لودینگ

گوشه چشمی به ارتباطات اجتماعی

ارتباطات اجتماعی

گوشه چشمی به ارتباطات اجتماعی

تدوین قانون رفع مشکلات سکونتگاه‌های غیررسمی و حاشیه‌ای روی میز بهزیستی

تدوین قانون رفع مشکلات سکونتگاه‌های غیررسمی و حاشیه‌ای روی میز بهزیستی

رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه در حال حاضر ۳۶۰ مرکز اورژانس اجتماعی در کشور فعال است گفت: در سال ۹۸ همکاران ما در اورژانس اجتماعی در مراکز مختلف به یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر خدمت رسانی کردند.

به گزارش ایسنا،وحید قبادی‌دانا در آئین تقدیر از کارکنان اورژانس اجتماعی (۱۲۳) در سراسر کشور بیان کرد: سازمان بهزیستی در گام دوم انقلاب با شعار شفافیت، تحول در خدمت و ارتقاء سلامت اجتماعی در بستر خانواده فعالیت‌های خود را وارد فصل نوینی کرده است. باتوجه به رشد آسیب‌های اجتماعی مانند اعتیاد، طلاق و دیگر مسائل، متاسفانه خشونت‌های خانگی همسر آزاری، کودک‌آزاری و خودکشی و مسائل این چنینی مواردی است که هرچند به نسبت تعداد خانواده‌های ایرانیان کل کشور ناچیز است، اما اگر یک مورد هم باشد برای ما اهمیت دارد و وظیفه داریم که در برابر آن اقدامات لازم را به صورت مداخلات به هنگام، تخصصی و حرفه‌ای انجام دهیم.

وی ادامه داد: برای رسیدن به این مطلوب و انجام وظایف فوریت‌های اجتماعی نیاز است که بین دستگاه‌های مختلف تقسیم مسئولیت صورت گیرد، از موازی‌کاری پرهیز شود و دستگاه‌های دولتی و غیردولتی بتوانند به وظایف خود به درستی عمل کنند.

قبادی‌دانا در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: کارکنان اورژانس اجتماعی به صورت شبانه‌روزی در خدمت خانواده‌ها و خط اول مواجهه با موضوعاتی همچون خشونت خانگی، همسرآزاری، کودک آزاری یا سالمندآزاری یا معلول آزاری هستند. مواردی که اقدام به خودکشی می‌شود با تماس با شماره ۱۲۳ همکاران ما در مراکز مداخله وارد عمل می‌شوند.

به گفته وی، در حال حاضر ۳۶۰ مرکز اورژانس اجتماعی در کشور فعال است و ۲۵۶ پایگاه و در ۳۱ استان خط تلفنی ۱۲۳ به صورت رایگان در خدمت شهروندان است.

قبادی دانا با اشاره به اینکه در سال ۹۸ همکاران ما در اورژانس اجتماعی در مراکز مختلف به یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر خدمت رسانی کردند، گفت: این تعداد در ۹ ماهه اول سال ۹۹ بالغ بر ۹۰۰ هزار نفر از افرادی بوده که از خانواده‌ها طلب کمک از اورژانس اجتماعی کشور را داشتند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۳۵۰۰ نفر از افراد مشغول فعالیت هستند، گفت: با تصویب قانون حمایت از اطفال و نوجوان وظایف اورژانس اجتماعی سنگین‌تر و مشخص‌تر شد، این هم فرصتی برای کشور و نیاز است که تقویت اورژانس اجتماعی برای اجرای صحیح قانون حمایت از اطفال و نوجوانان مد نظر قرار گیرد.

وی ادامه داد: تشکیل پلیس اطفال گام مهمی در ارتباط با اجرایی و عملیاتی کردن این قانون بوده که امید است به نحو شایسته ادامه یابد. ارتقاء اورژانس اجتماعی از برنامه‌های مهم سازمان بوده است و تاکید ویژه وزیر بر ارتقاء و توسعه اورژانس اجتماعی ما را بر آن داشت که لایحه این موضوع را آماده کنیم.

قبادی دانا تصریح کرد: باتوجه به مشکلاتی که در این زمینه وجود داشت نیاز بود برای توسعه تشکیلات قانونی اورژانس اجتماعی اقدام شود که نیاز بود برای اعتبارات موردنیاز در ارائه خدمات فوری، در دسترس و تخصصی برای این موضوع اقدام شود.

رییس سازمان بهزیستی کشور در ادامه با بیان اینکه حدود ۲۳۶۲ نفر از افراد به صورت خرید خدمت در حال فعالیت هستند، یادآور شد: در قانون برنامه ششم توسعه قرار بود شهرهای بالای ۵۰ هزار نفر جمعیت دارای اورژانس اجتماعی شوند؛ متاسفانه مراکزی که ایجاد شده‌اند (حدود ۱۶۰ مرکز) فاقد خودروی مناسب سازی شده برای اورژانس اجتماعی هستند و همچنین توسعه مراکز اورژانس اجتماعی براساس رصد میزان آسیب‌های اجتماعی باید مد نظر قرار گیرد تا متناسب با شرایط توسعه پیدا کند.

تهیه و تدوین پیش نویس قانونی برای رفع مشکلات سکونتگاه‌های غیررسمی و حاشیه‌نشینی

قبادی دانا افزود: یکی از محلهای آسیبها، سکونتگاه‌های غیررسمی و حاشیه نشینی است که تاکید ویژه‌ای بر رفع مشکلات بوده و ایجاد پایگاه‌های خدمات اجتماعی می‌تواند در این مناطق کمک بسزایی داشته باشد. بر این مبنا و برای رفع این مشکلات، طبق دستور وزیر رفاه همکاران ما دست به کار شدند و بعد از بررسیهای لازم، پیش نویس لایحه قانون ساختار تشکیلات و وظایف فوریتهای اجتماعی سازمان بهزیستی را با مشورت کارشناسان و صاحب نظران دانشگاهی و فعالان حوزه اجتماعی تهیه و تدوین کردند که امروز برای تقدیم به دولت آماده شده است و پس از آن نیز با انجام کارهایی که باید صورت گیرد، برای تصویب به مجلس شورای اسلامی ارائه می‌شود.

وی ادامه داد: امروز شاهدیم که سامانه مدیریت فوریت‌های آسیب‌های اجتماعی آماده رونمایی است. فعالیت‌های اورژانس اجتماعی از قالب کاغذی خارج می‌شود و از بدو تماس تا انتها برای ارجاعی که صورت می‌گیرد، قابل رصد است.

 

 

 

 

 

تعلیم و تربیت؛ بزرگ‌ترین فرصت برای دستیابی به پیشرفت فرهنگی کشور

وزیر آموزش و پرورش گفت: فرصت تعلیم و تربیتی که منجر به یادگیری عمیق و پایدار برای افراد جامعه شود، بزرگ ترین فرصت برای دستیابی به توسعه کشور است.

به گزارشخبرگزاری مهر، محسن حاجی میرزایی در بیستمین نشست از سلسله نشست‌های «گفتوگویهفته» که باهدف ایجاد ارتباط و تعامل دوسویه بین وزارت آموزش‌وپرورش و دستگاه‌های مختلف کشور و با موضوع گفت‌وگو بر محور تحول با حضور سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، اعضای شورای معاونان، مدیران کل آموزش‌وپرورش استان‌ها و مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سراسر کشور و روسای ۷۶۰ شهرستان، منطقه و نواحی آموزش‌وپرورش کشور به‌صورت ویدئوکنفرانس و در بستر شبکهآموزشیدانش‌آموز (شاد) برگزار شد، اظهار کرد: مأموریت‌های وزارت آموزش‌وپرورش در بسیاری از موارد با مأموریت‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مطابقت دارد و هر دو وزارتخانه در کنار هم، اهداف مشترکی را دنبال می‌کنند.

وزیر آموزش‌وپرورش ادامه داد: شکوفایی استعدادها، پرورش روحیه تحقیق و رواج فرهنگ و هنر اسلامی،جزومأموریت‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و مخاطبان که قرار است این اهداف برای آن‌ها تحقق یابد، مخاطبان امروز وزارت آموزش‌وپرورش، یعنی دانش آموزان هستند. این دو وزارتخانه درصدد خلق محصول مشترک هستند و به بیانی دیگر وزارت آموزش‌وپرورش و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در کنار هم درصددساختنبنایی هستند که پایه اولیه آن در آموزش‌وپرورش بنیان نهاده می‌شود و در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نهادینهمیشود؛ بنابراین این دو وزارتخانه نمی‌توانند جداگانه و مستقل از هم‌فکر کنند.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید با اشاره به این‌که بزرگ‌ترین خطای استراتژیک تصور مستقل و جداگانه کار کردن دو وزارتخانه آموزش‌وپرورش و فرهنگ و ارشاد اسلامی است، بیان کرد: فرصت تعلیم و تربیت، بزرگترینفرصت برای دستیابی به پیشرفت و توسعه فرهنگی کشور است. تنها از مسیر تعلیم و تربیت است که یادگیری حاصل می‌شود و به‌یقین می‌توان گفت؛ دستاوردی که از طریق یادگیری برای جامعه حاصل می‌شود، دستاوردی پایدار و ماندگار خواهد بود.

حاجی میرزایی کارکرد صحیح تمام منابع اقتصادی، مالی، کشاورزی و خدماتی کشور را یکی از مظاهر تمدن کشورها دانست و تصریح کرد: در هر جامعه‌ای میزان باور به فرهنگ، نشان‌دهنده مقدار پایداری، استمرار، اعتماد، اطمینان، واقعیبودنو ناببودنپیشرفت و تحول جامعه است. اگرچه کشور به تمام منابع اقتصادی، مالی، کشاورزی و خدماتی برای پیشرفت نیاز دارد، اما بیشتر از این منابع به انسان‌هایی نیاز دارد که خلاق ودرکمحور بوده و توانایی حل مسائل و مشکلات را داشته باشند و بتوانند با یکدیگر به‌راحتی ترکیب‌شده و با ایجاد ارتباط و تعامل مناسب با یکدیگر همکاری کنند، ازاین‌رو به ارزیابی‌های مشترک دو وزارتخانه در حوزه فرهنگ نیاز داریم.

وزیر آموزش‌وپرورش با قدردانی از زحمات کادر درمان برای نجات جان افراد در دورانکروناگفت: به دلیل شیوع بیماریکرونادر شرایطی قرار داریم که فرهنگ جامعه در حال دگرگونی است. همان‌گونه که کادر درمان در این زمان برای سلامت جسمی افراد جامعه تلاش می‌کنند، ما هم باید به‌سلامت فکری و روحی افراد بیندیشیم فکر کنیم که بعد ازکرونا،انسان‌هاییسالم ازلحاظ روحی داشته باشیم.

وی با اشاره به این‌که هدف ما از برگزاری این نشست دستیابی به نقاط مشترک در حل مسائل مربوط به دو دستگاه است، تصریح کرد: انتظار ما پس از این جلسه، دستیابی به همکاری‌های مشترک بین دو وزارتخانه آموزش‌وپرورش و فرهنگ و ارشاد اسلامی است تا بتوانیم برای رسیدن به این هدف در برخی حوزه‌ها تفاهم‌نامه همکاری انعقاد کنیم و جلسات شورای معاونان مشترک را در راستای تعمیق پایه‌های همکاری دو نهاد فرهنگی کشور برگزار کنیم.

 

 

 

 

 

 

 

پیام‌رسان‌های بومی 20 میلیون کاربر دارند

پیام‌رسان‌های بومی ۲۰ میلیون کاربر دارند

معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه در پیام‌رسان‌های اجتماعی بومی حدود ۲۰ میلیون کاربر داریم، گفت: وزارت ارتباطات از خدماتی که قرار بوده در فاز دوم به پیام‌رسان‌ها ارائه کند، عقب نیست و به وظایف خود در این حوزه عمل کرده است.

اعتمادآنلاین| معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه در پیام‌رسان‌های اجتماعی بومی حدود ۲۰ میلیون کاربر داریم، گفت: وزارت ارتباطات از خدماتی که قرار بوده در فاز دوم به پیام‌رسان‌ها ارائه کند، عقب نیست و به وظایف خود در این حوزه عمل کرده است.

 

به گزارش ایرنا بر اساس آخرین آماری که اعلام شده، با آغاز حمایت‌ از پیام‌رسان‌های بومی، رشد پیام‌رسان‌ها تقریباً ۱۰ برابر شده است. آن‌ها در ابتدای سال ۹۶ حدود یک و نیم میلیون کاربر داشتند که این عدد اکنون مجموعاً به بیش از ۲۰ میلیون کاربر رسیده است.

«حمید فتاحی» معاون وزیر ارتباطات امروز در گفت‌وگو با ایرنا درباره اختصاص اینترکانکشن (نقطه اتصال متقابل) به پیام‌رسان‌ها گفت: بر اساس سند مصوب شورای عالی فضای مجازی، ارایه تسهیلات و امکانات قابل ارایه به پیام‌رسان‌های داخلی مبتنی بر تعداد کاربر بر عهده وزارت ارتباطات است به آن‌ها اختصاص پیدا می‌کند.

 

وی اضافه کرد: تعداد کاربران پیام‌رسان‌ها باید تعداد مشخص شده در سند مصوب شورای عالی فضای مجازی برسد و مرکز ملی فضای مجازی نیز آن‌ها را تایید کنند تا اینترکانکشن به آن‌ها اختصاص پیدا کند.

اینترکانکشن امکانی برای تبادل ترافیک است به نحوی که پیام‌رسان‌ها بتوانند با شبکه ارتباطی اپراتورهای مخابراتی  ارتباط برقرار کنند.

مدیر عامل شرکت ارتباطات زیرساخت افزود: وزارت ارتباطات از خدماتی که قرار بوده در فاز دوم به پیام‌رسان‌ها ارائه کند، عقب نیست و به وظایف خود در این حوزه عمل کرده است. کمیسیون تنظیم مقررات مصوبه لازم برای برقراری اینترکانکشن و نرخ آن را به اپراتورها ابلاغ کرده و در حال انجام است.

او درباره تعداد کاربران پیام‌رسان‌های بومی گفت: در پیام‌رسان اجتماعی بومی حدود ۲۰ میلیون کاربر داریم اما اپلیکیشن‌هایی مانند «شاد» در حوزه دانش‌آموزی اکنون به تنهایی حدود ۱۵ میلیون کاربر دارد و ترافیک بسیار خوبی نیز تولید کرده‌ است.

او درباره اتصال پیام‌رسان‌های بومی به مرکز تبادل ملی اطلاعات (GSB) گفت: هر خدمتی که در دسترس وزارت ارتباطات است به پیام‌رسان‌ها نیز ارائه می‌شود و ما از این بابت مشکلی نداریم.

فتاحی سال ۹۷ نیز در مصاحبه‌ای اعلام کرد پیام‌رسان‌های بومی ۱۵ میلیون کاربر دارند.

این آمار می‌تواند این گزاره را در ذهن متبادر کند که پیام‌رسان‌ها قبل از فیلتر تلگرام رشد ارگانیک خوبی داشتند اما پس از آن و طی سه سال با حمایت‌هایی که صورت گرفت تنها ۵ میلیون کاربر پیام‌رسان‌ها را نصب کردند. از این‌که چه تعداد کاربر فعال وجود دارد، آمار رسمی اعلام نشده است.

به گزارش ایرنا، تصویب لایحه صیانت از حقوق و حریم خصوصی، امکان ارائه خدمات‌ نهادهایی مانند ثبت‌احوال و بانک مرکزی بر بستر پیام‌رسان‌ها، تصویب قوانین عادلانه و پای کار آمدن تمام نهادهایی که در مصوبات شورای عالی فضای مجازی مسئولیتی برای حمایت از پیام‌رسان بومی دارند، قطعات پازلی هستند که باید به یکدیگر متصل شوند تا این مهم به سرانجام برسد.

اشتراک گذاری
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on print
Print
جدیدتربن مطالب
مطالب مرتبط
دیدگاه‌ها

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *