لودینگ

گوشه چشمی به آسیب‌های اجتماعی ۷ بهمن!

گوشه چشمی به آسیب‌های اجتماعی ۷ بهمن!

گوشه چشمی به آسیب‌های اجتماعی ۷ بهمن!

 

 

 

تهران – ایرنا – مدیرکل ‌فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر و دبیر «جشنواره یاریگران» بر ضرورت ایجاد نگاه واقع بینانه در آثار فرهنگی و هنری مرتبط با مواد مخدر تاکید کرد و گفت: با ایجاد این نگاه و افزایش همکاری فعالیت‌های هنری با ستاد مبارزه با مواد مخدر می‌توان به جامعه عاری از اعتیاد رسید.

محمدمهدی اسماعیلی روز سه شنبه در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار حوزه ستاد مبارزه با مواد مخدر ایرنا، با تاکید بر اینکه حوزه پیشگیری از اعتیاد فرایند گسترده و متفاوتی دارد، افزود: در این حوزه تلاش شده که مفاهیم پیشگیری در قالب های جذاب هنری و فرهنگی به مخاطبان عرضه شود تا پیام ستاد مبارزه با مواد مخدر که کاهش مصرف مواد مخدر در کشور است را دریافت کنند و افراد جدید به این حوزه مصرف وارد نشوند.

وی با بیان اینکه در همین چارچوب یکی از برنامه های فرهنگی و پیشگیری ستاد، همکاری و به یاری گرفتن از هنرمندانی است که در عرصه فرهنگ و هنر فعال هستند، خاطرنشان کرد: هدف از این همکاری، رسیدن به جامعه عاری از اعتیاد است.

گام جشنواره یاریگران زندگی در جهت یاری گرفتن هنر در کاهش اعتیاد

اسماعیلی تشریح اهداف نخستین جشنواره یاریگران زندگی پرداخت و گفت: یکی از اهداف برگزاری جشنواره این است که نخست هنرمندان و کسانی که تولیدکننده هنر هستند را با گفتمان یاریگران زندگی آشنا و دغدغه و نگاه کارشناسانه ای که برای تولید فعالیت فرهنگی و هنری با رویکرد پیشگیری اولیه از اعتیاد نیاز است را در آنان ایجاد کنیم.

دبیر جشنواره یاریگران زندگی، هدف بعدی از برگزاری این رویداد را گردآوری آثار فرهنگی و هنری تولید شده با رویکرد پیشگیری عنوان کرد و یادآور شد: با جمع آوری این آثار، بانک اطلاعاتی ایجاد خواهد شد.

وی افزود: ضمن اینکه با برگزاری این جشنواره، موج اجتماعی در میان فعالان رسانه ای ایجاد خواهد شد که در حوزه مبارزه با مواد مخدر فعالیت کنند. با این کار، سطح دانش و فرهنگ عمومی جامعه هم نسبت به مساله اعتیاد ارتقا یافته و در نتیجه شاهد افزایش مشارکت عمومی مردم در طرح یاریگران و گسترش بسترهای ارتباطی هنرمندان با فعالیت های ستاد مبارزه با مواد مخدر خواهیم بود.

هنر نقش برجسته ای در ارتقای باور عمومی در مبارزه با اعتیاد ایفا می کند

مدیرکل فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر درباره بخش های این جشنواره و گره خوردن آن با فرهنگ هم توضیح داد: تولیدات فرهنگی و هنری در پنج بخش فیلم مستند، کوتاه، پوستر، عکس و شعارها و پیام‌های پیشگیرانه در جشنواره به نمایش گذاشته می شود.

وی خاطرنشان کرد: مفاهیم پیشگیری عموما نهی کننده از انجام کاری است و اگر به صورت کتابی و نامناسب به مخاطب بیان شود جاذبه ای نخواهد داشت. اما اگر در چارچوب تولیدات رسانه ای و فرهنگی و هنری با انواع و اقسام محتواهای جذاب با آذین بندی فرهنگی و هنری در اختیار مخاطب قرار گیرد نتیجه بهینه ای به دنبال خواهد داشت.

اسماعیلی با تاکید بر اینکه هدف، ایجاد نگاه کارشناسانه و واقع بینانه در هنرمندان است، تصریح کرد: تاکنون قالب تولیدات هنری گویای واقعی مساله اعتیاد و پیشگیری و ترک آن نبوده و به شکلی بیان می شود که ترک اعتیاد، درمان آن و ماندگاری در ترک به سهولت انجام می شود در صورتی که نباید فراموش کرد فقط ۱۰ تا ۲۰ درصد معتادان به ترک دائم می رسند.

نگاه واقع‌بینانه به مواد مخدر در آثار فرهنگی و هنری ضروری است

به گفته وی، نیاز است با محصولات فرهنگی و هنری واقع بینانه به نوجوان یا جوانی که قصد مصرف مواد مخدر دارد به گمان اینکه به راحتی می تواند آن را ترک کند، نشان داد که اعتیاد فرایند پیچیده و سختی دارد و واقعا افراد بسیار زیادی در آن شکست خورده اند.

در جشنواره یاریگران از آثار سایر جشنواره های فرهنگی بهره گرفته می شود

اسماعیلی با بیان اینکه تاکنون نزدیک به ۱۰ هزار اثر در قالب بخش های جشنواره ارسال شده، یادآور شد: اکنون در مرحله انتخاب آثار هستیم و در مجموع در هر بخش سه اثر انتخاب می شود اما تلاش می کنیم به آثاری که قابل تقدیر هستند هم توجه کنیم.

وی با اعلام این خبر که تاریخ اختتامیه جشنواره و معرفی برگزیده ها در هفته اول اسفند خواهد بود که تاریخ دقیق آن متعاقب اعلام می شود، افزود: آثار برگزیده در سایت یاریگران زندگی بارگذاری می شود و در اختیار استفاده عموم قرار خواهد گرفت.

دبیر جشنواره یاریگران زندگی با تاکید بر اینکه این جشنواره به صورت مستقل هر سال برگزار خواهد شد، خاطرنشان کرد: یکی از چشم اندازهای ما برای سال های آینده جشنواره، برگزاری آن در فضای بین المللی و دعوت و همکاری از هنرمندان خارجی است.

 

 آمار کودکان کار روی نمودار صعود

 دبیر مرجمع ملی کنوانسیون حقوق کودک گفت: در طول یک سال اخیر شمار کودکان کار و کودکانی که در معرض خشونت قرار گرفته اند افزایش چشمگیری داشته است.

محمود عباسی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به تاثیر پاندمی کرونا بر کودکان، اظهار کرد: در شرایط کرونایی آسیب های بسیاری در عرصه های مختلف متوجه کودکان، زنان و خانواده آنها شده است.

وی تصریح کرد: کودک به صورت طبیعی و عادی به تخلیه انرژی، بازی، شادی، حضور در بین همسالان و هم کلاسی ها و … نیاز دارد، اما این روزها مجبور است که در خانه بماند و این ایزوله شدن، آسیب های جدی را به لحاظ روحی و روانی به کودکان وارد کرده است، خانواده ها هم از این حیث درگیر آسیب هستند.

عباسی با بیان اینکه دستگاه ها تکالیف و وظایف بسیار مضاعفی نسبت به این موضوع دارند، گفت: وزارت دادگستری و مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در این راستا وظیفه پیگیری، نظارت و پایش دارند و باید دستگاه های اجرایی برای کاهش آسیب ها گام های موثر بردارند.

وی یکی از دستگاه های مهم با نقش محوری جهت کاهش آسیب های ناشی از کرونا به کودکان بویژه کودکان کار را سازمان بهزیستی دانست و افزود: این سازمان و ادارات تابعه در استان ها باید به این امر ورود و مدیریت کرده و زمینه پیشگیری از وارد شدن آسیب بیشتر به کودکان را فراهم کنند، همچنین دفاتر بانوان و خانواده استانداری ها نیز وظیفه نظارت و رصد شرایط کودکان آسیب دیده از کرونا و ارائه گزارش را دارند. تاکنون از استان های مختلف گزارشاتی را دریافت کرده ایم و متناسب با گزارش ها به دستگاه های مربوطه ضرورت انجام اقدامات لازم یادآوری شده است تا علل بروز مشکلات و قصور صورت گرفته را احصا کرده و نتیجه را اعلام کنند.

آمار کودکان کار روی نمودار صعود/ افزایش روزافزون خشونت علیه کودکان

معاون وزیر دادگستری گفت: در این راستا، لازم بود که برخی اقدامات و پیگیری ها به گوش وزرا، روسای سازمان های مرتبط و هیات وزیران رسانده شود.

وی با اشاره به چالش های موجود در فضای مجازی که آسیب های خاص خود را برای کودکان و خانواده ها به همراه دارد، گفت: اخیرا مکاتبه ای با شورای عالی فضای مجازی و وزارت ارتباطات صورت گرفته است، چراکه در شرایط حساس کنونی، کودکان ناگزیر به استفاده از فضای مجازی هستند و باید فضای امنی برای آنها ترتیب داده شود. در این میان وظیفه شورای عالی فضای مجازی و وزارت ارتباطات و سایر دستگاه های مرتبط است که این فضا را ایجاد کنند، امروز متاسفانه بیش از ۵ میلیون دانش آموز در سطح کشور از امکانات آموزش حضوری محرومند و باید دستگاه های مرتبط در این راستا اقدامات لازم را به انجام برسانند و رسانه ها نیز در این راستا باید مطالبه گر نیاز کودکان در سطح ملی باشد.

عباسی با بیان اینکه مسلما در اختیار بودن فضای مجازی به شکل آزاد، آسیب های فراوانی به همراه داشته است، گفت: در طول یک سال اخیر با افزایش نرخ خودکشی، آسیب های جسمی، روحی و روانی در بین کودکان روبرو هستیم و خشونت علیه کودکان یکی از آسیب های جدی است که شاهد افزایش روزافزون آن هستیم.

وی تاکید کرد: در شرایط عادی با چالش های خشونت علیه کودکان و زنان روبرو بودیم، اما در طول یک سال اخیر با بروز پاندمی کرونا این چالش ها به شدت افزایش یافته است و فقط مختص ایران هم نیست، بلکه تمام دنیا با افزایش این خشونت ها روبروست و باید برای آموزش به خانواده ها، ایجاد سعه صدر و دعوت آنها به آرامش و مدیریت این چالش ها و آسیب ها به شکل مطلوب برنامه ریزی صورت بگیرد و حرکت های منطبق با موازین علمی انجام و امور بر زمین مانده با قدرت بیشتر به جلو هدایت شود. در این راستا همه دستگاه ها، متولیان دولتی، خانواده ها، دانشگاه، سمن ها و … باید با هم افزایی شرایط را رقم بزنند که در پناه مدیریت منطقی شرایط، کودکان آسیب کمتری ببینند.

دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در خصوص میزان افزایش کودکان کار در یک سال اخیر اظهار کرد: آمار رسمی در این حوزه وجود ندارد و آماری هم که اعلام می شود درست و دقیق نیست، اما آنچه مسلم است این است که در طول یک سال اخیر با افزایش شمار کودکان کار روبرو هستیم؛ به گونه ای که با گذشته قابل مقایسه نیست.

اشتراک گذاری
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on print
Print
جدیدتربن مطالب
مطالب مرتبط
دیدگاه‌ها

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *