عقد موقت شکل می‌گیرد که عقد موقت پس از خاتمه مدت آن به پایان می‌رسد. درحالی‌که عمده مقررات جدایی زوجین در عقد دائم از طریق مراجعه به دادگاه و طلاق است.

عده زن در عقد موقت و دائم

طول مدت عده زن در عقد دائم و موقت یکی دیگر از اختلاف‌ها و فرق‌های عقد موقت با دائم است. بر اساس قانون مدنی، عده زن در عقد موقت یا صیغه پس از جدایی از شوهر دو طهر پس از عادت ماهیانه است، درحالی‌که عده زن در عقد دائمی سه طهر است. البته لازم به ذکر است که اگر شوهر زنی فوت کرده باشد، چه زن در عقد موقت وی باشد و چه در عقد دائم، باید عده وفات نگه دارد که عده وفات زن در عقد موقت و دائم باهم یکسان بوده و چهار ماه و ده روز است.

ارث زوجین در عقد دائم و موقت

بر اساس قانون مدنی رابطه توارث در عقد دائم و صیغه باهم متفاوت است و بر اساس مواد ۹۴۰ و ۱۰۷۷ قانون مدنی در عقد صیغه موقت، زن و شوهر از یکدیگر ارث نمی‌برند،‌ درحالی‌که یکی از مهم‌ترین آثاری که بر زوجیت دائم حاصل می شود، آن است که زن و شوهر بعد از فوت یکدیگر از هم ارث خواهند برد.

 

 

 

 

 

سال ۲۰۲۰ سال اپیدمی اطلاعات غلط و گسترش بی اعتمادی به شبکه‌های اجتماعی

نظرسنجی‌ها می‌گویند فیس بوک و تیک تاک کمترین اعتماد در بین آمریکایی‌ها و گوگل دارای بیشترین اعتماد بین این جامعه هستند.

به گزارش خبرنگار حوزه دریچه فناوریگروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان، گزارش‌های جدید حاکی ازکاهش اعتماد به نهاد‌های اجتماعیدر سال ۲۰۲۰ است. بیش از یک سال از شیوع ویروس کرونا می‌گذرد و یک گزارش جدید نشان می‌دهد که سال ۲۰۲۰، سال اپیدمی اطلاعات غلط و بی اعتمادی گسترده به نهاد‌های اجتماعی و رهبران در سراسر جهان است.

از یکچالش سنجش اعتماددر سال ۲۰۲۱ (که هر ساله برگزار می‌شود) نتایج جالبی به دست آمد. به تازگی و پس از تکمیل نظرسنجی و انجام بیش از ۳۳ هزار نظرسنجی آنلاین در ۲۸ کشور بین ماه‌های اکتبر تا نوامبر ۲۰۲۰، از یافته‌های این تست رونمایی شد. این شرکت دریافت که اعتماد عمومی به نهاد‌های اجتماعی بیش از پیش کاهش یافته است.

به گفته رهبران سیاسی و گزارش روزنامه نگاران از سال ۲۰۱۹ به دلیل همه گیری کووید ۱۹، اعتراض جهانی علیه بی عدالتی نژادی و بی اعتمادی افزایش یافته است.

نتایج این نظرسنجی نشان داد دوره جدیدی از ورشکستگی اطلاعات به وجود آمده و اکوسیستم اعتماد قادر به مقابله با آن نیست. همچنین نشان داد که اکثر مردم اکنون بیشتر به کارفرمایان خود و به مشاغل دولتی و رسانه‌ها برای کسب اطلاعات دقیق اعتماد دارند. در ایالات متحده، اعتماد به روزنامه نگاران در سال ۲۰۲۰ بیشتر در میان احزاب تقسیم شد.

عواقب ناشی از کاهش اعتماد در دنیای واقعی به این معنی است که از هر ۳ نفر فقط ۱ نفر آماده دریافت واکسن کرونا در اسرع وقت است و بر اساس این مطالعه، در ایالات متحده، ۵۷ ٪ از آمریکایی‌ها معتقدند که این کشور در بحبوحه یک جنگ داخلی سرد است.

سال ۲۰۲۰ سال اپیدمی اطلاعات غلط و بی اعتمادی گسترده

در مقاله‌ای که همراه با این گزارش منتشر شده، آمده است: مسائل اضطراری پیش روی جامعه نیاز به یک عالم آگاه دارد که بتواند براساس اطلاعات بی طرفانه و نه از روی ترس، اجبار یا تئوری توطئه، انتخاب کند. هر نهادی باید نقش خود را در برگرداندن حقایق به جایگاه واقعی خود، در مرکز گفتمان عمومی به عنوان گام اساسی برای خروج از ورشکستگی اطلاعات، بازی کند.

کاهش اعتماد به دولت به خاطر شیوع کرونا

بر اساس این مطالعه، در نیمه اول سال ۲۰۲۰، دولت اعتماد قابل توجهی از مردم را از آن خود کرد و به عنوان مناسب‌ترین نهاد برای کنترل ویروس همه گیر کرونا شناخته شد.

البته پس از انجام تحقیقات اولیه در ماه آوریل، بعداً مشخص شد که در ماه مه سال ۲۰۲۰، اعتماد مردم به دولت کاهش یافت. دو اقتصاد بزرگ جهان یعنی چین و ایالات متحده امریکا، شاهد کاهش قابل توجه اعتماد شهروندان خود بودند. از مه ۲۰۲۰ تا ژانویه ۲۰۲۱، دولت چین با افت ۱۸ امتیازی روبرو شد. دولت آمریکا که از قبل هم شهروندانش اعتماد کمی به آن داشتند، بین ماه مه ۲۰۲۰ و ژانویه ۲۰۲۱ با افت ۵ امتیازی روبرو شد.

سانسور اطلاعات و از دست دادن اعتماد عمومی

این کاهش اعتماد احتمالا به دلیل سانسور چین در زمینه اخبار مرتبط با همه گیری کرونا است. این گزارش همچنین به مقامات ایالات متحده، برزیل و مکزیک اشاره کرد که “درمان‌های معجزه آسا” را تبلیغ می‌کنند و حسابی بی اعتبار شده اند، در حالی که به طور همزمان از اهمیت استفاده از ماسک و فاصله اجتماعی صحبت می‌کنند.

اعتماد به ایالات متحده پس از آن که آشوبگران به دستور رئیس جمهور سابق آمریکا، ترامپ، در ۶ ژانویه به پایتخت ایالات متحده حمله کردند، کاهش یافت و بدون شک ضربه‌ای بر پیکر این کشور بود. با کاهش اعتماد به دولت، اعتماد به تجارت دو امتیاز افزایش یافت. در ۱۸ کشور مورد بررسی در نظرسنجی، اکنون به تجارت بیشتر از دولت اعتماد دارد.

سال ۲۰۲۰ سال اپیدمی اطلاعات غلط و بی اعتمادی گسترده

همچنین مشخص شد که تجارت تنها موسسه‌ای است که هم از نظر صلاحیت و هم از نظر اخلاقی در نظر گرفته می‌شود، که به دلیل توزیع سریع واکسن و محور‌های روش‌های جدید کار است.

این مطالعه نشان داد که مردم جامعه، سازمان‌های غیردولتی را اخلاق مدار می‌دانند، اما دارای شایستگی کمتری هستند و در مقابل دولت و رسانه‌ها غیراخلاقی هستند و صلاحیت کمتری هم دارند. علاوه بر این، ۷۶ ٪ از پاسخ دهندگان به نظرسنجی، اظهار داشتند که اعتماد بیشتری به کارفرمایان خود دارند.

کاهش اعتماد به رسانه ها در آمریکا

در ایالات متحده، اعتماد به چندین موسسه در میان بسیاری از جمهوری خواهان کاهش یافته است. اکنون اعتماد هواداران ترامپ به رسانه‌ها، دولت و سازمان‌های غیردولتی کمتر از حامیان رئیس جمهور منتخب جو بایدن است. این بررسی نشان داد که در سال ۲۰۲۰، اعتماد به رسانه‌ها در میان طرفداران بایدن ۳ امتیاز کاهش یافت، در حالی که اعتماد به رسانه‌ها در میان طرفداران ترامپ ۱۵ واحد کاهش یافت. اگرچه اعتماد به دولت از نظر بایدن و طرفداران ترامپ در کل کم است، اما بررسی نشان داد که اعتماد به دولت ایالات متحده در میان طرفداران بایدن ۲ امتیاز افزایش یافته است، اما در میان طرفداران ترامپ ۱۶ امتیاز کاهش یافته است.

در کل، این مطالعه نتیجه می‌گیرد که نهاد‌های محوری جامعه باید برای بازگرداندن اعتماد عمومی قاطعانه عمل کنند. به ویژه در مواقع تلاطم و نوسان، اعتماد همان چیزی است که جامعه را در کنار هم نگه می‌دارد و در آن تحرک و رشد دوباره‌ای ایجاد می‌کند. پس هر موسسه‌ای باید سهم خود را در ترمیم جامعه و بیرون آمدن از ورشکستگی اطلاعات ایفا کند.

اعتماد به اخبار شبکه های اجتماعی

گوگل در معیار اعتماد، از آمازون، مایکروسافت و اپل برتر است. در همین حال، فیس بوک و تیک تاک بیشترین بی اعتمادی را داشتند. طبق نتایج یک نظرسنجی دیگر، چهل درصد از آمریکایی‌ها به فیس بوک و تیک تاک اعتماد ندارند و به نظر می‌رسد گوگل در جنگ اعتماد پیروز شده است.

سال ۲۰۲۰ سال اپیدمی اطلاعات غلط و بی اعتمادی گسترده

این نظرسنجی برای سنجش اعتماد به شرکت‌های فناوری از ۱۰۵۷ ساکن آمریکا انجام شد و مشخص شد که اکثر شهروندان آمریکایی فکر می‌کنند رسانه‌های اجتماعی به مقررات بیشتری احتیاج دارند. این یافته‌ها به دلیل چگونگی اعتماد شرکت‌های فناوری قابل توجه است. گوگل در امتیاز‌های قابل اعتماد بودن، از آمازون، مایکروسافت و اپل شرایط بهتری دارد. در عین حال، فیس بوک و تیک تاک بیشترین بی اعتمادی را داشتند.

این نظر سنجی یافته‌های جالبی داشته که در ادامه آمده است:

  • از هر ۵ آمریکایی ۱ نفر همیشه به نتایج گوگل اعتماد می‌کند.
  • ۶۱ ٪ افرادی که در نظرسنجی شرکت کردند معتقدند پاسخ‌های پزشکی گوگل توسط متخصصان پزشکی تأیید شده است.
  • این نظرسنجی همچنین دریافت که نیمی از آمریکایی‌ها فکر می‌کنند وب سایت‌ها می‌توانند مکان افراد را در جستجو‌های گوگل کنترل کنند.
  • ۶۵.۷ ٪ از ساکنان ایالات متحده امریکا می‌گویند گوگل قابل اعتماد است و پس از آن آمازون با ۶۵.۱ ٪، مایکروسافت با ۶۴.۹ ٪ و اپل با ۶۳.۶ ٪ و سامسونگ با ۶۲.۳ ٪ در رده‌های بعدی قرار دارند.

سایر موارد و نتایجی که از این نظر سنجی به دست آمده به شرح زیر است:

  • ۴۳ ٪ از ساکنان ایالات متحده به تیک تاک و ۴۲.۶ ٪ به فیس بوک بی اعتماد هستند.
  • ۶۲ ٪ از آمریکایی‌ها فکر می‌کنند شرکت‌های جستجوگر و رسانه‌های اجتماعی با ۲۵ ٪ بی طرفی، به مقررات بیشتری نیاز دارند.
  • ۷۲.۵ درصد آمریکایی‌ها معتقدند موتور‌های جستجو و شبکه‌های اجتماعی مسئولیت بررسی واقعی بودن مطالب را در سایت‌های خود، بر عهده دارند.

طبق نظرسنجی‌ها بعد از ماجرای رسوایی کمبریج آنالیتیکا، فیس‌بوک اعتماد عمومی میلیون‌ها کاربر جهانی را از دست داد و حالا نتیجه تحقیقات این مؤسسه و سایر مؤسسات پژوهشی نشان می‌دهد که این کمپانی همچنان زیر تیغ بی‌اعتمادی مردم قرار دارد و هنوز هم نتوانسته این اعتماد از دست رفته را برگرداند.

 

 

 

 

 

 

تحقیقات جدید در مورد حافظه اجتماعی نشان می‌دهد که یک فرد درون گرا بیش از یک فرد برونگرا از مشکل حافظه رنج خواهد برد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

تحقیقات جدید در مورد حافظه اجتماعی نشان می‌دهد که یک فرد درون گرا بیش از یک فرد برونگرا از مشکل حافظه رنج خواهد برد.

به گزارش سرویس خواندنی‌های انتخاب، یک مطالعه جدید نشان می‌دهد افراد درونگرا که ممکن است از قبل در یک آسیب اجتماعی قرار داشته باشند، بیش از برون گرا‌ها با مشکلات حافظه اجتماعی دست و پنجه نرم می‌کنند.

گرچه برون گرایی به طور کلی با حافظه بهتر همراه بوده است، اما این مطالعه نشان می‌دهد که مغز برونگرا‌ها ممکن است از اطلاعات اجتماعی برای ذخیره حافظه بهره‌مند شود، در حالی که افراد درونگرا ممکن است با توجه به کمتر بودن تعاملات اجتماعی نتوانند حافظه اجتماعی خود را تقویت کنند، این حالت درونگرا‌ها باعث می‌شود آنان احساس ناامیدی بیشتری داشته باشند.

چرا مشکل حافظه برای درونگرا‌ها دشوارتر است؟

اکنون سوال این است که آیا حافظه و شخصیت با هم پیوند دارند؟ به همان اندازه که ممکن است این لغزش‌های حافظه رایج باشد، ممکن است شما بتوانید از آن‌ها جلوگیری کنید. به گفته محمد الحاج و همکارانش از دانشگاه نانت، دو نوع حافظه اجتماعی مجزا وجود دارد که هر یک از آن‌ها می‌تواند مربوط به درونگرایی / برونگرایی باشد. همانطور که آن‌ها اشاره می‌کنند، “ارتباط موفقیت آمیز، از جمله عواملی است که، به توانایی ما در یادآوری بستگی دارد: (۱) کدام یک از همکاران، دوستان یا اعضای خانواده ما درباره اطلاعات خاصی (مثلاً حافظه منبع) به ما گفتند؛ و (۲) ما با آن‌ها چه اطلاعاتی را به اشتراک گذاشتیم (یعنی حافظه مقصد)

به گفته این پژوهشگران فرانسوی، این دو وجه حافظه باید در برون گرا‌ها بهتر از درون گرا‌ها باشد. تحقیق پشتیبان این پیش بینی به چند دهه قبل برمی گردد، با مطالعاتی که به طور مداوم نشان می‌دهد افراد برون گرا در آزمایشگاه عملکرد بهتری را انجام می‌دهند مانند به خاطر سپردن لیستی از کلمات تصادفی.

افراد درونگرا ممکن است در واقع کمتر به تعاملات خود با دیگران توجه کنند، زیرا آن‌ها با اطلاعات رد و بدل شده در آن تعاملات هماهنگ نیستند.

 

 

 

 

اشتراک گذاری
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on print
Print
جدیدتربن مطالب
مطالب مرتبط
دیدگاه‌ها

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *