لودینگ

ارتباطات اجتماعی ۱۹ اسفند

ارتباطات اجتماعی

ارتباطات اجتماعی ۱۹ اسفند

حل ۱۰ معما برای سنجش مهارت‌های بقای شما

۱۰ معما برای شما در نظر گرفته شده که با حل کردن آن بتوانید مهارت تفکر خودتان در شرایط سخت برای زنده ماندن را بسنجید.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، افراد در شرایط مواجهه با خطر بدون فکر کردن عملی را انجام می‌دهند. افرادی مثل آتش نشانان، پرستاران و پلیس، مغز خود را به گونه‌ای برنامه ریزی کرده‌اند که بتوانند غلبه بر ترس داشته باشند. افراد عادی نیز می‌توانند با تجربه و تکرار به این مهارت دست یابند.

ممکن است شما به این آسانی امکان تجربه و تکرار موقعیت‌های گیر افتادن در یک اتاق محبوس در حال پرشدن آب یا در حال آتش گرفت را نداشته باشید، اما روش‌هایی برای سنجش مهارت‌های بقای شما وجود دارند که می‌توانند به شما در این رابطه کمک کنند.

به همین منظور ۱۰ معما برای شما در نظر گرفته شده که با حل کردن آن بتوانید مهارت تفکر خودتان در شرایط سخت برای زنده ماندن را بسنجید.

۱. اتاق پر آب

تصور کنید که در یک اتاق پر آب که تا ۲ دقیقه دیگر کاملاً پر می‌شود، گیر افتاده‌اید. تا رسیدن نیرو‌های کمکی ۵ دقیقه زمان نیاز هست. برای زنده ماندن در این ۳ دقیقه ۳ ابزار در اختیار دارید، کدام را انتخاب می‌کنید؟

طناب، سطل یا نی؟

جواب صحیح:سطل، قراردادن سطل بر روی سر شما، باعث ایجاد یک بسته هوایی می‌شود که می‌تواند برای مدتی هوای مورد نیاز شما را تأمین کند.

۲. هواپیما در آتش

تصور کنید که در یک هواپیما مجبور به فرود اضطراری شدید. پس از فرود در حالی که در جای خود گیر افتاده‌اید، هواپیما آتش می‌گیرد. شما برای زنده ماندن ۳ وسیله در اختیار دارید، کدام را انتخاب می‌کنید؟

کپسول کوچک آتش نشانی، مخزن کوچک آب گرم با روکش پشمی یا بالش گردنی؟

جواب صحیح:مخزن آب گرم. شما می‌توانید از پشم به عنوان یک ماسک موقت برای محافظت از خود استفاده کنید.


بیشتر  بخوانید

۳. جهش آزمایشگاهی

تصور کنید که داخل یک آزمایشگاه که در آن ویروسی عجیب شیوع یافته گیر کرده‌اید. ۳ درب برای خروج از این آزمایشگاه وجود دارد، کدام را انتخاب می‌کنید.

یک درب به داخل اتاق گیاهان گوشت خوار باز می‌شود، درب دیگر به اتاق زنبور‌های جهش یافته عظیم یا اتاق ببر‌های جهش یافته گرسنه؟

جواب صحیح:اتاق گیاهان گوشت خوار، چون این گیاهان توانایی حرکت ندارند و شما می‌توانید از کنار آن‌ها عبور کنید.

۴. نیش مار

تصور کنید که در جنگل قسمت پایین پای شما توسط مار نیش زده شده است. شما ۳ کار می‌توانید انجام دهید:

اینکه با استفاده از انعطاف بدنیتان زهر را بیرون بکشید، یا بی حرکت نشستن و گذاشتن شریان بند بر روی محل گزش یا بدون حرکت نشستن برای جا به جا نشدن سم شما چه کار می‌کنید؟

جواب صحیح:شما باید بی حرکت بنشینید تا سم در بدنتان جا به جا نشود.

۵. جعبه‌های درد

شما به صورت پابرهنه در حال قدم زدن هستید که به یکباره سه جعبه در مقابل شما قرار می‌گیرد که مجبورید از روی یکی از آن‌ها رد شوید، کدام را انتخاب می‌کنید؟

جعبه ذغال داغ، جعبه میخ یا جعبه شیشه شکسته؟

جواب صحیح:کم آسیب‌ترین جعبه، ذغال داغ است.

۶. توقف گردباد

پس از یک رانندگی طولانی برای استراحت توقف می‌کنید که می‌بینید یک گردباد بزرگ به سمت شما می‌آید، شما سه گزینه دارید

بالا رفتن از درخت، پیدا کردن خندق روی زمین و ماندن در ماشین. شما کدام را انتخاب می‌کنید.

جواب صحیح:بهترین شانس برای آسیب کمتر پیدا کردن خندق و رفتن درون آن است.

۷. برخورد فیل

در حال گشتن در جنگل به ناگاه با یک فیل وحشی مواجه می‌شوید و ۳ گزینه دارید، فرار، بالا رفتن از درخت و یا بالا رفتن از تپه؟

جواب صحیح:فیل‌ها خیلی به حرکت در سربالایی علاقه ندارند، بنابراین بهترین گزینه بالا رفتن از تپه است.

۸. گیر افتادن در اقیانوس

شما در آب‌های عمیق اقیانوس گیر افتاده‌اید، و کسی را برای نجات خود نمی‌بینید. یک جعبه با ۳ وسیله در کنار شماست، کدام وسیله را انتخاب می‌کنید؟

چوب بیس بال، شلوار جین و یا دوربین شکاری؟

جواب صحیح:شلوار جین. گره زدن انتهای قسمت پای شلوار جین می‌تواند به شما در درست کردن یک جلیقه موقت نجات کمک کند.

۹. آتش در اتاق

شما در یک اتاق در حال سوختن محبوس شده‌اید. دود غلیظی در داخل اتاق وجود دارد. شما نمی‌توانید پنجره‌ها را ببینید و در نیز مسدود شده است.

آتش نشانان در راه هستند شما باید تا رسیدن آن‌ها زنده بمانید. ۴ گزینه دارید، کدام را انتخاب می‌کنید؟

نشستن روز زمین و پایین نگه داشتن بدن، یا رفتن روی صندلی و نزدیک شدن به سقف، یا در آوردن لباس‌ها برای خنک شدن و یا مخفی شدن زیر میز کار؟

پاسخ صحیح:نشستن و پایین نگه داشتن بدن راه بهتری برای محافظت بدن از دود غلیظ است.

۱۰. برج خطرناک

در یک شب مهتابی در یک بیابان، به یک برج می‌رسید که جادوگری شیطانی در آن به طرز تهدید آمیزی به شما نگاه می‌کند.

او به شما می‌گوید که اگر می‌خواهید جان خود را نجات دهید، باید بگویید که ارتفاع برج چقدر است. برای سنجش ارتفاع برج چند وسیله در اطراف شماست، کدام را انتخاب می‌کنید؟

چند شاخه درخت روی زمین افتاده، ساعت مچی و یا سایه خودتان؟

پاسخ صحیح:بهترین گزینه استفاده از سایه خودتان برای حدس زدن اندازه برج است.

 

 

 

آیا استناد به اسکرین شات و پیام در محاکم قضایی قابل بررسی است؟

 سه شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۴۶

پیشرفت فناوری و توسعه روزافزون ابزارهای الکترونیک و استفاده از آن‌ها در زندگی روزمره موجب شده است این وسایل در اهمیت خود را در اثبات وقایع حقوقی یا بروز جرائم نشان دهند.

به گزارش خبرنگار حوزه حقوقی و قضاییگروه دانشگاهی خبرگزاری آنا، نام پدیده‌ای به نام اسکرین شات در سال‌های اخیر در پرونده‌های مختلف از خانوادگی گرفته تا کلاه‌برداری‌های کلان که از طریق شبکه‌های اجتماعی و در بستر فضای مجازی رخ می‌دهد به وفور به چشم می‌خورد و در موارد زیادی طرفین دعوی یا شکایت به متن پیام در فضای مجازی واسکرین شات برای اثبات حرف خود استناد می‌کنند. اما متن پیام فضای مجازی و «اسکرین شات» در چه شرایطی قابل استناد هستند؟

درگذشته به دلیل محدود بودن فعالیت در فضای مجازی قانون‌گذار کمتر به موضوع جرائم در فضای مجازی پرداخته و ادله الکترونیکی برای اثبات دعوی به‌نوعی مورد کم‌توجهی واقع‌شده بود؛ اما از سال ۱۳۸۲ به بعد با تصویب قانون تجارت الکترونیک، ادله الکترونیکی به‌عنوان ادله اثبات دعوی موردتوجه قرار گرفت. بااین‌حال با تصویب قانون جرائم رایانه‌ای، قانون‌گذار به‌صورت صریح به موضوع جرم در فضای مجازی پرداخته است.

زمانی که فردی توسط پیامک در موبایل و یا شبکه‌های اجتماعی تلگرام، واتساپ و … در رابطه با ارعاب، ایجاد هراس، آبروریزی و اخاذی مالی و گاهی بهانه‌ای برای اجبار به کام‌جویی‌های غیراخلاقی توسط فرد دیگری تهدید می‌شود که از صحبت‌های او اسکرین شات (عکس از صفحه موبایل و …) دارد و از وی اخاذی می‌کند یا برعکس فردی با جملاتی در این فضا تهدید جانی می‌شود، قانون‌گذار امکان شکایت در این خصوص را فراهم کرده است.

متن پیام‌های فضای مجازی قابل استناد هستند؟

برخلاف تصوری که برخی از مردم‌ دارند که متن گفت‌وگو در شبکه‌های اجتماعی را جزو دلایل قابل استناد به شمار نمی‌آورند، قانون، «ادله الکترونیک» را به رسمیت شناخته است؛ بنابراین اگر کسی شما را در این شبکه‌ها مورد سوءاستفاده قرار داده و جرمی واقع‌شده باشد باید بدانید تمام این محتواها در دادگاه به‌عنوان دلیل از شما و علیه شخص تهدیدکننده پذیرفته خواهند شد.

دادگاه، با مکانیسم مشخصی که توسط کارشناسان حوزه فناوری اجرا خواهد شد، صحت مدارک شما را بررسی کرده و در صورت تائید، ملاک و مبنای صدور حکم قرار خواهد گرفت.

در این مورد ماده ۱۲ قانون تجارت الکترونیکی چنین می‌گوید: «اسناد و ادله اثبات دعوی ممکن است به‌صورت «داده‌پیام» بوده و در هیچ محکمه یا اداره دولتی نمی‌توان بر اساس قواعد ادله موجود، ارزش اثباتی «داده‌پیام» را صرفاً به دلیل شکل و قالب آن رد کرد.».

اما مهم‌ترین نکته در این مورد این است که پذیرش ادله الکترونیکی از سوی دادگاه با روش‌های قانونی و توسط کارشناسان خبره در حوزه فضای مجازی (تأیید کارشناسان پلیس فضای مجازی) مورد پذیرش قرار می‌گیرد، وگرنه ممکن است دادگاه آن دلایل را از فرد نپذیرد.

«اسکرین‌شات» یا همان تصویرِ برداشته‌شده از صفحهٔ گوشی تلفن همراه، یکی از ادلّهٔ اثباتی پرچالش است که پرسش‌های بسیاری در خصوص آن مطرح می‌شود. فرض کنید شخصی در پیام‌رسان تلگرام، پیام‌های تهدیدآمیز یا توهین‌آمیز ارسال نموده است. آیا شما می‌توانید در شکوائیه خود به اسکرین‌شات این پیام‌ها استناد کنید؟ اگر طرف مقابل شما حساب کاربری خود را پاک‌کرده باشد یا این‌که پیام‌ها را هم برای خود و هم برای شما پاک‌کرده باشد، چطور؟

اسکرین شات در چه مواردی قابل استناد است

مادهٔ ۶۵۵ قانون آیین دادرسی کیفری، صورت الکترونیکی یا محتوای الکترونیکی را به‌شرط رعایت سازوکارهای امنیتی، همانند سند و نوشتهٔ مکتوب قابل استناد دانسته و در تبصره ۱ مقرّر کرده است که هیچ‌گاه نمی‌توان صرفاً به لحاظ شکل یا نحوهٔ تبادل اطلاعات الکترونیکی، از اعتبار بخشیدن به محتوا و آثار قانونی آن خودداری نمود.

مادهٔ ۶۸۵ این قانون نیز تصریح کرده که اگر داده‌های رایانه‌ای توسط طرف دعوا یا شخص ثالثی که از دعوا آگاهی ندارد، ایجاد یا پردازش یا ذخیره یا منتقل شود و سامانهٔ رایانه‌ای یا مخابراتی مربوط به‌نوعی درست عمل کند که به صحت و تمامیت، اعتبار و انکارناپذیری داده‌ها خدشه وارد نشود، قابل استناد است.

بنابراین، درصورتی‌که مرجع قابل‌ اعتمادی مانند پلیس فتا، اصالت اسکرین‌شات ارائه‌شده از سوی اصحاب دعوا را تأیید کند یا به طریق دیگری، اصالت و ساختگی نبودن اسکرین‌شاتِ مورد استناد برای قاضی احراز شود، می‌تواند بر مبنای آن قضاوت کند. امّا اگر دربارهٔ اصالت اسکرین‌شات تردید جدی باشد و احتمال برود که از طریق نرم‌افزارهایی مانند فتوشاپ ساخته‌شده است، دیگر قابلیت استناد نخواهد داشت.

 

 

 

 

اشتباهاتی که تلفن هوشمند شما را آهسته آهسته نابود می‌کند

ایرنا زندگی- حالا تلفن هوشمند به یک وسیله گران‌قیمت و لوکس تبدیل شده، نگهداری از آن اندکی جدی‌تر به نظر می‌رسد.

تلفن‌های هوشمند با وجود همه پیشرفت‌هایی که در چند سال اخیر داشته‌اند هنوز هم محصولاتی شکننده و آسیب‌پذیر هستند که استفاده نادرست از آن‌ها عمر مفیدشان را کاهش می‌دهد. از آن‌جایی که استهلاک تلفن‌های هوشمند پس از مدتی از آغاز کارشان بالاتر هم می‌رود پس بهتر است که با دقت بیشتری از تلفن هوشمند خود نگهداری کنید. به‌ویژه اگر محصولی پایین‌رده خریداری کرده‌اید که قیمت قابل توجهی هم نداشته، مراقبت شما از تلفن هوشمندتان اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند. بنابراین نحوه نگهداری شما از تلفن هوشمندتان اهمیت بسیار زیادی دارد.

بسیاری از کاربران تنها مدتی پس از خرید تلفن هوشمند خود فراموش می‌کنند که مانند روزهای ابتدایی از آن نگهداری کنند. بنابراین اشتباهاتی انجام می‌دهند که آهسته آهسته استفاده از تلفن هوشمندشان را تحت تاثیر قرار می‌دهد و آن را به محصولی ضعیف‌تر از قبل تبدیل نمی‌کند. در ادامه با اشتباهاتی که تلفن هوشمند شما را آهسته آهسته نابود می‌کند، آشنا می‌شوید. بهتر است که هنگام استفاده از تلفن هوشمند خود این اشتباهات را کنار بگذارید.

نرم افزارهای بی‌فایده یا بد افزار را نصب نکنید

یکی از بزرگترین دشمنی‌هایی که می‌توانید با تلفن هوشمند خود داشته باشید، نصب نرم افزارهایی است که نه تنها هیچ کاربردی ندارند بلکه اندکی شبیه به بد افزارهایی به نظر می‌رسند که در نهایت عملکرد تلفن هوشمند شما را تحت تاثیر قرار می‌دهند. اپلیکیشن‌هایی که آمار دانلود پایینی دارند، توسط تیم‌های برنامه‌نویسی شناخته‌شده ساخته نشده‌اند و عملکرد خوبی به نمایش نمی‌گذارند از جمله نرم افزارهای بی‌فایده و بد افزارهایی هستند که باید از روی تلفن هوشمندتان پاک کنید و یا از ابتدا هم به سراغ نصب آن‌ها نروید. این اپلیکیشن‌های آلوده به مرور عملکرد تلفن هوشمند شما را ضعیف می‌کنند.

تلفن هوشمند را از صبح تا شب درون شارژ رها نکنید

بسیاری از کاربران عادت دارند پس از یک روز سخت و دشوار کاری تلفن هوشمند خود را به شارژر متصل کنند و به خوابی شیرین بروند. اگرچه این تصمیم آسان و بدون دردسر به نظر می‌رسد اما حقیقت آن است که چنین کاری به معنای واقعی کلمه باطری تلفن هوشمند شما را نابود می‌کند. متصل‌بودن طولانی‌مدت تلفن هوشمند به شارژر باعث جریان بیش از حد الکتریسیته در تلفن هوشمند می‌شود و عملکرد سخت افزار آن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. فراموش نکنید که واردکردن انرژی بیش از حد مورد نیاز به تلفن هوشمند باعث گرم‌شدن بیش از حد آن می‌شود و فشار شدیدی به قطعات وارد می‌کند.

مانع گرم‌شدن بیش از حد تلفن هوشمند شوید

اگر با تلفن هوشمند خود بازی کنید یا همزمان از چند نرم افزار استفاده کنید احتمالا متوجه می‌شوید که دمای آن افزایش پیدا می‌کند اما این همه ماجرا نیست. گرم‌شدن تلفن هوشمند حین استفاده از نرم افزارهای گوناگون و بازی‌های سنگین کاملا طبیعی است و نیازی نیست که نگران آن باشید. نگرانی اصلی از جایی آغاز می‌شود که تلفن هوشمند خود را در برابر گرما قرار می‌دهید. استفاده از تلفن هوشمند زیر مستقیم نور خورشید، قراردادن آن در کنار محصولات گرم‌کننده (بخاری، اجاق گاز، مایکرویوو) و رهاکردن آن در محیط‌های گرم می‌تواند آسیب‌های جدی به باطری تلفن هوشمند شما وارد کرده و حتی قطعات آن را دچار مشکلات جدی کند. دیده شده که تلفن‌های هوشمند زیر گرما و نور مستقیم از شدت داغ‌شدن برای دقایقی خاموش شده‌اند.

تلفن هوشمند را پرتاب نکنید؛ حتی همراه با محافظ و روی سطح نرم

یکی از عادت‌هایی که کاربران تلفن‌های هوشمندان دارند، آن است که تلفن هوشمند خود را روی سطوح نرم پرتاب می‌کنند. این تصمیم جانشینی برای آرام قراردادن آن روی یک سطح سخت و محکم است. اگرچه پرتاب‌کردن تلفن هوشمند روی تخت، مبل یا وسایل نرم مشابه تجربه جذاب و بی‌دردسری به نظر می‌رسد اما چندان هم بدون خطر نیست. با وجود فشار در ظاهر اندکی به تلفن هوشمند وارد می‌شود، قطعات درونی یک تلفن هوشمند پس از برخورد با سطح نرم شدیدا تحت تاثیر قرار می‌گیرند. بنابراین نباید تصور کنید که پرتاب‌کردن تلفن هوشمند به روی سطوح نرم (و حتی همراه با محافظ) تفاوت بسیار زیادی با پرتاب‌کردن آن روی سطح سخت دارد.

تلفن هوشمند را در برابر محیط‌های خیس قرار ندهید

بارش باران، عرق صورت و انگشت‌های خیس از مواردی هستند که تلفن هوشمند شما را در برابر قطرات آب قرار می‌دهند. اما باید بدانید که خیس‌شدن گوشی حتی برای تلفن‌های هوشمندی که ضدآب هستند هم چندان مناسب نیست. نفوذ آب و رطوبت به درون تلفن هوشمند و آسیب‌رساندن تدریجی به قطعات آن یکی از بزرگترین مشکلاتی است که می‌تواند یک تلفن هوشمند تجربه کند. بنابراین بهتر است که پیش از استفاده از تلفن هوشمند دست‌های خودتان را کاملا خشک کنید، در شرایطی که گوش‌ها و صورتتان خیس شده از تلفن هوشمندتان استفاده نکنید و زیر باران هم به چتر مجهز شوید.

پیش از آن که شارژ تلفن هوشمندتان به پایان برسد آن را به شارژر متصل کنید

اگر همیشه پس از خاموش‌شدن تلفن هوشمندتان تصمیم می‌گیرید که آن را شارژ کنید این موضوع بر طول عمر تلفن هوشمندتان تاثیر منفی گذاشته و آن را دچار مشکلات بسیار جدی می‌کند. باید بدانید که هر تلفن هوشمندی یک دوره شارژ مشخص دارد. این دوره در واقع مدت زمانی است که تلفن هوشمندتان را کامل شارژ می‌کنید و سپس شارژ آن را به حداقل می‌رسانید. بنابراین بهتر است که پیش از خالی‌شدن کامل باطری تلفن هوشمندتان آن را به شارژر متصل کنید چراکه اگر به طور مرتب این کار را انجام دهید باتری تلفن هوشمندتان عمر چندانی نمی‌کند.

قبل از آنکه باتری کاملا خالی شود و به صفر درصد شارژ برسد هم آن را شارژ کنید. وقتی شارژ باطری حدود ۲۰ درصد است به فکر شارژکردن آن باشید. از طرفی بهتر است قبل از آنکه باتری گوشی کاملا پر شود هم آن را از شارژر جدا کنید.

 

تلفن هوشمند را در جیب عقبی شلوار قرار ندهید

بسیاری از افراد عادت دارند تلفن هوشمندشان را در جیب عقبی شلوارشان قرار دهند اما چنین تصمیمی می‌تواند عواقب بسیار تلخی به همراه داشته باشد. فارغ از آن که احتمال ربوده‌شدن تلفن هوشمند شما در شرایطی که اختیار زیادی روی آن ندارید بسیار زیادتر از همیشه می‌شود، ممکن است که به صورت کاملا ناخودآگاه روی یک سطح سفت یا خشن بنشینید و تلفن هوشمندتان را دچار آسیب‌های بسیار جدی کنید.

از هر شارژری برای شارژکردن تلفن هوشمند استفاده نکنید

شارژرهایی که این روزها در مکان‌های عمومی وجود دارند واقعا کاربردی و جذاب به نظر می‌رسند اما بهتر است که از آن‌ها استفاده نکنید چون ایمن نیستند. مسئله فقط درباره کیفیت پایین شارژها و یا نوسان برق نیست؛ در هنگام شارژشدن تلفن هوشمند در فرودگاه‌ها در حالت انتقال داده قرار می‌گیرید. این داده‌ها که داده‌های شخصی شما هستند، می تواند توسط هکرها مورد دسترسی قرار گرفته و باعث دردسر شوند.

 

 

 

 

 

 

دبیر کمیسیون فرهنگی هیات دولت: اعتماد در جامعه سیر نزولی دارد

تهران – ایرنا – دبیر کمیسیون فرهنگی هیات دولت گفت: اکنون مشکل بی‌اعتمادی در جامعه وجود دارد و مشاهدات از دهه ۵۰ تاکنون نشان می‌دهد که روند اعتماد در ایران نزولی است و وقتی این روند بی‌اعتمادی را شاهد هستیم باید روش‌های تغییر و اصلاح آن را پیدا کنیم.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی مددکاری اجتماعی ایران، دکتر ابوتراب طالبی روز سه شنبه در آیین افتتاحیه سومین کنگره بین‌المللی و سی و پنجمین همایش ملی مددکاری اجتماعی ایران با بیان اینکه از سال ۸۰ تا ۹۴ امانتداری و گذشت در بین مردم کم اهمیت شده است، اظهار داشت: اهمیت خیرخواهی در بین مردم نیز کاهش یافته و مردم احساس می کنند که دیگران دورو و متظاهر هستند و به تملق بیشتر گرایش دارند و این موضوع برای دسترسی به ارزش های مادی است.

وی با بیان اینکه تملق و چاپلوسی در بین افراد بیشتر شده، تصریح کرد: اگر این مشکلات وجود داشته باشد، سیاستگذاری برای همبستگی با چالش مواجه می شود و در ایران نیز تحت تاثیر شرایط محیطی این را برای ما تحمیل کرده است.

استاد دانشگاه علامه طباطبایی خاطرنشان کرد: در این شرایط چه می توان انجام داد، می گوییم همبستگی اجتماعی مستلزم عدالت و مساوات و احساس اشتراک در نزدیکی به همدیگر است و اگر اینها اختلال ایجاد کند با مشکل همبستگی در جامعه مواجه خواهیم شد.

وی ریل گذاری در برخی زمینه ها را تاثیرگذار دانست و گفت: باید سیاستگذاری در حوزه ها را انجام داد و توجه به نهادهای اجتماعی بجای دیکته بر نهادهای اصلی به عنوان یک اصل تلقی شود.

طالبی اظهار داشت: اینکه همبستگی اجتماعی مهم است همه می دانیم یکی از دغدغه های کارشناسان حوزه اجتماعی، مساله همبستگی است. مسایلی که در جامعه داریم ناشی از مسایل عمومی است که در روند توسعه و مدرنیزاسیون اتفاق می افتد و بخشی بخاطر تضعیف حیات اخلاقی است و فردیت تقویت می شود و به گوشه های زندگی شخصی رانده می شویم. حتی مفهوم خوشبختی روایت فردگرایانه دارد پس بخشی از مشکلات در ایران ناشی از روند و تحولات در دنیا است که ما با آن مواجه هستیم.

طالبی افزود: در جامعه ایران در شرایط کنونی با مساله مضاعف دیگری هم مواجه هستیم در کنار مواجه با سستن شدن روابط اجتماعی با مشکلات دیگری هم مواجه ایم، مردم با مسایل اقتصادی روبه رو هستند و مردم بخاطر تحریم و فشارهای بین المللی بواسطه آمریکا که تنگنا ایجاد کرده، با تشدید شکاف های موجود در جامعه را مواجه اند.

دبیر کمیسیون فرهنگی هیات دولت گفت: در جامعه با شکاف اقتصادی، صحبت کردن در باره مسایل همبستگی اجتماعی سخت می شود.

مددکاران اجتماعی بهترین رصد کننده آسیب های اجتماعی هستند

رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: مددکاران اجتماعی در همه شرایط به ویژه در زمان شیوع ویروس کرونا در حل مشکلات و آسیب های اجتماعی بسیار می توانند تاثیرگذار باشند و در واقع بهترین رصد کننده و دیده بان این آسیب های اجتماعی هستند.

مهدی عیسی زاده افزود:  بدون شک مددکاران اجتماعی به دلیل انباشت اطلاعات یکی از بهترین گروههای تخصصی برای امر دیده بانی اجتماعی و رصد مسایل و آسیب های اجتماعی هستند.  مجلس شورای اسلامی این مساله را به عنوان یک فرصت ارزشمند قلمداد می کند و یکی از الزامات سیاستگذاری اجتماعی و برنامه ریزی در حوزه سلامت اجتماعی، آسیب های اجتماعی و کیفیت بهتر زندگی اجتماعی، اتخاذ تصمیمات درباره دیده بانی اجتماعی است.

وی تصریح کرد:  ضروری است تا تغییرات و تحولات اجتماعی و مولفه های مرتبط با این وضعیت به طور مستمر رصد شود البته که دسترسی به دیده بانی اجتماعی یکی از راههای رسیدن به این موضوع است. افزایش همبستگی اجتماعی عوامل مهمی برای توسعه فراگیر و همه جانبه و عبور از شرایط بحرانی در هر شرایطی است و حتی در کرونا می توانند برای تحقق عدالت اجتماعی موثر باشد در چنین شرایطی می توان افزایش سرمایه انسانی را در کشور مهم دانست.

رییس کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: هیچ تصمیمی نباید در راستای کاهش همبستگی اجتماعی باشد چون ما به همدیگر نیاز داریم و در زندگی اجتماعی باید به فکر دیگران باشیم. کار مددکاران اجتماعی در واقع همین است که افراد یاد بگیرند و توانمند شوند تا در زندگی اجتماعی خود موثر واقع شوند.  درب کمیسیون اجتماعی به روی همه مددکاران اجتماعی باز است تا بتوانیم با مشاوره به همدیگر کار اصلی که همان تامین سلامت اجتماعی و کمک برای بهبود زندگی و کاهش آسیب های اجتماعی را به سرمنزل اصلی برسانیم.

جامعه نیاز به افراد مسن سالم دارد

استاد دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی ایران گفت: اگر بخواهیم جامعه ای سالم داشته باشیم باید حتما افراد مسن در آن جامعه از سلامت کامل برخوردار باشند. اگر یک جامعه بخواهد ارتقا و رفاه اجتماعی را تجربه کند باید افراد مسن سالم داشته باشد، چون سلامت این افراد بسیار موضوع مهمی است.

دکتر نسیبه زنجری افزود: تاثیر نابرابری روی سلامت دیگر رویکردها نیز تاثیر جدی دارد به همین منظور  باید برای بهبود شرایط پیری بهتر در جامعه همه تلاش کنند  چرا که جمعیت بالای ۶۵ درصد در حال افزایش هستند و طبق آمارها ۸۲ درصد جمعیت تا سال ۲۰۵۶ به این گروه سنی اختصاص داده می شود.

وی ادامه داد: شاخص های امنیت اجتماعی که طبق دو شاخص امنیت مالی و کهولت سن است باید بیشتر مدنظر باشد پس باید به مدت زمان زندگی افراد و همچنین امید به زندگی عینی و سالم توجه خاص کرد چرا که شاخص کهولت در شهرهای مختلف مشخص است و بستگی به زندگی افراد دارد  و همچنین امنیت مالی افراد مسن ارتباط نزدیکی با سلامت فیزیکی و فکری افراد دارد و این انجمن ۲ روش را برای این شاخص انجام داده است.

زنجری تاکید کرد: ما شاخص های امنیت مالی را اندازه گیری کرده ایم  و از آنجا که این مساله به وضعیت مالی ارتباط دارد و شاخص کهولت و سلامت ۳۲ مورد ارتباط روانی، فیزیکی و اجتماعی دارد و ارتباطات مهمی بین شاخص کهولت افراد وجود دارد و هرچقدر این ارتباطات قوی باشد وضعیت بهتر است.

وی خاطرنشان کرد: در مقیاس متغیرهای جمعیت شناسی هرچقدر شاخص کهولت بالاتر باشد بهتر است و اگر شاخص منفی باشد به کاهش امتیاز شاخص سلامت کهولت می رسد و این به ابعاد فیزیکی ارتباط دارد.

وی اضافه کرد: نقش امنیت اجتماعی نیز در این مساله بسیار دارای اهمیت است باید استراتژی داشته باشیم تا ایمنی این افراد را ارتقا دهیم و برای افراد مسن ایمنی ایجاد کنیم مهم است که کوشش هایی برای ارتقای افراد مسن انجام دهیم تا شاهد عدالت اجتماعی در این رده سنی باشیم البته ما در این شرایط نگران پاندمی کووید ۱۹ هستیم چون بحران سلامت را افزایش می دهد.

سومین کنگره بین‌المللی و سی و پنجمین همایش ملی مددکاری اجتماعی ایران امروز سه‌شنبه به صورت آنلاین به همت انجمن مددکاران اجتماعی ایران در تهران برگزار شد.
انجمن مددکاران اجتماعی ایران تا کنون دو کنگره بین المللی در سال‌های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۸ به مناسبت ۲۷ اسفند روز جهانی مددکار اجتماعی برگزار کرده است.

 

 

 

امکان جابه‌جایی اطلاعات بدون نیاز به اینترنت فراهم شد

تهران- ایرنا- یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی با تولید مدیا مودم داخلی توانست، جابه‌جایی اطلاعات بدون نیاز به اینترنت را امکان پذیر کند.

به گزارش روز سه شنبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محمد ناصر نوری مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان گفت: این شرکت در حوزه  تولید نرم‌افزار و سخت‌افزار فعالیت می‌کند. با توجه به اسم شرکت تلاش داریم تا محصولاتی تولید کنیم که در عی نوآورانه بودن، پاسخی به یک نیاز فناورانه در یکی از بخش‌های کشور باشد.

وی بیان کرد: یکی از محصولات این شرکت، سیستم عامل مقاوم در برابر طیف خاصی از بدافزارها است، برنامه‌های آنتی ویروس مختلفی توسط شرکت‌های امنیتی برای مقاومت در برابر ویروس‌ها تولید می‌شود، ما تلاش کردیم که خود سیستم عامل را مقاوم‌سازی کنیم.

این فعال زیست‌بوم دانش‌بنیان کشور، با اشاره به زوایای مختلف کار این مجموعه دانش‌بنیان، گفت: در این روش، خود سیستم عامل ویندوز در مقابل طیف گسترده‌ای از بدافزارها، ایمن شده و به سیستمی نفوذناپذیر تبدیل می‌شود، توان این سیستم عامل به گونه‌ای است که در ابتدای ارائه آن، در یک نمایشگاه فناوری، مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان جایزه تعیین کردیم برای کسی که بتواند به آن نفوذ کند، اما خوشبختانه، سیستم از این آزمون نیز موفق بیرون آمد.

وی افزود: یکی دیگر از محصولات شرکت، مدیا مودم است، این  محصول نسل جدیدی از مودم‌ها، محسوب می‌شود و بدون اینترنت قادر به کار است، از این مودم به ویژه در مکان‌های عمومی و کسب و کارهای مختلف می‌توان استفاده کرد.

نوری ضمن برشمردن، موارد استفاده مختلف مدیا مودم، بیان‌ کرد: به عنوان مثال در اتوبوس‌ها و قطارهای حمل و نقل درون شهری و برون شهری، رستوران‌ها، باشگاه بدنسازی یا مراکز درمانی، می‌توان از این محصول استفاده کرد و اطلاعات لازم را در اختیار کاربر و مراجعه کنندگان به این مرکز قرار داد.

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان، موارد استفاده از این محصول را بسیار پرتعداد برآورد کرد و گفت: مراجعه کنندگان از طریق وای فای به این محصول مرتبط می‌شوند و کاربر اصلی نیز لازم نیست، هزینه‌ای بابت اینترنت پرداخت کند، در حال حاضر یک سبد متنوع از محصولات را در اختیار داریم و امیدوار هستیم با کمک معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، این محصولات از طریق تبلیغات به مردم معرفی شوند.

 

 

 

 

جان هر زنده دلی، زنده به جان دگر است

۱۳۹۹/۱۲/۱۹ – ۱۱:۴۵ – کد خبر: ۳۰۸۹۳۴
جان هر زنده دلی، زنده به جان دگر است

سلامت نیوز: برخی از آدم‌ها را می‌بینیم که هیچ ادعایی در زندگی ندارند، بلکه دست روزگار و یا شاید هم حوادث مختلف موجب شده به معلولیت‌های مختلفی دچار شوند اما زمین گیر نشده و با اشتیاق به کمک همنوع خود شتافته و ناتوانی و معلولیت را بهانه نمی‌کنند؛ یکی از این آدم‌ها «روشندل خلیل مریدی» است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، روشندل خلیل مریدی اهدا کننده مستمر خون در بندرلنگه بوده که اسفندماه امسال بیست و پنجمین اهدای خون خود را آن هم در روزهای کرونایی با شعر «جان هر زنده دلی، زنده به جان دگر است» به همنوعان خود بخشیده است.

این اهدا کننده روشندل از زمان شیوع کرونا تاکنون برای سومین بار است که خون اهدا نموده و بیان می‌کند که عشق به همنوع و کمک به جان بخشی انسان‌ها زمان نمی‌شناسد و تنها کافی است به این اصل معتقد باشید که باید نعمت سلامتی که خداوند به ما داده را با همنوعانت به اشتراک بگذاری، آن وقت با چشم دل و جان این کار را انجام می‌دهید.

وی حدود ۱۰سال هست که اهدای خون دارد، از قبل دچار کم بینایی بوده و خود به تنهایی برای اهدای خون مراجعه می‌کرده اما چند سالی است که دچار نابینایی مطلق شده و دخترش آمنه وی را به مرکز اهدای خون راهنمایی می‌کند.

همین امر باعث شده تا «آمنه» دختر خلیل هم ترغیب به اهدای خون شود و اکنون وی هم جزو اهداکنندگان مستمر خون محسوب می‌شود.
این پدر روشندل و بازنشسته شهرداری بندرلنگه، چشمان نابینایش را بهانه سرباز زدن از کمک به همنوع نمی‌داند و این گونه اظهارمی‌کند که شاید چشمهایم نمی‌بیند ولی درد همنوعانم را به طور کامل می‌شنوم و با تمام وجود لمس می‌کنم، می‌دانم همه باید احساس مسوولیت کنیم و دِین خود را ادا کنیم تا فرصت داریم به یاری نیازمندی بشتابیم.

البته غیر از آقای مریدی، دیگر کسان و حتی خانواده‌هایی هم هستند که به صورت گروهی و یا خانوادگی برای کمک به بیماران آن هم در روزهای سخت کرونایی به پا خواسته و خون خود را بی‌منت اهدا می‌کنند.

خانواده چهارنفره «عباس تیزپر» یکی از این خانواده‌هاست که اواخر بهمن ماه امسال در مرکز اهدای خون قشم حضور یافته و با مهر به همنوع، مایه حیات بخشیدند.

عباس پدرخانواده تاکنون سابقه ۱۹ بار اهدای خون را داشته و سپس همسرس «خدیجه آزادی» و فرزندان دوقلویش «حسن و حسین» را نیزتشویق به این امر انسان دوستانه و نجات جان همنوعان نموده است؛ این سومین بار است که خانواده تیزپر به طور همزمان مبادرت به اهدای خون نموده‌اند.
تیزپر شهروند قشم است و انگیزه خود را کمک به بیمارانی می‌داند که به خون یا فرآورده‌های خونی نیازمندند و آن را به عنوان یک مسوولیت اجتماعی نام برده و حتی توصیه می‌کند شهروندان در صورت داشتن شرایط مناسب خون اهدا کنند، چرا که افرادی هستند که برای ادامه زندگی نیاز به دریافت این مایه حیات بخش دارند.

گذشته از این موارد، گروه جهادی مجموعه فرهنگی مذهبی مکتب الزهرا(س) بندرعباس نیز در بهمن ماه امسال در اقدامی خودجوش و موثر با استفاده از ظرفیت فضای مسجد حضرت امام رضا (ع) و جذب داوطلبان بیش از ۵۰ واحد خون را برای نجات جان بیماران اهدا نمودند.

مسوولان و گروهای بسیجی و جهادی هرمزگان درصف اهدای خون
مسوولان و سایرگروه‌های بسیجی و جهادی هرمزگان نیز در این روزهای پایانی سال و سخت کرونایی که آمار اهداکنندگان در این فصل سرما به دلیل شیوع برخی بیماری‌ها و همچون کووید ۱۹کاهش یافته؛ دست به اقدام جهادی زده و خون سرخ خود را به بیماران هدیه کردند.
عزیز الله کناری فرماندار بندرعباس دهم اسفندماه امسال بود که با حضور در مرکز انتقال خون هرمزگان چهارمین اهدای خون را در روزهای کرونایی هدیه کرد.
کناری می‌گوید: با شیوع گسترده ویروس کرونا از میزان مراجعان اهدای خون کاسته شده و همین این امر سبب کاهش ذخیره خونی در استان هرمزگان شده است.

وی که ۷۸ بار سابقه اهدای خون داشته به عنوان یک همنوع از مردم تقاضا کرد با رعایت تمامی نکات بهداشتی خروج از منزل و مراجعه به مراکز اهدای خون، حماسه نوع دوستی وعشق و ایثار را با هدیه سرخ حیات بخش، برای نجات زندگی همنوعان را به تصویر بکشانند.

فرماندار بندرعباس این را نیز هم گفت که نیاز به خون در استان هرمزگان همه روزه است؛ وابسته به تعطیلی و شرایط اقلیمی نیست، اما در روزهایی از سال شاید مصرف خون افزایش داشته اما شمار مراجعان کاهش یابد، مثل تعطیلات نوروز که جا دارد مردم برای افزایش ذخایر خون جهت مصرف بیماران در روزهای پایانی سال ازهم اکنون با اهدای خون بیماران را حمایت کنند.

همچنین سروان «موسی دار» فرمانده حوزه شهری مقاومت بسیج صاحب الزمان(عج) شهر تاریخی بندرکنگ نیز به همراه جمعی از معاونان و بسیجیان این حوزه به مرکز انتقال خون شهرستان بندرلنگه رفته و خون سرخ خود را به بیماران هدیه کردند.

وی هدف از مشارکت جهادگران بسیجی را افزایش ذخایر خون شهرستان بندرلنگه براساس اعلام نیاز انتقال خون نسبت به وضعیت نامناسب و کاهش ذخیره خون در استان هرمزگان عنوان نمود و گفت: بسیج یعنی عشق، یعنی بی عذر و بهانه یار مردم بودن، یعنی ایثار.
این فرمانده بسیجی ادامه داد: اکنون باتوجه به شیوع ویروس کرونا و روزهای پایانی سال امیدوارم همه افراد دارای شرایط اهدای خون بویژه بسیجیان با حضور در مراکز اهدای خون، لحظه‌های بی دغدغه‌ای را برای بیماران فراهم نمایند.

به اهدای خون نیازمندیم
پایگاه انتقال خون هرمزگان نیز با اطمینان بخشی به مردم از رعایت پروتکل‎های بهداشتی در مراکز انتقال خون، در اطلاعیه‌ای از مردم درخواست کرده، در روزهای پایانی سال با مشارکت همگانی در این کار خداپسندانه برای کمک به همنوعان خود، خون اهدا کنند و ذخیره خونی استان را افزایش دهند.
مدیرکل پایگاه انتقال خون هرمزگان نیز که خود از اهداکنندگان مستمر خون بوده و در بهمن ماه امسال نیز با پنجاه و نهمین بار اهدای خون خود، زندگی بخش جان همنوعان شده است، ضمن اعلام نیاز به همه گروه‌های خونی در استان خواستار مشارکت بیشتر مردم جهت اهدای خون شده است.

دکتر ایمان زارعی بیان داشت: با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و همچنین تعطیلات نوروزی، عمل‌های جراحی و درخواست‌های بیمارستانی و مراکز بیماران خاص نیز افزوده شده اما موضوعی که مهم بوده این است که میزان اهدای خون افزایش پیدا نکرده و این امر سبب شده تا ذخیره خون استان کاهش یابد.
وی یادآورشد: البته شیوع گسترده ویروس کرونا بویژه در موج جدید نیز یکی از علت‌های جدی در کاهش حضور و اهدای خون مردم است اما مراکز اهدای خون به دلیل رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی و استاندارد در سطح مطلوب قرار دارد و مردم نگران مراجعه به مراکز اهدای خون نباشند.

این مسوول با اشاره به اینکه درهرمزگان چهار مرکز ثابت بندرعباس، بندرلنگه، قشم و میناب آماده پذیرش از اهداکنندگان خون است، اظهارداشت: درحال حاضر در استان روزانه باید حدود ۲۵۰ واحد خون اهدا شود تا بتوان علاوه بر تامین نیاز روزانه، ذخایر خونی را هم تقویت کنیم.
دکتر زارعی با قدردانی از سرمایه‎های اصلی انتقال خون که با اهدای خون سالم سلامتی بیماران را تضمین می‌کنند، اعلام کرد با رسیدن به روزهای آخر سال بازهم در شرایط ناپایدار ذخیره خونی قرار داریم و از مردم دارای شرایط اهدای خون درخواست می‌کنم با اهدای خون از هم اکنون تا بهار حمایت خود را از بیماران تداوم بخشند.

وی از شهروندان خواست قبل از حضور برای جلوگیری از معطلی احتمالی به سامانه Nobatdehi.ibto.ir مراجعه و با دریافت نوبت نسبت به اهدای خون اقدام نمایند و اظهارداشت: همه تلاش ما و همکارانمان، تامین خون سالم و کافی برای بیماران بستری و بیماران خاص دربیش از۲۲ بیمارستان و مرکز درمانی استان هرمزگان است.

وی با اعلام این نکته که آقایان سالانه چهار بار و بانوان سه بار می‌توانند خون اهدا کنند، افزود: اهدای خون هیچ گونه خطری برای سلامت داوطلبان و اهداکنندگان ندارد و این اطمینان را به اهدا کنندگان خون خواهیم داد که تمام موارد و نکات بهداشتی مربوط به دوران کرونا درمراکز اهدای خون رعایت می‌شود و کرونا نه با اهدای خون و نه با تزریق خون منتقل نمی‌شود.

جایگزینی برای خون طبیعی نیست
با وجود تلاش‌های پزشکی صورت گرفته برای تولید خون مصنوعی یا سایر روش‌های جایگزین هنوز خون طبیعی انسان تنها راهکار برای حفظ سلامت انسان‌ها و جلوگیری از مرگ در اثر خونریزی، اعمال جراحی و یا برخی بیماری‌های خونی است.
آمارها نشان می‌دهد که نیاز است به صورت پیوسته اهدای خون از سوی مردم نیکوکار و گروه‌های جهادی ادامه داشته باشد، درغیر این صورت جان بسیاری از بیماران به خطر می‌افتد.

اهدای خون، اهدای زندگی به همنوعی است که جانش به قطره‌های خون من و شما به عنوان اهداکنندگان بستگی دارد و اهدا کننده بی‌هیچ چشم داشتی فقط به امید نجات جان انسانی دیگر خون خود را اهدا می‌کند تا شادمانی و سلامتی که بزرگترین نعمت الهی است را به نشانه انسانیت و ایثار به بیمار و خانواده‌اش هدیه کند.

همچنین اهدای خون بویژه در فصل زمستان و پایانی سال که عمل‌های جراحی همانند عمل قلب باز که به علت شیوع کرونا به تعویق افتاده و درخواست بیمارستان‌ها نیز برای دریافت این هدیه سرخ سیر صعودی به خود گرفته، یک امر ضروری به نظر می‌رسد.

براساس آمارهای اعلام شده از سوی مسوولان انتقال خون هرمزگان، نیاز روزانه مراکز درمانی استان به طور متوسط بین ۲۳۰ تا ۲۵۰ واحد خون است و سازمان انتقال خون این استان باید خون مورد نیاز ۲۲ بیمارستان و مرکز درمانی را فراهم کند که این مهم تنها با همت و مشارکت مردم امکان‌پذیر است.

هرمزگان از نظر مبتلایان به بیماری تالاسمی در رتبه دوم کشور قرار دارد و یک هزار و ۵۰۰ بیمار تالاسمی دارد که سه برابر متوسط کشور است.
بیشترین مصرف خون درهرمزگان مربوط به سه هزار و ۵۰۰ بیمارخاص و بیماران سخت درمان، عمل‌های جراحی و مصدومان تصادف‌های جاده ای است.
بیماران دیالیزی و بیماران دارای اختلال انعقاد خون نیز از دریافت کنندگان دائمی فرآورده‌های خونی هستند که هرمزگان دارای ۴۰۰ بیمار دیالیزی و ۱۶۰ بیمار دارای اختلال انعقادی است.

 

 

 

 

پشت همدیگر را خالی نکنیم

پشت همدیگر را خالی نکنیم

رییس انجمن مددکاران اجتماعی گفت: کرونا نشان داد که بیش از هر زمانی نیاز داریم با هم باشیم؛ به فکر هم باشیم و در زندگی اجتماعی نمی توانیم بدون توجه به دیگران زندگی آرامی را داشته باشیم.

به گزارش ایسنا،سید حسن موسوی چلک در سومین کنگره بین المللی روز مددکاری اجتماعی درباره شعار روز جهانی مددکاری اجتماعی گفت: ما در انجمن مددکاری اجتماعی هر سال شعاری را متناسب با شرایط کشور نامگذاری می کنیم که برای سال ۱۴۰۰ «همبستگی اجتماعی» را انتخاب کردیم.

وی ادامه داد: کرونا نشان داد که بیش از هر زمانی نیاز داریم که با هم باشیم. به فکر هم باشیم و در زندگی اجتماعی نمی توانیم بدون توجه به دیگران زندگی آرامی داشته باشیم، همانگونه که توجه دیگران می تواند این زندگی آرام را برای ما به ارمغان بیاورد.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی در بخش دیگری از سخنان خود درباره شعار روز مددکاری اجتماعی گفت: این شعار می تواند شعار سال سازمان ملل در چند سال باشد. ما بیش از هر زمانی به این نوع پیامهای مثبت؛ پیامهایی که محور آن انسان و همه مردم اند نیاز داریم.

موسوی چلک معتقد است که آنچه مهم است، این است که همه مردم باید زیستن اجتماعی را تجربه کنند و این زمانی اتفاق می افتد که همه ما با هم باشیم، با هم و در کنار هم کار کنیم و زندگی کنیم و به اصطلاح پشت هم دیگر را خالی نکنیم.

وی افزود: هرچقدر ما تعامل بیشتری با دیگری داشته باشیم، زندگی برای همه مردم جذاب می شود.

 

 

 

 

اشتراک گذاری
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on print
Print
جدیدتربن مطالب
مطالب مرتبط
دیدگاه‌ها

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *