لودینگ

ارتباطات اجتماعی ۱۸ اسفند

ارتباطات اجتماعی

ارتباطات اجتماعی ۱۸ اسفند

ارتباطات اجتماعی ۱۸ اسفند

 

 

 

سهم ۱۶ درصدی زنان از بازار کار ایران/نتوانستیم به یک رویکرد واحد نسبت به زنان دست یابیم

سهم ۱۶ درصدی زنان از بازار کار ایران/نتوانستیم به یک رویکرد واحد نسبت به زنان دست یابیم

یک عضو شورای شهر تهران با بیان به اینکه در آستانه ۸ مارس «روز جهانی زن» قرار دایم به پست مدیریتی ۷۲۰ زن در شهرداری تهران اشاره کرد و گفت: نتوانستیم به یک رویکرد واحد نسبت به زنان دست یابیم.

به گزارش ایسنا،زهرا نژاد بهرام در نطق پیش از دستور خود در دویست و هفتاد و هشتمین جلسه شورای شهر تهران گفت: ۴۰ و اندی سال می‌گذرد از آن هنگامی که سازمان ملل متحد این روز را به نام «روز سازمان ملل متحد برای حقوق زنان و صلح جهانی» نامگذاری کرد. هدف از این نامگذاری، به رسمیت شناختن نقش زنان در تلاش‌های صلح و توسعه و پایان دادن به تبعیض‌های جنسیتی و افزایش حمایت از مشارکت کامل و برابر زنان در کشورهای عضو است. مگر نه این است که، مرد از دامن زن به معراج می رسد، پس چه نیکوست زنان قبل از به معراج رساندن مردان، در زمین به جایگاه شایسته خود دست یابند. بیایید به یاد داشته باشیم که این نامگذاری‌ها بیش از آنکه برای حمایت صوری از زنان باشد، باید بسترساز دستیابی برای تحقق حقوقی برابر با مردان در همه عرصه ها باشد. برای رسیدن به این منظور باید به طور مداوم مشکلات فراروی زنان رصد شود.

وی افزود: بر اساس گزارش شکاف جنسیتی مجمع جهانی اقتصاد در سال ۲۰۲۰،  دنیا هنوز ۱۰۰ سال تا دستیابی کامل به برابری جنسیتی راه در پیش روی خود دارد. این برآورد ماحصل بررسی چهار شاخص مشارکت اقتصادی، امکانات آموزشی، بهداشت و توانمندسازی سیاسی است اگر چه وضعیت ایران در دو شاخص امکانات آموزشی و بهداشت امیدوار کننده و رو رو به رشد است؛ اما در کمال تأسف باید بگویم رتبه کلی ایران ۱۴۸ از ۱۵۳ کشور مورد بررسی است و حتی در کشورهای منطقه و شمال آفریقا رتبه ۱۶ از ۱۹ کشور را دارد.  پیام این آمار برای ما این است که برای نزدیک شدن به صدر جدول و کاهش شکاف جنسیتی در ایران باید روی دو شاخص مشارکت اقتصادی و توامندسازی سیاسی متمرکز شویم

وی ادامه داد:  عزیزان دردآور است که بگویم سهم زنان از بازار کار ایران حدود ۱۶ درصد است. و ۲۵۷ سال نیاز داریم تا سطح دستمزد زنان با مردان برابری کند. دردآور است که به رغم به دست داشتن بیش از ۵۰ درصد از کرسی‌های دانشگاهی برای زنان تنها حدود ۳۰ در صد از آنان هیئت علمی هستند ، دردناک است که از میان این همه مرکز آموزش عالی تنها یک مرکز با مدیریت زنان اداره می شود آنهم به دلیل آنکه دخترانه است. نگران کننده است که سهم مدیریتی کشور کمتر از ۵ درصد است. گره کار کجاست ! مگر نه این است که بیش از ۸۵ درصد زنان ایران باسواد هستند پس چرا بیش از دومیلیون زن سرپرست خانوار ثبت شده به دنبال کار در مشاغل پایین دستی هستند؟

وی تاکید کرد: چگونه است که به رغم حضور پرشور وموثر زنان در پیروزی انقلاب و انتخابات‌های متعدد کشور، سهم زنان از مجلس شورای اسلامی تنها ۴ درصد است !؟ گره کار کجاست ! زنانی که بار جنگ تحمیلی هشت ساله را با از دست دادن فرزندان و همسران خود تحمل کردند و پاسدار تمامیت ارضی این سرزمین بودند .چگونه است که بعد از گذشت ۱۰ سال لایحه امنیت زنان به مجلس می رود، اما اعلام وصول نمی‌شود؟ گره کجاست ؟!چگونه است که با تحول انقلابی در جریان سیاسی اصلاح طلبی از سال ۹۴ به بعد بیش از ۳۰ درصد سهمیه لیست ها به زنان اختصاص یافته اما آثار آن در بدنه مجلس و هیات رئیسه و کمیسییون‌ها قابل مشاهده نیست؟ گره کجاست ؟ چگونه است که از میان ۲۹۴ حزب و تشکل سیاسی بجز احزاب زنانه تنها یک حزب دبیرکل زن دارد آنهم به دلیل بیماری دبیرکل آن ! گره کار کجاست؟ چگونه است که از میان ۳۳ هزار دهدار تنها ۲۵۰۰ تن زن هستند حدود هفت درصد  و از میان ۱۳۰۰ شهردار تنها ۱۰ تن زن هستند. از میان ۱۰۹ هزار عضو شورا در شهر و روستا تنها ۲۸۰۰ تن زن هستند گره کار کجاست؟

وی تصریح کرد: آقای رئیس جمهور چند تن از وزرای شما زن هستند مگر نه آنکه نیمی از رای دهندگان شما زن بودند ! چند تن از استانداران شما زن هستند !؟ چند تن از روسای سازمانهای شما زن هستند !؟ در بزرگترین مذاکره جهانی بعد از جنگ دوم جهانی یعنی مذاکرات برجام چند زن مشارکت داشتند !؟ در سال پایانی دولتتان برای زنان ایران زمین چند پله پیشرفت را در تأمین امنیت ، اشتغال و سیاست مهیا کردید؟ آقای رئیس مجلس چند تن از مشاوران و معاونین شما زن هستند؟ مگر نه آنکه نیمی از رای دهندگان شما زن بودند .چند لایحه و طرح برای ارتقاء مشارکت اقتصادی زنان و ایجاد فرصت‌های جدید برای اشتغال آنان تدارک دیدید!؟ چه میزان بر مبنای مشارکت بیشتر  زنان در عرصه سیاست سهمیه بندی کردید !؟

نژادبهرام تاکید کرد گره آنجاست که هنوز نتوانستیم در سایه جمهوریت نظام سیاسی کشور و اسلامیت آن به یک رویکرد واحد نسبت به زنان دست یابیم، گره آنجاست که خوانش‌های متعدد از اسلام فرصت‌های ابراز نظر دارند و سردرگمی به دلیل نداشتن یک رویکرد مشخص نسبت به زنان سکان مدیریتی را گاهی بر این عرصه می‌برد و گاهی بر آن عرصه !گره آنجاست که گروهها و احزاب سیاسی و حاکمیتی هنوز در بستر فضای نامشخص؛ تکریم زنان را تنها درحفاظت می‌دانند نه در حرکت و تحول! دستورالعمل‌ها همه در جهت حفاظت است آنهم از نوع حمایت! آنهم در جدا سازی! آنهم در ندیدن استعدادها ! آنهم عدم باور به نقش یگانه زن در تربیت جامعه ! آنهم در عدم باور به ضرورت استقلال زنان برای به دوش کشیدن بار تربیتی جامعه !واقعیت این است که رفع شکاف جنسیتی نیازمند حمایت و برنامه‌ریزی تمام‌قد تمامی ارکان جامعه است.  تمامی نهادها و مجموعه‌ها همچون جزئی از یک پازل کلان می‌بایست ،رفع شکاف جنسیتی را سرلوحه کار خود قرار دهند تا ایرانی اسلامی و روبه رشد و توسعه را تجربه کنیم.

این عضو شورای شهر تهران در بخش دیگری از صحبت های خود تاکید کرد: ما اعضای پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تهران، با در نظرداشتن  برنامه‌ریزی شهری فراگیر و انسان‌محور وارد عرصه مدیریتی پایتخت شدیم. ما مدیریت شهری پایتخت را در حالی به دست گرفتیم که بر اساس رنکینگ بین‌المللی مؤسسه لگاتوم رتبه ایران ۱۰۸ از ۱۴۹ بود و امروز در سال آخر فعالیت رتبه ۱۱۹ از ۱۶۷ را داریم. شاخص‌های لگاتوم به ما می‌گوید مرفه‌ترین کشورها آنهایی نیستند که تولید ناخالص داخلی بالایی دارند، بلکه کشورهایی هستند که شهروندانشان شاد، سالم و آزاد هستند؛ شهروندانی که احساس رضایت از زندگی و خوشبختی دارند. بی تردید نقش زنان به عنوان مادران شاد، همسران با نشاط، دختران موفق و… در این رنکینگ نقش مهمی ایفا می‌کند. دقیقا همین جاست که نقش و مسئولیت ما در مدیریت شهری پایتخت علی‌رغم شرایط سخت و دشوار حاکم بر جامعه پررنگتر می‌شود. امروز روز جهانی زن است و ما نیز به سهم خود باید در این خصوص پاسخگو باشیم:

وی افزود: آنجا که شعار اعطای ۳۰ درصد از پست‌های مدیریتی را به زنان دادیم؛ تا چه حد به این شعار وفادار ماندیم؟ کدام معاونت شهرداری تهران در دست زنان است؟ شهردار چند درصد از مناطق و محلات تهران در یَد پُر توان زنان قرار دارد؟ اگرچه که امیدوارکننده است که ۷۲۰ زن در شهرداری تهران پست مدیریتی دارند، اما آرمان ما کلان‌تر بوده و هست.آنجا که دَم از شعار «تهران شهری برای همه» زدیم تا چه میزان برای زیست‌پذیری و امنیت زنان در شهر و به طور کلی حق آنان بر شهر تلاش نمودیم؟ بله! ما در حد بضاعت خود تلاشها نمودیم،

وی ادامه داد: مناطق بی‌دفاع شهری را سامان دادیم و مناسب‌سازی را برای شهروندان و البته زنان باردار، مادران کالسکه به دست، مادران کودک در آغوش و … در دستور کار قرار دادیم برای ارتقاء مهارت های اجتماعی زنان در شهرمان در سراهای محلات و مراکز سلامت، کارگاههای آموزشی برگزار کردیم. برای افزایش حس تعلق زنان به شهر، تلاش نمودیم تصاویر زنانِ قهرمان را در بیل بوردها و تابلو نگارهای شهری به نمایش درآوریم. و بسیاری موارد دیگر…..ما تلاش نمودیم اما بی ‌شک هنوز دیوارها و خیابان‌های این شهر به ما می‌باوراند که با عدالت جنسیتی فاصله‌ها داریم؛ بی‌شک مشکلات بسیاری بر زنان شهرمان عرضِ اندام می‌کند؛ بی‌شک از تمام ظرفیت‌های مدیریت‌شهری در راستای فرهنگ‌سازی برای رفع خشونت علیه زنان بهره نبرده‌ایم؛ بی‌شک شادی و نشاط را آنگونه که شایسته است مهیا نکردیم همشهریان عزیز، آرمانهای ما بلند و بضاعتمان محدود و فرصت کوتاه است.

وی تاکید کرد: سوگند یاد می‌کنم که فائق آمدن بر مشکلات تنها یک راهکار دارد و آن همبستگی و اتحاد نهادهای مختلف جامعه است. نهادهایی که هر یک با گفتمان خود رشد و توسعه ایران و منافع ملی را سرلوحه کار خود قرار دهند  و در این مهم، گریزی از نقش زنان نیست. می‌بایست در ارتباط با موضوع زن هم پیوندی میان تمام اجزاء جامعه صورت گیرد و تغییرات اساسی در فرهنگ عمومی جامعه رخ دهد تا رتبه، چهره و جایگاه ایران آنگونه که شایسته است ارتقاء یابد. باور کنیم که زنان سرزمین من گام‌های بلندی برای انقلاب و ایران برداشته‌اند و انتظار می‌رود این همبستگی برای رفع تبعیض در سرلوحه عمل مسوولین  قرار گیرد و بار دیگر به یاد بیاوریم بدون باور حق زنان دستیابی به توسعه، مزاحی بیش نیست!

وی ادامه داد:در پایان این مناسبت فرخنده را به تمامی زنان کره خاکی به ویژه زنان هم‌وطنم شادباش می‌گویم و آرزو می‌کنم، تلاش‌های صورت گرفته برای مادران زمین در دوره بعدی شورا پیگیری شود و به میراث این دوره به ویژه در حوزه زنان که توسط ما نمایندگان شما در این دوره شورا پیگیری شده، ارج نهاده و تبدیل به مشغله‌هایی مانا در نهاد شورایی ایران زمین شود. چرا که باور من این است که زمین را و البته شهر را زن نجات خواهد داد با عشق، با مادرانگی و با فرزندانش.

 

 

 

کوچینگ تاب آوری و مشاوره چیست؟

۱۳۹۹/۱۲/۱۸ – ۱۰:۵۱ – کد خبر: ۳۰۸۸۶۴
کوچینگ تاب آوری و مشاوره چیست؟

سلامت نیوز-*دکتر جواد طلسچی یکتا: کوچینگ تاب آوری، در واقع ساخت سرمایه های (روانی و معنوی.م) شخصی است. با کمک به مشتری یا مددجو با تمرکز بر آن چه که در گذشته اش مفید بوده است ، اساسی برای مهارت های تاب آوری شان ایجاد می شود. بعضی از افراد ممکن است که فاکتورهای بالاتر خطر من جمله اضطراب، افسردگی، احساس منفی، استرس و غیره داشته باشند.

درک عمیق مربی از خود فرد، خانواده و عوامل اجتماعی و پیوندشان با عوامل محافظتی در تاب آوری برای درمان ، حیاتی است. مشاوران بایستی از فرآیند کارشان برای محافظت از بیمار در برابر تجربه دوباره آسیب روانی، آگاه باشند.

مربی همچنین می تواند با پرسش های با انتهای باز از بیماران یا مشتری ها بخواهد که بخش هایی از گذشته خود را که بدان توجه نکرده اند و در واقع مهارت های مفید بوده اند جستجو نماید و از آن برای ایجاد تاب آوری اش استفاده کند.

۱۲ ابزار برای پرورش تاب آوری

در کوچینگ برای ایجاد تاب آوری به عوامل محافظتی نیاز داریم. برای هر یک از عواملی که در پایین به آن ها اشاره می شود، دو ابزار برای پرورش تاب آوری در فرد وجود دارد.

  • رضایت از زندگی
  • مثبت اندیشی
  • احساس مثبت
  • خود کارآمدی
  • عزت نفس
  • حمایت اجتماعی

رضایت از زندگی

شکرگزاری و قدردانی در تمامی بخش های زندگی از صمیم قلب، منجر به رضایت بیشتر در زندگی می گردد. مطالعات ثابت کرده است که تمرین شکر گزاری در زندگی با سلامتی فرد رابطه مستقیم دارد. لازم نیست که قدردانی همیشه به صورت یک روال منظم باشد اما حداقل باید در مورد حضور آن در زندگی خود آگاهی داشته و نگرش سپاسگزاری را در وجود خود نهادینه سازیم.

روش دیگر برای ایجاد رضایت، داشتن معنا و هدف در زندگی است. با ارائه نگاهی مشفقانه و دلسوزانه نسبت به رشد و یادگیری (در جامعه.م) می توانیم بخشی از خدمات برای منافع بزرگ تر در جامعه مان باشیم، که در یان صورت رضایت مان از زندگی بیشتر می گردد. کارها و خدمات دواطلبانه از جمله مواردی است که در آن می توان به دنبال هدف و معنا بود.

مثبت اندیشی

پرورش سبک بیان مثبت و واقع گرایانه، مهارتی است که فرد در افزایش ایجاد تاب آوری می تواند آن را به کار گیرد. داشتن انعطاف پذیری در نحوه بیان نتایج، مهارتی است که با اراده می توان آن را ایجاد نمود. اینکه شکست فرد را به تلاش (اندک) او نسبت دهیم نه به توانایی هایش باعث می شود که فرد به سمت اقدام مفید سوق داده شده تا اینکه دچار خود درگیری و تعابیر افسرده کننده شود. ابزار مفید برای مثبت اندیشی ، چارچوب بندی دوباره است. برای مثال به جای عبارات منفی “من چاق هستم” و ” باید وزن کم کنم”، از قالب بندی دیگر همچون “سعی دارم تا یک زندگی سالمی را امتحان کنم” استفاده کنید.

برای خودتان دلسوزی کنید و با خود مهربان باشید. فقدان چنین دلسوزی ، میزان سلامت شما را کاهش خواهد داد؛ با خود مهربان بودن، درک احساسات انسانی مشترک، و بهبود ذهن آگاهی با اثرات منفی خستگی ترحم مقابله می کند.

تمرینی که در این زمان واقعی برای شما کاربردی است آزمایش “به یک دوست بگو” می باشد. زمانی که شما با خودتان حرف زده و زمزمه می کنید، به چیزی که به خودتان می گویید توجه می کنید. اگر چیزی را که به خود می گویید، هرگز برای دوستتان آن را فاش نکنید، آزمایش انجام نشده و باید آن را کنار بگذارید. البته باید به یاد داشته باشید که اولین نفری که صدای شما توسط او شنیده می شود، خودتان هستید؛ پس مطمئن شوید که با مهربانی با خود حرف می زنید.

احساس مثبت

بسیاری از مردم با بهبود احساس مثبت یا تمایل به سمت احساسات مثبت در تقلا هستند. سوگیری منفی بینانه در ما قوی است اما انسان هوشیارانه می تواند دیدگاهش را با تمرکز بر ایجاد فرصت ها برای احساسات مثبت تغییر دهد. یکی از ابزار های ساده برای خلق احساس مثبت به کارگیری تست مداد لبخند دوشِن است. یک مداد را در دندان های پشتی خود قرار دهید. این حرکت در برانگیختن تجربه احساس مثبت موثر است.

یافتن مربی مثبت اندیش هم ابزار موثر دیگری در ایجاد احساس مثبت می باشد. شخصی که بدون تناقض این مثبت اندیشی را به نمایش بگذارد. از آن ها بپرسید که چگونه به صورت مداوم بر چیزهای خوب متمرکز هستند. از آن ها آموخته و دیدگاه خود را به سمت تجربیات ذهنی همچون لذت، قدردانی، آرامش و صفا، رغبت، امید، افتخار، تفریح، احترام و عشق تغییر دهید.

در متن قبل اشاره شد که در کوچینگ برای ایجاد تاب آوری به عوامل پشتیبان نیاز داریم. برای هر یک از عوامل ، دو ابزار برای پرورش تاب آوری در فرد وجود دارد. سه عامل رضایت از زندگی، مثبت اندیشی و احساس مثبت را بررسی نمودیم و در ادامه به سه عامل بعدی می پردازیم.

خود کارآمدی

هنگام ایجاد خود کارآمدی، نحوه نسبت دادن موفقیت فرد، حوزه مهمی برای تحقیق و مطالعه می باشد. نسبت دادن موفقیت فرد به میزان تلاش او به جای نسبت دادن آن به شخصیت وی، منجر به رشد و پرورش کارآمدی وی می شود. تحقیقات نشان داده است که احساسات مثبت و منفی بر میزان امید و انتظارات، تخمین موفقیت، خود ارزیابی و هدف گذاری فرد تاثیر گذار است.

تمرین حافظه تسلط (داشتن)، ابزاری برای برقراری دوباره تمرکز اختصاصی – بر روی یک مهارت- است. درباره مهارتی که در گذشته بر آن تسلط داشتید، فکر کنید. هر گامی را که برای پیشرفت و دسترسی به آن تسلط نیاز است را فهرست کنید. هر مهارتی که بر آن تسلط داریم از مجموعه گام هایی تشکیل شده که بر روی هم ساخته شده اند.

مطالعه و گردآوری آوری عادات موفقیت آمیز، ابزار دیگری برای پرورش خود کارآمدی است. کار خود را با یک هدف آغاز کنید. سپس به ساده ترین عادت موجود که شما را به سمت هدفتان سوق می دهد بیاندیشید. سعی کنید به مرور زمان، آن عادت ساده را ثابت نگه دارید. سپس زمانی که این تغییر ساده پایدار و برقرار شد، عادت جدید را در بالای فهرست خود قرار دهید.

عزت نفس

عزت نفس زمانی رشد می کند که فرد از منظر ذهنی و شناختی به چیزی که شخصا برای او ارزشمند است اهمیت می دهد. در حالی که افراد بایستی با هم تعامل داشته و ارزش ها در هم آمیخته شوند اما لزومی ندارد که ارزش ها در این تعاملات خدشه دار شوند. شفاف سازی پیرامون مجموعه ای از ارزش های شخصی ، گام اول برای ایجاد عزت نفس است. دانستن ارزش های کلیدی فرد و گام برداشتن در ارزش های زندگی روزانه اساسی برای جامعه سنجی اشخاص است. اینکه بدانیم چه میزان برای خودمان ارزش قائل هستیم، تعامل با افراد جامعه را آسان تر می نماید.

روش دیگر برای ایجاد عزت نفس، یافتن حوزه جدیدی برای رشد و تسلط بر مهارت جدید است. برای مثال تمرین صحبت آگاهانه مهارتی فوق العاده برای افزایش عزت نفس است. اضطراب در تعاملات فردی و اجتماعی اختلال ایجاد کرده و به توانایی ما در گوش سپردن به سایر افراد حین مکالمه، خدشه وارد می کند. با افزایش توانایی گوش سپردن فعال، می توان گفتار آگاهانه را بهبود بخشید. تمرین با افراد مختلف ، فرصت های فراوانی را جهت رشد مهارت و داشتن مکالمه جذاب فراهم می نماید.

حمایت اجتماعی

تقویت روابط دوستانه یکی از روش های افزایش تاب آوری است. به این موضوع که محبوب ترین فرد در جمع نیستید، اهمیت ندهید. روابط دوستانه ی نزدیک خود را برای بهبود حمایت اجتماعی، پرورش داده و تقویت کنید. بسیاری از افراد در جامعه به مساعدت شما نیازمندند پس در امور اجتماعی مشارکت کنید. از کارهای داوطلبانه در مدارس گرفته تا مکان های مقدس، در حمایت از افراد نیازمندِ، استقبال نمایید. افرادی که در اقدامات بشردوستانه مشارکت داشته اند، از طول عمر و سلامت بیشتر برخوردار خواهند بود.

نکته پایانی : یادآوری این نکته ضروری است که هیچ کس از طوفان حوادث و وقایع فاجعه بار در طول زندگی خود مصون نیست. آن چه که مهم است نحوه بازگشت فرد از این اتفاقات می باشد که اصل سنجش تاب آوری واقعی فرد است. یادمان باشد که ایجاد سرمایه عاطفی، روانی، جسمی، روحی و اجتماعی به همان میزان سرمایه حساب بانکی ضرورت دارد!

 

 

 

 

 

ایجاد ابزاری برای والدین جهت کنترل دسترسی فرزندان به محتوای مجازی

مدیرکل تنظیم و تدوین مقررات رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر (ساترا) گفت: دستورالعملی مبنی بر ایجاد ابزار برای والدین جهت کنترل دسترسی نوجوانان به محتواهای فضای مجازی، تعیین شده است.

به گزارشخبرنگار مهر، طی روزهای گذشته انتشار ویدئو کوتاهی از یکی از خوانندگان ساکن در خارج از کشور، جنجال‌های فراوانی را در فضای مجازی ایجاد کرد. فیلمی که با انتشار تقریباً گسترده آن در فضای مجازی، می‌توان گفت مورد بازدید شمار زیادی از نوجوانان کشور قرار گرفت.

اما محتوای نامناسب این ویدئو به ویژه برای قشر نوجوان، واکنش بسیاری از فعالان اجتماعی، رسانه، آموزشی و خانواده‌ها را نیز بر انگیخت و اغلب کارشناسان بر امکان دسترسی نامحدود کودکان و نوجوانان به هر گونه محتوایی در فضای مجازی، انتقاد کردند.

به همین منظور نیز سازمان تنظیم مقررات رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر (ساترا) در پاسخ به انتقادات مردمی و موج کمپین‌ها و مطالبات مردمی جهت صیانت از حقوق کودکان و نوجوانان در فضای مجازی، دستورالعمل صیانت از حقوق کودکان و نوجوانان در رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر را ابلاغ کرد.

این سازمان رسانه‌های تحت مسئولیت خود را به رعایت پروتکل‌هایی برای صیانت از حقوق کودکان و نوجوان موظف کرد تا به صورت کامل محتوای بزرگسال را از محتوای کودک مجزا کرده و شرایطی فراهم کنند تا خانواده‌ها نیز بتوانند نظارت دقیق‌تری بر محتوای مورد استفاده کودکان خود داشته باشند.

در این دستورالعمل تاکید شده که رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر نباید اطلاعات کودکان را جمع‌آوری کنند. تنها با اجازه و رضایت اولیای قانونی آنان، می‌توانند از اطلاعاتی که نزد آنها وجود دارد برای بهبود تجربه کاربری و ارائه پیشنهاد به کاربرشان استفاده کنند.

از دیگر موضوعاتی که در این دستورالعمل به صورت خاص روی آن تاکید شده و تاکنون کمتر از سوی رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر فضای مجازی مورد توجه قرار گرفته است، تبلیغ‌های نمایش داده شده پیش یا در حین نمایش محتوای مربوط به کودکان است. طبق این دستورالعمل تبلیغ‌های نمایش داده شده قبل، حین و بعد از پخش محتوا باید متناسب با سن کودکان و نوجوانان باشد، علاوه بر آن با محتوای اصلی نیز هماهنگ باشد و الزامات شیوه رده‌بندی سنی در آن رعایت شده باشد.

علت لزوم جداسازی محتوای بزرگسالان از نوجوانان

در همین خصوص زهرا روشندل مدیرکل تنظیم و تدوین مقرراتساترادر گفت‌وگو باخبرنگار مهر، با اشاره به تدوین و ابلاغ این دستورالعمل گفت: برخی از رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی، مخاطبشان فقط کودک است اما برخی دیگر علاوه بر مخاطب کودک، محتوا برای بزرگسالان نیز روی پلتفرم‌های خود منتشر می‌کنند از همین رو جدا سازی محتوا روی این بسترها بسیار حائز اهمیت است، چرا که زمانی‌که کودک به دنبال محتوای مناسب برای خودش است، در معرض محتوای بزرگسالان نیز قرار می‌گیرد و با توجه به تبلیغات شهری احتمال ترغیب شدنش برای تماشای محتوای بزرگسال وجود دارد، از همین رو الزام به جداسازی محتوای بزرگسال از محتوای کوتاه در این دستورالعمل مطرح و روی آن تاکید شده است.

وی ادامه داد: نه تنها محتوا بزرگسال باید به صورت کامل از محتوای کودک جدا شود؛ بلکه تبلیغات مربوط به آن نیز باید به صورت کامل از صفحه مربوط به محتواهای کودکان مجزا شود و کودکان هیچ تبلیغی از محتوای بزرگسال را نبینند.

تعیین ابراز برای والدین برای کنترل سطح دسترسی نوجوانان به محتواهای فضای مجازی

روشندل با اشاره به اینکه باید ابزارهایی برای کنترل والدینبه منظورتعیین سطح دسترسی کودکان روی پلتفرم‌های صوت و تصویر فراگیر ایجاد شود گفت: طبق این دستورالعملرسانه‌هایصوت و تصویر فراگیر ملزم شده‌اند تا ابزارهای کنترلی والدین را ایجاد کنند و روی بسترهای خود قرار دهند. در این صورت والدین باید بتوانند برای کودکانشان سطح دسترسی تعیین کنند. در این صورت والدین باید بتوانند انتخاب کنند که محتوای بالای ۱۸ سال را کودک و نوجوانشان مشاهده کند یا اینکه گزارش‌هایمرتبیاز محتواهایی کهکودکانشان تماشاکرده‌اند را دریافت کنند.

مدیرکل تنظیم و تدوین مقرراتساتراتاکید کرد: انتخاب نوع ابزار در اختیار رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر است و آنها خودشان می‌توانند انتخاب کنند که چه نوع ابزاری می‌توانند در اختیار والدین برای کنترل و نظارت قرار دهند.ساترافقط به رسانه‌ها اعلام می‌کند که ابزار کنترل والدین را روی رسانه خود پیاده‌سازی کنند و رسانه‌ها با توجه به اقتضائات خود، روش مورد نظرشان را پیاده‌سازی می‌کنند.

حریم خصوصی کودک

روشندل تصریح کرد: در دستورالعمل صیانت از حقوق کودکان و نوجوانان پیش‌بینی شده که رسانه‌های فراگیر در فضای مجازی باید تدابیر لازم برای رعایت حریم خصوصی و حفظ محرمانگی اطلاعات شخصی کاربران به‌ویژه کودکان و نوجوانان را به‌کارگیرند. همچنین جمع‌آوری، افشا، مبادله و استفاده از اطلاعات گردآوری شده از کاربران به‌ویژه کودکان ممنوع است. در تبصره‌ای از این دستورالعمل تاکید شده است که جمع‌آوری، افشا، مبادله و استفاده از اطلاعات گردآوری شده از کودکان تنها با رضایت اولیای قانونی برای بهبود تجربه کاربری و ارائه پیشنهاد به کاربر امکان‌پذیر خواهد بود.

مدیرکل تنظیم و تدوین مقرراتساترادر این خصوص گفت: در این دستورالعمل روی حریم‌خصوصی کودکان تاکید ویژه‌ای شده است، رسانه‌ها معمولاً برای تشخیص ذائقه مخاطب خود و پیشنهاد محتوای مناسب آن ذائقه اطلاعات افراد را جمع‌آوری می‌کنند، در این صورت علاوه بر اینکه فیلم مناسب برای شما را پیشنهاد می‌دهند تبلیغات هماهنگ با ذائقه مخاطب را نیز نمایش می‌دهند، در این دستورالعمل تاکید شده که رسانه نمی‌تواند اطلاعات کودکان را جمع‌آوری کند، فقط اگر از والدین کودک اجازه جمع‌آوری اطلاعات را گرفت، به منظور پیشنهاد نمایش محتوای مورد علاقه‌اش می‌تواند اطلاعات جمع‌آوری شده رابکارگیرد و نمی‌تواند از این اطلاعات برای تبلیغات بهره‌برداری کند.

روشندل با اشاره به اینکه هم‌اکنون در بسیاری از مواقع کودکان از طریقجستجوسراغ انیمیشن‌های مختلف می‌روند ادامه داد: شاید آن انیمیشنجستجوشده برای کودک و نوجوان مناسب باشد؛ اما متأسفانه تبلیغاتی که همراه آن نمایش داده می‌شود برای سن کودک مناسب نیست از همین رو در این دستورالعمل به هماهنگی میان محتوای مورد نظر و تبلیغاتی که با آن پخش می‌شود نیز تاکید شده است. ما درساترابا شکایت‌هایی مواجه شده‌ایم که بعضاً تبلیغ پیش از نمایش محتوای کودک ترسناک بوده است.

تبلیغات‌های ممنوعه برای کودکان

وی عنوان کرد: تبلیغات گمراه کننده، تبلیغات غیر مستقیم و همچنین تبلیغ برای فروش مستقیم از جمله مواردی است که در این دستورالعمل به ممنوعیت آنها برای محتواهای خاص کودکان تاکید شده است.

روشندل با اشاره به اینکه در این دستورالعمل روی تبلیغات توجه ویژه‌ای شده است چرا که پیش از این به این موضوع توجه نشده بود گفت: تاکنون مقرره‌ای برای تبلیغات کودکان نداشتیم، مشخص نبود چه تبلیغاتی ممنوع است و این تبلیغات باید چگونه در اختیار کودکان قرار گیرد اما در این دستورالعمل سعی شده است به این موارد اشاره شود.

وی با بیان اینکه طبق این دستورالعمل تبلیغات گمراه کننده ممنوع است، تصریح کرد: طبق تعریف ارائه شده هر نوع محتوای تبلیغات تجاری که اطلاعات نادرست یا ناقص را به کودک ارائه کند و موجب گمراهی کودک یا تحت تأثیر قرار دادن قضاوت او یا به اشتباه انداختن وی در تشخیص کالا یا خدمت شود تبلیغ گمراه کننده به شمار می‌آید و ممنوع شده است.

مدیرکل تنظیم و تدوین مقرراتساتراادامه داد: همچنین طبق این دستورالعمل تبلیغات نامحسوس نیز برای کودکان ممنوع تشخیص داده شده است. تبلیغ نامحسوس نیز به تبلیغی گفته می‌شود که محصولی خاص در مقابل دریافت پول یا عوض مشابه در محتوای نمایش داده شده، معرفی می‌شود.

روشندل با بیان اینکه از دیگر مواردی که در این دستورالعمل برای کودکان منع شده فروش از راه دور است، گفت: در برخی از تبلیغات برای کودکان، آنان تشویق می‌شوند که مثلاً فلان کد را ارسال کنند و کالا به منزل آنها ارسال شود. بسیاری از کودکان این کار را انجام می‌دهند و در نهایت خانواده‌ها مجبور به پرداخت وجه می‌شوند. از همین رو در این دستورالعمل تاکید شده است که در تبلیغات نمایش داده شده برای کودک نباید فروش از راه دور مطرح شود.

وی تاکید کرد: طبق پیش‌بینی‌های صورت گرفته در دستورالعمل صیانت از حقوق کودکان و نوجوانان، رسانه موظف است در بخش گزارش کاربران، موضوع‌های مربوط به کودکان از جمله رعایت نشدن رده‌بندی سنی و عدم تناسب رده‌بندی سنی تبلیغ با محتوا را ایجاد کند و گزارش‌ها را با قید فوریت رسیدگی و پاسخ مناسب را حداکثر ظرف ۲۴ ساعت گزارش دهند. هر چند تمامی رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی ملزم هستند کهپنلمخصوص گزارش کاربران را ایجاد کنند و در اسرع وقت به گزارش کاربران واکنش نشان دهند؛ امادر خصوصگزارش‌هایی که مربوط به کودکان است یک دوره زمانی ۲۴ ساعته تعیین شده و رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر باید در یک دوره زمانی بسیار کوتاه پاسخگوی گزارش کاربران باشند.

مدیرکل تنظیم و تدوین مقرراتساترادرباره مواردی که مستقیماً ممنوع هستند، عنوان کرد: در این دستورالعمل انتشار ۱۱ مورد ممنوعیت مستقیم در خصوص انتشار محتوا در رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی، در خصوص حقوق کودکان در نظر گرفته شده است. بر این اساس انتشار هر گونه محتوا در جهت تحریک یا ترغیب به کودک آزاری، برقراری ارتباط با کودکان و نوجوانان در فضای مجازی به منظور کودک آزاری یا آزار جنسی، نمایش کودکان و نوجوانان به صورت عریان ممنوع شده است. با گسترده شدن فضای مجازی و استفاده گسترده از شبکه‌های اجتماعی همواره بیم آن می‌رود که تصاویر از کودکان و نوجوانان مورد سوءاستفاده قرار گیرد از همین روساترااقدام به تعیین ممنوعیت مستقیم برای آن کرده است.

روشندل یادآور شد: دی‌ماه امسال کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه نیز مصادیق کودک آزاری را به صورت عام جرم‌انگاری کرده بود، طبق نظر کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه برقراری ارتباط با طفل یا نوجوان در فضای مجازی به منظور آزار جنسی را از جمله موارد کودک آزاری دانست و آن را مصداق محتوای مجرمانه عنوان کرد. طبق اعلام این کارگروه به صورت خاص تولید، انتشار، تبلیغ و ترویج محتوای مستهجن یا مبتذل که در آنها از اطفال و نوجوانان استفاده شده است یکی از مصادیق محتوای مجرمانه شناسایی شده است. کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه به صورت عام فعالیت‌های مربوط به فضای مجازی را رصد می‌کند، حال ساترا نیز به صورت خاص قوانین حفاظت از کودکان در خصوص رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر را مشخص کرده است.

وی ابراز داشت: از دیگر مواردی که به صورت مشخص در آن رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی نسبت به آن منع شده‌اند، نمایش حیوان آزاری و نمایش برقراری رابطه عاطفی افراد با حیوانات ناقل بیماری است. همچنین گفتار و رفتار صریح یا شدید توهین آمیز و تبعیض آمیز و نفرت پراکن نیز نباید برای کودکان نمایش داده شود. رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر از نمایش جزئیات زخم و جراحات عمیق و همچنین انجام اقدامات خطرناک از قبیل پرش از ارتفاع یا استفاده از مواد منفجره و آتش زا جزو مواردی است که نمایش آن برای کودکان با ممنوعیت مواجه است.

آموزش و سرگرمی

وی با بیان اینکه از دیگر موارد تاکید شده در این دستورالعمل جداسازی محتوای آموزشی از محتوای سرگرمی است، تصریح کرد: طبق پیش‌بینی‌های صورت گرفته رسانه‌ای که محتوای آموزشی برای کودکان و نوجوانان ارائه می‌دهد باید پیشخوان جداگانه برای ارائه خدمات آموزشی ایجاد کند.

روشندل در این خصوص گفت: موضوع سرگرمی از موضوع آموزش کاملاً مجزا است شاید صلاح نباشد که کودک محتوای سرگرمی و محتوای آموزشی را هم‌زمان با یکدیگر ببیند یا خانواده‌ها نگران این موضوع باشند. از همین رو روی جداسازی این دو بخش نیز تاکید ویژه‌ای شده است.

وی تاکید کرد: رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر باید اقدامات لازم برای آموزش خانواده‌ها و والدین را در خصوص چگونگی استفاده از ابزارهای کنترلی کودکان را نیز فراهم کنند از همین رو رسانه‌ها باید اقدام به تولید موشن گرافی یا فیلم‌های تصویری در خصوص چگونگی استفاده از ابزارهای کنترلی خود کنند.

هوشمندسازی شهر به یک الزام تبدیل شده است

شهردار تهران با بیان اینکه در دوره جدید مدیریت شهری حاکمیت انضباط شهری در پایتخت برقرار شده است، گفت: در همین زمینه و در سایه کرونا هوشمندسازی شهر که پیش از این اولویت بود امروز به یک الزام تبدیل شده است.

هوشمندسازی شهر به یک الزام تبدیل شده استبه گزارش خبرنگارخبرگزاری صدا و سیما،پیروز حناچی شهردار تهران امروز دوشنبه- ۱۸ اسفند- در آیین کاشت درخت صلح و دوستی به مناسبت هفته منابع طبیعی با اشاره به ضرورت اجرای کامل حاکمیت انضباط شهری در پایتخت گفت: یکی از مصادیق این امر این است که در دوره جدید مدیریت شهری پروژه‌های افتتاح نمی‌شود مگر اینکه برای تمامی اقشار جامعه مناسب سازی شده باشد.
شهردار تهران با اشاره به اولویت هوشمندسازی تهران در اجرای برنامه‌های شهری گفت: امکان هوشمند شدن شهر در شرایط کرونایی به صورت یک اقدام واجب درآمد. این فرآیند هم اکنون در شهرداری به عنوان یک مگاپروژه تعقیب می‌شود.
حناچی یکی از سیاست‌های مدیریت شهری را توسعه فضای سبز در تهران دانست و گفت: تمام تلاشمان کاهش حداکثری میزان آلاینده‌ها و فراهم کردن امکان تنفس راحت‌تر شهروندان در پایتخت است.
او یکی از این سیاست‌ها را توسعه کمربند فضای سبز تهران معرفی و خاطرنشان کرد: از این طریق همچنین کنترل فیزیکی کلان شهر تعقیب می‌شود. در داخل شهر نیز فضای سبز در مقیاس محلات پیگیری می‌شود. در همین زمینه شهرداری تهران برای کمترین تاثیر مخرب در منابع طبیعی و محیط زیست بخش عمده‌ای از این فضای سبز را با پساب محلات مجاور و تصفیه خانه‌های محلی آبیاری می‌کند.

کاهش حداکثری تهدیدات در اراضی عباس‌آباد

شهردار تهران در حاشیه این مراسم و در جمع خبرنگاران آلودگی و ترافیک را دو عارضه در همه کلانشهر‌های دنیا دانست و گفت: برای حل این دو معضل، هیچ راهکاری جز توسعه حمل و نقل عمومی وجود ندارد.
حناچی به تپه‌های عباس آباد هم اشاره کرد و توضیح داد: تهدیداتی که قبلا درباره تپه‌های عباس وجود داشت، به حداقل رسیده است و با دستوری که رهبری در سال ۱۳۶۸ دادند و پیرو آن، طرحی که در شورای عالی معماری و شهرسازی و همینطور در کمیسیون ماده ۵ هم مصوب شد؛ تکلیف اراضی عباس آباد مشخص است. این فضا، فضای باز، فرهنگی و سبز است و خواهد ماند.
حناچی درباره لغو مصوبه برج باغ‌ها هم گفت: بسیاری از برج باغ‌هایی که در پهنه R یعنی پهنه مسکونی و قابل ساخت و ساز بود، هم اکنون به پارک‌های عمومی در اختیار مردم تبدیل شده است.
به گفته او؛ در انجام این ماموریت بسیاری از دستگاه‌ها و نهاد مانند بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و شهرداری همکاری و مشارکت کردند. به عنوان سیاست جدید در شهرداری تهران دنبال می‌شود و دستورات لازم هم برای حفظ خاک، فضای سبز و باغات داده شده است.
در این مراسم نهال‌های زیتون با حضور ۴۰ سفیر در اراضی عباس آباد به نشانه صلح و دوستی کاشته شد

 

 

 

 

شارژ تلفن همراه در شب ممنوع/ ضبط مکالمه صوتی با یک روش ساده!

شارژ تلفن همراه در شب ممنوع/ ضبط مکالمه صوتی با یک روش ساده!

کاربران تلفن همراه می‌توانند با مطالعه نکات بیان‌شده در گزارش زیر راحت‌تر و ایمن‌تر از دستگاه خود استفاده کنند.

به گزارش خبرنگار گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا، انواع مدل‌های گوشی هوشمند دارای ویژگی‌هایی هستند که بسیاری از کاربران از آن‌ها اطلاعی ندارند ولی دانستن این قابلیت‌های ناشناخته می‌تواند تعدادی از نیازهای روزانه کاربران را برطرف سازد.


بیشتر بخوانید:

گوشی‌های هوشمند به هوش مصنوعی مجهز می‌شوند/ به‌روز شدن همراه همیشگی انسان قرن ۲۱ با فناوری


امروزه کاربران گوشی‌های هوشمند تقریباً در تمامی ساعت‌های شبانه‌روز از دستگاه خود استفاده می‌کنند و تلفن همراه جزئی جدایی‌ناپذیر از زندگی انسان مدرن شده است. اکنون دیگر تلفن همراه تنها وسیله‌ای برای برقراری تماس صوتی و ارسال پیامک نیست بلکه گوشی‌های هوشمند خدمات بسیار متنوعی را به صاحبان خود ارائه می‌دهند.

این دستگاه‌های کوچک و پرکاربرد الکترونیکی مانند هر دستگاه دیگری برای کار کردن به انرژی نیاز دارند. این انرژی از طریق باتری گوشی تأمین می‌شود. بنابراین حفظ انرژی باتری و نحوه درست شارژ کردن آن از اهمیت خاصی برخوردار است. در ادامه این گزارش می‌خواهیم دو نکته مهم و کاربردی در مورد گوشی‌های هوشمند را بیان کنیم:

چرا نباید گوشی خود را در هنگام شب شارژ کنیم؟

استفاده طولانی‌مدت و نیاز دائم به گوشی هوشمند سبب می‌شود تا انرژی باتری این دستگاه در مدت زمانی تقریباً کوتاه تمام شده و کاربران باید مجدد گوشی خود را شارژ کنند. بسیاری از کاربران برای افزایش انرژی ذخیره شده در باتری و عدم نیاز به استفاده چند باره از شارژر، گوشی خود را هنگام خواب به شارژ متصل کرده تا در طول شب انرژی باتری دستگاه بازیابی شود.

شاید در حالت کلی این رفتار کاملاً منطقی به نظر برسد ولی نباید فراموش کرد شارژ گوشی در هنگام شب خطرات متعددی دارد. هنگامی که کاربر شارژر را به برق متصل می‌کند انرژی شبکه برق‌رسانی شهری بی‌وقفه به باتری گوشی منتقل می‌شود. هر گوشی هوشمند مدت زمان معینی برای شارژ شدن نیاز دارد و اگر بیشتر از آن زمان به برق متصل باشد باتری شدیداً آسیب می‌بیند.

کارشناسان فناوری به همه کاربران توصیه می‌کنند گوشی خود را در هنگام خواب به شارژ نزده تا از آسیب به باتری جلوگیری شود. حتی برخی از کارشناسان معتقدند اتصال طولانی گوشی به درگاه برق ممکن است به دلیل اختلال شدن جریان ورودی و خروجی موجب آتش‌سوزی شود.

بنابراین از حالا به بعد تلاش کنید گوشی خود را در طول روز شارژ کنید و به گفته کارشناسان تلفن همراه را در زمانی که انرژی باتری آن به زیر ۲۴ درصد می‌رسد به برق متصل کنید.

چگونه تماس صوتی را در سیستم عامل اندروید ضبط کنیم؟

از مدتی پیش شرکت گوگل به دلیل رعایت قوانین حریم خصوصی امکان ضبط صدا در مکالمه‌های صوتی را قطع کرده است. گوگل درحالی این سیاست را در پیش گرفته است که میلیون‌ها کاربر اندروید در سراسر دنیا نسبت به عدم وجود امکان ضبط تماس صوتی انتقاد کرده و خواستار برگرداندن آن شدند.

با وجود تعیین چنین مقرراتی از سوی مدیران گوگل هنوز راه‌هایی برای ضبط صدا در هنگام تماس وجود دارد. کاربران انواع گوشی‌های هوشمند می‌توانند با استفاده از راه‌حل‌هایی تمام جزئیات تماس صوتی را ضبط کنند. در ادامه نحوه ضبط مکالمه در دو مدل از گوشی‌های مجهز به سیستم عامل اندروید را بیان می‌کنیم:

گوشی‌های سری گلکسی سامسونگ

شاید بتوان سامسونگ را بزرگ‌ترین تولیدکننده گوشی‌های اندروید در جهان دانست و از همین رو هر نوع امکاناتی در محصولات این شرکت مورد توجه کاربران زیادی قرار می‌گیرد. باید به این نکته توجه داشت که تماس‌های برقرار شده با استفاده از شبکه وای‌فای در گوشی‌های سری گلکسی سامسونگ قابل ضبط نیستند.

برای ضبط تماس صوتی در این گوشی‌ها باید پس از برقراری تماس گزینه «سه نقطه» در بالای سمت راست نمایشگر لمس کنید. با انتخاب گزینه recording مکالمه ضبط می‌شود و اگر قصد اتمام فرایند ضبط را دارید باید Stop recording call را لمس کنید. فایل‌های صوتی تماس‌های ضبط شده در قسمت My Files و Internal storage به ترتیب تاریخ و ساعت تماس در دسترس قرار دارد.

گوشی‌های سری ردمی شیائومی

مدیران شیائومی از مدت‌ها پیش درخواست فراهم شدن شرایط ضبط مکالمه صوتی را به شرکت گوگل ارائه داده‌اند. اکنون کاربران گوشی‌های هوشمند سری ردمی شیائومی می‌توانند در هنگام تماس با لمس گزینه Record فرایند ضبط صدا را شروع کرده و برای قطع آن گزینه Stop recording بزنند.

در گوشی‌های شیائومی امکان ضبط تماس صوتی در زمان ارتباط اینترنتی از طریق وای‌فای نیز وجود دارد. شیائومی با افزودن چنین ویژگی به گوشی‌های خود قصد دارد نظرات کاربران انواع تلفن همراه را به محصولات این شرکت  جلب کرده و سهم عمده‌ای از این بازار چند میلیارد دلاری گوشی‌های هوشمند را به‌دست آورد.

اشتراک گذاری
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on print
Print
جدیدتربن مطالب
مطالب مرتبط
دیدگاه‌ها

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *