لودینگ

ارتباطات اجتماعی ۲۳ اسفند

ارتباطات اجتماعی

ارتباطات اجتماعی ۲۳ اسفند

توصیه ای به سیاستگذاران برای اقناع مردم در برابر خطرات کرونا در آستانه نوروز

توصیه ای به سیاستگذاران برای اقناع مردم در برابر خطرات کرونا در آستانه نوروز

عضو هیات مدیره انجمن مددکاران اجتماعی ایران یکی از راه حل‌های برقراری ارتباط در ایام نوروز و در دوران کرونا را کمک گرفتن از فضای مجازی عنوان کرد و گفت: هرچند دید و بازدیدهای مجازی نمی‌تواند جای دید و بازدیدهای واقعی و حضوری را بگیرد، اما برای جلوگیری از عوارض خطرناکی که می‌تواند غیرقابل جبران هم باشد، چاره‌ای نیست جز اینکه از ابزار فضای مجازی و ابزارهای مشابه استفاده کنیم.

عباسعلی یزدانی در گفت‌وگو با ایسنا،با اشاره به نقش مسئولیت‌پذیری اجتماعی در کاهش ویروس کرونا در ایام نوروز اظهار کرد: در اوایلی که موضوع کرونا مطرح شد، این نگرانی وجود داشت که اگر کرونا به عنوان پدیده‌ای زودگذر باشد، می توان برای آن چاره جویی کرد، اما اگر قرار باشد به صورت طولانی مدت با آن مواجه باشیم، یکی از پیامدها و عوارض آن این است که مردم خسته خواهند شد و وقتی خسته شوند کمتر احتیاط می‌کنند و طبیعتا باید خود را به نوعی سازگار کنند که به زندگی عادی‌شان لطمه‌ای وارد نشود؛ به ویژه در زمینه دید و بازدیدها که مباحث زیادی وجود دارد و نمی توان از مردم انتظار داشت تا سنتی که با آن بزرگ شده‌اند و به نوعی سبک زندگی‌شان محسوب می‌شود را کاملا نادیده بگیرند.

وی ادامه داد: اما باید به این نکته هم توجه کنیم و تبلیغات‌مان را به این سمت و سو ببریم که ما اکنون در حال ترسیم دوره تاریخی از تمدن بشری هستیم و این شرایط را شاید در دوره‌هایی که جنگهای گسترده‌ای هم اتفاق افتاده تجربه کردیم.

این مددکار اجتماعی با بیان اینکه ناچاریم از هوش خود استفاده و راه حلی پیدا کنیم؛ یکی از این راه حل‌ها را کمک گرفتن از فضای مجازی عنوان کرد و گفت: هرچند دید و بازدیدهای مجازی نمی‌تواند جای دید و بازدیدهای واقعی و حضوری را بگیرد، اما برای جلوگیری از عوارض خطرناکی که می‌تواند غیرقابل جبران هم باشد، چاره‌ای نیست جز اینکه از ابزار فضای مجازی و ابزارهای مشابه استفاده کنیم.

یزدانی با اشاره به این که فضای مجازی یکی از راه‌های رفع بخشی از این محدودیت‌هاست، گفت: البته سیاست‌گذاران ما باید برای این موضوع فصل تبلیغاتی، اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی را باز کنند و صرف توصیه‌های مستقیم (که به خانه یکدیگر نروید و با فضای مجازی این نقیصه را جبران کنید) نمی‌توان راهگشایی کرد. باید برای این موضوع هزینه و در قالب سریالها و فیلم‌ها برنامه‌ریزی کنیم.

عضو هیات مدیره انجمن مددکاران اجتماعی ایران یکی دیگر از راه‌ها را گفت‌وگوی با مردم مطرح کرد و ادامه داد: یکی از نقیصه‌های مهمی که در کشور داریم ضعف گفت‌وگوی بین اجزای مختلف جامعه است؛ به عبارتی قشرهای مختلفی که در جامعه وجود دارند، به ویژه دولتمردان، مدیران و تصمیم‌سازان بسیار کم با مردم گفت‌وگو می‌کنند و تصور بر این است که مردم باید گوش به فرمان باشند، اما این تصور در این شرایط که با دشمن خطرناکی به نام اپیدمی کووید-۱۹ مواجه هستیم ممکن است چندان راهگشا نباشد.

وی معتقد است که باید از این شرایط برای اصلاح رویه‌ها استفاده کنیم. باب گفت‌وگو با مردم را باز کنیم و مردم را تشویق کنیم که اگر سوالی دارند بپرسند و پاسخ درستی هم بگیرند. این سوال باید برای سیاستگذاران ما وجود داشته باشد که چرا باوجود توصیه‌های بهداشتی موجود، تعدادی از مردم هنوز از ماسک استفاده نمی‌کنند؟ که یکی از دلایل آن می تواند ضعف اعتماد اجتماعی باشد.

یزدانی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: می‌توان از شرایط موجود به عنوان فرصت استفاده کرد و تغییر رویه‌ای را در جامعه بنا بگذاریم و مردم را تشویق کنیم که سوال بپرسند و از سوی دیگر خود را در هر موقعیت و شرایطی که هستیم ملزم بدانیم که مردم را توجیه کنیم به جای اینکه صرفا توصیه و دستور و جریمه کنیم، مردم را توجیه کنیم؛ مردم کشور ما مردمی عاقل و هوشمند هستند و اگر قانع و توجیه شوند که اتفاقی به نفع خود و جامعه است همکاری خواهند کرد.

وی ادامه داد: اکنون همه می‌دانند که رفع این اپیدمی تنها با همراهی جمعی می تواند اتفاق افتد.

 

 

 

 

پوران درخشنده: نقش پژوهش در فیلم‌های اجتماعی بسیار مهم است

تهران- ایرنا- کارگردان فیلم سینمایی «هیس دخترها فریاد نمی‌زنند»، گفت: فیلمنامه یک فیلم وقتی بر اساس یافته‌های پژوهشگرانه نوشته می‌شود عمق پیدا می‌کند.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا به نقل از روابط عمومی جایزه پژوهش سینمایی،پوران درخشندهکارگردان مطرح سینمای ایران که ردپای تحقیق و پژوهش در آثار اجتماعی ساخته وی کاملا مشهود است، درباره اهمیت پژوهش در آثار سینمایی گفت: نقش پژوهش به خصوص در فیلم‌های اجتماعی بسیار مهم است، چراکه فیلمساز باید بدین وسیله نموداری از مسائل مختلفی که جامعه با آن درگیر است را رسم و بر آن اساس در یک اثر، درباره آنها صحبت کند.

وی با تاکید بر اینکه پژوهش در آثار سینمایی باید جدی گرفته شود، افزود: تمام فاکتورهایی که برای عمق پیدا کردن یک فیلمنامه لازم است باید از طریق پژوهش به دست آید. پژوهش میدانی، کتابخانه‌ای و کارشناسی انواع مختلفی از پژوهش هستند که طبق نیاز هر اثری باید به آنها پرداخته شود. البته که هر سه این روش‌ها بسیار مهم هستند و باید رعایت شوند تا فیلمنامه‌نویس یا فیلمساز در نهایت بتواند به نتیجه مطلوبی برسد.

درخشنده درباره تجربیات شخصی خود در زمینه پژوهش در فیلم‌هایی که ساخته اظهار داشت: در کارهای خودم اصولا بر همین اساس جلو می‌روم زیرا من معتقدم پژوهش است که راه من را باز می‌کند و مسیر درست را نشانم می‌دهد. نمی‌شود بدون هیچ تحقیقی تنها بر اساس یک آیتم جلو رفت و فکر کنیم که می‌شود با آن یک اثر عمیق خلق کرد. همه مسائل و آسیب‌های اجتماعی روابط علت و معلولی دارند، نمی‌توان فقط به دنبال معلول راه افتاد و فیلم‌ ساخت. نقش پژوهش در اثر سینمایی انکارناپذیر است چراکه یک فیلمساز باید اثرش را بر اساس یک واقعیت اجتماعی که از همه زوایا به آن نگاه کرده است بسازد. فیلمنامه یک فیلم وقتی بر اساس یافته‌های پژوهشگرانه نوشته می‌شود عمق پیدا می‌کند.

درخشنده در بخش دیگری از صحبت‌هایش یادآور شد: نکته مهم دیگری که باید به آن توجه شود این است که برخلاف تصور نسبتا رایج تحقیق و پژوهش تنها مختص به یک کار تاریخی نیست، شما در یک فیلم کودک و نوجوان هم باید بر اساس اصل تحقیق جلو روید. نمی‌شود از دنیای کودک حرف زد ولی او را نشناخت و ندانست که او به چه موضوعاتی علاقه‌مند است. اینکه از چه خاستگاه و با چه روانشناسی به دنیای کودک می‌پردازیم تا اندازه ای مهم و تاثیرگذار است که باید با تحقیق درباره‌ همه جزئیات در این مسیر جلو رفت.

وی ادامه داد: در موضوع پژوهش چند فاکتور بسیار مهم وجود دارد که پیشتر به آنها اشاره کردم، اما دوباره تاکید می‌کنم هر سه بعد از پژوهش برای ساخت هر اثر لازم است. این مسئله مهم را فقط مختص یک فیلم تاریخی نمی‌دانم و به نظرم چنین نگاهی کاملا اشتباه است. در زمان معاصر هم در هر زمینه‌ای نیازمند پژوهش هستیم. ما یا برای خانواده، یا جوانان و نوجوانان، یا کودکان و یا افراد عام جامعه فیلم می‌سازیم. پس باید همه طیف‌های مختلف جامعه‌ را بشناسیم و این شناخت جز از طریق تحقیق و پژوهش، مطالعه، فیلم دیدن و به طور کلی پیگیر و جستجوگر بودن به دست نمی‌آید.

اختتامیه چهارمین دوره جایزه پژوهش سال سینمایی به دبیری بهروز محمودی بختیاری فروردین ۱۴۰۰ برگزار می شود.

 

 

 

 

 

مجری‌های مولف‌ به برنامه‌ها مشروعیت می‌بخشند

تهران- ایرنا- نویسنده، منتقد و کارشناس رسانه درباره نقش مجری در موفقیت یک برنامه معتقد است این مجری-مولف‌ها هستند که به برنامه هویت و اعتبار می‌دهند و به واسطه کاریزما و در حقیقت مهارت و محبوبیت‌شان به برنامه‌ مشروعیت می‌بخشند.

سیدرضا صائمی در گفت‌وگو با خبرنگار سینمایی ایرنا درباره تاثیر مجری در موفقیت یک برنامه تلویزیونی، اظهار داشت: بعضی برنامه‌ها مجری محور هستند و مجری به قدری به آن برنامه هویت می‌دهد که اگر او را از برنامه جدا کنی، برنامه از هم فرو می‌پاشد و ادامه نخواهد داشت. ماهیت این برنامه‌ها وابسته به هویت مجری است. نمونه بارز آن برنامه۹۰است، تصور کنید برنامه ۹۰ پخش می‌شد اما مجری آنعادل فروسی‌پورنبود، مسلم است که این برنامه اصلا شکل نمی‌گرفت.

وی ادامه داد: این مجری‌ها را می‌توان مجری مولف نامید؛ مجری‌هایی که حضور آنها به برنامه اعتبار می‌بخشد نه اینکه آنها از برنامه اعتبار بگیرند. مثلاشب شیشه‌ای رضا رشیدپورکهبهرام رادانرا به تلویزیون آورد وبهرام راداندر آن برنامه گفت من فقط به این دلیل که رضا رشیدپور مجری این برنامه بوده، آمدم.

صائمی تاکید کرد: موضوع به این برنمی‌گردد که مردم مجری را دوست داشته باشند یا نداشته باشند، مثلا شاید یک عده از فرزاد حسنی خوششان نیاید، اما برنامهکوله‌پشتی بافرزاد حسنیهویت پیدا کرد و بعد از او دیگر مثل قبل دیده نشد. همچنین نمونه بارز دیگر برای این موضوع برنامهماه عسل احسان علیخانیاست که برنامه‌های مشابه دیگری ساخته شد، اما نتوانست مثلماه عسل موفق باشد؛ حتی زمانی که افراد دیگری به جز علیخانی آن را اجرا کردند مورد توجه قرار نگرفت؛ماه عسل فقط با حضور احسان علیخانی هویت داشت.

 این مجری مولف‌ها هستند که به برنامه خود هویت و اعتبار می‌دهند و به واسطه کاریزمایی که دارند و در حقیقت مهارت و محبوبیتشان به برنامه‌ای که اجرا می‌کنند مشروعیت می‌دهند.

این کارشناس رسانه اظهار داشت: ما برنامه‌های متعددی داریم که برنامه خوبی است و مجری هم توانایی اجرا را دارد اما به دلیل نداشتن کاریزما و محبوبیت مجری در جامعه، آن برنامه دیده نمی‌شود؛ خیلی از برنامه‌های صبحگاهی و عصرگاهی تلویزیون از این جمله است. حتی گاهی با مجری‌هایی مواجه می‌شویم که به لحاظ اجرا درست عمل می‌کنند اما چون خودشان کاریزمای لازم را ندارند، یا قدرت اجرایشان به اندازه‌ای نیست که مخاطب جذب آنها شود و برنامه را دنبال کند، به نتیجه نمی‌رسند.

 در برخی برنامه‌ها گاهی با این مورد برخورد می‌کنیم که یک قسمت از برنامه موضوع قابل توجه و پرباری دارد و برنامه بسیار خوبی حاصل می‌شود اما به دلیل اینکه آن برنامه در کلیت مورد توجه قرار نگرفته، آن قسمت‌های خوب هم دیده نمی‌شود و از دست می‌رود، زیرا جذابیت برنامه به دلیل محتواست نه مجری.

در اجرا هم مثل بازیگری نبوغ و استعداد خیلی بیشتر از سواد کارایی دارد

صائمی در ادامه اجرا و بازیگری را مقایسه کرد و گفت: در اجرا هم مثل بازیگری با این موضوع مواجهیم که گاهی بازیگر یا مجری باسواد است، اما تاثیرگذار نیست و بازی یا اجرای خوبی ندارد. بنابراین من فکر می‌کنم در مجری‌گری هم مثل بازیگری در خیلی از مواقع سویه هنری به سویه مهارتی می‌چربد. عرصه اجرا هم مثل آموزشگاه‌های بازیگری است که اگر استعداد نباشد بازیگر در نمی‌آید. در اجرا هم نبوغ و استعداد خیلی بیشتر از سواد کارایی دارد.

وی افزود: در خیلی از برنامه‌ها مجری به شدت سعی می‌کند فضا را تلطیف کند اما نه تنها به نتیجه نمی‌رسد بلکه بدتر هم می‌شود. حتی می‌توانیم بگوییم اجرا بیشتر شبیه بازی در تئاتر است چون خیلی از اجراها زنده است و زمانی برای کات دادن و اصلاح اشتباهات وجود ندارد، بنابراین باید اطلاعات و تسلط مجری به کارش به قدری باشد که بتواند برنامه را پیش ببرد.

مجری اگر محبوبیت و مقبولیت هم داشته باشد اما در اجرا ضعیف باشد قطعا مخاطب را پس می‌زند و مورد توجه قرار نمی‌گیرد و کوچک‌ترین حرکات او مثل حرکات دست و زاویه نگاه به دوربین در ذهن مخاطب می‌ماند و کوجب می‌شود مخاطب با مجری ارتباط خوبی برقرار نکند، حتی اگر او را دوست داشته باشد.

وی تصریح کرد: ما برنامه‌هایی در تلویزیون داریم که ۲۰ -۳۰ سال است روی آنتن می‌رود، اما مخاطب برنامه را با نام مجری نمی‌شناسد و به واسطه حضور آن مجری و جذابیت اجرایش برنامه او را دنبال نمی‌کند. این افراد شاید در یک مقطعی به دلیل نبود برنامه‌های متعدد یا موضوعاتی که به آن پرداخته‌اند مورد توجه واقع شده‌اند، اما در ادامه نتوانسته‌اند آن روند را ادامه دهند. با همه اینها از نظر من این مجری‌ها هستند که به برنامه‌ها اعتبار می‌دهند. به همین دلیل ما برنامه‌های ترکیبی خیلی خوبی در تلویزیون داریم که محتوای بسیار خوبی دارند، اما به دلیل اینکه مجری محبوبی ندارند دیده نمی‌شوند. حتی زیبایی چهره در مجری‌گری تاثیرگذار است، اما این چهره نمی‌تواند تنها دلیل یا یکی از دو دلیلی باشد که یک برنامه موفق شود. بنابراین یک گروه کامل لازم است که یک مجری بتواند موفق باشد و آن مجری خیلی موفق بتواند یک برنامه خیلی موفقی را ارائه دهد.

صائمی تاکید کرد: قواعد مجری‌گری نزدیک به قواعد بازیگری است و لزوما داشتن چهره، دانش، تیپ و ظاهر خوب دلیل بر مجری خوب بودن نیست؛ نه اینکه تاثیر نداشته باشد اما قطعا دلیل بر موفقیت نیست، دقیقا مثل بازیگری که باید یک چیزی در وجود شخص باشد.

وی ادامه داد: وقتی کسی در اجرا صاحب سبک می‌شود، صاحب سبک بودنش لزوما به دلیل پیروی از یک سری اصول اجرا نیست و فقط می‌تواند کمک‌کننده باشد. مجری‌گری به یک آنی نیاز دارد، بخشی از آن غریزی و فطری و مبتنی بر استعداد است که اگر تربیت شود مجری را به همان آنی می‌رساند که موجب می‌شود مجری موفقی باشد. طبیعت و تربیت در کنار هم برای رسیدن به یک مجری خوب لازم است که اگر این دو در کنار هم قرار بگیرند حاصلش به وجود آمدن یک مجری خوب است. برخی برنامه‌ها مثل تاک‌شوها اساسا مجری محور هستند و اگر مجری قدرتمند نباشد برنامه مورد توجه قرار نمی‌گیرد و طبیعتا ادامه هم پیدا نمی‌کند.

برنامه‌های تلویزیونی برای موفقیت در بازنمایی محتوا به فرم جذاب و اثرگذار نیاز دارند

این نویسنده در ادامه درباره میزان تاثیر مثبت موضوع محور بودن در موفقیت یک برنامه بیان کرد: اگر موضوع را به منزله محتوا در نظر بگیریم در برنامه تلویزیونی به دلیل اینکه رسانه است و زبان رسانه زبان فرم است، بنابراین به صرف اینکه یک موضوعی جذاب باشد نمی‌تواند مخاطب را با خودش همراه کند. این موضوع جذاب باید در یک فرم رسانه‌ای صورت‌بندی شود.

ما در برنامه‌های مذهبی به لحاظ محتوایی خیلی غنی هستیم، به قدری مفاهیم بلند عرفانی و اخلاقی داریم، به قدری معارف دینی ما پر از محتواهای جذاب است که از لحاظ محتوا هیچ کمبودی نداریم، بنابراین مشکل ما تولید محتوا نیست. در برنامه‌های ترکیبی موضوع محور، مشکل ما موضوع نیست زیرا موضوعات بسیار جذابی داریم، اما آنچه باعث می‌شود برنامه‌های موضوع محور زمین بخورد این است که فرم و زبان اجرایی مناسبی برایشان انتخاب نشده است.

صائمی تاکید کرد: وقتی از محتوا و موضوع در برنامه‌های ترکیبی مجری محور صحبت می‌کنیم، فرم و ساختار برنامه اهمیت بیشتری نسبت به محتوا، مضمون و درونمایه دارد. نه اینکه هر موضوعی اگر فرم خوبی داشته باشد مورد توجه قرار می‌گیرد. برنامه‌های تلویزیونی برای اینکه در بازنمایی محتوایشان موفق باشند، به شدت به فرم جذاب و اثرگذار نیاز دارند. فرم به شدت می‌تواند به محتوا کمک کند به همین دلیل در اجرا و در برنامه‌های ترکیبی موضوع به خودی خود هیچ مشروعیتی به برنامه نمی‌دهد.

 

 

آخرین آمار کاربران اینترنت موبایل و ثابت/ کم اقبالی به ثابت

آخرین گزارش رگولاتوری از وضعیت اینترنت کشور از نفوذ ۱۰۴ درصدی اینترنت حکایت دارد به نحوی که نزدیک به ۹۳ درصد مردم کاربر اینترنت موبایل هستند اما نفوذ اینترنت ثابت خانگی همچنان ۱۱ درصد است.

به گزارشخبرنگار مهر، گزارش سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی مربوط به توسعه ارتباطات پهن باند ثابت و سیار در کشور تا پایان آذرماه سال ۹۹ است. برآوردهای رگولاتوری نشان می‌دهد که ضریب نفوذ اینترنت پهن باند ثابت در کشور ۱۱.۵۷ درصد است و این آمار نسبت به ۳ ماهه قبل از این، تغییر محسوسی نداشته است. هم اکنون ۹ میلیون و ۷۱۸ هزار و ۴۳۹ نفر در کشور از فناوری‌های اینترنت ثابت استفاده می‌کنند و نسبت به ۳ ماهه دوم سال ۹۸ تنها حدود ۳۰۰ هزار نفر به این آمار اضافه شده است.

کم اقبالی اینترنت ثابت به نارضایتی کاربران از کیفیت و قیمت این فناوری مربوط می‌شود و با وجودی که پیش بینی می‌شد در یک سال اخیر به دلیل شیوع ویروسکروناو رواج آموزش مجازی، کاربران بسیاری به سمت استفاده از اینترنت ثابت سوق پیدا کنند، اما به دلیل عدم توسعه این بخش، کاربران استفاده از اینترنت موبایل را ترجیح داده‌اند.

هم اکنون ضریب نفوذ اینترنت موبایل در کشور ۹۲.۴۹ درصد است و بیش از یک میلیون نفر در کمتر از ۳ ماهه گذشته به تعداد مشترکان اینترنت موبایل افزوده شده است.

در پایان ۳ ماهه سوم سال ۹۹ بیش از ۷۷ میلیون و ۷۰۶ هزار و ۸۸۵ نفر مشترک اینترنت موبایل در کشور هستند. این در حالی است که ضریب نفوذ اینترنت سیار در ۳ ماهه دوم سال ۹۹ حدود ۹۱ درصد بوده و ۷۶ میلیون و ۵۳۱ هزار نفر در کشور مشترک اینترنت موبایل بودند.

ارزیابی رگولاتوری بر مبنای فناوری‌هایی مانند XDSL ، FTTX ، وای فای و TDLTE در حوزه پهن باند ثابت و نیز فناوری ۳G و ۴G در حوزه پهن باند سیار انجام شده است.

این آمار نشان می‌دهد که در مجموع، ضریب نفوذ اینترنت در کشور ۱۰۴.۰۶ درصد است و ۸۷ میلیون و ۴۲۵ هزار و ۳۲۴ نفر مشترک اینترنت پهن باند هستند.

بر اساس آماری که سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات اعلام کرده است ۸۸.۸۸ درصد مردم از اینترنت نسل سه و چهار موبایل استفاده می‌کنند و سهم اینترنت adsl حدود ۹ درصد است. در همین حال بیش از یک درصد مردم نیز مشترک اینترنت TDLTE هستند.

بررسی وضعیت ضریب نفوذ اینترنت در کشور نسبت به سال ۹۸ نیز حاکی از آن است که سال گذشته تعداد مشترکین اینترنت موبایل ۶۸ میلیون نفر اعلام شده و ضریب نفوذ اینترنت پهن باند نیز در پایان سال ۹۸ به ۹۴ درصد رسید.

از سوی دیگر طی یک سال گذشته رشد نفوذ اینترنت موبایل نسبت به سال ۹۸ حدود ۱۰ درصد و رشد نفوذ اینترنت ثابت حدود یک درصد بوده است.

 

 

 

جامعه ما آزمایشگاهی برای اعتبارسنجی نظریات غرب بود/ علوم انسانی کمکی به حل مسائل جامعه نکرده

استاد دانشگاه علامه با بیان اینکه علوم انسانی چون بومی اندیش نبوده کمکی به حل مسائل جامعه نکرده گفت: جامعه ما آزمایشگاهی برای اعتبارسنجی نظریات غرب بوده و این باعث ناکارآمدی جامعه و اقتصاد شده است.

جامعه ما آزمایشگاهی برای اعتبارسنجی نظریات غرب بود/ علوم انسانی کمکی به حل مسائل جامعه نکرده

به گزارش خبرنگار تشکل‌های دانشگاهی خبرگزاری فارس، علی آدمی مسئول گروه بین الملل دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبائی در دومین نشست هم اندیشی « تحول علوم انسانی زمینه ساز تحقق بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی» که به همت مرکز هم اندیشی نهاد رهبری و بسیج اساتید و گروه معارف اسلامی در دانشگاه علامه برگزار شد، گفت: باید مسئله‌محورتر وارد مسائل تحول علوم انسانی شد و یک قدری از کلیات فاصله گرفت و سراغ الگوهای عینی رفت. برای اینکه تحول در علوم انسانی را از این حالت خوفناک که متاسفانه به وجود آمده،  که البته به ناحق خوفناک شده، نجات دهیم.

وی تصریح کرد: همین که شما بحث از الگوی تحول در علوم انسانی- اسلامی می‌کنید، انگار شما در خلاف جهت آب و در خلاف جهت علم حرکت می‌کنید و یک سری مطالب غیرعلمی و غیرمستند بر پایه شهودات و تجارب غیربشری که غیرعلم نامیده می شود، می خواهید جایگزین کنید.

آدمی تاکید کرد: وقتی صحبت از تحول در علوم انسانی و تحول در علوم انسانی اسلامی می‌کنیم، بخش مهم آن بومی اندیشی است و البته بخش مهم دیگر آن بومی‌سازی است. یعنی ما باید بخشی از آنچه که تحت عنوان علم در دنیا است و می‌تواند دارای اصول ثابتی باشد، بایدآن رابپذیریم. بحث مهم دیگر در تحول علوم انسانی بحث نقد معرفت و تمدن غربی است، یعنی بعضی اوقات نگاه نقدگونه نسبت به این تمدن و بعد چالش هایی که این تمدن ایجاد کرده، داریم.

این استاد دانشگاه یادآور شد: اینجا نفی علوم در غرب نیست و این را باید جا انداخت که بحث تحول، بحث نفی علوم نیست، منتها بحث این است که کدام علم؟ علمی که ما از آن در غرب صحبت می‌کنیم در فضا پسا پوزیتیویستی شکل می گیرد. به طوری که پست مدرنیست ها دیگر صحبت از نظریه و تئوری در دنیای کنونی نمی کنند و باور دارند، نمی‌توان به نظریه اعتقاد داشت و بحث گفتمان ها را مطرح می‌کنند.

وی یادآور شد: در کشور ما هنوز وقتی صحبت از علم می شود، مشاهده می کنیم همان دیدگاه سنتی شش دهه قبل غرب را مطرح می‌کنیم و فضای عمومی و نخبگی از آن فراتر نمی رود. نتیجه این می شود که الان علم در غرب بر اساس جامعه‌شناسی تفهمی شکل می‌گیرد و بر اساس برساخت گرایی الکساندر ول برساخت می‌شود و در تفاهم بین الاذهانی هابرماست به عمق گذاشته می شود و چون بسیاری از نظریه ها نمی‌توانند در تفاهم بین الاذهانی قرار بگیرند و رابطه‌ای با قدرت پیدا نمی کنند، طبیعتا از قدرت باز می ایستند.

آدمی ادامه داد: نکته مهم دیگر بحث کارآمدی است، یعنی چرا علوم انسانی در کشور به کارآمدی کشور کمک نکرده است؟ علوم انسانی کمکی به حل مسائل جامعه نکرده است، چون بومی اندیش نبوده است، چون اساس شکل‌گیری این علوم انسانی از فضای خودجوش و خود اندیش جامعه ایرانی نبوده است و روابط و جامعه شناسی غرب جایگزین شده است.

وی افزود: جامعه ما آزمایشگاهی برای اعتبارسنجی نظریات غرب بوده است و این باعث ناکارآمدی جامعه و اقتصاد جامعه شده است و خود این ناکارآمدی، علوم انسانی را تضعیف کرده و در کشور فاکتور به نام انقلاب اسلامی خورده است، در حالی که علم آن برای غرب است و علم غربی مبتنی بر فهم و مسئله غربی است و طبیعی است، نتوانسته کمکی به حل مسائل جامعه کند.

این استاد دانشگاه گفت: رهبری در پاسخ به کسانی که ادعا می‌کنند از انقلاب اسلامی باید عبور کرد، می‌فرمایند، اتفاقا آنچه که باعث توفیقات انقلاب اسلامی در این ۴ دهه بوده، به مدد آرمان‌ها و همان گفتمان اصیل انقلاب بوده و هر چقدر ما از آنها دور شده‌ایم با مشکل مواجه شده‌ایم و اساساً بیانیه گام دوم، پاسخی به آنان بود که معتقد به زوال گفتمان انقلاب اسلامی ایران بودند.

آدمی افزود: نکته دیگر، آنچه که جامعه ما را به لحاظ تحول در علوم انسانی عقب نگه داشته است، اینکه ما تفاهم بین الاذهانی و نخبگانی در این حوزه نداشته ایم و در مقاطع مختلف تاریخی با گسست روبه‌رو شده‌ایم.

وی گفت: رهبری در گام دوم می فرمایند، وقتی ما انقلاب اسلامی را تحویل گرفتیم، از صفر شروع کردیم و اگر چهل سال انقلاب اسلامی ایران را با چهل سالگی انقلاب الجزایر،فرانسه،چینو روسیه مقایسه کنیم، مشاهده می‌کنیم چقدر انقلاب اسلامی ایران جلوتر بوده است.

آدمی اظهار داشت: بسیاری از تحلیلگران معتقدند، کشور ما با بحران ایده در دو سده اخیر در بحث بومی اندیشی و علوم انسانی و توسعه کشور روبرو بوده است و انقلاب اسلامی پاسخ به این گفته است.

وی گفت: به عنوان نکته آخر، باید مشخص کنیم در حال حاضر، مراد از علم چیست؟ آیا ما الان علم بدون ارزش داریم؟ در حال حاضر علومی مانند علوم پزشکی که تا چند دهه قبل جزو علوم دقیق بوده، الان در حال پیوستن به حوزه‌های علوم انسانی است. مهم این است که ما امروز یک فهم بومی ارائه کنیم. این فهم بومی لازمه‌اش مسئله شناسی واحد است، یعنی ‌فهم واحد و نخبگانی.

 

 

 

۵ ترفند فریبنده هکر‌ها برای بازی با روان شما/کلمات جادویی که شما را در اختیار سارقان مجازی در می‌آورد

در این خبر با ۵ ترفند روانشناختی که هکر‌ها برای فریب کاربران هنگام بارگیری اطلاعات استفاده می‌کنند، آشنا می‌شوید.

به گزارش خبرنگار حوزه دریچه فناوری گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان، مجرمان سایبری برای فریب کارمندان و افراد برای باز کردن، کلیک کردن و بارگیری اطلاعات از طریق ایمیل، به طرز خارق‌العاده‌ای روش‌های زیرکانه و هوشمندانه‌ای طراحی می‌کنند. این طرح های فیشینگ به منظور دستیابی به داده‌های ارزشمند شرکت یا آسیب رساندن به یک سازمان اجرا می‌شوند. شرکت‌ها به خوبی از این خطرها آگاه هستند و بسیاری از آنها سعی می‌کنند با آموزش به کارکنان خود در مورد کلاهبرداری های جدید فیشینگ و امکان فیشینگ‌، در رده جدیدترین برنامه‌ها قرار بگیرند.

چگونه طرح‌های فیشینگ می‌توانند اینقدر موفق باشند؟

هکرها ساده ترین راه را برای کشف اطلاعات حساس شرکت با استفاده از روشی کشف کرده اند که شامل سوءاستفاده از نقص فنی یا از طریق متوسل شدن به خشونت، تهدید یا حتی تماس شخصی نیست. آنها به سادگی از اصول اولیه مهندسی اجتماعی استفاده می‌کنند که احساسات انسانی را شکار می‌کنند. ثابت شده است که ایمیل‌هایی که باعث می‌شود قربانی هدف قرار بگیرد و احساس  ترس یا احساسات شدید دیگری می‌کند، که باعث می‌شود آنها بدون فکر، عمل مورد نظر را انجام دهند، این کار معمولاً کلیک کردن روی پیوند مخرب یا باز کردن پرونده آلوده است. همانطور که بنگاه های اقتصادی تلاش می‌کنند از این حملات مهندسی اجتماعی فیشینگ جلوگیری کنند، عنصر انسانی هر بار آن‌ها را برنده خواهد کرد: طبق ۹۰ درصد TechRadar، نقض داده ها ناشی از خطای انسانی است. انسان ها ثابت کرده اند بارها  ضعیف ترین حلقه در زنجیره سایبری هستند.

حالا ۵ ترفند روانشناختی برتر را که هکرها در حملات فیشینگ استفاده می‌کنند ، بررسی می‌کنیم:

ترس از هیچ چیزی وجود ندارد به جز ترس از خود

احساس ترس هنگامی فعال می‌شود که قربانی معتقد باشد اگر عمل نکند اتفاق وحشتناکی رخ خواهد داد. خطر قریب الوقوع اغلب آنقدر واقعی به نظر می‌رسد که قربانی را فریب می‌دهد تا پاسخ دهد. مجرمان اینترنتی آموخته اند که ایمیل‌های فیشینگ که باعث وحشت یا ترس می‌شوند، منجر به کلیک قربانی برای اطلاعات بیشتر می‌شود. به عنوان مثال، ایمیلی که ادعا می‌کند از طرف یک شرکت حقوقی درباره حضور در دادگاه با “اعلامیه دادگاه” پیوست شده است. یا ایمیلی که ادعا می‌کند از سازمان امور مالیاتی است توضیح می‌دهد که قربانی بدهکار مالیات است یا در حال بازرسی است، که این اطلاعات همراه با سند جزئیات است. قربانیانی که طعمه روانشناسی حمله فیشینگ می‌شوند و روی این پیوند‌های مخرب کلیک می‌کنند یا این پرونده‌ها را بارگیری می‌کنند، اغلب در سیستم عامل‌های خود بارگیری و نصب می‌شوند.

استفاده از کلمه “عجله کن، فوری است!”

مدت هاست که بازاریابان ایمیل می‌دانند که ایجاد احساس فوریت یکی از بهترین راه‌ها برای سوق دادن کاربران به عمل است. کلماتی مانند “اکنون اقدام کن” یا “پیشنهاد امروز پایان می‌یابد” یک واکنش روانشناختی به نام FOMO ایجاد می‌کنند: ترس از دست دادن. هکر‌ها نیز با درک این نکته که پیام‌های فوری باعث می‌شود قربانیان ابتدا اقدام کنند و بعداً فکر کنند، روی موج اضطراری پرش کردند. به عنوان مثال، هکر‌ها از حمله مصالحه با ایمیل تجاری (BEC) استفاده می‌کنند که در آن مهاجم به یک حساب ایمیل شرکت حمله می‌کند یا خود را هک می‌کند و “یک مرجع ادراکی” مانند یک ناظر را جعل می‌کند تا قربانیان را سریع وارد عمل کند. “رئیس” ممکن است با ارسال پیام کوتاه  درخواست پر کردن فرم یا پرداخت سریع را انجام دهد؛ و چه کسی می‌خواهد رئیس را با تأخیر دیوانه کند؟

5 ترفند روانشناختی که هکرها برای فریب شما در بارگیری پرونده ها استفاده می کنند

پول را به من نشان بده

طرح‌های مربوط به پول مورد علاقه هکر‌ها است، زیرا آن‌ها می‌دانند که اکثر مردم ذاتاً “حریص” هستند. متوسل شدن به تمایل قربانی برای داشتن ثروت یا قدرت قلاب اثبات شده در زمینه دستکاری روانی است. علاوه بر این، در زمان‌هایی مانند اکنون، که اخراج‌های مربوط به COVID معمول است، ممکن است قربانیان به دلیل ناامیدی یا اضطراب، روی چیزی کلیک کنند. به عنوان مثال ایمیلی از سازمان امور مالیاتی به قربانیان می‌گوید که چک‌های استرداد شده مدت‌ها در انتظار آن‌هاست و آن‌ها را به باز کردن ضمیمه دستورالعمل‌های دریافت پولشان راهنمایی می‌کند. مثال دیگر ارسال ایمیل جعلی از بانک جهت هشدار به شرکت در مورد مشکلی یا اطلاع دادن از پرداخت سود با هدف فریب آنها برای وارد کردن شناسه بانکی و رمز عبور است.

توجه کنید، جزئیات را از دست می‌دهید

هکر‌ها با ایمیل‌های حمله مهندسی اجتماعی که شامل آرم‌هایی با ظاهر مشابه یا سایر عناصر طراحی شده برای شباهت زیاد به یک تجارت قانونی است، قربانیان را فریب می‌دهند. این ایمیل‌ها به منظور جلب توجه قربانیان در جای دیگر است، بنابراین آن‌ها جزئیات کوچکی را که باعث فریبکاری می‌شود، انتخاب نمی‌کنند. به عنوان مثال، ایمیل‌های جعلی تأیید حمل و نقل FedEX یا UPS که تشخیص آن‌ها غیر از واقعیت دشوار است. یا یک ایمیل جعلی با رمز عبور Dropbox جعلی تنظیم مجدد کرده است که باعث می‌شود کاربران بی گناه با کلیک روی پیوند “رمز ورود خود را به روز کنند”. طبق گزارش Wombat’s State of the Phish email ، مثرترین ایمیل فیشینگ برای بازنشانی گذرواژه، ایمیلی است که به نظر می‌رسد از بخش فناوری اطلاعات خود شما باشد.

ایجاد اتصال شخصی

بهترین راه برای متقاعد کردن یک قربانی برای کنار گذاشتن مراقبت، ایجاد احساس اعتماد است. هکر‌ها ممکن است سعی کنند روابط شخصی خود را با ایجاد پروفایل‌های جعلی در شبکه‌های اجتماعی و اتصال به مرور، با هدفی خاص ایجاد کنند. آن‌ها ممکن است با ارسال پست‌های شغلی جعلی از طریق LinkedIn یا ارسال لینک‌های نامناسب از طریق پیام رسانی فیسبوک، یک قربانی را به دام خود بیندازند. یا ممکن است با ربودن یک مکالمه مشروع بین دو طرف مورد اعتماد، از میانبر استفاده کنند. به گفته ZDNet، مکالمه هنگامی رخ می‌دهد که هکر‌ها به موضوع‌های ایمیل بین دو نفر نفوذ می‌کنند، محتوای مخرب را ارسال می‌کنند در حالی که به نظر می‌رسد شخصی که قربانی با او فقط صحبت می‌کرده شخصی است که پیام را به عقب و جلو می‌فرستد.

5 ترفند روانشناختی که هکرها برای فریب شما در بارگیری پرونده ها استفاده می کنند

آیا می‌توان به محافظت کامل در برابر پرونده‌های تسلیحاتی ارسال شده از طریق حملات فیشینگ دست یافت؟

دنیایی را تصور کنید که کارمندان می‌توانند بدون اینکه دوباره فکر کنند، روی هر پیوست ایمیلی که به آن برخورد می‌کنند کلیک کرده و بارگیری کنند. خوب، با استفاده از Votiro’s Secure File Gateway، محافظت کامل در برابر پرونده‌های مخرب صرف نظر از منبع فایل  امکان پذیر است. برخلاف راه حل‌های امنیتی مبتنی بر ردیابی که عناصر مشکوک را اسکن می‌کند و برخی از پرونده‌های مخرب را مسدود می‌کند، فناوری انقلابی مثبت Votiro تنها عناصر ایمن هر پرونده را جدا کرده که برای کاربر اطمینان حاصل شود که صد درصد از فایلی که وارد سازمان می‌شود ایمن بوده و شامل پیوست‌های ایمیل و ایمیل خود پرونده‌ها است.

اشتراک گذاری
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on print
Print
جدیدتربن مطالب
مطالب مرتبط
دیدگاه‌ها

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *