لودینگ

گوشه چشمی به ارتباطات اجتماعی ۵ بهمن ماه!

گوشه چشمی به ارتباطات اجتماعی ۵ بهمن ماه!

مدرسه تلویزیونی با کرونا تمام نمی‌شود

مدیر شبکه آموزش سیما از ادامه دار بودن مدرسه تلویزیونی حتی پس از پایان کرونا خبر داد.

مسعود احمدی افزادی درباره مدرسه تلویزیونی ایران که همزمان با شیوع کرونا و تعطیلی مدارس در کشور آغاز به کار کرد، به ایسنا گفت: به جرأت می‌توان گفت با راه اندازی مدرسه تلویزیونی که اولین تجربه منحصر به فرد رسانه ملی در حوزه آموزش‌های رسمی در تاریخ رسانه و تاریخ آموزش و پرورش است و با تدبیر رییس محترم سازمان آقای علی عسکری انجام شده، ما وارد فاز جدیدی از آموزش شدیم. و البته این دوره ی جدید رسانه محوری آموزش که تعبیر من از آن، آغاز دوره رسانه معلم است، یک دوره موقتی و کوتاه نخواهد بود.

او افزود: مدرسه تلویزیونی ایران تاکنون به عنوان یک نظام مکمل نظام آموزشی رسمی کشور، گام‌های مهمی را برداشته است. با پوشش نزدیک به ۹۸ درصدی جفرافیایی و جمعیتی کشور، شبکه آموزش توانسته است نقش بی بدیل خود را ایفا کرده و به کمک نظام آموزش کشور بیاید.

احمدی افزادی دوره‌های مختلف مدرسه تلویزیونی و برنامه تلویزیون برای ادامه این آموزش رسانه‌ای را اینگونه شرح داد: «ما در مدرسه تلویزیونی ایران چند دوره داریم؛ دوره اول که در حال حاضر در آن قرار گرفته‌ایم، مبتنی بر آموزش‌های رسمی است که در شبکه‌های آموزش، چهار، قرآن و معارف اسلامی ارائه می‌شود. این دوره تا اردیبهشت ماه که کلاس‌های مقطع ابتدایی به پایان می‌رسد ادامه دارد. دوره دوم تا پایان امتحانات دانش آموزان متوسطه اول و دوم ـ تا پایان خرداد ماه ـ ادامه دارد و بر این موضوع متمرکز است.

در دوره سوم مدرسه تلویزیونی که از ابتدای تیر ماه آغاز شده و تا ۲۹ شهریور ماه ادامه دارد، ما مدرسه مهارتی را ارائه خواهیم کرد. در این دوره آموزش‌های عملی کاربردی و مهارتی جای آموزش‌های نظری را خواهد گرفت.

از ابتدای مهر ماه سال آینده هم ما مرحله جدید مدرسه تلویزیونی را خواهیم داشت؛ بدین ترتیب این حرکت، یک حرکت مستمر و هدفمند خواهد بود.»

مسعود احمدی افزادی

این مدیر تلویزیونی ادامه داد: مدرسه تلویزیونی ایران، تحول جدی در نظام آموزشی نوین کشور آغاز کرده است؛ این دوره، موقتی نیست. ما در حوزه آموزش‌های نوین وارد دوره جدیدی شدیم که حتی از کشورهای پیشرفته هم سبقت گرفته‌ایم؛ برای مثال شبکه بی بی سی برای اولین بار نظام آموزش ابتدایی خودش را می‌خواهد ارائه کند. تجربه صداوسیمای ایران در آموزش دوره پیش دبستانی، دبستان، متوسطه اول و تمام رشته‌های متوسطه دوم و کار و دانش، یک تجربه جهانی بود.

مدیر شبکه آموزش در پاسخ به این پرسش که با وجود آموزش‌های مجازی معلمان و مدارس، باز هم از مدرسه تلویزیونی استقبال می‌شود؟ عنوان کرد: بله؛ نظام آموزش و پرورش کشور در حال حاضر مبتنی بر دو آموزش است؛ یکی آموزش مبتنی بر شبکه شاد و دیگری مدرسه تلویزیونی؛ دانش آموزان در یک نظام آموزشی هماهنگ هم از شاد و هم از مدرسه تلویزیونی ایران استفاده می‌کنند. این نظام رسمی کشور است اما طبیعتا مدارس مختلف عمدتا در شهرهای بزرگ و برخی از مناطق برنامه‌های کمکی را راه اندازی کرده‌اند که حتما مفید و ارزشمند است اما جای نظام متمرکز آموزشی را که وزارت آموزش و پرورش و صداوسیما با یکدیگر پیش می‌برند قطعا نخواهد گرفت.

 

  

 

 

گوگل در مقابل ناشران فرانسوی تسلیم شد

شرکت موتور جستجوی گوگل اعلام کرده با ناشران فرانسوی قراردادی منعقد کرده است تا بتواند از داده‌های آنلاین منتشر شده توسط آنها استفاده کند.
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از هالیوود ریپورتر، شرکت موتور جست‌وجوی گوگل اعلام کرده با ناشران فرانسوی قراردادی منعقد کرده است تا بتواند از داده‌های آنلاین منتشر شده توسط آنها استفاده کند. طبق قرارداد گوگل و ناشران فرانسوی قرار است مطالب و محتواهای آنلاین ناشران فرانسوی مثل کتاب‌های چاپی برخورد شود و حقوق مولفان آنها طبق کتاب‌های چاپی حساب شود.این قرارداد که در نوع خود اولین بار در قاره اروپا اتفاق می‌افتد بعد از شکایت ناشران فرانسوی از گوگل صورت گرفت. پیش از این ناشران فرانسوی به دادگاه‌های این کشور شکایت کرده بودند که گوگل از مطالب آنها بدون مجوز استفاده می‌کند.

حالا با استناد به قانون تصویب شده در کشور فرانسه گوگل باید برای تمام جست‌وجوهای خود در بین مطالب آنلاین ناشران این کشور به آنها پول پرداخت کند. در سال‌های گذشته ناشران بارها شکایت‌های متعددی علیه گوگل مطرح کرده بودند.

پیش از این دادگاهی در شهر پاریس گوگل را برای استفاده از محتوای دیجیتالی روزنامه‌ها و خبرگزاری‌های فرانسوی محکوم کرده و این موتور جست‌وجو را مجبور به پرداخت جریمه کرده بود. یک گروه حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان در فرانسه مشغول به تنظیم شکایتی علیه شرکت گوگل است که این شرکت را به نقض قوانین مربوط به حفاظت از اطلاعات اتحادیه اروپا متهم می‌کند.

 

  

 

معرفی «استاندارد مرجع آموزش زبان فارسی در جهان»

در برنامه زنده اینستاگرامی «یکشنبه ها با کتاب» بنیاد سعدی، این هفته معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی به معرفی کتاب «استاندارد مرجع آموزش زبان فارسی در جهان» می‌پردازد.
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، به نقل از روابط عمومی بنیاد سعدی، به منظور معرفی مجموعه کتاب‌های تألیفی بنیاد سعدی و آشنایی بیشتر با کتاب‌های آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان، هر یکشنبه، در برنامه زنده اینستاگرامی «یکشنبه ها با کتاب» یکی از کتاب‌های تالیفی بنیاد سعدی معرفی می‌شود.

این هفته رضامراد صحرایی، معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی و عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی، به معرفی کتاب «استاندارد مرجع آموزش زبان فارسی در جهان» که با هدف تدوین استاندارد آموزشی، ساماندهی برنامه‌های آموزش زبان فارسی به خارجیان، آزمون‌های تعیین سطح، پیشرفت و بسندگی / مهارتی، یکسان سازی و ارتقاء، محتوای دوره‌های آموزشی کوتاه مدت و بلند مدت زبان فارسی تالیف شده، خواهد پرداخت.

برای آشنایی بیشتر با کتاب «استاندارد مرجع آموزش زبان فارسی در جهان» یکشنبه ساعت ۱۵به‌‌ نشانی saadifoundation @ مراجعه کنید.

اشتراک گذاری
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on print
Print
جدیدتربن مطالب
مطالب مرتبط
دیدگاه‌ها

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *